دانلود پایان نامه

“کلمه درست، عامل نیرومندی است، اگر کلمات، کاملاٌ بجا مصرف شوند، به سرعت برق، هم بر جسم و هم بر روح اثر می گذارند.” مارک تواین

“کلمات می توانند موجب بیماری و حتی مرگ انسان بشوند” نورمن کازینز

– اگر برای بیان خاطره ها و تجربه های زندگی خود، از کلمات صحیح و مؤثری استفاده کنیم، به رشد نیرو بخش ترین عواطف پرداخته ایم.

– کلمات به صورت ناخودآگاه انتخاب و تکرار می شوند.

– با انتخاب صحیح و آگاهانه کلمات می توانیم بر نحوه ارتباطمان با خودمان، دیگران، کارمان و محیط مان اثر بگذاریم.

– با تغییر عادت کلامی و عوض کردن کلماتی که برای تشریح عواطف خود به کار می برده ایم ، می توانیم به سرعت شیوه تفکر و احساس خود را عوض کنیم.

مثالهائی از کلام غلط

1- وقتی حالمان خوبست و سلامتیم می گوئیم “بد نیستم”

2- دائم می گوئیم : “زندگی یک جنگ است.”

3- خانمی که همسرش سکته کرده بود این صحنه را مثل فیلم سینما بارها می دید. همانطور که می دانیم تصاویر حتی قوی تر از کلمات اثر می گذارند.

4- به خود می گوئیم من از همه قوی ترم و به همه پیروز می شوم ، احساسمان در این تلقین همراه با خشم و عناد است و چیزی که نصیبمان می شود انتقام جوئی و خشم و نفرت است.

5- من آرام خواهم بود ، کی و در پاسخ به چه رفتاری؟

6- “من نخواهم ترسید.” در واقع درست مثل من خواهم ترسید عمل می کند.

7- در حالیکه درآمد کافی داریم و مشکل خاصی هم نداریم در جواب اوضاع چطور است؟ می گوئیم: “ای.”

8- دائم از اوضاع بد زمانه داد سخن می دهیم و غر می زنیم.

9- “من شانس ندارم.”

10- “من عرضه ندارم”

11- “می دانم که کسی به من, حرفم و کارم توجه نخواهد کرد.

مضار جمله های تلقینی غلط

1-تشدید و تحکیم کردن عصبیت ها

2- بالا بردن اضطراب

3- زیاد کردن ترس ها

4- افزایش نا آرامی

5- زیاد کردن انتقامجوئی

6- کم کردن حافظه

7- کم کردن اعتماد به نفس

8- افزایش نیاز به سلطه جوئی

9- تحکیم عادات عصبی

10- تحکیم و تعمیق حسادت

11- اضافه کردن خودخواهی

فایده تلقین های مثبت

1-رهائی از ترس ها، تنش ها، اضطرابها و نا آرامی ها

2- احساس و لمس کردن حسن های خود

3- پیدا کردن توانائی نه گفتن به دیگران، ابراز نظر و ابراز وجود کردن و در جمع خود را مطرح کردن

4- تنظیم روابطمان با دیگران، حلم، رعایت طلسم تصا

5- بالا بردن خلاقیت ها

6- ایجاد انگیزه برا ی اهداف شغلی و غیره و بالابردن شور و شوق در زندگی

7- افزایش میل توفیق

8- افزایش توانائی آموختن

9- افزایش مهراصیل به خود و دیگران

10- زیاد کردن امید

11- بالا بردن توانائی کشف امکانات موجود در هر شرایطی

12- بالا بردن عزت نفس

13- غلبه بر تنبلی ، تأخیر و تعجیل

14- رفع عادات عصبی

15- ایجاد حس همکاری بیشتر در خود و دیگران

16- توفیق در بهداشت دوستی و زناشوئی

17- دفع سلطه جوئی، خودخواهی، حسادت

پیش نیاز تلقین

قبل از اینکه جمله ای تلقینی انتخاب کنیم بسنجیم که چه چیز را می خواهیم تغییر دهیم؟

1-شرایط زندگیمان

2- وضعیت معیشتیمان

3- عادت عصبیمان

4- باورمان

برای روشن تر شدن مطلب به مثالهای زیر توجه کنید:

مثال

1: خانمی از یک رفتار همسرش رنجیده ، به جای رنجش زدائی دائماً به خود تلقین و یا حتی تصویر ذهنی می کند که بالاخره طلاق خواهد گرفت تا راحت شود.

موقعی چشم باز می کند که طلاق گرفته و همسرش ازدواج مجدد کرده و راه برگشت ندارد، در حالیکــــه اساســــاً رنجش از همسرش بی مورد و یا قابل گذشت بوده است.

2 : جوانی، هدفهای بزرگی در سر دارد، ولی همین که با موانع برخورد می کند به جای از پیش پا برداشتن موانع و کوشش و تلاش بیشتر ، دائم تلقین می کند که این مملکت به درد نمی خورد و باید از آن فرار کرد.

زمانی به خود می آید که سالها در یک جامعه غربی مثل اسب تازی دویده و کار کرده تا معاش خود و همسر فرنگی اش را تأمین کند . در میانسالی که نیاز به آرامش و آسایش و یاری همسرش است، سرکارعلیه از او خسته شده و دیگر حاضر نیست او را تحمل کند.

بعد یادش می افتد که وقتی خیلی دل تنگ شهر و دیارش شده بود، اظهار لطف این علیا مخدره، در باغهای بهشت را به رویش باز کرده بود.

3 : خانمی از همسرش که با او تفاهم نداشت جدا شد تا با کسی که او را می فهمد ازدواج کند. . با آقائی که چند سال از او کوچکتر بود ازدواج کرد و خوشحـــــال بود که با این ازدواج به همه ثابت کرده که آنقدر زیــبا و جذاب است کـــــه با مردی کم سن تــــــر از خودش که قدر او را می شناسد ازدواج کرده ولی متأسفــــانه بعد از مدت کوتاهی سر از اعتیاد درمی آورد.

4 : خانم میانسالی از همکارانم به من توصیه کرد که در زندگی عجولانه تصمیم نگیرم. وی پس از رنجشی که از همسرش داشته به منزل مادرش رفته و شکایت به او می برد. او هم به سرعت طلاق دخترش را می گیرد . شکــــوه این خانم از آن بود که مادرش به جای گرفتن میانه دو طرف ، به دلیل احساس اجحافی که خودش از زندگی زناشویی داشته و تصویر ذهنـــی اش که من بدبختــم و دخترم هم مثل من بدبخت است زندگی او را از هم می پاشد.در حال حاضر او ناچار است با کار طاقت فرسا مادر و دختر خود را اداره کند در حالیکه شوهرش که از موقعیت اجتماعی و مالی بالائی برخوردار بوده بلافاصله ازدواج مجدد کرده و راه بازگشت به زندگی قبلی اش بسته میشود.

در مثالهای فوق هر یک از این افراد به جای حل کردن مشکل خود و انتخاب یک تلقین درست برای تغییر وضعیت و شرایط زندگیشان سعی کردند بافراراز وضعیت کنونی خود را به مخمصه ای دیگر گرفتار کنند.

اگر به احساس هر یک از این افراد دقت کنیم، مثل آدمی است که از دست یک حیوان وحشی فرار کرده باشد، به اولین درختی که رسید از آن بالا می رود در حالیکه ممکن است بالایش یک پلنگ به انتظار او نشسته باشد.

پیش نیاز:

به این ترتیب نیاز داریم که برای انتخاب تلقین مناسب صادقانه موارد زیر را بررسی کنیم :

1- آیا اگر هدفم فاصله گرفتن از کسی است از او رنجش دارم؟

– نسبت به او حسادت ندارم؟

– آیا توقعاتم عصبی نیست؟

– از او زخم غرور نخورده ام؟

مثال

1 – خانمی تصویر ذهنی اش از خودش این بود که قربانی است. آنقدر آن روی سگ شوهرش را بالا می آورد که به او توهین و تحقیر کند، و به اطرافیان می گفت: می بینید با من چه می کند؟

2- خانمی به دلیل اینکه خیلی خودش را خواستنی می دانست انتظار داشت که علیرغم هر رفتاری که با شوهرش می کند او عاشقانه دوستش داشته باشد . با اولین کم محلی شوهرش آنچنان زخم غرور خواستنی بودن خورد که از وی جداشد.

3- خانمی که به شدت دچار احساس “ناخواستنی بودن” بود دائم در این ترس به سر می برد که همسرش به او خیانت کند در حالیکه همسرش خیلی به او علاقه داشت و مرد نجیب و خانواده دوستی بود.

خوشبختانه وقتی به او گفتم که این تصویری که دائم در ذهنش مرور می کند روزی به واقعیت خواهد پیوست، پذیرفت و باعث شد که او به جای تکرار تصویر خیانت همسرش به داشتن این همسر نجیب شاکر شود.

4- رابینز از پسر بچه ای صحبت می کند که ابتدا فکر می کردند عقب افتاده است، ولی پس از اصلاح تصویر ذهنی اش نابغه شد.

2- دقت کنم که تصویر دهنی ام از خودم چیست؟

گاهی ما آنچه را که دوست داریم باشیم با تصویر ذهنی از خودمان اشتباه می گیریم.

در واقع تصویر ذهنی ما از خودمان آن عملکرد ناخودآگاهی است که نشان می دهیم . یعنی تصویر ذهنی ، مثل یک نقشه است که روی کاغذ پوستی و یا کالک ( کاغذهای شفاف)کشیده شده و عملکرد ما مثل برگه های اوزالیداست که ازاین کالک گرفته می شود و همه مثل هم است مگر اینکه آن نقشه اصلی روی کالک را تغییر دهیم.

مثال

1: من تصویر ذهنی مهرطلبانه ای دارم پس استعدادها, توانائی ها, و آگاهی های خودم را نمی بینم و در جائیکه باید خود را ابراز کنم، ناخودآگاه این کار را نکرده و موقعیت مورد علاقه ام را به نفرات کم توان تر از خودم واگذار می کنم.

2: من به دلیل برتری طلبی خود را با استعدادتر, تواناتر, آگاه تر از آن که هستم می بینم و کارهای بزرگی را به عهده می گیرم که توان انجام آن را ندارم و دائم دیگران را به خاطرعدم توفیق در آن سرزنش می کنم.

عوامل مؤثر در اثر بخشی تلقینات

1-تهیه لیست توفیق های گذشته و مرور آن

2- حسن جوئی از خود

3- کشف منحصر به فرد بودن خود

4- کشف استعدادهای خود

5- واکنش سنجی احساس گناه هایمان

6- تمرین شور و شوق

7- باور کنیم که اشتباه کردن مساوی بی ارزشی نیست

شجاعت اصلاح اشتباهاتمان را به خود بدهیم.بخصوص در اشتباه گرفتن ” زخم غرور” خودمان با ” گناه دیگران ”

8- تمرین مهر بی انتظار کنیم

9- تمرین شاکر بودن کنیم

10- باور کنیم که ذهن ما تجربه واقعی را از تجربه تخیلی تشخیص نمی دهد

11- رنجش زدائی ، رنجش زدائی و رنجش زادئی.

روش تلقین :

1-جمله تلقین را مثبت تهیه کنیم

به جای من خشمگین نمی شوم بگوئیم من آرام هستم.

به جای من ترسو نیستم بگوئیم من شجاع هستم.

2- از فعل حال استفاده کنیم:

وقتی می گوئیم من خشمگین نخواهم شد به این معنی است که در یک زمان نا معلوم ، و ذهن نمی تواند برای زمان نامعلوم برنامه ریزی کند.

مثال

1) من هنگام مراجعه به اداره ” آ ” آرام ، متین ، مهربان و معتمد به نفس هستم”

2) من در هنگام برخوردبارفتار تحقیر و توهین آمیز دیگران ملایم، متین، مهربان، معقول و معتمد به نفس هستم.

3) من در هنگام گرفتن حقم از دیگران و مسئول بالادستم آرام ، متین ، ملایم، مهربان و معقول و معتمد به نفس هستم.

4) من در هنگام تصادف رانندگی, پرخاش دیگران, سخنرانی, باز کردن باب دوستی با کسی که به او علاقه دارم, آرام ، متین ، ملایم، مهربان و معقول و معتمد به نفس هستم.

5) به جای اینکه بگوئیم من از ارتفاع نمی ترسم بگوئیم: ” من در ارتفاعات از زیبائی های آن لذت می برم.”

3- در جمله تلقین حتماً لفظ مهر و احساس مهر وجود داشته باشد، چون گاهی رنجشها باعث می شود که ناخودآگاه حرکتهای انتقامجویانه به ذهن ما تلقین شده و عمل کند.

4- در جمله تلقینی درک و احساس زیبائیها گنجانده شود.

انسان موجودی تلقین پذیر میباشد و تلقین پذیری یکی از ویژگیهای انسان است تلقین تاثیر فوق العاده ای بر انسان دارد. شاید یکی از دلایلی که اسلام زندگی را با گفتن اذان در گوش نوزاد آغاز میکند و با تلقین به میت تمام میکند اهمیت تلقین باشد. بنظر میرسد یک بعد از ابعاد اذکار و عبادات هم بعد تلقینی آنها میباشد.

همه انسانها با درجات مختلف تلقین پذیرند و این تلقین پذیری در خلسه بسیار افزایش مییابد. دانشمندان به دفعات نشان داده اند هر نوع تلقین مورد پذیرش ضمیر ناخودآگاه قرار میگیرد امروزه دانشمندان اثبات کرده اند که بخشی از اثرات داروها اثرات تلقینی آنها است لذا در پزشکی امروز استفاده از شبه داروها مطرح شده است که فاقد اثرات خاص دارویی و شیمیایی میباشند.

در تمام اعصار تلقین نقش مهمی در زندگی انسان بازی کرده است. از تلقین میتوان برای منظبط کردن و تحت کنترل در آوردن نفس خود استفاده کرد. تلقینِ سازنده، نیروی شگفت انگیزی میباشد. یادتان باشد تلقین فی نفسه قدرتی ندارد مگر اینکه ما قبولش کنیم. بنابراین با آگاهی از اثرات تلقین از آن در جهت مثبت استفاده کنید و خود را از تلقینات منفی دیگران و محیط در امان نگه دارید.

تقویت حافظه

انواع تلقین:

۱- تلقین کلامی

۲- تلقین فکری

۳- تلقین شنیداری

۴- تلقین دیداری

۵- تلقین نوشتاری

شما می توانید از هر یک از انواع تلقین که تمایل داشتید استفاده کنید. یاد آوری می نماییم که جملات تلقینی باید مثبت و کوتاه باشد و از قبل آماده و در دسترس قرار گرفته باشند، توجه کنید که برای تاثیر گزاری بیشتر این جملات را بسیار جدی و محکم و با باوری عمیق در ذهن خود تکرار کنید و یا بر زبان جاری سازید. جملات تلقینی زیر برای رسیدن به تمرکز خوب و تقویت حافظه پیشنهاد میگردد. (البته بسیار بهتر است تلقینات در حالت خلسه انجام گیرد)

– من همواره از هوش، شهامت و ذکاوت سرشارم.

– من به فرایند زندگی اعتماد دارم و ایمن هستم.

– من خودم را دوست دارم و تایید میکنم.

– من از آرامش الهی سر شارم.

– من دارای حافظه عالی و قدرتمند هستم.

– تمرکز من فوق العاده است.

– من با عشق و علاقه مطالعه میکنم.

– من با محبت به خودم توازن می بخشم.

– خواندن و مطالعه کردن به من احساس آرامش میدهد.

– من خوب و راحت مطالعه میکنم و خوب و راحت یاد میگیرم.

– من در جلسه امتحان بخوبی مطالب را از ذهنم به برگه امتحان منتقل میکنم.

– من از درس خواندن و امتحان دادن لذت می برم.

– من نسبت به خود صادق هستم، من مسئول پیشرفت خودم هستم.

تقویت حافظه

خلسه چیست؟

خلسه حالتی بین خواب و بیداری است که امواج ذهنی در شرایط آلفا قرار می گیرند و تلقین پذیری انسان افزایش مییابد. در حالت خلسه انسان در:

۱- آرامش قرار میگیرد.

۲- توجه از امور عادی جدا میشود.

۳- آگاهی و تمرکز بیشتر میشود.

۴- حواس پنجگانه فیزیکی تضعیف میشود.

۵- حواس برتر هویدا و تقویت میشود.

۶- ضمیر خودآگاه کنار رفته و ضمیر ناخودآگاه پدیدار میگردد.

۷- در این حال امواج فکری انسان در سطح آلفا قرار می گیرد و تلقین پذیری انسان بیشتر میشود.

بنابراین مناسب است که در حالت خلسه از تلقین استفاده نمود تا تاثیرات بیشتری به همراه داشته باشد. باید توجه داشت که خلسه از نظر کیفیت به دو نوع مثبت و منفی تقسیم بندی میشود باید خلسه منفی را شناخت و اگر پیش آمد از خلسه خارج شد.

ویژگیهای خلسه مثبت:

۱- تنفس آرام و عمیق است

۲- ضربان قلب طبیعی است

۳- شخص احساس آرامش و رهایی دارد

در حالی که در خلسه منفی تنفس تند و سطحی است و شخص حالت اظطراب و تنش دارد.

در زندگی روزمره حالت هایی پیش می آید که مشابه خلسه میباشند باید در این شرایط و موقعیت ها به خود تلقین مثبت نمود.

حالت های مشابه خلسه:

۱-مواقعی که در حال استراحت هستید

۲- زمانی که خیلی خوشحال یا خیلی ناراحت هستید.

۳-لحظاتی قبل از این که به خواب بروید

۴- بلافاصله بعد از بیدار شدن

۵-قرار گرفتن در مکانهایی که جزء اهداف شما است.

۶-در موقع بیماری، حوادث

لحظات قبل از بخواب رفتن و بلافاصله بعد از بیدار شدن یک خلسه طبیعی عالی، مثبت، عمیق و بسیار سودمند و مفید میباشد. این دو نوبت خلسه بسیار ارزشمند میباشد و میتوان از آن در جهت تغییر در عادات و رفتار و نیز تصحیح باورهای ذهنی غلط در سطح ناخودآگاه استفاده نمود. بنابراین برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه شما باید از این دو نوبت خلسه طبیعی استفاده نمایید. خلسه فی نفسه مفید میباشد بدین معنی که اگر شما در حالت خلسه قرار بگیرید و تلقین هم نکنید، صرف قرار گرفتن در خلسه برای سلامتی جسم و ذهن و تقویت تمرکز مفید میباشد.

تکنیک ساده برای قرار گرفتن در حالت خلسه

یک روش ساده و موثر برای رفتن در خلسه استفاده از تنفس و شمارش معکوس میباشد بدین ترتیب:

۱-زمانی برای رفتن به خلسه در نظر بگیرید که در شرایط متعادل باشید و فرصت کافی برای انجام تمرین داشته باشید.

۲-بر روی زمین دراز بکشید و دستهای خود را در کنار بدن قرار دهید. ( می توانید روی یک صندلی مناسب خود را رها کنید)

۳-بدن خود را رها کنید بطوری که هیچ قسمت از بدن شما منقبض نباشد.

۴-قبل از شروع تمرین به خود یاد آوری کنید که با هر شمارش معکوس آرامش و رهایی شما بیشتر میشود و با رسیدن به عدد یک شما در خلسه ای مناسب قرار میگیرید و کاملا آماده انجام تلقینات هستید.

مطلب مشابه :  تجربه دیداری اوکراین در واقعیت مجازی گوگل

۵-تنفس عمیق و آرام با توجه بر دم و بازدم انجام دهید.

۶-شمارش معکوس را از ۲۰ تا ۱ انجام دهید. هر عدد را در ذهن خود مجسم کنید، لحظه ای خیره به آن نگاه کنید و سپس به عدد بعدی بروید.

۷-تلقینات مورد نظر را انجام دهید.

۸-با چند نفس عمیق، آرام آرام به حالت طبیعی برگردید.

قبل و بعد از تمرین به خود تلقین کنید که در تمرینات بعدی با شمارش های کمتر و در زمان کوتاهتری به خلسه های عمیق تر خواهید رفت.

تقویت حافظه

تکنیک مراقبه گاشو

مراقبه گاشو یک تکنیک ساده و مفید برای ایجاد و تقویت تمرکز و افزایش قدرت حافظه میباشد. گاشو ( Gasho ) به معنی دستهای به هم چسبیده است، دستهایی که برهم قرار گرفته اند و در مقابل قلب قرار داده شده اند.

مراقبه گاشو را میتوان بصورت نشسته روی صندلی، یا روی زمین به صورت دو زانو یا چهار زانو انجام داد. نکته مهم در انجام این مراقبه صاف بودن کمر و ستون فقرات میباشد. زیرا در این حالت جریان انرژی در کانال اصلی آن در بدن (که ساشومنا نامیده می شود و منطبق بر نخاع است) به سهولت و سادگی به حرکت در می آید.

مراقبه گاشو به تنهایی مراقبه کاملی است و هر کس میتواند روزانه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه آن را انجام دهد. بسیار مناسب و لازم است که شما این مراقبه را انجام دهید و در انجام آن به مهارت برسید. نکته دیگر در انجام مراقبه گاشو این است که توجه و تمرکز باید بر محل تماس انگشت وسط باشد ( انگشت آتش ).

در روزهای اول تمرین این مراقبه ممکن است تمرکز شما از این نقطه قطع شود و فکرهای پراکنده به ذهن شما برسد، در این حالت باید همچنان آرام باشید و هیچ عکس العمل تدافعی در مقابل این افکار نداشته باشید فقط به آنها به صورت ذهنی نگاه کنید و آنها را بپذیرید و دوباره تمرکز خود را به محل تماس انگشت وسط باز گردانید. با این روش بزودی میتوانید افکار خود را در کل زمان انجام تمرین مراقبه گاشو به این محل متمرکز کنید بدون اینکه افکار مزاحم حواس شما را از این نقطه منحرف کنند.

توصیه میشود مراقبه گاشو را هر روز انجام دهید و به آن به صورت یک کار روزانه و لازم مثل مسواک زدن نگاه کنید، از انجام این مراقبه لذت ببرید و به نتایج بدست آمده از انجام روزانه و مرتب این تمرین توجه و تمرکز کنید. بزودی از انجام این تمرین لذت فرآوان خواهید برد و نتایج خوبی بدست خواهید آورد، یادتان باشد این مراقبه در کمال سادگی بسیار قدرتمند است و میتواند یاوری خوب و همیشگی برای شما در تحصیل و زندگی باشد.

مزایای مراقبه گاشو:

۱-ایجاد آرامش

۲-افزایش تمرکز

۳-افزایش انرژی های فردی

مراحل انجام مراقبه گاشو

۱-در حالتی آرام روی صندلی با پشتی صاف و چشمان بسته و یا نشسته روی زمین به صورت دوزانو و یا چهار زانو قرار بگیرید.

۲-دستان خود را به هم گرفته و در مقابل قلب قرار دهید.

۳-تمرکز و توجه خود را به محل تماس انگشتان وسط هدایت کنید.

۴-مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در این حالت بمانید.

۵-تمرکز خود را از محل تماس انگشت وسط قطع کنید و دستان خود را پائین بیاورید.

۶-از خودتان بخاطر انجام این تمرین سپاسگذاری کنید.

۷-چند نفس عمیق بکشید و به حالت عادی باز گردید.

تخیل و تصویر سازی ذهنی

تخیل نیرویی است که اندیشه را به ترتیبی تازه و متفاوت گردهم می آورد. تخیل یعنی توانایی آفرینش آرزو، هدف یا تصویری در ذهن، در تخیل هدفمند و ارادی از این توانایی برای تجلی و تحقق اهداف یا آرزو ها استفاده می شود. شما بر این خواسته و تصویر تمرکز می کنید و انرژی می دهید تا به صورت عینی در عالم مادی محقق شود. روش تفکر کنونی شما فقط یک عادت است که می تواند تغییر کند.

تخیل و تصویر ذهنی کلید ذهن شهودی هستند. استفاده از تجسم خلاق شنا کردن در مسیر آب است یعنی بدون تلاش و تقلا، به اعتقاد روانشناسان بزرگ تخیل بزرگترین نیروی ذهن است. دانشمندان علوم ذهنی می گویند انسان می تواند آنچه را در تخیل خود تصور میکند بیافریند. آدمی همان می شود که در خیال خود تصویر می کند. تخیل نیرومندتر از اراده است و اگر نبردی بین این دو رخ دهد تخیل پیروز میدان خواهد بود.

برتری شما در این است که کشف کنید چگونه نظام باورهای خود را تحت تاثیر قرار دهید. برای این منظور یکی از موثرترین راهها تصویر سازی ذهنی است. تجسم و تخیل مثبت و هدفمند تمرینی برای استفاده از توانمندی ها و انرژی های ذهنی میباشد. برای رسیدن آسانتر به اهداف و ایجاد تحول در خود، تقویت اراده، افزایش تمرکز و تقویت حافظه.

تخیل هدفمند و مثبت ابزاری قدرتمند در دست شما است. با سخاوت کائنات خلاقیت نامحدود در هر لحظه از زندگی شما جریان دارد. اگر آنچه را می خواهید واضح و شفاف به ذهن خلاق خود بدهید، خواستهایتان به سراغتان می آیند. تخیل مثبت و هدفمند، فن استفاده از نیروی خیال برای آفرینش خواسته های شما است.

تخیل کلیدی است برای دست یابی به تمرکز و آرامش در زندگی. صاحبنظران می گویند استفاده از تخیل هدفمند و هوشیارانه معجزه می کند. آنچه را در ژرفترین لایه ذهن به آن می اندیشید و منتظرش هستید به سوی خود جذب می کنید. تجسم یا آفرینش ذهنی موضوع تازه ای نیست، انسانهای پیش از تاریخ هم با تخیل و اثرات آن آشنایی داشتند.

دو هزارو پانصد سال پیش یونانیان قدیم از این قانون ذهنی استفاده می کردند. چارلز فیلمور می گوید تخیل این توانایی را به آدمی می دهد تا خود را از زمان و مکان برون فکند و وراء هرگونه محدودیت قرار گیرد. اگر در نیت و خواسته خود صمیمی، صادق و آماده تغییر باشید، براحتی به هدف می رسید.

در استفاده از تخیل لازم است ذهنی باز داشته باشید. وقتی تجسم خلاق به هوشیاری مداوم و آگاهی شما بدل شد، می فهمید خود آفریننده زندگی خویش هستید. هدف نهایی این است که تخیل مثبت در هر لحظه از زندگی شما در حال ساختن آرمانهایتان باشد.. هدف محقق شده را خود را در ذهن نگهدارید. از جملات تلقینی هم استفاده کنید و از خود و همه سپاسگذاری کنید. هر چه قدر نسبت به خودتان احساس بهتری داشته و قدردان خود باشید، شادتر خواهید بود و انرژی خلاق شما افزایش مییابد

کلید بالا بردن عزت نفس تبدیل کردن ندای درونی منفی و انتقادی به یک صدای مثبت و انگیزه بخش است. در نهایت باید تصمیم بگیرید، تصویری که از خود در ذهنتان دارید را تغییر دهید. هدف گذاری برای این‌ که در مورد خودتان مثبت تر باشید، شما را در مسیر کسب اعتماد به نفس بالاتر قرار خواهد داد.

برای مثال هدف‌تان می‌تواند این باشد: “من در مورد خودم افکار مثبت‌تری خواهم داشت و به جای اینکه مانند دشمن با خودم صحبت کنم، مثل یک دوست خواهم بود.”
بخش 2: بیشتر به خودتان توجه کنید
بالا بردن عزت نفس
بیشتر به خودتان توجه کنید

1. ویژگی های مثبت‌تان را لیست کنید
بر روی ویژگی‌هایی که خود را به خاطرشان تحسین می‌کنید و آن‌ها را دوست دارید، تمرکز کنید، تا به یاد داشته باشید که بسیار بیشتر از این چیزی که افکار و ندای درونی منفی‌تان بر روی آن تمرکز کرده ارزشمند هستید. برای موفقیت‌هایی که کسب می کنید جشن بگیرید بدون توجه به اینکه چقدر بزرگ یا کوچک‌اند.

افرادی که عزت نفس بالاتری دارند می‌توانند بپذیرند که نکات مثبتی دارند، حتی اگر کامل و بی نقص نباشند.
لیستی که تهیه کردید را جلوی چشمان‌تان قرار دهید و هر روز به آن نگاه کنید. مثلا می‌توانید آن را به آیینه اتاق‌تان بچسبانید، همچنین می‌توانید آن را جاهای بیشتری قرار دهید تا افکار و صدای گفت‌و‌‌گوی درونی‌تان مثبت تر شود.
از دست ندهید : تغییرات مثبت – چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟
2. یک دفتر یادداشت مثبت نگری داشته باشید
بالا بردن عزت نفس
یک دفتر یادداشت مثبت نگری داشته باشید

موفقیت‌ها، تحسین‌ها، تمجیداتی که دیگران در موردتان می‌کنند و تفکرات مثبتی که در مورد خود دارید را یادداشت کنید. ممکن است افکار منفی با این کار کاملا از بین نروند، اما تمرکز بر نقاط مثبت می‌تواند به طور کلی احساس ارزشمند بودن را در شما تقویت کند.

نوشتن مداوم می‌تواند یک راه قدرتمند برای نظاره کردن گفت‌و‌گوی درونی و بالا بردن عزت نفس تان باشد.
سعی کنید برای مقابله با افکار منفی درون‌تان بر روی نوشتن نکات مثبت در این دفترچه متمرکز شوید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ذهن‌تان را از تفکرات منفی منحرف کنید، بنشینید و چند نکته مثبت در مورد خودتان بنویسید یا نوشته های قبلی را بخوانید.
3. از دفتر یادداشت‌تان برای هدف گذاری استفاده کنید
افزایش عزت نفس
از دفتر یادداشت‌تان برای هدف گذاری استفاده کنید

می‌توانید بدون اینکه توقع داشته باشید کامل و بی‌نقص باشید، اهدافی برای پیشرفت خودتان در تمام جنبه‌های زندگی قرار دهید. اهداف‌تان باید واضح و مشخص باشند، اما کمال‌گرا نباشید.

مثلا به جای اینکه بگویید: “من دیگر هرگز شکر نمی‌خورم و 10 کیلو وزن کم خواهم کرد”، بگویید: “من تلاش می‌کنم سالم‌تر زندگی کنم، مواد غذایی بهتری مصرف کنم و بیشتر ورزش کنم”
4. خودتان را برای نقص‌هایتان ببخشید
افزایش عزت نفس
خودتان را برای نقص‌هایتان ببخشید

به یاد داشته باشید، شما هم مثل همه، یک انسان هستید و لازم نیست برای داشتن عزت نفس بالا کامل و بی‌نقص باشید. اگر بتوانید خودتان را به همین صورتی که هستید بپذیرید، در حالی که برای بهبود خودتان در بعضی زمینه ها تلاش می کنید، عزت نفس بسیار بالاتری خواهید داشت.

جمله‌ی خاصی برای خودتان بسازید مثل: “اشکالی ندارد، من در هر صورتی فوق‌العاده هستم.”
به عنوان مثال اگر کنترل‌تان را از دست دادید و در پارک سر فرزندتان داد زدید، می‌توانید به خود بگویید: “من کامل نیستم و تلاش می‌کنم تا بتوانم احساساتم را کنترل کنم، از فرزندم به خاطر داد زدن عذر‌خواهی می‌کنم و به او توضیح می‌دهم که چرا ناراحت شدم. اشکالی ندارد، من در هر صورت مادرِ فوق العاده‌ای هستم.”
5. به دنبال یک مشاور باشید
افزایش عزت نفس
به دنبال یک مشاور باشید

اگر احساس می‌کنید به تنهایی قادر به بهبود عزت نفس تان نیستید و یا اگر به هنگام جستجو در ریشه‌های عزت نفس پایین‌تان احساس ناراحتی شدیدی می‌کنید، بهتر است به یک متخصص که می‌تواند شما را در شناخت و مقابله با ریشه‌های عزت نفس پایین کمک کند مراجعه کنید.

6. در امور خیریه شرکت کنید
مهارت افزایش عزت نفس
در امور خیریه شرکت کنید

بسیاری از افراد زمانی که از خواسته‌های خودشان خارج شده و به رفع نیاز‌های دیگران می پردازند احساس بهتری پیدا می‌کنند. کمک کردن به سازمان‌های خییه معتبر باعث می شود هم نیازمندان زندگی بهتری داشته باشند و هم شما احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و از این راه عزت نفس بالاتری را تجربه کنید و در این رابطه هر دو طرف برنده هستند.

سازمان خیریه‌ای پیدا کنید که نسبت به آن احساس نزدیکی و شور و حال می‌کنید.
با یک یا چند نفر از دوستان‌تان به صورت داوطلبانه در امور خیریه شرکت کنید تا هم کارتان سبک‌تر شود و هم بیشتر لذت ببرید.
بخش 3: برای افزایش عزت نفس، شیوه زندگی مثبت‌تری را در پیش بگیرید
مهارت افزایش عزت نفس
شیوه زندگی مثبت‌تری را در پیش بگیرید

1. برای مراقبت از خود زمان اختصاص دهید
اختصاص دادن زمان برای خودتان می‌تواند کار دشواری باشد، اما زمان گذاشتن برای اموری که به شما احساس آرامش و شادمانی می‌دهند، عزت نفس تان را بالاتر می‌برد.

سرگرمی‌ای پیدا کنید که باعث میشود از نظر جسمی و ذهنی احساس بهتری داشته باشید. یوگا، دوچرخه سواری یا دویدن به احساس آرامش، خونسردی و مثبت اندیشی بسیاری افراد کمک میکند.
از دست ندهید : راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان
2. اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید
مهارت افزایش عزت نفس
اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید

اگر نکات منفی در زندگی‌تان وجود دارند که باعث می‌شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، سعی کنید زمان کمتری به آن‌ها اختصاص دهید یا حتی این زمان را حذف کنید و به جای آن وقت‌تان را به معاشرت با افراد مثبت‌تری که باعث بیشتر شدن مثبت نگری نسبت به خودتان می‌شوند بگذرانید.

آگاه کردن افرادی که واقعا شما را دوست دارند، از نقش‌شان در ساختن عزت نفس تان می‌تواند به کمک کردن و پشتیبانی آن‌ها از این امر منجر شود.
ممکن است به دوستان نزدیک یا خانواده‌تان بگویید که: “من دارم روی بهبود عزت نفس ام کار می‌کنم. شما می‌توانید وقتی چیز منفی در مورد خودم گفتم به من یادآوری کنید و من را کمک کنید تا بیشتر مراقب افکار منفی‌ام باشم.”
3. غذا‌های سالم مصرف کنید
مهارت افزایش عزت نفس
غذاهای سالم مصرف کنید

مصرف مواد غذایی طبیعی و با قند و چربی کم‌تر می‌تواند انرژی‌تان را بیشتر کند، از کسالت و بی‌حالی جلوگیری کند و وضعیت عمومی سلامتی‌تان را بهبود دهد.

از مصرف شکلات، نوشابه، کیک و شیرینی خوداری کنید، چون باعث سنگینی و کسالت می‌شوند، ارزش غذایی کمی دارند و همچنین می‌توانند باعث بیماری و اضافه وزن شوند.
سعی کنید بیشتر میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی و حبوبات مصرف کنید. این مواد می‌توانند انرژی شما را برای یک روز کامل فراهم کنند و باعث می‌شوند در تمام طول روز، چه در محل کار و چه در کنار خانواده، سرِحال و پر‌‌انرژی باشید، در برابر بیماری ها مقاوم باشید، عمر طولانی‌تری داشته باشید و بنابراین می‌توانید زمان بیشتری را از بودن در کنار عزیزانتان لذت ببرید.
4. بیشتر ورزش کنید
راه های افزایش عزت نفس
بیشتر ورزش کنید

حتی اگر فرصت باشگاه رفتن را ندارید یک پیاده روی سریع می تواند برای بهبود وضعیت سلامتی‌تان بسیار مفید باشد. کمی تمرین ورزشی می‌تواند باعث شود احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید، همین‌طور سیسم ایمنی بدن‌تان قوی‌تر شود.

بیشتر افراد احساس می‌کنند که قدم زدن در فضای باز شادی بخش است، مخصوصا اگر بیشتر وقت‌شان را داخل منزل یا محیط کار باشند.
حتی یک تمرین ده دقیقه‌ای یک یا دوبار در روز می‌تواند کمک بسیاری به سلامتی‌تان کند.
5. به زیبایی ظاهری و بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید
راه های افزایش عزت نفس
به زیبایی ظاهری و بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید

اگر اندکی فکر و زمان‌تان را با انتخاب و پوشیدن لباس‌هایی که به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهند، صرف توجه به ظاهر خود کنید و به بهداشت فردی اهمیت دهید، مثلا مسواک بزنید و سعی کنید همیشه بوی خوش داشته باشید، بسیار احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

بخش 4: برای افزایش عزت نفس، کمال طلبی را رها کنید
مهارت افزایش عزت نفس
کمال طلبی را رها کنید

1. استانداردهای غیر قابل دسترس را تشخیص دهید
کامل بودن هر چیزی بستگی به نوع نگاه بیننده دارد. کمال یک امر ذهنی است و اغلب از دید هر فرد متفاوت است. این‌که در زندگی استانداردهای بالایی داشته باشیم خیلی خوب است اما نباید ایده‌آل گرا باشیم، چون زندگی همیشه همان‌طور که برنامه ریزی کرده‌ایم پیش نخواهد رفت و ممکن است وقتی به تصویر ایده‌آلی که ساختید نرسیدید، به سادگی ناامید شوید.

این لزوما چیز بدی نیست چرا که همین امر علت انگیزه گرفتن بسیاری از افراد برای پیشرفت، یافتن راه‌های بهتر و موثر‌تر برای انجام کارها و تبدیل شدن به بهترین چیزی که می‌توانند است.
2. خودتان را ببخشید
مهارت افزایش عزت نفس
خودتان را ببخشید

می‌توانیم یاد بگیریم که با بخشیدن خود در زمانی که هیچ چیز درست پیش نمی‌رود و داشتن احساس خوب بیشتر در زمان کسب موفقیت در زندگی و کار، از تبدیل شدن به یک انسان بی‌فایده که می‌ترسد دست به هر کاری بزند جلوگیری کنیم. در نتیجه می‌توانیم خیلی بیشتر از همین چیزی که در همین لحظه هستیم لذت ببریم.

تمرین آرامش : در جایی ساکت و آرام به حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرید و سپس با سه نفس عمیق ( دم و بازدم ) تمام عضلات بدن خود را شل و سست نمایید . (از نوک پا تا سر) زمانی که احساس سبکی و راحتی کردید تلقین ها را شروع کنید . سعی کنید به جای استفاده از جملات من باید ، از جملاتی مانند من موفق هستم و روز به روز و ساعت به ساعت در جهت مثبت و سازنده تغییر می کنم ، استفاده کنید و همراه با آن تصاویر مربوط به جمله را در ذهن خود مجسم کنید تا اثر القایی آن بیشتر شود .

مطلب مشابه :  پایان نامه رشته حقوق : مؤسسات حسابرسی

جملات و کلمات باید فقط به شکل مثبت و درباره توانایی ها و استعدادها و نقاط قوت باشد و کلمات و جملات منفی نباید مورد استفاده قرار بگیرد . همواره تصویر و هویتی مثبت و خوشایند از خود داشته باشید . و آن گاه این حالت را با حالات قبلی در روزهای گذشته مقایسه کنید.

یک آهن ربا تا زمانی که آهن است یک قطعه کوچک مثل یک سوزن را هم نمیتواند به خود جذب کند اما به محض آهن ربا شدن و عبور جریان الکتریسیته از آن می تواند مقدار زیادی آهن را به طرف خود بکشاند.

فکر و مغز انسان هم از جهتی مانند همان قطعه آهن است که می تواند با خود تلقینی مثبت تبدیل به آهن ربا شود یا در اثر محرک ها ، و تلقین های منفی و تضعیف کننده به شکل یک آهن بی خاصیت درآید . همواره خود را به خاطر موفقیت های حتی به ظاهر کوچک و کم اهمیت تشویق کرده به خود پاداش بدهید و برای خود جایزه تعیین کنید این کار اثرهای زیادی در روحیه شما ایجاد خواهد کرد ، آن را جدی بگیرید.

تلقین نفس

شاید یکی از عوامل نیرو زا و انرژی دهنده بشر تلقین باشد . شما می توانید با تلقین های مثبت و سازنده همیشه خود را شاداب ، سرحال و جوان احساس کنید و چون تقریباً تمام دستگاه های بدن به نحوی با سلسله اعصاب در ارتباط اند و از روند مثبت فعالیت آن انرژی مثبت می گیرند . در دنیا تیم های مخصوصی وجود دارد که کارشان تقویت روحیه و انرژی درمانی است . روان شناسان و روان پزشکان با تجربه مرتب روحیه بیماران خود را بمباران تقویتی می کنند. و آن تیمی پیروز است که بیمارانش از روحیه ای بهتر برخوردار شوند . اگر مدام انتظار شکست یا انواع امراض سخت را داشته باشیم در پی بوجود آمدن این احساس منفی در ما به احتمال زیاد شکست و بیماری بر ما مستولی می شود . پس باید سعی کنیم یک تلاش همه جانبه علیه این تلقین ها را داشته باشیم . یکی از راه های مبارزه جایگزین کردن پیام های مثبت روحی است باید در طول روز دائماً به خود بگویید من موفق می شوم . من خود را با تمام نقاط ضعف و قوت قبول دارم . من به هر کاری دست بزنم موفق می شوم . و روز به روز و ساعت به ساعت به نیروهایم افزوده می شود

از عملکرد خود راضی باشید و خودتان را دوست بدارید تا بتوانید خود تلقینی خوبی داشته باشید با دیگران هم ارتباط خوبی برقرار نمایید و آنان را دوست بدارید در ارتباطات اجتماعی خود نقاط مثبت و خوب اطرافیان را به آنان خاطر نشان کنید تا هم به خود و هم به طرف مقابل انرژی مثبت بدهید.

از بیان هر جمله و کلمه منفی برای خود و دیگران خودداری کنید و مطمئن باشید در روحیه و سلامت شما و دیگران بسیار موثر خواهد بود . جملات مثبت را هر چقدر هم ساده باشند با صدای بلند تکرار کنید زیرا باعث افزایش قدرت منجر می شود و در مورد بعضی از انواع فراموشی می تواند کارساز باشد .

پس یکی از روشهای خود تلقینی ، صحبت کردن با خود با صدای بلند است وقتی شما با خودتان حرف می زنید در حقیقت مشغول ایجاد یک ارتباط موثر با خودتان هستید این روش برای کسب روحیه و بالابردن قوای ذهن بسیار موثر است . اگر بخواهید تلقینات مثبت داشته باشید و اثر آن را در وجودتان مشاهده کنید برای عمل هیچ وقت دیر نیست از همین حالا شروع کنید . دفتری بدین منظور تهیه کنید و پیام های مثبت شخصیتی خود را هر شب در آن بنویسید و در طول روز آن ها را تکرار کنید .

تکرارها هر چقدر عمیق تر و با ایمان و اعتقاد راسخ به خداوند صورت گیرد بهتر و موثرتر است . و بعدها تاثیرات معجزه آسای آن را در اعمال و رفتارتان خواهید دید.در ضمن شادی و نشاطی که در اثر تلقینات مثبت در وجود افراد تجلی می کند تأثیری مستقیم بر روی زیبایی چهره و جسم خواهد داشت . گشاده رویی و نشاط افراد می تواند در شادی اطرافیان هم موثر باشد به جرئت می توان گفت با استفاده از تلقینات مثبت ، تمام مشکلات زندگی قابل کنترل است.در احادیث اسلامی از قول معصومین – علیهم السلام – بر گشاده رویی و شادابی مومن تأکید بسیار شده است . همیشه این نکته را به دیگران بگویید که نقاط مثبت شما را فراموش نکنند . اصل حمیت به خود و دیگران را سرلوحه زندگی تان قرار دهید .

قواعد طلایی برای تقلیل استرس

زمانی استرس زیان آور است که میزان آن بیش از حد باشد و برای

تقلیل دادن آن ، موارد زیر می تواند خیلی مفید باشد

v به موقع اولویت ها را به کار ببرید

v همواره به موضوعات روزمره بیندیشید و سعی کنید از قبل برنامه ریزی کنید که چگونه می توان با مشکلات کنار آمد

v نگرانی هایتان را با افراد خانواده و دوستان در میان بگذارید و به این ترتیب از بـار فشــاری که بر شـما وارد می شود بکاهیـــد

v ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید و دوستانی برای خود پیدا کنید

v به طور مرتب ورزش کنید

v یک زندگی برنامه ریزی شده را در پیش بگیرید

v خود را به خاطر کارهای مثبت موضعگیری های خوب و طرز فکرهای صحیح تحسین نمایید

v سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید . نقاط ضعف خود را تقویت کنید

v درباره مشکلات به طور واقعی فکر کنید و همواره در قبال هر مشکل یک عکس العمل مطابق با آن را برگزینید . اگر لازم شد همواره سعی کنید به چیزهای مطبوع بیندیشید و خود را تحت فشار قرار ندهید. خود خوری نکنید و عم و عصه را از خود دور کنید .

v سعی کنید هر چیزی را در موقعیت و رفتار درست تماشا کنید

v نسبت به خود سخت نگیرید

v اگر در مورد سلامتی خود نگران هستید ، به پزشک مراجعه کنید بعضــی از انســان ها بسیار با اراده هستنــد و در هر وضعیتی دست به چاره جویی مناسب می زنند . هنگام مواجه شدن با مشکلات خاص از تجربیات این افراد سود ببرید

v مرتباً تغییرات کوچکی را در روش زندگی خود مورد توجه قرار دهید

v کار را تقسیم کنید و بار خود را سبک سازید فکر نکنید هیچکس دیگر از عهده انجام این کار برنمی آید و فقط شما قادر به انجام دادن آن هستید

v ساعات صرف غذای روزانه را خوب رعایت کنید

v برای هر روز و هر هفته خود برنامه ریزی کنید

v با دقت به حرف های اطرافیان و سایر مردم گوش بدهید

v کمی به فکر خود و خانواده تان باشید

داستان مردی که تلقین منفی باعث مرگ او شد
تلقینات در زندگی و کار افراد تأثیرات شگرفی می گذارند. برای درک بیشتر این موضوع به داستان زیر توجه کنید.

شخصی در اواخر ساعت کاری درون یکی از یخچال های گوشتی بزرگ اسیر و گرفتار می شود. با توجه به اینکه این یخچال از بیرون قفل شده بود و کسی متوجه حضور او در درون یخچال نشده بود، این شخص هیچ کوششی برای نجات خود از درون این یخچال نکرد. در آن زمان تلفن همراه هم نبود که او بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

او در ذهن خود مرگ را پذیرفته بود و به اینکه در آن یخچال خواهد مرد ایمان و باور داشت. با این اوصاف او چنین کرد. کاغذ و خودکاری در جیب خود داشت و با این باور که خواهد مرد شروع به نوشتن خاطرات آن شب خود کرد.

او ماجرای زندانی شدن خود را می نوشت و در آخر هر جمله، جمله من در حال یخ زدن هستم را اضافه می کرد. او خاطره آن شب خود را نوشت و هر بار اضافه کرد من دارم یخ می زنم.

این نوشتن همچنان ادامه یافت و صبح زود همکاران او در یخچال را باز کردند و با کمال ناباوری دیدند که این شخص مرده است. دکتر علت مرگ را یخ زدگی تشخیص داد. کارگران سیم یخچال را بازدید کردند و دیدند که اصلا یخچال کار نمی کرده است زیرا برق یخچال قطع بوده است.

تلقین های منفی این شخص و جمله من دارم یخ می زنم باعث یخ زدن او شده بود. می توان گفت تلقین های منفی چقدر می توانند انسان را ضعیف و شکننده کنند و انرژی و توان او را بگیرند به طوری که منجر به مرگ او شوند.

تلقین چیست؟ و چگونه می توان از تلقین ها برای پیشبرد کارها و رسیدن به اهداف از تلقین ها استفاده کرد. این ها سؤالاتی بودند که در این مقاله سعی کردیم به آنها پاسخ بدهیم.

با توجه به اینکه الان می دانید تلقین چیست؟ سعی کنید از تلقین های مثبت به نفع خودتان استفاده کنید و به راحتی به آنچه که دوست دارید برسید.

تلقین های مثبت در زندگی ما تأثیرات بسیار می گذارند. ولی تلقین‌های مثبت هم شرایطی دارند که باید به آنها توجه کرد. در زیر به بعضی از این شرایط اشاره می کنیم.

شرایط تلقین های مثبت
شاید پیش خود فکر کنید که ما هرطوری که شده می توانیم از تلقین های مثبت استفاده کنیم و روی ذهن خود و دیگران تأثیرات مثبتی بگذاریم. باید بگوییم که تلقین های مثبت هم شرایطی دارند که باید به آن شرایط توجه کرد.

۱- تلقین ها باید تکرار شوند. با تکرار تلقین ها درهای ذهن ناخودآگاه باز می شوند و ذهن تلقین ها را قبول می کند

۲-تلقین ها باید به صورت کلام زیبا و مؤثر بیان شوند. ذهن انسان به نظم و شعر علاقه دارد و اگر تلقین های مثبت به صورت شعر و منظم بیان شوند تأثیر آنها بسیار زیادتر خواهد بود

۳- تلقین افراد مهم و عزیز، روی ما تأثیرات بیشتری می گذارند. با توجه به قانون عاطفی و هیجانی دکتر امیل کوئه اگر افراد مهم ونزدیک ما به ما تلقین بکنند روی ما تأثیرات بیشتری می گذارند.

۴- باور تلقین نتیجه تلقین را چندین برابر می کند.

۵- در زمانی که انسان آرامش زیادی دارد و از تنش ها به دور است تلقین ها بهتر اثر می گذارند.

۶- تلقین ها در فرکانس آلفای مغزی اثرگذاری بهتری دارند پس در زمانی که افراد تازه از خواب بیدار شده اند و یا اینکه در حال خواب رفتن هستند چون در فرکانس آلفای مغزی هستند، پس تلقین ها تأثیرات بسیاری می گذارند.

۷- اگر دوست دارید خودتلقینی داشته باشید بهتر است کلمات مثبت تأکیدی و جملات تلقینی را روی کاغذی یادداشت کرده و همیشه جلوی چشم خود قرار دهید و هر زمان که چشمتان به آنها افتاد، آنها را به زبان بیاورید و تکرار کنید.

۸- برای تلقین از جملات مثبت استفاده کنید. ذهن ناخودآگاه جملات منفی را قبول نمی کند. مثلا نگویید من فقیر نیستم، باید بگویید من ثروتمند هستم.

۹- جملات مثبت تأکیدی باید به زبان حال گفته شوند.مثلا بگویید من خوشحال هستم، نگویید من خوشحال خواهم شد.

۱۰- در هنگام گفتن جملات مثبت تأکیدی، احساسات را در نظر داشته باشید و این جملات و کلمات را همراه با احساس بیان کنید.

۱۱- برای بیان کلمات و تلقین ها به زبان و نحوه بیان آنها دقت کنید و به پستی و بلندی کلمات توجه کنید. مثلا برای تأکید و اثرگذاری بیشتر جملات بهتر است نحوه گفتن و لحن مد نظر قرار گیرد.

خود گویی مثبت یا تلقین به نفس چطور باعث قدرت انسان میشود؟

همه ما در مقاطعى از زندگى مان کارکرد و کارآیى این باور و زبانزد را که خواستن، توانستن است را تجربه کرده ایم. چون این باور صادقانه قدرت اراده فرد را تقویت کرده و موتور هدف جویانه فرد را روشن کرده و زمانى که فرد پا به میدان عمل میگذارد در بسیارى از موارد به‌طور خودکار لازمه هاى تحقق هدف فراهم می‌شود .

و علت این مسئله این است که اولاً عوامل روانشناختى در پاى کار نقش آفرین است و در ثانى این ناخودآگاهى است که به‌طور غیر مستقیم جریان کار را هدایت مى کند و چون تحقق هر هدفى در گروى برداشتن گامهاى اولیه است نیروى باور این انگیزه را در اختیار شخص قرار مى دهد.

در یک کلام براساس آنچه از شواهد بر مى آید این باور راستین است که شکست را تبدیل به پیروزى مى کند و این قدرتى است که به کرات در میدان هاى ورزشى و جنگ مورد استفاده مربیات و فرماندهان قرار مى گیرد. در این راستا می‌توان از یک ناخداى طوفان زده اى مثال آورد که به علت طوفان سهمگین به یکباره همه چیز را بر باد رفته مى انگارد اما از آنجا که میل به زنده ماندن در هر فردى پرقدرت است .

در این موقعیت نیز ناخدا به یکباره به این احساس مى رسد که میل به زنده ماندن در هر فردی پر قدرت است در این موقعیت نیز ناخدا به یکباره به این احساس می رسد که می‌تواند کشتی طوفان زده اش را به ساحل نجات برساند. همین احساس کافی است که این ناخدای مثالی را به این باور قلبی برساند که می‌تواند بر این طوفان غلبه کند که حاصل این باور نیز قدرت لازمه است.

شاید این مقاله هم مورد پسندتان باشد…
راه های دست یابی به ضمیر ناخودآگاه از طریق قانون جذب
این واقعیت در موقعیت‌هایی چون اتش سوزی و گاز گرفتگی آنی خانه ها نیز صدق می‌کند که در بسیاری از این موقعیت ها فرد جان سالم از این خطرات مرگبار بدر می برد. اکنون پرسشی مطرح می‌شود که این کدام قدرت و ابزار است که فرد را از این موقعیت‌های مرگبار نجات می‌دهد؟ به زبان ساده تر آیا فرد به‌طور آگاهانه از این باتلاق مرگ نجات می یابد یا به‌طور غریزی و ناخودآگاهانه؟

پیشنهاد مینکم این مقاله را هم از دست ندهدید: هر چیز را در ذهنت مجسم کنی، آن را در دست‌هایت خواهی داشت

پاسخ به این سؤال کاملاً روشن بوده و نیاز به توضیح بیشتر ندارد چون کارکردهای خودآگاهانه و ناخودآگاهانه کاملاً مشخص است. پیشتر به خوانندگان یادآور شدیم که خودآگاهی معروف هوش و عقل زمینی، رشدی و بزرگسالانه فرد است و این در حالی است که ماهیت غریزی و تجربی ناخودآگاهی این ذهن را وا می دارد که معمولاً در مواقع بحرانی جهت نجات جان فرد به‌طور احساسی و آنی از خود واکنش نشان دهد.

به زبان ساده تر در موقعیت‌های خطرناکی از نوع فوق ذهن منطقی و عقلانی فرد کاملاً تعطیل بوده و سکان هدایت کشتی زندگی در دست پرتوان نا خودآگاهی است و علت سر خوردگی و ناکامی هدف محور فرد در بسیاری از موارد، منطقی نگری فرد به مسائل بود و عقلانی نگری سبب می‌شود که فرد به‌طور خوکار از قدرت پا به رکاب نا خودآگاهیش استفاده نکند.

بله، علت کارساز بودن باور در این است که فرد بدین‌وسیله به منبع قدرت بی پایان یعنی ناخوداگاهی متصل شده و دارای مؤلفه های قدرت گفته شد، این قدرت به معنی واقعی کلمه اسمانی، ماورایی و روحانی است و این در حالی است که قدرت ذهن خود اگاه زمینی و محدود است.

شاید این مقاله هم مورد پسندتان باشد…
آهنگ زندگی چیست؟ رابطه میان عملکرد درست و زندگی خوب
به خوبی می دانیم که دستگاه ذهن آدمی متشکل از دو بخش به نامهای ناهوشیاری و هوشیاری است که قدمت ناهوشیاری بیشتر از خوداگاهی است. در واقع خوداگاهی بخش تکامل یافته و متجدد و امروزی هوش بدوی و اولیه است.
لذا بدین علت است که استدلال و تعقل در این بخش انجام می‌شود. اما چون ناخوداگاهی به هوش جهانی دسترسی داشته و در دنیای روحانی نیز فعال است بدین علت است که قدرت آن به مراتب بیشتر از هوش زمینی (قوه استدلال) است و راز کارآمدی این در ذهن همین مسئله نهفته است.

اکنون پرسشی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان از این قدرت برتر جهت پیشتبرد اهداف زندگی استفاده کرد؟ متأسفانه بسیاری از مردم از این قدرت بیکران استفاده نمی‌کنند و علت این مسئله این است که راه استفاده از ان را نمى دانند.

برای مثال مردم نمى دانند که توصل به این قدرت باید پیوسته و دایمى باشد تا بدین‌وسیله نیروى معجزه گرش ازاد شود. اکنون پرسشى که مطرح می‌شود این است که چرا فرد باید از طریق خودالقایى (تزریقات ذهنى مثبت) به این قدرت بى کران چنگ زده و دراویزد؟