تخریب ۱۰ خونه تاریخی شیراز به بهونه بازارچه صنایع دستی

از سال گذشته تا الان ۱۳ خونه تاریخی شیراز واسه ساخته شدن بازارچه صنایع دستی از بین رفته.

بافت تاریخی شیراز یکی از مهم ترین بافت های تاریخی و شهری کشوره، اما در سال های گذشته و با وجود تعیین شدن محدوده اون، مورد دست درازی به بهانهای جور واجور قرار گرفته. حالا خبر می رسد ۱۰ خونه تاریخی تخریب شده ان.

«فاطمه علی اصغر» گفت که بیشتر از ۱۰ خونه تاریخی در گذر سرباغ محله سنگ مشکی شیراز، به بهونه ساخت بازارچه صنایع دستی تخریب شدن. این بازارچه که نام سرای هنر رو داره از طرف شهرداری شیراز در حال اجرایی شدنه. با اینحال، شهردار منطقه ۸ شیراز این تخریب ها رو تکذیب و اعلام می کنه که اطلاعات اشتباه به رسانه ها داده شده، هرچند که دوستداران میراث فرهنگی عکس های خیلی از این تخریب رو در اختیار خبرگزاری قرار داده ان.

بزرگترین تخریب بافت تاریخی شیراز از سال ۹۳ در محدوده ای بسیار وسیع در قلب این شهر قدیمیآغاز شد؛ پس از اتفاق این اتفاقات در بافت تاریخی، پیرو مکاتبات معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مقامات مسئول، هیئتی تشکیل شده از مدیر کل حراست، مدیر کل حفظ و احیا بناها و بافت های تاریخی و نماینده معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راهی شیراز شدن. این اقدام باعث شد که تخریب ها در اون زمان متوقف شه.

اما این توقف دوومی نیاره و دوباره به شکلی دیگه این تخریب ها از سر گرفته شد. به طوری که در سال گذشته، سه خونه تاریخی به دلیل فعالیت های شهرداری واسه ساخته شدن بازارچه صنایع دستی از بین رفت. بازم با اعتراض سازمان میراث فرهنگی ساختن این بازارچه نیمه کاره رها شد. با اینحال، چند روز پیش عملیات ساخت این بازارچه دوباره از سر گرفته و این بار ۱۰ خونه قدیمی ویرون شده.

«علیرضا گل گلی»، کارشناس میراث فرهنگی، درباره تخریب این خونه ها می گوید:

چند روز پیش شهرداری به دلیل ساخت بازارچه صنایع دستیمبادرت به تخریب بیشتر از ده بنای تاریخی و دارای ارزش های هویت بخش در گذر سر باغ در محله سنگ مشکی کرد تا کنون سازمان میراث فرهنگی در این مورد عکس العمل نشون نداده و کار بازم ادامه داره.

به گفته اون، سال گذشته هم طی انجام همین عملیات شهرداری، سه خونه قدیمی رو تخریب کرد که به دنبال پیگیری های سازمان میراث فرهنگی متوقف شد اما بدیش اینه دوباره همون عملیات از سر گرفته شده و این بار تعداد بیشتری از خونه های تاریخی ویرون شدن. نبود مشاورهای آگاه، در نظر نگرفتن عناصر و لکه های میراث فرهنگی در بافت، ندیده گرفته شدن حرایم و نبود هماهنگی میان مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی همه دست به دست داده که هر بار در هر دوره ای آسیب جدی به بناهای تاریخی وارد می شه.

برخلاف گفته های این کارشناس، شهردوست، شهردار منطقه ۸ شیراز می گوید که اطلاعات نادرست در اختیار رسانه ها قرار گرفته و تا کنون هیچ تخریبی در بافت تاریخی اتفاق نیافتدهه.

اون تاکید می کنه که «آب انبار قدیمی سرجایشه و ما هیچ مشکلی نداریم و سرای هنر رو داریم به نفع مردم سروسامون می بدیم. این شهردار در جواب به این سئوال که تخریب های وسیع آسیب جدی به بافت تاریخی زده، بیایید ببینین، ما هیچ آسیبی به بافت تاریخی وارد نکرده ایم.»

یه چند وقت پیش، «محمدحسن طالبیان»، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدیدی شبونه از بافت تاریخی یزد داشتن که عکس هاشون در شبکه های مجازی منتشر شد، دوستداران میراث فرهنگی در شیراز بارها در خواست کرده بودن که این بازدید از بقیه بافت های تاریخی مثل شیراز و قزوین هم اتفاق بیفته.

بافت تاریخی شیراز یکی از مهمترین بافت های تاریخی و شهری کشوره که مساحتی حدود ۳۶۰ هکتار داره و در آخر سال ۸۸ محدوده بافت تاریخی شیراز در کنار محدوده های بافت تاریخی ۱۰۳ شهر تاریخی به دلیل ماده ۱۱۵ قانون چهارم پیشرفت تعیین محدوده و ابلاغ شد. آئین نامه اجرایی ماده ۱۱۵ قانون چهارم، وظیفه تعیین محدوده و جفت و جور و ابلاغ قوانین حفاظتی رو به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرده. آئین نامه اجرایی ۱۱۵ در ساپورت از بافت تاریخی جفت و جور شده و این ماده که تنفیذی بند ج ماده ۱۶۶ قانون برنامه سومه، یکی از کامل ترین قانون هاییه که در جهت ساپورت از بافت و صاحبان بناهای تاریخی تنظیم شده.

هم اینکه در ماده ۷ آئیننامه تاکید شده، تموم دستگاه های اجرایی مکلف هستن زیرساخت هایی که بافت های شهر نیاز دارن رو تامین کنن. در جایی دیگه عنوان شده باید به اجرای طرح های خاص واسه بافت ها بدن که باید در اون تموم مسائل فرهنگی، اقتصادی، کالبدی، زیست محیطی و مسائل پهنا های بافت در نظر گرفته شده باشه و در همکاری با وزارت خونه و شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب و اجرا برسه. نکته باحال توجه اون است که کلی اختیارات و مسوولیتای اجرایی بردوش شهرداری ها بوده و هر بار هم تیکه ای از بافت تاریخی از طرف این بخش ویرانه می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *