تخت جمشید، هخامنشیان، فارسی قدیم، ایران قدیم

سانی برخوردارن. این کاخ از درگاه های زیادی برخوردار بوده؛ درصورتی‎که که از بین اون ها، سازندگان این عمارت خارق العاده، فقط واسه چار درگاه، در تعبیه کرده ان.

عکس تخت جمشید

پلکان جنوبی کاخ تچر

تصاویر حک شده بر درگاه های تالار مرکزی که شامل چهره ی داریوش و خدمه ی اون می شه، از دیگر نکات باحال و خوشگل در طراحی کاخ تچر حساب می شن. این جوری به نظر می رسد که ثبت و نوشتن یادگاری از طرف قدرتمندان و دولتمردان زمان جور واجور در این کاخ، چیزی عادی و رایج بوده. چون که حضور کتیبه های بسیار از زمان هخامنشیان، ساسانیان و حتی زمان اسلامی هم در کاخ تچر، دیده شده. در واقع این نوشته ها، کمک زیادی به گروتفند آلمانی، در خوندن چند کلمه از خط فارسی قدیم کرد. یکی از چند تا نکته مهم کاخ تچر، اسکلت بندی مقاوم و بی مثل اینه که باعث شده از سالم ترین کاخ های موجود بر صفه ی تخت جمشید به حساب آید.

عکس تخت جمشید

درگاه کاخ تچر

شاید از دلایل سالم موندن قاب پنجره و درگاه ها، سنگ به کار رفته در ساخت اون هاس؛ که با گذشت ۲۵۰۰ سال از ساختن این مجموعه ی بزرگ، آسیب زیادی بر اون ها وارد نشده. هم اینکه در قسمت جنوبی، ایوانی با ۸ ستون تعبیه شده. این ایوون، به پلکانی دو طرفه منتهی شده و در دو طرف اون، تصاویری از خدمتکاران درحالیکه با ظرف های غذا و خوراکی های جور واجور وایس تاده ان، هست. شاید از مهم ترین ویژگی کاخ تچر، تناسب و هماهنگی باحال و ستودنی اجزای اینه که نشون از هنرمندی و در عین حال دقت و ظرافت مثال زدنی طراحان، معماران و سازندگان این بنای خارق العاده داره. کاخی به دور از دالان های پر پیچ و خم، خوشگل و نورانی به برکت وجود سنگ های صیقل خورده، استوار به پاس ستون های محکم و پابرجا به دلیل اسکلت بندی قوی، که امروز از سالم ترین عمارات برجای مونده از مجموعه کاخ های تخت جمشید، حساب می شه.

کاخ دروازه ملل

عکس تخت جمشید

کاخ کوچیکی که در قسمت شمال شرقی صفه ی تخت جمشید و در مقابل پلکان ورودی قرار گرفته. این کاخ به نام دروازه ملل مشهوره؛ چون که محل ورود نمایندگان جور واجور به داخل مجموعه ی تخت جمشید حساب می شده. که پس از عبور اون، به قسمت های دیگه تخت جمشید و کاخ های موجود در اون داخل می شدن.

به خاطر همین سازندگان مجموعه ی تخت جمشید، دروازه ی ملل رو باشکوه و عظمت تشویق برانگیزی احداث کردن، تا جلوه ای از قدرت و جلال حکومت هخامنشیان باشه. این عمارت هم طبق دستور خشایار شاه و به شکل یه سالن تقریبا کوچیک، ۳ در و ۴ ستون که هر کدوم ۵ متر و ۱۶ سانتی متر ارتفاع داشتن، ساخته شد. داخل سالن سکوهایی از جنس سنگ قرارگرفته است که در دورتادور فضای اون، تعبیه شده ان. احتمال میره این سکوها رو واسه نشستن و منتظر موندن مراجعه کنندگان جفت و جور کرده ان. هم اینکه در مرکز سالن، آثاری از جای یه میز باقی مونده. علاوه براین حضور سنگ نوشته ای داخل سالن، که به زبون های فارسی قدیم، ایلامی و بابلی منقوشه، یکی دیگه از نکات باحال و حیرت انگیز دروازه ی ملل حساب می شه.

عکس تخت جمشید

دروازه ملل  باشکوه و عظمت تشویق برانگیزی به وسیله خشایار شاه ساخته شد و نشانی از شکوه و عظمت هخامنشیان در مقابل بقیه ملل بود

فقط دو ستون از این بنا سالم مونده و معماران و قدیم شناسا، یکی دیگه از ستون های اون رو بوسیله ی بخش های شکسته شده ی ستون های دیگه، بازسازی و بازسازی کردن. به گونه ای که امروز، کامل ترین ستون تخت جمشید حساب می شه. سازندگان خوش ذوق و هنرمند ایران قدیم، نمای داخلی سالن رو با کاشی هایی به رنگ های سبز، نارنجی و آبی، رنگ آمیزی کرده و جمال و زیبایی منحصربه فردی رو واسه این عمارت به ارمغان آوردن. در قسمت غربی این بنا، درگاه هایی تعبیه شده و به نظر می رسد بوسیله ی دو گاو نر بالدار، از اون مواظبت می شه. طبق اطلاعات کارشناسان باستانی و معماری، سبک این نوع گاوها برگرفته از هنر آشوری و ترکیب شدن اون با هنر هخامنشیانه. گاوهایی که از چار پا و ریشی بلند دارن که به گل دوازده پر و غنچه ی نیلوفر آبی تزئین شده و تا مقابل سینه ی اون ها جلو رفتن کرده.

عکس تخت جمشید

قرار گرفتن دو موجود افسانه ای که با صورتی مرکب از سر آدم، بال عقاب و تنه ی گاو در درگاه های شرقی، حسی مرموز و پر از تاریخ ایران قدیم رو در وجود هر بیننده برمی انگیزد. این درگاه باحال، به خیابون ۹۲ متری سپاهان (پس از عبور از دروازه ملل به یه راه دو قسمتی برخورد می کنیم، یه راه از جهت جنوب دروازه م
لل به طرف کاخ آپادانا و راه دیگه از جهت شرق و به طرف خیابون سپاهان می رسد. این خیابون ۹۶ متر بوده و به شکل حرف ال انگلیسی به طرف جنوب رفته و در مقابل کاخ بار یا صد دروازه، تموم می شه)، گشوده می شه.

دو مجسمه با شکوه از سر آدم بال های عقاب و بدن گاو در ورودی دروازه ملله

هم اینکه موقعیت ابهام آمیز حوض سنگی بزرگی که در نزدیکی درگاه جنوبی و با ۲۰ درجه اختلاف با دیواره های کاخ های دیگه، قرار گرفته، نظرات و عقاید مختلفی رو در بین قدیم شناسا و معماران، بارور ساخته. اما بیشتر اون ها می گن که به دلیل هم جهت نبودن این حوض با جهات دیوار کاخ های دیگه، احتمال جابجایی اون، نسبت به بقیه احتمالات دیگه پررنگ تر بوده که به دلایل نامعلومی، اون رو رها کرده ان.

پلکان ورودی تخت جمشید

00100

پلکان دو طرفه ای در شمال غربی بنا به دستور خشایار شاه ساخته شده که در قسمت ورودی اصلی بنای تخت جمشید قرار داره. طبق نوشته های تاریخی، اولین ورودی صفه در قسمت جنوب تعبیه شده بود که پس از ساخت پلکان اصلی، به عنوان کارای ساختمانی، به کار گیری شد. زیبایی یه جفت پلکان قرینه با طرحی بسیار چشم نواز که از ارتفاعی برابر با ۱۰ متر و ۵۰ سانتی متر از سطح مرودشت، طولی برابر با ۷ متر و عرضی برابر با ۳۸ سانتی متر، برخورداره، جلوه ی دیگری از استادی هنرمندان ایران قدیمیبه تعداد می رود.

عکس تخت جمشید

معماران زمان قدیم، اون ها رو پس از تراش دادن سنگ های بزرگ و قرار دادن روی یکدیگر، بدون ملات و با کمک بست، در مقابل ورودی اصلی بنای تخت جمشید، احداث کردن. در هر دو طرف، ۱۱۱ پله هست؛ به این صورت که هر کدوم از دوپله ی قرینه ای که در پایین قرار گرفته ان، از ۶۳ پله برخوردار بوده و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *