تحویل ۴ فروند ایرباس A330 در سال آینده به ایران

همونطور که تازگیاً اعلام شد، پیش قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس پایانی شده. با این حال خبره ها نشون دهنده اینه که سال آینده هم در مرحله اول ۴ فروند هواپیمای ایرباس ۳۳۰ به ایران ایر تحویل می شه.

 ۲۶ دی ماه امسال آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از توافق با شرکت ایرباس فرانسه واسه خرید ۱۱۴ هواپیما واسه هما خبر داده و گفته بود:

در چند ماه گذشته مذاکرات بسیاری رو با شرکت های دسته اول تأمین کننده هواپیما داشته ایم و با این شرکت ها در دو بخش بحث کرده ایم؛ یکی اینکه ساختار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران رو بازسازی کنیم که در این مورد در قدم اول واسه ۱۱۴ فروند هواپیما با ایرباس فرانسه توافق کرده ایم.

در ادامه ۹ بهمن با اضافه شدن ۴ فروند ایرباس دیگه تفاهم نامه خرید ۱۱۸ فروند با ایرباس امضا شد. طبق آخرین اظهارات قائم مقام وزیر راه و شهرسازی پیش پرداخت ایران واسه ۱۱۸ فروند ایرباس ۵۰ میلیون دلار هستش.

«اصغر فخریه کاشان» دراین باره به گفته بود که مقرر شد ۲۰ روز پس از امضای تفاهم نامه خرید ۱۱۸ فروند ایرباس، مذاکرات واسه عقد قرارداد پایانی شروع شه که این جور شده. هم حالا در حال مذاکرات قراردادی قرار داریم و باید پیش پرداخت های این ایرباس ها آماده شه. در این مرحله متن قرارداد پایانی شده و طرف مقابل باید ضمانت نامه ها رو صادر کنه.

ایشون در مورد رقم پیش پرداخت ها هم اضافه کرد:

در پیش پرداخت ها یه حق رزرو داریم که واسه هر هواپیما فرق می کنه، بعضی از هواپیماها ۱۵۰ هزار دلار، بعضی ۲۰۰ هزار دلار و تعدادی از هواپیماها ۴۰۰ هزار دلاره. بسته به جدول مربوط نزدیک به ۵۰ میلیون دلار رقم پیش پرداخت به شرکت ایرباسه که این کار رو در مقابل ضمانت نامه انجام می بدیم تا اگر اون ها اکسپورت لایسنس نگیرند، این پول به ما برمیگرده.

در حالی مذاکرات با ایرباس واسه پایانی کردن قرارداد ادامه داره و وزیر راه و شهرسازی هم مسئولان بوئینگ رو به ایران دعوت کرده که خبر می رسد اولین هواپیماهایی که به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تحویل می شه ایرباس های سری ۳۳۰ است.

یکی از مقام های مسئول وزارت راه و شهرسازی دراین باره گفت که در مرحله اول ۴ فروند هواپیمای ۳۳۰ وارد کشور می شه که این هواپیماها هیچ مشکلی واسه ورود به فرودگاه های کشور ندارن.

طبق اطلاعیه ای که شرکت هواپیمایی ایرباس منتشر کرده در پیش قرارداد امضا شده با ایران ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده.

۲۷ فروند از این ایرباس های ۳۳۰ از نوع «سی ای اون» و ۱۸ فروند بقیه از سری نئوه. ایرباس A330 با بُرد پرواز حدود ۱۱ هزار کیلومتری ظرفیت ۳۳۰ مسافر رو داره.

مدل جدید ایرباس A330 هم با بُرد ۱۲ هزار کیلومتری در دو کلاس پروازی ظرفیت ۴۰۰ مسافر رو داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *