دلایل بروز مشکل نارسا توجه / فزون کنشی

دلیل شناسی مشکل نارسا توجه / فزون کنشی

1-2-2-2- ژنتیک

دلایل قوی هست که ژنتیک نقش علی قدرتمندی در مشکل نارسا توجه / فزون­کنشی داره (بیدرمن، 2005؛ مایک و فارون[1]، 2008). تحقیق­های ژنتیک، در مورد­های دلیل شناسی مشکل نارسا توجه / فزون کنشی دو خط اصلی رو دنبال می­کنن: یکی تحقیق­های ژنتیک رفتاری و دیگری تحقیق­های ژنتیک ملکولی.

1-1-2-2-2- ژنتیک رفتاری

در تحقیق­های ژنتیک رفتاری از منابع متنوعی چون خونواده، دوقلوها، بچه خونده­ها به کار گیری می­شه. دلایل تجربی به وجود اومده توسط تحقیق خانوادگی، نشون دهنده­ی این موضوعه که ژن­ها در دلیل شناسی این مشکل نقش زیادی دارن. مثلا بیدرمن (2005) نشون داد که والدین، و آبجی و داداش کودکان دارای مشکل نارسا توجه / فزون کنشی، دو تا هشت برابر بیشتر در خطر دچار شدن به این مشکل هستن. هم اینکه، دلایل نشون دهنده احتمال بیشتر ابتلای جفت دوقلوهای همسان به مشکل نارسا توجه / فزون کنشی، نسبت به دوقلوهای ناهمسان می­باشه (عابدی، 1386). افزون برآن، تحقیق نشون دهنده اینه که بستگان زیستی کودکان دارای این مشکل، نسبت به بستگان بچه خونده­هاشون به احتمال بیشتری به مشکل مشکل توجه / فزون کنشی گرفتار می­شن (فارون، پرلیس، دویل، اسمولر، گورالنیک، و همکاران، 2005).

2-1-2-2-2- پژوهشای ژنتیک ملکولی

تحقیقات زیستی-شیمیایی در گذشته، مشکل کارکرد دپامین رو در مغز کودکان دارای مشکل مشکل توجه / فزون کنشی نشون داده­ان، که در تحریک مغز نقش اساسی داره و اثر خود رو از راه چار راه دپامینرژیک مهم در مغز (جسم پستانی تا ساقه هیپوفیز، جسم مشکی تا اجسام مخطط، سیستم مزوکرتیکال و سیستم مزولیمبیک) اعمال می­کنه. به خاطر این یکی از جهت گیری­های اصلی تحقیق­های ژنتیک ملکولی بررسی ژن­هاییه که بر عمل وری دپامین اثر می­گذارن (هاوی و لاوی، 2007، به نقل از اعظمی، 1391). تحقیقات آثار دارویی، از فرضیه کمبود دپامین در مورد این مشکل ساپورت می­کنن. هم اینکه، تحقیق­های انجام شده روی سوخت و ساز بدن کودکان دارای مشکل مشکل توجه / فزون کنشی، نشون دهنده اینه که این کودکان در شیمی عصبی مغز مثل دپامین دچار مشکل هستن. کودکانی که دچار کمبود دپامین هستن، می­تونن در برابر دچار شدن به مشکل فزون­کنشی قرار بگیرن. به نظر صاحب نظران کمبود سوخت و ساز نوراپی نفرین هم می­تونه در این مشکل نقش داشته باشه (عابدی و قوام، 1388).

2-2-2-2- ویژگیای خانوادگی

مطالعه تعامل کودکان با مشکل مشکل توجه / فزون­کنشی با والدینشون نشون می­دهد که  این کودکان تعاملات پر نا آرومی­تری با والدین خود دارن (برین و بارکلی، 1988)، خشونت بیشتری در خونواده­ی خود گزارش می­کنن (بورمستر، کمپارو، کریستنس، و گنزالس[2]، 1992) و مادران اونا دپرس­تر و نا امید­تر هستن و صلاحیت کمتری دارن (بک، یانگ و تارنوسکی[3]، 1990). مطالعه­ی تعامل والدین-بچه، در بین خونواده­های کودکان با مشکل نارسا توجه / فزون کنشی در ایران نشون داده که این والدین، بیشتر از والدین فرزندان عادی از راه ­های بچه­پروری خودکامه به کار گیری می­کنن (علیزاده و اندریس[4]، 2002). هم اینکه، خونواده­های کودکان با مشکل نارسا توجه / فزون­کنشی، استرس و احساس نبود لیاقت بیشتری در تربیت کودکان دارن. افسردگی بیشتر در مادر، تماس­های کمتر با اعضای فامیل، اختلافات زناشویی، طلاق و جدایی در این خونواده­ها بیشتر تجربه می­شه (دوپائول و استونر، 2003؛ به نقل از بهمنی، 1387).

3-2-2-2- عوامل عصبی- زیست شناختی

این روزا وجود آسیب مغزی در کودکان دارای مشکل مشکل توجه/ فزون­کنشی نظر خیلی از کارشناسان رو به خود جلب کرده. گروه خیلی از محققان با به کار گیری فنون تصویر نگاری عصبی، به دلایلی از انحرافات ساختاری و کنشی در بعضی از نواحی مغزی این افراد مثل قطعه پیشونی، هسته­های قانون­ای، مخچه، جسم پینه­ای و سینگولیت قبلی در مقایسه با افراد عادی، دست یافته­ان (نیگ[5]، 2006؛ بارکلی، 2006). بارکلی تاکید می­کنه که قطعه­ی پیشونی، نقش بسیار مهمی در کنترل، توجه پایدار، جلوگیری، برنامه­ریزی، سازماندهی و بخش بندی رفتار داره (عابدی و قوام، 1388). فرضیه­ی مشکل در قشر پیش پیشونی افراد دارای مشکل مشکل توجه / فزون­کنشی، شامل وجود مشکلاتی در قسمت­های پیشونی خلفی-جانبی (DLPFC) و قشر پیش پیشونی حدقه ای (O-PFC) می­باشه (نظیفی، 1390). از طرفی، تحقیق نشون دهنده کوچکتر بودن اندازه هسته دم دار در دو نیمکره راست و چپ مغز افراد دارای مشکل نارسا توجه / فزون کنشی می­باشه (کاستلانوس، گید، برکوین، و والتر[6]، 2001).

4-2-2-2- سمای محیطی

محققان عوامل محیطی بسیاری رو در دوره­های پیش یا پس از تولد کودک، مورد مطالعه قرار دادن، تا شاید بشه رابطه­ای بین سم­های محیطی و مشکل نارسا توجه / فزون کنشی پیدا کنن. سرب یکی از موادیه که بدون اینکه هیچ ارزش زیستی داشته باشه، می­تونه از راه خوردن و تنفس، موجب آسیب مغزی شه (علیزاده، 1386). علاوه بر اون، سرب یکی از شایع­ترین مواد سمیه که با پرتحرکی در ارتباطه و به عنوان ماده­ای شناخته شده که سلامت کودکان رو به خطر می­اندازد. اطلاعات موجود دلالت بر این داره که تظاهرات مسمومیت با سرب ممکنه عامل معناداری در دلیل شناسی مشکل نارسا توجه / فزون کنشی باشه (کلانتری، 1378). طوری که قرار گرفتن در برابر مقادیر کمی از سرب با نقصای کوچیک اما مهم در کارکرد عقلانی و نشونه­های این مشکل در کلاس ربط داره (گرجی، 1383). سیگار کشیدن مادر در دوره­ی بارداری هم از مسموم کننده­های دیگه س که با این مشکل رابطه داره (علیزاده، 1386).

5-2-2-2- عوامل مربوط به تغذیه

دیدگاه مورد قبول در دهه 1970 اینه که مواد غذایی در ایجاد فزون­ کنشی نقش دارن. مثلا، رنگ­های مصنوعی غذاها، افزودنی­ها و سالیسیلات­های طبیعی که در بعضی از خوراکی­ها مثل گوجه فرنگی و پرتقال وجود دارن، تاثیر سویی ایجاد می­کنن (علیزاده، 1386). هم اینکه، محققان به نقش شکر تصفیه شده و چای در ایجاد فزون کنشی اشاره دارن. امانی و خواجه موگهی (1384) تو یه تحقیق نشون دادن که با افزایش شکر مصرفی روزانه آسیب­ی مشکل نارسا توجه / فزون کنشی در دختران بالا رفته و نوشیدن چای بیشتر از سه فنجون در روز با شدت این مشکل در پسران در رابطه بوده. اما یافته­های پژوهشی دیگه از نقش افزودنی­های خوراکی به عنوان دلیل ابتدایی ساپورت نکردن. محدودیت­های غذایی فقط واسه حدود پنج درصد از کودکان دچار این مشکل به درد بخور بوده. به خاص کودکان کم سن و سال و اونایی که دارای حساسیت غذایی بوده­ان (گرجی، 1383).

[1] Biederman, mick & faraone

[2]Buhrmester, Camparo,  Christensen,& Gonzalez

[3]Beck, Young & Tarnowski

[4]Alizadeh & Andries

[5] Nigg

[6]Castellanos, Geidd, Berquin& Walter