تخت نادر از مهم ترین دشتای کوهستان الوند

تخت نادر از دشت های سرسبز و جذاب واسه کوهنوردان در کوهستان الونده.

مقاله های در رابطه:

  • مجموعه تفریحی تاریخی گنجنامه همدان، ترکیبی از تاریخ و طبیعت بکر
  • دیدنیای همدان، پایتخت تمدن ایران

کوهستان الوند فرا روی شهر همدان، کوهستان منفردی از شاخه های خاوری زاگرس مرکزی با میدون ای به وسعت ۱۳۷۵ کیلومتر مربعه و بزرگ ترین اتفاق گرانیت زایی از زمان چهارم زمین شناسیه که بر اثر نفوذ توده های آذرین در نهشته های بازمانده از زمان قبلی بوجود اومده است. این رشته کوه در شمال غرب به کوه خدابنده لو سنندج و کوه چهل محل بیرون آمدن آب زیر زمینی کردستان و از جنوب شرق به بلندی های راسوند و کوه وفس اراک وصل می شه. یال اون، حد طبیعی بین شهر همدان و تویسرکان و بلندترین قله اون موسوم به الوند در ۱۸ کیلومتری جنوب شهر همدان هستش و ارتفاع اون ۳۵۷۴ متر از سطح دریاه. جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و استان همدان رو به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می کنه. این کوهستان، دره های عمیق و سرسبز، محل بیرون آمدن آب زیر زمینی سارها، چمنزارها و قله های زیادی داره.

رشته کوه الوند از کوه های غربی ایران و جز پیش کوه های داخلی زاگرسه و با پیدایش جنبش کوهزایی زاگرس در ارتباطه. از نظر زمین شناسا در آخرای دوره ژوراسیک (دوره میانی ازدوران دوم زمین شناسی) یکی از شدیدترین حرکات کوه زایی که تا اون هنگام در ایران سابقه نداشته بوقوع پیوسته و در اثر فشار شدید و هم اینکه در اثر فشار طبقات گرانیت در منطقه بین همدان و اصفهان تغییر سنگ ها بوجود آمده. این کوهستان شامل ۱۱ قلهه که در شمال غربی تا جنوب شرقی قرار دارن. در دامنه های شمالی الوند دره های پرآب و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های زیادی هم هست. در این کوهستان، علاوه بر قلل مرتفع و شیب دار، دشتک های کوچیکی وجود دارن، که سطح اون ها از چمنزار پنهون شده و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های زیادی در اون ها جاریه و با در نظر گرفتن اینکه از سطوح تقریبا مسطحی دارن، به شکل محل استراحت و اتراق کوهنوردان درآمده ان. مهم ترین این دشتک ها عبارت ان از: میدون میشان، تخت نادر، چمن شاه نظر و تخت رستم.

تخت نادر الوند

تخت نادر یکی از همین دشت های مهم کوهستان الونده که در ادامه راه صعود به قله الوند قرار داره و محوطه ای به مساحت تقریبی ۱ و نیم هکتار، با شیب کم و پوشش گیاهی چمنزار کوهستانی رو در بر می گیرد. تخت نادر ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داره.

قبل از آسفالت شدن جاده عباس آباد به گنج نامه و تردد وسایل نقلیه موتوری در اون ، علاقمندان صعود به قله الوند از راه کوچه باغ های عباس آباد به فخر آباد، از اولین سینه کش کوه های مشرف به عباس آباد راهی میدون میشان می شدن. این راه از انتهای کوچه باغ ها به قله، به هفت قسمت تقسیم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص شده، تخت اول و تخت دوم الی تخت هفتم. آخرین تخت، تخت نادره که تخت هفتم نامیده می شه و قله الوند در بال جنوب غربی اون خود نمایی می کنه.

از دیگر ویژگی های کوهستان الوند، کوه ها ی صخره ای، و سنگ هاییه، که با استعداد ورزش سنگ نوردی واسه علاقمندان به این رشته س. کلاهک کلاغ دروازه تخت نادر هم یکی از اون هاست. از محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های پرآب کوهستان الوند هم می توان به محل بیرون آمدن آب زیر زمینی تخت نادر اشاره کرد که در اول تخت نادر واقعه.

دلیل نامگذاری

تخت نادر الوند

در فرهنگ الوند، تخت به معنی زمینی صاف و مسطح در کوهستانه که بیشتر پنهون از چمن، سبزه و گیاهه و محلی مناسب واسه بر طرف کردن خستگی و تجدید قوای راهپیمایانه و از قرن ها پیش این نام در الوند بوده و هست. عده ای بر این باور ان که ، از وقتی که نادرشاه افشار به تخت نادر اومده، اون چمنزار تخت نادر نامیده شده. از دیدگاهی دیگه تخت یعنی چمنزاری پرآب، سبزه، مسطح و جای بر طرف کردن خستگی، و نادر یعنی بی مثل، بی مثل و کم یاب. پس به چمنزار پایین قله الوند از این جهت تخت نادر گفته می شه که چمنزاری بی مثل و بی ماننده و واقعا تخت نادر در جمع چمنزارها و دیگه تخت های کوهستان الوند، چمنزاری بی نظیره.

پوشش گیاهی و جانوری

تخت نادر الوند

پوشش گیاهی پیروز در رشته کوه الوند گونه. گون گیاهیه بوته ای و خاردار که از ساقه اون صمغی به نام کتیرا می گیرند. در فصول معتدل سال به خاص در بهار هر جا که برف ها ذوب می شن، اول گل یخ می روید که گلی سفید و زیباست. پس از اون لاله های رنگارنگ س
ر از خاک بیرون می بیارن. و در دور و بر محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ها و چمنزارها، گل های زرد و بنفش و گل های لاله، آلاله، سوسن و بقیه گیاهان مثل: پونه، آزربه، مقرا، گزنه، ریواس، موسیر، کنگر، شیرین بیان، طوطیا و چیزای دیگه ای به جز اینا فت و فراوون می روید، که بعضی از اون ها خوراکی و بعضی دارویی هستن.

گرگ، روباه، خرگوش، شغال و سمور و پرندگانی مثل: عقاب مشکی و دال در این کوهستان دیده می شه. قوچ، میش، بز کوهی کبک، کبوتر و عقاب دشت هم، از حیوانات و پرندگان این منطقه هستن.

راه دسترسی

تخت نادر الوند

صعود به تخت نادر و قله الوند رو می توان از راه های جور واجور انجام داد. یکی از این راه ها از طرف راست آبشار گنج نامهه که ارتفاع اون از سطح دریا حدود ۲۱۰۰ متره و به طرف میدون میشان شروع می شه. با ادامه راه از میدون میشان و با حرکت از کنار رودخانه و حدود نیم ساعت راهپیمایی می توان به تخت نادر رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *