حمل و نقل، صنعت گردشگری، اقتصاد جهانی، جامعه محلی

قل ریلی، یه جهش بزرگ در واسه پیشرفت سفر و گردشگری بود و سفر رو واسه توده ی مردم قابل دسترس کرد.

آیزام کینگدام برونل یه مهندس مکانیک و ساختمون اهل انگلیس بود که پل ها، خطوط بزرگ راه آهن غرب و اسکله ها، کشتی های بخار و کلا سازه های بی نظیری رو در زمان خود طراحی و پیاده سازی کرد. طراحی های اون انقلابی در سیستم حمل و نقل مدرن بود.

خیلی از مردم حتی این روزا، باور دارن که قطار بهترین وسیله واسه حمل و نقل بین شهری و سفره. این وسیله ی حمل و نقل، تقریبا ارزانه، این موقعیت رو واسه مسافران جفت و جور می کنه تا از دیدن طبیعت و محیط دور و بر لذت ببرن، آرامشی داره که در اتوبوس و هواپیما کمتر می توان یافت. این روش علاوه بر همه ی این مزیت ها، امن ترین شکل سفره.

شروع سفرهای تفریحی

تو یه روز تابستونی در سال ۱۸۴۱، فردی به نام توماس کوک به یه جلسه در لستر انگلستان می رفت. این جلسه به میزبانی یه جامعه محلی بوجود اومده بود و بخشی از جنبش مخالفت با مصرف الکل بود. اعضای این جنبش به فکر بودن که سوء مصرف الکل، ریشه ی خیلی از معضلات اجتماعی در بریتانیای ویکتوریاییه.

تاریخ سفر

پرتره ای از توماس کوک

کوک بعدا در مورد سفر خود این طور توضیح می دهد:

هنگام رفتن به جلسه، فکری از ذهنم گذشت. عزممو جزم کردم از قدرت خط آهن و لکوموتیو واسه پیشرفت این اصلاح اجتماعی به کار گیری کنم.

در جریان این جلسه کوک به اعضا پیشنهاد کرد که واسه جلسه بعدی، که ۱۲ مایل دورتر و در شهر لافبورو برگزار می شد، قطاری رو دربست کرایه کنه، آدمایی رو همراه ببره و برگرداند و ناهارشان رو تامین کنه. این ایده با موافقت اعضا روبه رو شد. کوک با شرکت خط آهن Midland Counties واسه این سفر، هماهنگی های لازم رو انجام داد. هر مسافر مبلغ کمی واسه غذا و بلیط می پرداخت و کوک درصدی از هزینه ی جمع بیاری شده رو واسه خود برمی داشت.

ایده ی ساده ای بود. در این سفر، همه ی افراد برنده بودن. شرکت خط آهن خوشحال بود که همه ی صندلی های قطارها پر شده. توماس کوک واسه هماهنگ کردن این سفر و منظم کردن برنامه ی سفر، درصدی سود عایدش می شد و مسافران هم خوشحال بودن که واسه گرفتن بلیط و غذا و برنامه ریزی سفر، دردسری نداشتن و بدون زحمت سفر می کردن.

تاریخ سفر

دفتر اصلی توماس کوک در لندن

کوک هیچوقت نمی دونست که فکری که در تابستون سال ۱۸۴۱ به ذهنش رسیده بود، جرقه ای واسه شروع یه صنعت بزرگه. بزرگ ترین صنعت روبه رشد دنیای امروز که هر سال بیشتر از یه میلیارد نفر رو در سراسر دنیا درگیر می کنه و بیشتر از یه تریلیون دلار درآمد واسه اقتصاد جهانی داره؛ صنعت گردشگری.

به دنبال موفقیت این سفر، کوک در چند سال آینده هم سفرهای مشابهی رو برنامه ریزی کرد و اینطوری به اولین آژانس گردشگری دنیا تبدیل شد. طولی نکشید که توماس کوک، پتانسیل های موجود واسه سفر تفریحی رو شناخت و تورهایی به سرزمین های جور واجور مثل اسکاتلند، مصر و آمریکا ترتیب داد.

برخلاف گرند تورهای قرن هفدهم و هجدهم، این سفرها واسه آدمایی با درآمد کمتر و از قشر متوسط جامعه قابل دسترس بود. توماس کوک در سال ۱۸۹۲ از دنیا رفت و پسران و نوادگانش این کسب وکار خونگی رو ادامه دادن. تا شروع قرن بیستم میلادی، اونا دفاتری در استرالیا و نیوزیلند داشتن و بیشتر از ۳ میلیون سفر رو برنامه ریزی و اجرا کرده بودن.

تاریخ سفر

کالسکه توماس کوک

تاریخ سفر

تور توماس کوک

ادامه داره..

مطالعه قسمت پنجم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *