تخریب خونه وثوق الدوله؛ لوکیشن سریال شهرزاد

خونه وثوق الدوله، همون خونه بزرگ آقا در سریال شهرزاد، در حال تخریب شبانه س و هیچ کس جوابگو نیس.

عمارت وثوق الدوله، واقع در باغ سلیمانیه خونه تاریخی دیگه ایه که در حال تخریبه و مالک این عمارت هم بنیاد مستضعفانه. قبل از این شهرداری منطقه ۱۴ وعده پارک موزه شدن این خونه باغ رو داده بود و احمد مسجد جامعی، هم تاکید بر مراقبت این خونه باغ و تبدیل شدن به پارک بانوان کرده بود. اما ساکنین مجاور این عمارت تاریخی از صدای تخریب های شبونه اون می نالند.

مقاله در رابطه:

  • کاخ ثابت پاسال، بزرگ ترین خونه تهران تخریب می شه

یکی از اهالی منطقه ۱۴ تهران که در نزدیکی این خونه باغ زندگی می کنه، می گوید:

از خونه وثوق الدوله چند شب پیاپیه که صدای اره برقی می آید. باور می کنین از صدای قطع درختان نمی توانیم بخوابیم. این برامون دردناکه. در این روزایمبارک قطع هر درخت جرم نیس؟ به چه دلیل با این بنای تاریخی و فضای سبز اون اینجور می کنن؟

اون و خیلی از اهالی دیگه این خونه باغ رو شریان تنفسی این منطقه پرجمعیت می دادن. با این حال هر روز باید تماشاگر ویرانی روزانه اون باشن.

البته این واسه چندمین باره که صاحبان این باغ قصد تخریب یهویی اون رو دارن. سه سال پیش هم تخریب هایی انجام شد که با تلاش دوستداران میراث فرهنگی و رسانه ها این اتفاق نیفته. همون زمان مسئولان سازمان میراث فرهنگی وعده دادن که این باغ در فهرست آثار ملی ایران جای می گیرد اما تا امروز در این مورد اتفاقی نیافتادهه.

سه سال پیش «رجبعلی خسروآبادی»، رییس میراث فرهنگی تهران و «سپیده سیروس نیا» معاون حفظ و زنده کردن تهران هر دو گفته بودن که این باغ در گروه میراث ملی جای می گیرد اما این وعده مثل خونه «ثابت پاسال» و موزه «دفینه» و بسیاری بناهای تاریخی دیگه تهران به دلایل نامعلومی به عقب افتاده.

صاحب این باغ میرزا حسن خان، معروف به وثوق الدوله، اول وزیر در زمان ناصرالدین شاه بوده. اون وقتی صاحب ۲۵ هکتار از باغ های این منطقه بوده که بعدا بخش هایی از اون واسه ساخت سازمان آب، کلانتری، بوستون، راهنمایی و رانندگی و شهرک و مجتمع مسکونی واگذار شد. بعد از اونم محوطه باغ به عنوان چایخانه سنتی و تفریح بعضی وقتا مورد به کار گیری قرار می گرفت. اما داستان این باغ بازم در ابهام مونده و این بار حمله شبونه به اون جدیه.

خونه وثوق الدوله

خونه وثوق الدوله که ۱۰۰ سال از عمر اون می گذره، از تک و توک خونه باغ هاییه که تو تهران تا الان سالم مونده. این باغ دو هکتاری در خیابون پیروزی هستش و مالک اون بنیاد مستضعفانه.

یه چند وقت پیش این باغ لوکیشن فیلم سریال شهرزاد بود و این عمارت همون عمارت معروف «بزرگ آقا» است که علی نصیریان در اون نقش آفرینی کرده. شاید هر کسی این سریال رو دیده باشه فکر می کنه حال بنا خوبه اما اینطور نیس، بعد از اجرای این سریال بارها خبره هایی مبنی بر وارد شدن آسیب های جدی به دلیل ماکت سازی روی اون مطرح شد و بازم مسئولان میراث فرهنگی حاضر به جواب گویی در این مورد نبودن.

بارها در مورد شرایط نامساعد این بنا و نم برداشتن دیواره های اون از طرف رسانه ها و دوستداران میراث فرهنگی اخطار داده شده اما درزمان این چند سال کوچیکترین اقدامی از طرف مسئولان میراث فرهنگی واسه رهایی این بنا از نابودی کم کم انجام نشده. سئوال اینجاس که این بنا هم مثل خونه ملکه توران، خونه عامری ها و خیلی از بناهای شاخص پایتخت باید ویرون شه تا مسئولان جوابگو باشن؟ نه فقط میراث فرهنگی بلکه انگار شهرداری منطقه ۱۴ هم برنامه ای واسه عمل به وعده های خود نداره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *