تمرین های مثبت اندیشی

شاید خیلی از ما واقعا ندانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم، چیجوری مثبت فکر کنیم و از زندگی لذت ببریم. برخلاف تصور بیشتر مردم، مثبت اندیشی و لذت بردن از زندگی رابطه زیادی با عوامل محیطی و مادیات نداره. شما تنها زمانی خوشبختی رو احساس می کنین و از زندگی خود لذت می برین که بتونین در هر شرایطی با دید مثبت به مسائل نگاه کنین. نگاه شما فقط و فقط به خودتون بستگی داره و هیچ عامل دیگری نمیتونه شما رو مجبور کنه بدبین باشین. در این نوشته با ۱۰۰ تمرین مثبت اندیشی آشنا میشید که در هر شرایطی می تونن به درد بخور باشن.

حتما بخونین: ۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین
بعضی وقتا حتی بهترین داروها و مراقبتا هم سلامت جسم و روان رو تضمین نمی کنن. تمرینات مثبت اندیشی می تونن طبق جنگ با مریضیا یا کنار اومدن با تغییرات بزرگ در زندگی بسیار سودمند باشن. در این نوشته ۱۰۰ مورد از تمرینات مؤثر رو آوردیم که به شما کمک می کنه افکار تخریب کننده و منفی رو به افکار خوشحال، فعال و مثبت تبدیل کنین.

موارد کلی
۱. هنگام صحبت تنها از واژهای مثبت استفاده کنین
اگه همیشه به خودتون بگید «نمی تونم»، خودتون رو قانع می کنین که واقعا ضعیف هستین. به خودتون بگید خوب از عهده ی کارا برمی آیید یا دست کم همه سعی تون رو می کنین.

۲. افکار منفی رو دور کنین
هنگامی که روحیه تون ضعیفه اجازه ندین افکار و احساسات منفی آزارتان بدن. حتی تنها واسه چند ساعت در روز افکار منفی رو از خودتون دور کنین و فقط روی حولوحوش مثبت زندگی تون تمرکز کنین.

۳. از واژهایی استفاده کنین که احساس قدرت و موفقیت رو در شما بیدار می کنن
سعی کنین افکارتون رو با واژهایی بگید که باعث می شن احساس قدرت و شادی داشته باشین و حس کنین زندگی تون تحت کنترل خودتونه. سعی کنین به جای واژهایی که به شما احساس شکست یا بی کفایتی میدن، روی واژهای مثبت تمرکز کنین.

۴. از جملات الهام بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنین
یکی از محبوب ترین تمرینات مثبت اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبته. یعنی در فاصله ها زمانی منظم عبارت مثبتی مثل «من لایق خوشبختی هستم» یا «من ارزش عشق ورزیدن رو دارم» رو با خودتون تکرار کنین. باور داشتن به صحت این عبارات و یادآوری اونا به خودتون باعث می شه دید مثبت تری نسبت به زندگی داشته باشین.

۵. افکارتون رو هدایت کنین
روان شناسان از این روش زیاد استفاده می کنن. هنگامی که احساس ضعف یا اضطراب دارین این کار به شما کمک می کنه کنترل افکار خود رو به دست بگیرین. به یک رؤیای خوشحال کننده فکر کنین، یک تصویر ذهنی مثبت بسازین یا به عوامل خارجی واکنشای مثبت نشون بدین تا احساسات بد رو تحت کنترل در بیارین.

۶. شک نکنین خودباوری و موفقیت به هم وابستن
هیچی بندازه ی اینکه «خودتون رو باور کنین» به موفقیت تون تحقق نمی بخشد. اگه قراره به چیزی شک کنین به افکار منفی و ضعف هاتون شک کنین و باور کنین در رسیدن به همه اهداف تون موفق هستین.

حتما بخونین: مثبت اندیشا چیجوری انرژی منفی رو از خود دور می کنن؟
۷. اشتباهات گذشته رو جدا سازی و بررسی کنین
مثبت فکر کردن به معنای رد اشتباهات تون نیس. به جای این کار، واسه فکر کردن به مسائلی که شما رو به موقعیت الان تون کشاندهه به خودتون کمی زمان بدین تا در آینده از اشتباهات مثل دوری کنین و دید مثبت تری نسبت به آینده داشته باشین.

۸. به خودتون اعتماد کنین
بیشتر وقتا زمانی که احساس ناامیدی و ناراحتی می کنیم، به جای اینکه واسه کارایی که تا الان درست انجام دادیم به خودمون اعتماد کنیم، تنها روی مسائل منفی و اشتباهاتی کنجام دهنده شده ایم تمرکز می کنیم. حتی اگه بعضی کارا رو خراب کردین، واسه کارایی که تا حالا خوب انجام دادین به خودتون اعتماد کنین.

۹. خودتون رو ببخشین

اینکه همیشه خودتون رو واسه اشتباهات گذشته تون سرزنش کنین چیزی رو تغییر نمی ده. به خودتون بگید که اشتباهات تون رو بخشیدین و بعد اونا رو آزاد کنین.

۱۰. از گذشته درس بگیرین
شما گذشته رو گذروندین، هر چقدر هم بد جلو رفته باشه، نمی تونین اونو تغییر بدین. هروقت احساس کردین درباره گذشته افکار منفی به سراغ تون اومدند، اونا رو با افکار مثبت درباره آینده جانشین کنین.

۱۱. به یاد داشته باشین شرایط می تونست بدتر باشه
هرچقدر هم شرایط خرابه فراموش نکنین شرایط می تونست بدتر باشه. واسه همه چیزای خوبی که در زندگی دارین شکرگزار باشین، حتی اگه فکر می کنین حولوحوش منفی زندگی تون از حولوحوش مثبت اون بیشتره.

۱۲. به وضعیت الان تون به عنوان یک فرصت نگاه کنین
بعضی وقتا حتی مسائلی که در زندگی مون منفی به نظر می رسن به ما فرصتایی واسه قوی تر شدن اعطا می کنن و اگه در اون شرایط قرار نمی گرفتیم در برابر فشارها مقاوم نمی شدیم. شاید از دست دادن کارتون فرصتی باشه تا کسب وکار خودتون رو راندازی کنین یا ادامه تحصیل بدین.

حتما بخونین: چه جوری طرز فکرمون رو واسه شکست دادن رقابتای زندگی تغییر دهیم
۱۳. واسه تبدیل افکار منفی به مثبت، ایده بدین
هروقت فکر اینکه باید فلان کار رو به شکل ی دیگری انجام می دادین ذهن تون رو مشغول کرد، سعی کنین افکارتون رو تغییر بدین و به جای اون در مورد کاری کنجام دادین به خودتون اعتماد کنین. به یاد داشته باشین شما کامل و بدون مشکل نیستین، می تونین دفعه ی بعد بهتر عمل کنین.

۱۴. روی تخیل تون کار کنین
تجسم کردن کاری که می خواید بکنین یا شخصیتی که می خواید داشته باشین واسه رساندن شما بهش اهداف، محرک خوبیه و باعث می شه نسبت به راهی که باید بپیمایید احساس مثبت تری داشته باشین.

۱۵. به راه های عملی کردن رویاهاتون فکر کنین

طبیعتا قدم بعدی اینه که فکر کنین چیجوری می خواید به جایگاهی که خودتون رو در اون می ببینن برسین. افکارتون فقط با خیال پردازی به اتفاق نمی پیوندند. پس برنامه ای بریزین تا با برداشتن قدمای کوچیک در طول زمان به هدف تون برسین.

۱۶. خودهیپنوتیزمی رو تمرین کنین
خودهیپنوتیزمی حالتی از هوشیاری ایجاد می کنه که ذهن در اون حالت تربیت پذیره، یعنی در اون حالت پیشنهادهای مثبت رو راحت تر قبول می کنین. خودهیپنوتیزمی این امکان رو واسه شما جفت و جور می کنه که در زندگی تون خوشحال تر، امیدوارتر و سالم تر باشین.

۱۷. دلایلی رو که نشون میدن به خواسته هاتون می رسین، بنویسین
اگه به سختی باور می کنین ترفیعی رو که مورد توجه دارین خواهید گرفت یا کتاب تون منتشر میشه، به جای تمرکز روی دلایلی که بدگمانی تون رو تقویت می کنن، بشینین و فهرستی از دلایلی رو که نشون میدن به خواسته تون می رسه، تهیه کنین.

حتما بخونین: ۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دن
در محل کار
محل کار معمولا محیط استرس زاییه، واسه مقابله با استرس در محل کار، این ایده ها و روش ها رو پیاده کنین تا بیشتر روی نیمه ی پر لیوان متمرکز شید.

۱۸. درست و به درد بخور از خودتون انتقاد کنین
اینکه بی جا و ظالمانه از خودتون انتقاد کنین نه تنها ذره ای به پیشرفت تون کمک نمی کنه بلکه روحیه تون رو هم خراب می کنه. واسه یادگیری و پیشرفت به راه به درد بخور از خودتون انتقاد کنین.

۱۹. موفقیت رو مجسم کنین

بعضی وقتا وقتی مجسم می کنین پروژه ای رو با موفقیت به پایان رسوندین یا ترفیعی رو که می خواستین گرفتین، تشویق میشید و احساس بهتری نسبت به موقعیت فعلی تون دارین.

۲۰. صاف بشینین
مچاله شدن در صندلی باعث نمی شه درباره مسئله ای که آزارتان می ده احساس بهتری داشته باشین. اگه صاف روی صندلی بشینین متوجه میشید که بهتر می تونین فکر کنین.

۲۱. تصاویر مثبت رو در خطر دید قرار بدین
میزتون رو به جای شادی بخش شخصی تون تبدیل کنین. با قرار دادن تصاویری که خوشحال تون می کنن یا اهداف تون رو به شما یادآوری می کنن روی میزتون محیطی مثبت و آروم بخش بسازین.

۲۲. آرامش تون رو حفظ کنین و مانع اتفاقات نشید
بعضی وقتا بهترین روش کنار اومدن با مشکلات اینه که آرامش تون رو حفظ کنین و اجازه بدین اتفاقات مسیرشون رو طی کنن. به یاد داشته باشین بیشتر وقتا مشکلات بزرگ تر از اندازه واقعی شون به نظر می رسن، پس آرامش تون رو حفظ کنین و زیاد استرس نداشته باشین.

حتما بخونین: چیجوری در روبرو شدن با مشکلات آرامش خود رو حفظ کنیم
۲۳. از زاویه دیگری به مسائل نگاه کنین
سعی کنین با تغییر زاویه دیدتون الگوی تفکرتون رو عوض کنین. این کار به شما کمک می کنه در روبرو شدن با همکاران، رئیس و افراد دیگه، اشتباهات تون رو ببینین و دلیل ناراحتی بقیه رو درک کنین.

۲۴. افکارتون رو ردیابی کنین
هر زمان فهمیدین افکار منفی به ذهن تون راه یافتن سعی کنین فورا به عقب برگردید. شاید الگویی پیدا کنین و روشایی پیدا کنین تا دیدگاه تون رو نسبت به خودتون و شرایط منفی به خاطر این بهش رو کنین.

۲۵. درجا نزنین
شاید در گذشته اشتباهی کرده باشین؛ اشتباه واسه همه پیش میاد. روی اشتباهات تون درجا نزنین. با خودتون آشتی کنین و روی اهداف جدید تمرکز کنین.

۲۶. بدترین منتقد خودتون نباشین
هیچکی مثل شما نمیتونه احساسات آزاردهنده تون رو بیدار کنه. انتقادهای خشن رو متوقف کنین و هنگامی که احساس می کنین در بدترین حالت تون هستین، درباره توانایی هاتون فکر کنین.

۲۷. عاقلانه به مشکلات تون نگاه کنین
اینکه بعد از یک اشتباه کوچیک در محل کار، خودتون رو ببازید آسونه. سعی کنین قدمی به عقب برگردید و دوباره به موقعیت نگاه کنین. شاید متوجه میشید اون چیزی که فکر میکردین مسئله بزرگیه، اون قدرها هم اهمیت نداشته باشه.

حتما بخونین: چیجوری مشکلات رو حل کنیم
۲۸. خودتون رو باور کنین

ترفیع می خواید؟ حساب بانکی پر می خواید؟ خودباوری کمک می کنه به اونا برسین تا باورتون به اتفاق بپیوندد.

۲۹. از هم صحبتی با همکاران منفی نگر و غرغرو دوری کنین
هیچی بندازه ی همکارانی که به همه چیز دید منفی دارن و از همه چیز شاکی هستن، روحیه ی مثبت رو تخریب نمی کنه. از صحبت کردن با کسائی که میدونید تنها باعث می شن احساس بدتری داشته باشین دوری کنین.

حتما بخونین: با کسی که همیشه غر می زنه چیجوری برخورد کنیم؟
۳۰. عمیقا باور کنین در کارتون بهترین هستین
اگه ترش رو هستین و همیشه در کارتون دنبال شکستا می گردین احتمال اینکه با این نگاه عملکردتون رو تضعیف کنین زیاده. وقتی فکر می کنین در کارتون خوب هستین احتمال اینکه سعی تون رو به کار بگیرین و کارکرد خوبی نشون بدین بسیار بیشتره.

حتما بخونین: چیجوری بهترین باشیم؛ ۱۷ کاری که شما رو از معمولی بودن نجات می ده
۳۱. دنبال فرصتی واسه جبران شکست هاتون باشین
در هر شکست فرصتی واسه بهبودی پنهونه. زمانی رو واسه فکر کردن به راه های تبدیل مشکلات پیش روتون به راهی واسه پیشرفت در آینده کاری تون اختصاص بدین.

حتما بخونین: چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟
زندگی شخصی و خانوادگی
اگه می خواید در برابر خودتون یا معضلات خانوادگی برخوردهای مثبت تون رو حفظ کنین این روشای تفکر مثبت رو امتحان کنین.

۳۲. با افراد مثبت اندیش رفت و اومد کنین
مثبت اندیشی مسریه، پس دور تون رو با دوستان و آشنایانی پر کنین که نیمه ی پر لیوان رو می ببینن.

حتما بخونین: مثبت اندیشا چیجوری انرژی منفی رو از خود دور می کنن؟
۳۳. از اینکه زندگی تون کسل کننده نیس، خوشحال باشین
اگه هیچ اتفاق خوب یا بدی واسه تون نمی افتاد، زندگی تون کسل کننده می شد. هر پیشامدی رو یک رقابت در نظر بگیرین و راهی واسه سرگرمی و علاقه مند کردن خودتون به زندگی پیدا کنین.

۳۴. دید بزرگی داشته باشین
هزینه پارکینگ فکرتون رو آزار می ده؟ هفته آینده بازم این مسئله آزارتان می ده؟ ماه آینده چه جوری؟ یاد بگیرین از مسائلی که واقعا اهمیت ندارن بگذرید.

۳۵. گذشته و خاطرات بدتون رو آزاد کنین
گذشته آینده رو پیشگویی نمی کنه پس به چه دلیل روی اون تمرکز کنیم؟ اگه احساس کردین در حال نشخوار کردن گذشته هستین آگاهانه سعی کنین افکارتون رو به راه دیگری هدایت کنین.

حتما بخونین: چه جوری یک خاطره بد رو واسه همیشه از ذهن خود پاک کنیم؟
۳۶. از رفتارهای خوب بقینرژی بگیرین
دوستی دارین که همیشه واسه تون نقش ژلوفن داشته باشه و با رفتارهایش به شما آرامش خاصی بده؟ از اون دسته دور و بریا تون که رفتارهای مثبت دارن و می تونن کاری کنن تا نسبت به همه چیز در زندگی تون احساس بهتری داشته باشین دلگرمی بگیرین.

۳۷. اشاره بگید
مهم نیس چه ذکری رو انتخاب می کنین. ذکرهایی رو که دوست دارین با اونا زندگی کنین انتخاب کنین و هر روز اونا رو تکرار کنین. این کار هر روز به شما یادآوری می کنه مثبت باشین و هر چیزی که زندگی پیش روتون قرار می ده قبول کنین.

۳۸. کسی رو واسه درددل کردن پیدا کنین
همین که بدونین تنها نیستین، درمون بخشه. احساسات منفی تون رو با یک دوست، عضوی از خونواده یا حتی یک روانکاو حرفه ای در بین بذارین. وقتی کسی رو داشته باشین که بتونین آزادانه با اون صحبت کنین و بار حرفای نگفته رو از دوش تون وردارین، احساس بهتری دارین.

حتما بخونین: با جالب ترین فواید دوستی واسه سلامتی آشنا شید
۳۹. محبت کنین
اگه می خواید احساس بهتری داشته باشین واسه کسی که بهش اهمیت میدید کار خوبی بکنین. اینطوری به پاس خوب بودن تون احساس خوبی دارین و جدا از اینکه اون، روز فرد دیگری رو هم می سازید.

۴۰. از خودتون دلجویی کنین
یکی از راه هایی که می تونین امتیازات زندگی کردن رو به خودتون یادآوری کنین اینه که از خودتون دلجویی کنین. با یک جعبه شکلات، یک متن یا یک بازی ویدئویی جدید به خودتون فرصتی واسه استراحت بدین.

۴۱. نعمتایی رو که دارین، به خودتون یادآوری کنین
اگه خونواده خوب، دوستان خوب یا حتی فقط غذایی واسه خوردن دارین، هر روز اینا رو به خودتون یادآوری کنین، حتی اگه احساس می کنین نعمتای ناچیزی هستن.

۴۲. شکرگزار باشین

باید واسه نعمتای زیادی که به ما اعطا شده، شکرگزار باشیم. واسه چیزی که زندگی تون رو بهتر و خوشحال تر ساختهه شکرگزار باشین تا انرژی مثبت بگیرین.

۴۳. ویژگیای مثبت کسائی رو که دوست شون دارین به اونا یادآوری کنین
اینکه باعث شید فرد دیگری احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشه، روابط تون رو تقویت می کنه و به شما بهونه ای می ده تا به جای چیزای منفی، روی افکار مثبت تمرکز کنین.

۴۴. سرزنشگر نباشین
قبض آب پرداخت نشده، حال می تونین عصبانی شید و با همسر یا هم خونه تون دعوا کنین یا گذشت داشته باشین، واسه حل مسئله قدمی وردارین و با همدیگه کار کنین تا مشکل رو برطرف کنین.

۴۵. بازیگوش باشین
هیچی بندازه ی بازیگوشی و بیرون کشیدن کودک درون تون روحیه و افکارتون رو تغییر نمی ده.

حتما بخونین: واسه موفقیت باید لذت زندگی کردن رو از یاد ببرم؟
آرامش و سرگرمی
وقت آزادتان رو صرف احساسات منفی و اتفاقاتی که در گذشته افتادن نکنین. با کمک این نکته های کاربردی افکارتون رو از منفی به مثبت تغییر بدین.

۴۶. کتاب الهام بخش بخونین

اگه نمی تونین در زندگی خودتون انگیزه ای پیدا کنین همین حالا سعی کنین با خوندن کتاب، از زندگی شخص دیگری انگیزه بگیرین و روحیه تون رو بالا ببرین.

حتما بخونین: ۵ کتاب سترگ که به کور شدن بعد از خوندنشون می ارزن ـ قسمت اول
۴۷. فیلم کمدی مورد علاقه تون رو ببینین
تماشای فیلم یا سکانس مورد علاقه تون واسه تقویت روحیه ، محرکی قوی و فوریه. پس از تماشای اون می خندید و هر چیزی که حال تون رو خراب کرده بود، فراموش می کنین.

۴۸. لازم نیس همیشه در جریان اخبار باشین
اخبار معمولا پر از اطلاعات ناراحت کننده س. اگه حال خوبی ندارین امشب دنبال اخبار نباشین و به جای اون کار لذت بخشی بکنین.

۴۹. فعالیت فیزیکی داشته باشین
از فواید ورزش غافل نشید. ورزش کردن هورمونایی آزاد می کنه که روحیه تون رو تقویت می کنن. بدوید، بازی کنین یا فقط دور محله تون قدم بزنین تا نگاه تون بهتر شه.

۵۰. موسیقی خوشحال گوش کنین
موسیقی روی روحیه تأثیر زیادی داره. چه وقتی که در ماشین در حال رانندگی هستین و چه وقتایی که در خونه هستین، با صدای بلند به موزیکی که با شنیدنش احساس خوشحالی می کنین گوش کنین.

حتما بخونین: چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟
۵۱. رشته افکارتون رو نظاره کنین
هنگامی که می شینین و فکر می کنین افکار منفی از ذهن تون رد می شن؟ هنگامی که در حال استراحت هستین جستجوای ذهنی تون رو مشاهده کنین و یاد بگیرین افکارتون رو به طرف خاطرات خوشحال تر جهت بدین.

۵۲. فعالیتایی داشته باشین که با اهداف تون هم سو هستن
اگه در فکر کاهش وزن هستین آخر هفته رو صرف پختن کلوچه نکنین، این کار شما رو وسوسه می کنه رژیم غذایی کم کالری تون رو زیر پا بذارین. عوضش پیاده روی کنین، با دوست تون تنیس بازی کنین، فعال باشین و انرژی تون رو تخلیه کنین.

۵۳. روی نفس کشیدن تمرکز کنین
هر بعضی وقتا احساس کردین مشکلات تون بسیار سنگین هستن و نمی تونین با اونا کنار بیایید، سعی کنین تنها روی نفس کشیدن خود تمرکز کنین. این کار شما رو آروم می کنه، بعضی از نگرانی هاتون رو برطرف می کنه و این امکان رو جفت و جور می کنه تا عوامل مثبت زندگی تون رو برجسته تر ببینین.

حتما بخونین: ۶ تمرین تنفس واسه آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه
۵۴. به سرگرمیایی که در زندگی دارین توجه کنین
شاید ۴۰ ساعت در هفته رو با نشستن پشت میز و کار سخت سپری کنین اما در عین حال حتما چیزایی هم در زندگی تون دارین که سرگرم کننده و لذت بخش باشن، به اونا توجه کنین. هنگامی که روحیه ی خوبی ندارین زمانی رو با فکر کردن به سرگرمیای تازه و هیجان انگیز بگذرونین.

حتما بخونین: ۱۶ سرگرمی واسه زندگی باکیفیت تر
۵۵. دنیای دور تون رو جستجو کنین

واسه اینکه حواس تون از احساسات منفی پرت شه به طبع ماجراجویتان فرصت بیان بدین. به قسمتایی از شهر برید که تا الان نرفتین، گردشی یک روزه در کارخانه نزدیک محل سکونت تون داشته باشین یا با بازدید از جایایی که در اونا خاطره دارین، زمانی رو واسه زنده کردن خاطرات خوش صرف کنین.

۵۶. هیجان زده باشین
حتی اگه شنبه باید یک میلیون کار آزاردهنده بکنین، سعی کنین بهونه ای واسه هیجان داشتن پیدا کنین. حتی یک بهونه ی کوچیک می تونه تأثیر بزرگی روی احساس تون و روش گذراندن روزتون داشته باشه.

حتما بخونین: ۲۵ جملنگیزشی که خوندن اون یک روز پرانرژی رو براتون رقم می زنه
۵۷. بهونه ای واسه خندیدن پیدا کنین
اگه در طول روز مسئله ای واسه خندیدن پیش نیامدهه، به خاطره ای فکر کنین که همیشه شما رو به خنده میندازه. هنگامی که در حال خندیدن هستین منفی فکر کردن سخته.

۵۸. موقع خشم و ناراحتی، بشمرید تا آروم شید
واسه همه ما پیش اومده که بندازه ای خشمگین، ناراحت و ناامید باشیم که احساس کنیم می خوایم منفجر شیم. واسه اینکه آسون تر آروم شید سعی کنین با شمردن هر عدد، یکی از اجزای بدن تون رو از خشم آزاد کنین. در آخر آروم میشید و می تونین منطقی فکر کنین.

حتما بخونین: راه هایی واسه کنترل خشم؛ چه جوری نگذاریم خشم ما رو کنترل کنه
۵۹. زمانی رو به مدیتیشن اختصاص بدین
فواید مدیتیشن بسیاره، تقویت مثبت اندیشی یکی از آنهاست. مدیتیشن با پاک کردن ذهن تون و آروم کردن تون انبوهی از انرژیای منفی دردسرساز رو خارج می کنه.

۶۰. به ۱۰۰ کاری که از انجام دادن شون لذت می برین فکر کنین

احساس می کنین زندگی تون یک منجلاب بزرگه؟ بشینین و فهرستی از کارایی کنجام دادن شون واسه تون لذت بخشه تهیه کنین. حتی ممکنه با فکر کردن به لذت کارای کوچیکی مثل گرفتن دوش آب گرم یا قدم زدن در برف فهمیده باشین زندگی تون روی هم رفته خیلی هم بد نیس.

۶۱. چیزی خلق کنین
حالات منفی بیشتر اوقات احساس تمایل شدید به تخریب ایجاد می کنن. یکی از راه های مقابله با این احساس تخریب کننده اینه که به جای خراب کردن، خلق کنین. نقاشی یا طراحی کنین، پردهای جدید بدوزید، ماکت بسازین یا حتی پازل سر هم کنین.

۶۲. خودتون رو در یک محل خوشحال تصور کنین
تجسم وسیله قدرتمندیه که می تونین از اون استفاده کنین تا خودتون رو از موقعیتایی که در اونا احساس ناراحتی می کنین برهانید و لبخند بزنین. تنها کافیه چشمان تون رو ببندید و هر چیزی که بهترین احساس رو به شما می ده، تصور کنین.

روبرو شدن با رقابتا
همه مجبورند در زندگی شون بعضی وقتا با رقابتایی روبرو شن. این رقابتا ممکنه اهداف شخصیِ بزرگ یا اتفاقات پیش بینی نشده باشن. این نکتها به شما کمک می کنن با لبخندی بر لب از پس رقابتا برآیید.

۶۳. وانمود کنین به اهداف تون رسیدین تا همین اتفاق بیفته
یک راه کنار اومدن با رقابت اینه که در خودتون حس اعتمادبه نفس و خوشبختی به وجود بیارین. این احساس در اول ممکنه واقعی نباشه اما با گذر زمان واقعا احساس خوشبختی می کنین و حتی شاید به هدف تون نزدیک تر شید.

۶۴. باور کنین که به زودی بهبود پیدا می کنین
کسائی که دچار مریضی می شن ممکنه بترسند و ناامید شن. داشتن این احساسات به بهتر شدن شرایط کمکی نمی کنه. روی بهبودی تمرکز کنین و هر لحظه رو طوری زندگی کنین کنگار به زودی درمان میشید.

۶۵. بدونین مشکلات می خوان شما رو به رقابت بکشن
در راه موفقیت بعضی وقتا با مشکلاتی روبرو میشید ولی باید درک کنین این مشکلات از روی زور نباید موجب شن از چیزی که می خواید بکنین دست بکشین، شاید تنها به این خاطر وجود دارن که از چیزی که می خواید مطمئن شید.

۶۶. خودتون رو با وزنی که می خواید داشته باشین تصور کنین
وزن کم کردن حتی واسه مصمم ترین افراد رقابت بزرگیه. خودتون رو با وزن دلخواه تون تصور کنین. این کار واسه نگه داشتن شما در راه موفقیت محرک خیلی خوبیه.

حتما بخونین: کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما شگفت انگیز
۶۷. با قدمای کوچیک شروع کنین
یک باره کار کردن روی یک هدف بزرگ ممکنه آزار دهنده و بعضی وقتا ناامید کننده باشه. واسه هر کاری قدم به قدم پیش برید و هدف پایانی تون رو به قسمتای کوچیک تقسیم کنین تا بهش برسین.

۶۸.تسلیم نشید

تسلیم شدن معمولا انتخاب راهی آسون واسه خلاص شدن از یک موقعیت سخته. هر چقدر هم احساس تون منفی بود هیچوقت از دنبال کردن چیزی که واقعا می خواید، دست نکشید. اگه الان تسلیم نشید در آینده از خودتون تشکر می کنین.

۶۹. توقع نداشته باشین تغییر کردن آسون باشه
هیچکی تا الان نگفتهه ایجاد تغییری بزرگ در زندگی تون آسون هستش یا غلبه کردن بر مشکلات مثل آب خوردنه، اصلا قرار نیس این طور باشه. اجازه ندین اختلافا باعث شن اعتمادبه نفس تون رو از دست بدین و به راهکارهای منفی رو بیارین.

۷۰. نیمه ی پر لیوان رو ببینین
در ناامیدی بسی امیده پس در هر موقعیتی امیدوار باشین. هنگامی که غمگین و در محاصره ی مشکلات هستین، سعی کنین نیمه ی پر لیوان رو پیدا کنین و روی اون تمرکز کنین تا از پریشونی خارج شید.

حتما بخونین: روشای درمان بدبینی؛ چه جوری عینک بدبینی خود رو ورداریم
۷۱. یادتون باشه هیچ شرایطی دائمی نیس
حتی اگه در حال کنار اومدن با اندوه از دست دادن یکی از عزیزان تون هستین، به یاد داشته باشین که با گذر زمان احساس بهتری دارین. شاید همیشه واسه این از دست دادن غمگین شید اما با گذر زمان تحمل اون آسون تر میشه. هر روز به خودتون یادآوری کنین شرایط بد زودگذره.

۷۲. عمیقا باور داشته باشین موفق میشید
اگه واسه موفقیت محرک بیشتری می خواید ایمان داشته باشین که موفق هستین. این طرز فکر اعتمادبه نفس و اطمینان خاطری رو که واسه ایجاد تغییر احتیاج دارین به شما می ده.

حتما بخونین: ۹ نشونه که میگن شما آدم موفقی هستین، حتی اگه خودتون باور ندارین
۷۳. با تغییر روبه رو شید
دنیا همیشه در حال تغییره پس شما و دور و بریا تون هم به همون اندازه تغییر می کنین. با این تغییرات آشتی کنین و درک کنین تغییرات همیشه پایان خوشبختی نیستن، بلکه فقط اتفاق متفاوتی هستن.

۷۴. واسه پیشرفت، به یک اراده قوی احتیاج دارین
رقابتای زندگی هم می تونن شما رو در هم بشکنن و باعث شن به دنیا با عینک بدبینی نگاه کنین، هم می تونن قدرتی رو که هیچ وقت از وجودش آگاه نبودین از درون تون بیرون بکشن و موجب رشدتون شن. گزینه دوم رو انتخاب کنین، هیچ وقت دیر نیس.

حتما بخونین: تقویت اراده با ۱۰ راه حل ساده اما سرسختانه
۷۵. با افکار منفی روبه رو شید

بعضی وقتا بهترین راه واسه کنار اومدن با مسائل منفی زندگی ، اینه که با اونا روبه رو شید. رسیدن به یک نتیجه یا دست کم سعی واسه رسیدن بهش باعث می شه نسبت به هر موقعیتی احساس بهتری داشته باشین.

۷۶. روی یافتن راه حل تمرکز کنین
در مشکلات غوطه ور نشید. عوضش سعی کنین راه حلی واسه مشکل پیدا کنین. در این صورت احساس می کنین فعال هستین و زندگی تون رو تحت کنترل دارین.

۷۷. اجازه ندین کمبودها شما رو متوقف کنن
در راه رسیدن به هر هدفی با محدود کردنایی روبرو میشید که شما رو مجبور به عقب نشینی می کنن. اجازه ندین این محدود کردنا شما رو از رسیدن به هدف پایانی تون بازدارند.

۷۸. خودتون رو در راه درست نگه دارین
شاید الان آسون باشه که ضعیف باشین و از راه رسیدن به هدفی که در پیش دارین خارج شید. اجازه ندین این ضعف بهترین موقعیت هاتون رو از شما بگیره چون وگرنه حتما پشیمون میشید. واسه خودتون یادآورهایی تنظیم کنین تا تصور مثبت تون رو حفظ کنین و طبق برنامه پیش برید.

رویکردهای روزمره
اگه واقعا می خواید دیدگاه تون رو نسبت به زندگی تغییر بدین سعی کنین این روش ها رو پیاده کنین تا جهان بینی و نحوه ی کنار اومدن تون با مشکلات تغییر کنه.

۷۹. زیباییا رو ببینین

وقت گذاشتن واسه تماشای زیباییایی که شما رو دربر گرفتن، حتی هنگامی که در بدترین حالت روحی هستین فورا شما رو از درون متحول می کنه و روحیه تون رو بالا می بره.

۸۰. بدونین افکارتون رئیس شما نیستن
حواس تون باشه این شما هستین که تعیین می کنین به چی فکر کنین. با باخبر شدن از این واقعیت هروقت افکار منفی به ذهن تون راه پیدا کردن اونا رو متوقف کنین.

حتما بخونین: چه جوری بر افکار خود مسلط شیم؟
۸۱. زمانی رو واسه یافتن چیزی که واقعا می خواید صرف کنین
هر بعضی وقتا حس کردین واسه کارایی کنجام ندادین احساسات منفی دارین، زمانی رو واسه فکر کردن به اینکه واقعا چقدر اونا رو می خواستین اختصاص بدین. یافتن چیزی که واقعا بهش علاقه دارین، در تشخیص احساسای منفی و بی مورد از خواسته ی حقیقی تون به شما کمک می کنه.

۸۲. خوبیا رو ببینین
بعضی وقتا بندازه ای با بدیایی که در مسیرمون قرار می گیرن درگیر میشیم که فراموش می کنیم واسه چیزای خوب ممنون باشیم. دقیقه ای بشینین و درباره همه اتفاقات مثبتی که در طول روز واسه تون افتاده فکر کنین، حتی اتفاقات کوچیک رو هم از قلم نیندازید.

۸۳. واسه همه احتمالات هیجان داشته باشین
فردا هر اتفاقی ممکنه رخ بده. حتی بین بدترینِ اونا هم چیزای بسیاری وجود دارن که به رشد و شکوفایی شما کمک می کنن. پس از آینده نترسین و واسه اتفاقاتی که در انتظارتونه، هیجان داشته باشین.

۸۴. ایمان داشته باشین که دنیا جای خوبیه
اگه هنگامی که به دنیا نگاه می کنین تنها تیرگی و بدشانسی ببینین، فایده ای نداره. ایمان داشته باشین دنیا جای خوبیه تا خوبیا راه شون رو به زندگی تون پیدا کنن.

۸۵. بهونه تراشی رو متوقف کنین
هرکی همیشه میلیونا بهونه واسنجام ندادن هر کار داره، حتی اگنجام اون کار اونو خوشبخت تر کنه. در راه خوشبختی تون مانع ایجاد نکنین و بهونهای فلج کننده رو دور بندازین.

۸۶. نقش قربونی رو بازی نکنین
اتفاقات بد بعضی وقتا واسه همه پیش بین. اینکه به خودتون ترحم کنین و بخواهید دلسوزی بقیه رو جلب کنین، شرایط رو بهتر نمی کنه. خودتون رو جمع وجور کنین و واسه داشتن آینده ای روشن تر سعی کنین.

۸۷. آینده تون رو در دستان فرد دیگری قرار ندین
تنها شما هستین که باید آینده تون رو شکل بدین، این رو به یاد داشته باشین و کنترل رویدادهای زندگی تون رو به دست بگیرین.

۸۸. دقت کنین اهداف تون واقعی باشن
طبیعتا اگه اهداف تون بندازه ای بزرگ باشن که هر چقدر سخت کار کنین نتونین به اونا برسین، ناامید میشید. اهداف کوچیک تر یا واقعی تر انتخاب کنین تا به جای اینکه هر روز احساس شکست داشته باشین، بتونین پیروزی رو تجربه کنین.

۸۹. خوشبختی رو انتخاب کنین
هر روز هنگامی که بیدار میشید دو انتخاب دارین: خوشبخت یا بدبخت باشین. خوشبختی رو انتخاب کنین تا زندگی بسیار لذت بخش تری داشته باشین.

۹۰. باور کنین می تونین تغییر کنین
همه آدما بعضی از ویژگی هاشون رو دوست ندارن و این مسئله بعضی وقتا باعث می شه احساس بدی نسبت به خودشون داشته باشن. به محض اینکه باور کنین می تونین این ویژگیا رو تغییر به این روش هایی واسه تغییر دادن شون پیدا می کنین.

حتما بخونین: تغییر شخصیت با ۱۴ پیشنهاد کمتر شنیده شده
۹۱. زودتر شروع کنین
می خواید تغییر مثبتی در زندگی تون بسازین؟ همین حالا شروع کنین. پشت گوش انداختن هر کار فرصت کافی واسه بهونه آوردن در اختیارتون قرار می ده پس در اولین فرصت ممکن شروع کنین.

۹۲. باور کنین لیاقت چیزای خوب رو دارین
به شانس باور دارین؟ به نظرتون شانس واقعا هست؟ اگه واقعا باور نداشته باشین در زندگی لیاقت چیزای خوب رو دارین، چیزای خوب زیاد سر راه تون قرارنمی گیرن. باور کنین ارزش خوش شانسی رو دارین تا خوش شانس باشین.

حتما بخونین: چه جوری خوش شانس باشیم
۹۳. اجازه ندین افکار منفی شما رو کنترل کنن
منفی نگری مزاحم و آزاردهندهه، تا حدی که می تونه باعث شه کنترل همه حولوحوش زندگی تون رو از دست بدین و احساس خوشبختی نکنین. افکار منفی رو متوقف کنین و کنترل احساسات تون رو در دست بگیرین.

۹۴. لبخند بزنین

بعضی وقتا تموم چیزی که واسه داشتن حس خوب احتیاج دارین یک لبخنده. تمرین کنین حتی زمانی که احساس خاصی ندارین صورت تون حالتی خوشحال داشته باشه.

۹۵. کنترل تصمیمات تون رو در دست بگیرین
حتی زمانی که احساس می کنین حق انتخاب ندارین شما هستین که تصمیم می گیرین زندگی تون چیجوری پیش برود. کنترل تصمیمات تون رو در دست بگیرین و تصمیم بگیرین خوشحال تر و مثبت تر باشین.

۹۶. انرژی مثبت انتقال بدین
بعضی از مردم باور دارن «از هر دستی بدی، از همون دست می گیری» پس انتقال انرژی منفی رو متوقف کنین و نگاه مثبت تری داشته باشین. چه این ضرب المثل درست باشه چه نباشه، با این عمل احساس بهتری دارین.

۹۷. بدیا رو از زندگی تون دور کنین
کنترل خوبیا و بدیایی که وارد زندگی تون می شه در دست خودتونه، شما انتخاب می کنین کدوم یک وارد شن. هر زمان واسه تون ممکن بود چیزای منفی ای رو که وارد زندگی تون شدن، دور بریزین.

۹۸. به مثبت اندیشی عادت کنین

تمرین مثبت فکر کردن رو به زمانایی که روحیه تون ضعیفه محدود نکنین. اونو به کار هر روزتون تبدیل کنین، چه زمانایی که روحیه ی خوبی دارین و چه زمانایی که روحیه ی بدی دارین.

۹۹. مشخص کنین به چه دلیل فلان چیزها رو می خواید
اگه ناراحت هستین که در زندگی به چیزایی که می خواستین نرسیدین، لحظه ای بشینین و دلایل حقیقی خواسته هاتون رو پیدا کنین. شاید به این نتیجه برسین که اون قدر که فکر میکردین به اونا دلبسته نیستین.

۱۰۰. مشکلات رو با نگاه تازه ببینین
بعضی وقتا بهترین کار اینه که مشکل رو آزاد کنین، بخوابید و روز بعد، هنگامی که بندازه ی قبل احساساتی نیستین دوباره به بررسی مشکل بدین.

برگرفته از: rncentral

<br/> <a href=”https://www.chetor.com/43692-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%81%DA%A9%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/” rel=”follow” target=”_blank” title=”chetor.com”>منبع</a>