دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع: حزب سوسیالیست

شورشی اغاز شد که نهایتا به سرکوب و قلع و قمع انان انجامید.
صدام حسین معاون رئیس جمهوری وقت در سال 1979 با تمهیدات ویژه سیاسی و در واقع با یک کودتای سفید ژنرال حسن البکر رئیس جمهوری وقت عراق را به بهانه بیماری از قدرت کنار گذاشت. در تاریخ ژوئیه ی 1979 وی از سوی رهبران حزب بعث به عنوان رئیس جمهوری جدید و نیز رئیس شورای فرماندهی انقلاب عراق انتخاب شد . اولین انتخابات رئیس جمهوری عراق در ماه اکتبر 1995 برگزار گردید که در خلال ان صدام حسین با 99 در صد ارای مردم برای مدت هفت سال انتخاب شد.
نهاد قانونگذاری عراق مجلس ملی نام داشت که دارای 250 نفر نماینده ی انتخابی بود. در فاصله ی سال های 1958 زمان کودتا یا انقلاب عراق تا سال 1980 هیچ شکلی از مجلس قانونگذاری در عراق وجود نداشت . در حالیکه قانون اساسی موقت ژوئیه 1970 شرایط انجام انتخابات را برای شکل گیری مجلس ملی در تاریخ مورد نظر دولت در نظر گرفته بود. انتخابات مربوط به اولین مجلس ملی عراق در تاریخ 20 ژوئن 1980 انجام شد که طی ان نمایندگانی از سوی اقشار گوناگون سیاسی اتحادیه های تجاری و کارگری و سازمانهای مردمی برای مدت چهار سال انتخاب شدند . ضمنا جدا از مجلس ملی طبق مفاد قانون اساسی انتخابات مربوط به انتخاب تعداد 50 نفر نماینده شورای قانونگذاری کردها نیز در تاریخ 11 سپتامبر 1980 و همچنین 13 اوت 1986 انجام گرفت. انتخابات بعدی مجلس ملی به ترتیب در 20 اکتبر 1984 اوریل 1989 ،24 مارس 1996 و مارس 2000 برگزار شد . در انتخابات ماقبل مجلس ملی عراق تعداد 8 میلیون نفر شرکت کردند. این انتخابات در سه استان شمالی عراق که تحت کنترل عراق قرار دارد برگزار نشد. بنابر این در مورد تعیین تکلیف 30 کرسی اختصاص یافته به نمایندگان جامعه ی کردهای کشور قرار شد بعدا تصمیم گیری شود. قابل تذکر است که انجام انتخابات مارس 1996 و ایجاد فضای بازتر سیاسی از سوی صدام حسین حدود 5 ماه پس از برگزاری اولین انتخابات عمومی ریاست جمهوری عراق و کسب اکثریت تام ارای مردم انجام گرفت که در واقع به مثابه ی پاداش صدام حسین به مردم بود. ضمنا قابل ذکر است که در اخرین انتخابات مجلس ملی عراق عدی صدامپسر ارشد صدام حسین به عنوان نماینده ی حزب بعث عراق با کسب 99/99 درصد ارا به پارلمان راه یافت.
تنها گروه یا حزب سیاسی قانونی عراق جبهه ی مترقی ملی بود که در ژوئیه ی 1973 شکل گرفت . بدین ترتیب که حزب سوسیالیست بعث عراق و حزب کمونیست عراق در تاریخ مذکور بیانیه ی مشترکی را دایر برایجاد یک جبهه ی مترقی ملی و ناسیونالیستی به امضا رساندند. پیرو ان در سال 1975 نمایندگان احزاب کرد عراقی وسازمانها و سایر نیروهای مستقل و ملی این کشوربه جبهه این کشور پیوستند. حزب کمونیست عراق پیرو بروز اختلاف نظر با رهبران عراق از جبهه ی مترقی ملی خارج شد. “حزب دمکراتیک کردستان”و “حزب انقلابی کردستان” از جمله احزاب کرد طرفدار دولت مرکزی بغداد هستند که به جبهه ی مترقی ملی پیوسته اند . قانون جدید مورخ اوت 1991 فعالیت احزاب سیاسی را در عراق ازاد کرد ، مشروط بر انکه بر پایه های مذهبی ،نژاد پرستی یا قومیتی استوار نباشد.
جدا از احزاب مذکور تعدادی از احزاب کرد و غیر کرد مخالف عراق نیز مشغول فعالیت بودند ، از ان جمله اند:

1- حزب دمکراتیک کردستان عراق وبه رهبری ادریس و مسعود بارزانی ،

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

2- اتحادیه ی میهنی کردستان به رهبری جلال طالبالنی ،
 - حزب سوسیالیست کردستان به رهبری رسول مرمند،
4- حزب سوسیالیست متحد کردستان به رهبری محمود عثمان که از اتحادیه ی میهنی کردستان منشعب شده است.،
5-مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق به رهبری حجت الاسلام محمد باقر حکیم و به مرکزیت تهران که عمدتا گروهی شیعه است.
در سالهای دهه ی 1980 چند اتحاد و ائتلاف سیاسی متشکل از گروههای سیاسی عراقی در جهت مخالفت با صدام حسین و حکومت مرکزی بغداد شکل گرفت از جمله اینکه در نوامبر 1980 هشت سازمان سیاسی از جمله اتحادیه ی میهنی کردستان ، حزب سوسیالیست متحد کردستان ، حزب کمونیست عراق و موافقان شاخه ی حزب بعث سوریه تشکیل ” جبهه ی میهنی دمکراتیک کردستان ” را دادند در بهار سال 1981 یک جبهه ی سوم اسلامی مرکب از گروههای شیعه عراقی اعضای اخراجی حزب بعث عراق و حزب دمکراتیک کردستان شکل گرفت . جبهه ی اول (جبهه ی میهنی دمکراتیک کردستان ) عملا مدت زیادی دوام نیافت و تتنها به به اتحادیه ی میهنی کردستان خلاصه شد . جبهه ی دوم (جبهه ی دمکراتیک ملی )هنوز فعال است و در کردستان عراق فعالیت میکند. جبهه ی سوم نیز عملا متشکل از گروههای شیعه موسوم به ” مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق” است که دفتر مرکزی ان در تهران مستقر می باشد.
با اشغال عراق توسط نیروهای آمریکا در سال 2003، رژیم بعث اینکشور فروپاشید و به تدریج با برگزاری دو انتخابات پارلمانی و یک انتخابات همه‌پرسیقانون اساسی، نظام سیاسی جدید عراق شکل گرفت. براساس قانون اساسی دایمی جدید عراق،این کشور دارای نظام جمهوری دموکراتیک فدرال است و نظام حکومتی آن پارلمانیاست
اعضای پارلمان به واسطه انتخابات به صورت مستقیم از سوی مردمتعیین می‌شوند و پارلمان نیز شورای ریاست جمهوری، متشکل از رئیس جمهور و دو معاونشرا انتخاب می‌کند. رئیس جمهور نیز نخست‌وزیر را مسؤول تشکیل کابینه می‌کند. به دلیلتنوع قومی و مذهبی و مشارکت نمایندگان تمام گروه‌ها در پارلمان، پست‌های سیاسیحکومت و هیأت دولت بین احزاب و گروه‌های مختلف متناسب با میزان نمایندگان آن‌هاتقسیم می‌شود. در حال حاضر نخست وزیر شیعه، رئیس جمهور کرد و رئیس مجلس در عراق سنیمذهب است
دولت عراق فدرال و متشکل از یک دولت مرکزی در بغداد وایالت‌ها و واحدهای فدرال خواهد بود، اما اکنون تنها یک دولتفدرال کردی در شمال عراق حاکمیت دارد. وظایف و حاکمیت دولت بین دولت مرکزی وواحدهای فدرال تقسیم می‌شود و تشکیل واحدهای فدرال براساس نظرات اعمالی مردماستان‌ها و از طریق انتخابات صورت خواهد گرفت
قوای حکومتی شامل قوه قضائیه، مجریه و مقننه می‌باشد و در حالحاضر از 275 نماینده پارلمان حدود 140 کرسی در اختیار شیعیان است و ائتلاف عراقیکپارچه که عمدتاً متشکل از احزاب و گروه‌های اسلامی شیعی چون حزب الدعوه، مجلساعلی و گروه صدر است، بر پارلمان عراق مسلط می‌باشند. نخست‌وزیر کنونی شیعی مذهبعراق، نوری مالکی نیز از اعضای ارشد حزب الدعوه می‌باشد
مبحث پنجم : ساختار اقتصادی عراق

تولید نفت و درامدهای نفتی سنگ پایه ی اقتصاد عراق و تامین مالی توسعه ی بخش کشاورزی ، صنعت و استخراج ذخایری نظیر گوگرد و فسفات را تشکیل میدهد . در اواسط 1990 حدود 50 درصد درامدهای دولت ناشی از درامدهای نفتی بوده است . صنعت نفت عراق به میزان زیادی وابسته به خطوط لوله ی انتقال ان است که از خاک کشورهای همسایه می گذرد یا به سواحل خلیج فارس می رسد . از نظر قدمت صنعت نفت این کشور در خاورمیانه دومین است . در سال 1927 اولین چاه نفت عراق نزدیک کرکوک در شمال کشور فوران کرد و شرکت های امریکایی برای اولین بار یک مشارکت 25 درصدی در یک امتیاز خاور میانه ای کسب کردند . تولید نفت عراق با روزی 2 هزار بشکه در روز از سال 1928 و نخستین تولید تجارتی ان نیز با 22 هزار بشکه در روز از سال 1934 به بعد شروع شد.
نفت عراق به وسیله ی خطوط لوله از منطقه ی کرکوک در شمال کشور و نیز از طریق بنادر سوریه لبنان و ترکیه در مدیترانه ی شرقی به بازارهای جهان صادر می شود ولی تولیدات میدان نفتی ” رومیله شمالی” و دیگر میدان های نفتی که تا سال 1953 در جنوب عراق کشف شدند از بنادر و پایا نه های واقع در خلیج فارس به وسیله ی نفت کش حمل و نقل میشود . البته پس از حمله عراق به ایران این راه صدور نفت تا پایان جنگ متوقف شده بود . عراق دارای دو نوع خطوط لوله ی نفت قدیم و جدید است.
جدا نفت بر اساس براورد سال1994 عراق دارای 3 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی است که 2/2 درصد از ذخایر جهانی را شامل می شود و در مقایسه با میزان ذخایر دیگر کشورهای نفتی خاور میانه چندان قابل توجه نیست.
تا قبل از کشف و استخراج نفت در عراق کشاورزی پایه ی اصلی اقتصاد ان کشور را تشکیل می داد. هدف مهم این کشور از دهه 1970 به بعد در بخش کشاورزی عبارت از افزایش تولیدات به منظور صادرات به خارج بوده است . حمله عراق به ایران و سپس حمله به کویت و اثار و نتایج وخیم اقتصادیان به میزان زیادی به برنامه های توسعه کشاورزی ام کشور صدمه زد و انها را دچار رکود و کندی ساخت .
صنعت عراق هنوز وابسته و در ردیف کشورهای توسعه نیافته به شمار می اید . به ویژه که د ر جریان بحران خلیج فارس صدمات و خسارتهای گسترده بر تاسیسات زیر بنایی و صنعتی کشور وارد شد. عراق تا دهه 1970 جدا از نفت صنایع بزرگ محدودی داشت ولی پس از ان تاکید اصلی بر بر توسغه بخش صنعت قرار گرفت .بنابر این در سال های بعد طرح های بزرگ صنعتی را اجرا دراورد و یا در دست اجرا و ساخت دارد ،از جمله ساخت یک کارخانه ی بزرگ تولید اهن اسفنجی که در اواخر سال 1978 به مرحله تولیدرسید.ضمنا در همان جا نیز یک مجتمع بزرگ پتروشیمی ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. دیگر صنایع عمده ان عبارتند از: صنعت معدن ، کود شیمیایی و فسفات ، نساجی ، داروسازی و مواد شیمیایی ، وسایل الکترونیکی و کابل های الکتریکی ، پلاستیک سازی ، مصالح ساختمانی و سیمان برق دخاننای و گاز . البته مهم ترین صنعت ان کشور نفت است.
واحد پول کشور ” دینار” عراقی است ، هردینار برابر 20 درهم و 1000 فلس است. ارزش پول عراق بر اثر تحولات سیاسی – نظامی سالهای دهه80-90 ان کشور وشرایط اقتصادی ویژه اش به شدت کاهش یافته است و بر عکس تورم فزاینده ای بر اقتصاد کشور حاکم شده است.جدا از جنگ ویرانگر و مخرب عراق علیه ایران و مدت طولانی هشت ساله ان نتیجه حنگ سرکوبگرایانه متفقین علیه عراق در سال 1991 به شدت به اقتصاد عراق صدمه زد . چنانچه هزینه نوسازی و بازسازی تاسیسات زیر بنایی اقتصادی و صنعتی به میلیاردها دلار و سالها وقت نیاز است.این در حالی است که عراق به علت تحریمهای گسترده ی سازمان ملل از داشتن درامدهای نفتی سرشار محروم بوده است.به اضافه اینکه بخشی از درامدهای نفتی محدود و کنترل شده را باید به عنوان غرامت و خسارت جنگی به سازمان ملل پرداخت میکرد که رقم ان به 80 میلیارد دلار بالغ می شود.
ساختار اقتصادی عراق همانند تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس براساستولید و فروش نفت قرار دارد. عراق سومین کشور دارنده نفت در دنیا است و هزینه تولیدنفت در آن کشور، کم‌ترین حد هزینه‌های تولید نفت در دنیاست. در سال 2006، درآمدهایحاصل از صادرات نفت خام 60 درصد تولید ناخالص داخلی و 89 درصد درآمدهای دولت راتشکیل داد. در این سال به دلیل جنگ و ضربات ناشی از اشغال این کشور از سال 2003 وهمچنین تبعات تحریم‌های بین‌المللی و جنگ‌هازمان رژیم بعث، عراق جایگاه پانزدهمین تولید کننده نفت دنیا را بهخود اختصاص داد
براساس گزارش ناظران ویژه بازسازی عراق، بخش نفت عراق با چالش‌هایفنی در تولید، حمل و نقل و ذخیره‌سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی روبه‌رو است. اینبخش همچنین با مشکلاتی از قبیل مدیریت قیمت و واردات، م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *