تخریب کاروانسرای قاجاری در اصفهان

در تعطیلات عید فطر صاحبان «کارونسرای قاجاری مجیدی» در نجف آباد اصفهان تو یه حرکت عجیب، این بنای تاریخی رو با خاک برابر کردن.

تعطیلات عید فطر فرصتی بود تا مالک کارونسرای قاجاری «مجیدی» که آخرای دوره ی قاجار به وسیله «فتحعلی خان یاور» – حاکم وقت نجف آباد – در راسته ی چاقوسازها  (خیابون مطهری الان) ایجاد شده بود و پس از تملک فردی با نام «مجیدی» به این نام معروف شده بود، به وسیله لودرها خراب بشه.

حسین نجفی پور، مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد با اشاره به تخریب کامل و صد درصدی این کاروانسرای تاریخی در توضیح معماری این کاروانسرا گفت: 

با ورود به این کاروانسرا با مساحت 1200 متر مربع، به بنایی چار ایوانه می رسیدیم که ایوون های اون در وسط هر ضلع کاروانسرا قرار داشت، هم اینکه دارای اتاق ها و انبارهای کالا و محل نشیمن مسافران دور تا دور حیاط بود و یه تیکه از اون هم به نگهداری احشام اختصاص داشت.  شمال کاروان سرا دالان ورودی طرف چپ دفتر و اتاق نشیمن دالان دار و اتاقی دیگه که محل خورد و خوراک و خواب مسوول و خدمه کاروان سرا بوده.

در دو طرف دالان، دو اتاق با ایوانچه هایی مخصوص مسافران وجود داشت و در کنار هرکدوم راهرویی بود که به پستویی بزرگ منتهی می شد، هم اینکه سرویس بهداشتی و مطبخ در این دو پستو قرار داشتن. از طرف دیگه در ضلع جنوبی بنا دو اتاق قرینه ی اتاق های ضلع شمالی با ایوانچه هایی ساخته شده بود و درکنار هر کدوم دالانی که به فضای اصطبل و پلکان ساختمون ختم می شد. هم اینکه  درضلع شرقی دو اتاق بزرگ به عنوان انبارِ کالا و نشیمن مسافران بود و در دو طرف اون ایوون قرار داشت. ضلع غربی هم قرینه ضلع شرقی باهمان اتاق و ایوون بو د. تموم بنا ازخشت نپخته با سقف های طاق و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ساخته شده بود.

اون با اشاره به نقشه و معماری بی همتا این بنای تاریخی اضافه کرد: اگه سازمان میراث فرهنگی به تعمیر این کاروانسرا  اقدام می کرد، می تونست به عنوان میراثی 100 ساله مورد بازدید علاقمندان قرار  گیرد.

از طرف دیگه فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری استان اصفهان پس از تخریب این بنای تاریخی تاکید کرد: پیگیری قضایی تخریب بنای تاریخی کاروانسرای «مجیدی» شهرستان نجف آباد که بدون مجوز میراث فرهنگی انجام شده، در دستور کاره.

ایشون گفتن این کاروانسرا در روز عید فطر و به وسیله مالک اون و و با به کار گیری ماشین آلات سنگین تخریب شده اضافه کرد:

البته باید توجه داشته باشیم که این بنا در گذشته هم تخریب شده بود و این بار به شکل کامل و بدون مجوز میراث فرهنگی تخریب شده، به خاطر همین میراث فرهنگی پیگیری های قضایی تخریب این بنای تاریخی رو در دستور کار قرار داده.

اللهیاری با اشاره به اینکه گزارش تخریب کاروانسرای «مجیدی» به وسیله یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان نجف آباد آماده شده، اضافه کرد:

ثبت ملی نبودن بناهای تاریخی نباید دلیلی واسه تخریب این بناها باشه، در هر صورت امکان پیگیری قضایی این نوع اقدامات بر فرهنگ و تاریخ کشور هست. هدف ما از پیگیری تند وقانونی این رفتار غیر فرهنگی، تصریح این نکتهه که هرگونه تغییر و تغییر در هر بنای تاریخی در پهنا استان حتی اگه غیر ثبتی باشه، باید با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و بقیه نهادهای مربوطه صورت پذیرد، تا از این روش بتونیم در حفظ و حراست از هویت فرهنگی این ملت بزرگ بیشتر از گذشته تلاش کنیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *