تخریب خونه اولین سپهبد ایرونی، سپهبد امیر احمدی

خونه ی سپهبد امیر احمدی با وجود آگاهی سازمان میراث فرهنگی خراب شد. 

خونه سپهبد امیراحمدی، که سال گذشته هویت اون کشف شده بود، با وجود آگاهی شهرداری، سازمان میراث، کمیته امداد از تاریخی بودن اون، خراب شد.

تخریب خونه سپهبد امیر احمدی

بهمن سال گذشته خبر رسید خونه ی بزرگ هفت هزار متری «سپهبد امیر احمدی» در میدون حسن آباد قرار داره، خونه ای تاریخی که تا اون زمان هیچ خبری از اون منتشر نشده بود. مالک بنا رو کمیته ی امداد امام (ره) اعلام کردن و پس از گذشت یه ماه اعلام شد این خونه در لیست مزایده ی املاک کمیته ی امداد قرار گرفته و به دنبال اون بود که ترس از سرنوشت این خونه که می تونست مثل خونه ملکه توران به طور کامل خراب بشه، باعث انتشار هشدارهایی از طرف دوستداران میراث فرهنگی شد.

هرچند اون هشدارها هم هیچ فایده ای نداشتن و شهرام شهریار روز شنبه ۲۸ مرداد در سایت سفرنویس، خبر از تخریب این خونه داد و نوشت:

خونه سپهبد امیراحمدی، با آگاهی کامل شهرداری، سازمان میراث، کمیته امداد از تاریخی بودن اون تخریب و با خاک برابر شد.

بعد از آگاهی رسانی درباره ی این خونه ی تاریخی، اولین عکس العمل به وسیله میراث فرهنگی استان تهران بود.

تخریب خونه سپهبد امیر احمدی

به گفته ی سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، ملک و خونه سپهبد امیر احمدی از نظر ارزش و قدمت تاریخی یکی از بناهای مهم پایتخت به حساب می رود و با در نظر گرفتن بررسی های کارشناسان این اداره کل از ملک، مشخص شد که این بنا از نظر تاریخی دارای ارزش ملی بوده و به عنوان میراث فرهنگی باید حفظ شه.

ایشون گفته بود:

پس باید با هماهنگی مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) واسه پیدا کردن راه حلی مناسب کارایی رو در راه حفظ منافع ملی اون انجام داد و در صورت تخریب یا هر گونه عملکردی در این مجموعه، موضوع رو از راه قانونی پیگیری می کنیم.

اما با منتشر کردن خبر شروع تخریب خونه ی «امیر احمدی» در میدون حسن آباد، روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ تهران، پس از منتشر کردن این خبر اعلام کرد:

شهرداری منطقه ۱۱ واسه جلوگیری از تخلف و تخریب خونه تاریخی امیر احمدی پیگیری های لازم رو با هدف حفاظت از این بنای تاریخی انجام می دهد.

محمد شهرآبادی، معاون شهرسازی و معماری منطقه ۱۱ با تأکید بر این که حفاظت از بافت و خونه های تاریخی دارای ارزش که به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده باشن، از اولویت های مدیریت شهری حساب می شه، اعلام کرد که این خونه بر خلاف ارزش تاریخی اینکه مربوط به دوره قاجاره، در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده.

:

واسه خونه سپهبد امیر احمدی با پرونده شماره ۹۱۶۳ به مساحت ۷۰۸۳ متر مربع واقع در خیابون حافظ نرسیده به میدون حسن آباد، هیچ گونه پروانه تخریب و نوسازی واسه ملک صادر نشده. اگه مالک قصد گرفتن پروانه رو داشته باشه باید طبق قوانین و مقررات پس از استعلام سازمان میراث فرهنگیمبادرت به عمل بیاره.

به گفته ی شهرآبادی،  هر گونه تخریب بنا بدون اخذ مجوز مورد تایید شهرداری منطقه نبوده و تخریب انجام شده در ملک سپهبد امیر احمدی بر خلاف قوانین و به عنوان تخلف تلقی می شه که به محض آگاهی از فعالیت های عمرانی در ملک و با در نظر گرفتن این که اماکن میراثی و دارای ارزش واسه مدیریت شهری اهمیت خاص ای دارن، با در نظر گرفتن نامه شماره ۱۶۱۱۷۲۸۸ مورخ ۱۷/۵/۹۶ ناحیه یه پیگیر گرفتن حکم ورود به ملک از راه مراجع قضایی شده.

شهرداری منطقه ۱۱ با همکاری سازمان میراث فرهنگی استان تهران مبنی بر حفظ املاک دارای ارزش ثبت اثر ملی، قبل از فرستان پروانه ساختمانی با معرفی مالک به میراث، مکاتبات لازم تا تعیین تکلیف و گرفتن بلامانع از سازمان نامبرده، از فرستان پروانه تخریب و نوسازی دوری می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *