دانلود پایان نامه

14 راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل
وقتی راهی رو که مایکل دل واسه موفقیت طی کرده در نظر بگیریم، خیلی راحت میتونیم شخصیت و نگاه اونو تصور کنیم. رؤیای مایکل، تأسیس یک شرکت کامپیوتری بزرگ هم طراز با IBM ،HP و Compaq بود. اما در این دنیا، موفقیت بدون هزینه و با راحتی به دست نمیاد. واسه رسیدن به موفقیتی مثل موفقیت مایکل دل، واقعا باید سعی کرد. اگه شمام دوست دارین با راز موفقیت مایکل دل بیشتر آشنا شید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشین.

«واسه رسیدن به موفقیت، احتیاجی نیس خیلی باهوش باشین یا تحصیلات دانشگاهی داشته باشین، فقط به یک برنامه و یک رؤیا احتیاج دارین.»

مایکل دل با تأسیس شرکتی به نام «PC`S Limited» واسه تحقق رؤیای خود کارش رو شروع کرد. در سال 1992، دل جوون ترین مدیرعامل 500 شرکت بهتر دنیا بود. این راز موفقیت بزرگی بود اما واسه اون خیلی رضایت بخش نبود. مایکل دل اون قدر سعی کرد تا در سال 2001، اَبَرشرکت دل به وسیله Compaq به عنوان بهترین ارائه کننده ی سیستمای کامپیوتری در دنیا انتخاب شد. در سال 2016، دل با EMC ترکیب شد تا «Dell Technologies» رو راه اندازی کنه. این حرکت، بزرگ ترین ترکیب فناوری در تاریخ نام گرفته.

تموم موفقیتایی که دل در این چند سال به دست آورده، کارآفرین بالقوه ای رو که در نهاد همه ما هست، به پرسیدن این سوال برانگیزاند که چه جوری میشه به این همه راز موفقیت رسید؟ چه جوری میشه این قدر پُرکار و فوق العاده بود؟ واسه جواب به این سوال، فهرستی از رازهایی رو که در پشت موفقیت دل قرار دارن، واسه تون جفت و جور کردیم.

1. کارایی بکنین که باعث موفقیت تون می شن-راز موفقیت
«خیلی چیزها باعث موفقیت می شن. من نمی خوام فقط به کارایی بدم که خودم دوست دارم. می خوام کارایی انجام بدهم که باعث موفقیت شرکت می شن.»

اینم نمونه دیگری از روش مایکل دله. اون با استفاده از هوش بازاری و تمرکز بر فعالیتایی که باعث تقویت لیاقت هاش می شن، هیچوقت در برابر مشکلات جا پیش و این اولین رمز موفقیته. با بررسی همیشگی بود که مایکل دل تونست اولین طیف چاپگر رو به بازار عرضه کنه.

2. به دنبال علایق واقعی تون برید-راز موفقیت
«من باور دارم که شما باید چیزی رو دنبال کنین که واقعا عاشقش هستین. باید به دنبال علایق خودتون برید نه بقیه.»

واسه اینکه به موفقیتی مثل موفقیت دل برسیم، اول باید ایده ای داشته باشیم و بعد محیطی رو خلق کنیم که ایده مون در اون جوونه بزنه و شکوفا شه.

3. فکرِ زود پولدار شدن رو از سرتون بیرون کنین-راز موفقیت
«کسب وکاری راه نیندازید که هرکی دیگری هم مشغول انجام اینه، به دنبال کسب وکاری نرید که در ظاهر پول زیادی نصیب تون می کنه، کسب وکاری راه بندازین که بهش علاقه دارین.»

از نقل قول بالا خیلی راحت میشه نتیجه گرفت که فقط با مُد روز حرکت کردن یا تقلید از بقیه نتیجه نخواد داد. گذشته از این، به عنوان کسی که دوست داره کارآفرین شه، باید محیطی خلق کنین که به جای وابستگی به یک «فرد»، به «گروه» وابسته باشه، گروهی که در راه رسیدن به یک هدف مشترک با جون و دل سعی می کنه.

4. تغییر واقعی بسازین-راز موفقیت
«واسه ایجاد تغییر واقعی در صنعت فناوری اطلاعات، یا باید کاری بکنین که هیچکی قبلا انجام نداده یا باید کار رو به شکل ی بسیار بهتری بکنین.»

کل اعضای دپارتمان فروش و بازاریابی، باید ذهنیتی نوآورانه داشته باشن. هرکدام از اجناس اَبَرشرکت دل، نشونه ای از نبوغ مایکل دله. شما با تحقیق در بازار می تونین نیازای بازار رو پیش بینی کنین و بفهمین که چه جوری میشه خلأ رو با محصولی نوآورانه پر کرد.

5. به همه افراد سازمان تون مسئولیتایی بسپارین-راز موفقیت
«اگه سعی دارین همه چیز رو خودتون کنترل کنین، باد بدونین که خود رو محدود می کنین. اینکه تموم تصمیم گیریای سازمان رو به مرکز شرکت یا یک شخص واگذار کنین، اشتباه بزرگیه.»

مایکل دل می دونه که مسئولیت پذیریِ همه افراد شرکت چقدر مهمه. یک شخص، حتی اگه مالک شرکت هم باشه، به تنهایی نمی تونه همه چیز رو تحت کنترل خود داشته باشه. رمز موفقیت مایکل دل اینه که کارمندان اون از خودش باهوش تر هستن و دل درمورد هر مسئله یا مشکلی با اونا حرف می زنه. اون به این روش می تونه بزرگ ترین مشکلات رو در عرض چند روز حل کنه.

6. به یاد داشته باشین شکست، پلی به طرف موفقیته-راز موفقیت
«سعی کنین از شکست نهراسید. با شکست، همه چیز یاد می گیرین.»

با اینکه به طورکلی شکست عالی نیس، اما مایکل دل طور دیگری فکر می کنه. اون به کارمندان خود به ویژه تیم تحقیق و پیشرفت آزادی داده تا بتونن ایده های جدیدی ارائه کنن. با اینکه هزینه تحقیق و پیشرفت هنگفته، اما با صرف این هزینه، میشه به ایده ی جدیدی رسید که از حمایت ی دادی برخورداره. بر همین پایه می تونی محصول یا خدمت خود رو ارائه کنین.

7. همیشه در حال یادگیری باشین-راز موفقیت

یادگیری همیشگی، عادتِ تمومِ رهبران و نوآوران بزرگ دنیاست. مایکل دل هم از این قانون مستثنی نیس و همیشه سعی می کنه هنگام کارا و فعالیتای روزانه، چیزای جدیدی یاد بگیره. دل از شرکتایی که مورد تحسینش بودن بازدید می کرد تا بتونه درمورد نحوه ی کار اونا نکاتی بیاموزد و جنبه ی جدیدی رو در اَبَرشرکت خود بگنجونه. این جور موفق شد دل رو به شرکتی بدل کنه که همیشه از ایده های جدید استقبال می کنه.

8. بین خونواده و کارتون تعادل برقرار کنین-راز موفقیت
تعهد به خونواده راز موفقیت

«من فکر می کنم که برابری بخشیدن به زندگی، یک اولویته. خونواده واسه من بسیار مهمه. واسه همین اگه به برنامه کاری من نگاه کنین، می ببینن یکی از چیزایی که مدتا قبل یاد گرفتیم اینه که کار کردن در طول هفته حدومرزی داره.»

مایکل دل از ((همان)) اول تأسیس شرکتش، به این مسئله باور راسخ داشت. اون همیشه بین زندگی و کار برابری برقرار می کنه تا بتونه کارمندان خود رو خوشحال و راضی نگه داره. اون می دونه تنها به این روش س که بهره وری کاری کارمندان بالا میره و با تعهد کامل در راه رسیدن به هدف شرکت سعی می کنن.

9. سعی کنین همیشه بیشترین اثر رو داشته باشین-راز موفقیت
دل به صاحبان کسب و کارای کوچیک پیشنهاد می کنه به طور همیشگی بپرسند که چه راهی رو واسه رسیدن به هدف شرکت باید طی کنن و چیجوری می تونن بیشترین اثر رو داشته باشن. این رقابت بزرگیه که هنگام گسترش سازمان ایجاد می شه.

دل گفته: «وقتی تعداد کارمندان من کم بود، همه کارا رو خودم می کردم، اما الان هزاران کارمند دارم و خودمو وقف راه حل شرکت کردم.»

10. با افراد باهوش رفت و اومد کنین-راز موفقیت
کار گروهی راز موفقیت

این افراد می تونن کارمند، سرمایه گذار، شریک، تأمین کننده و … باشن. دل به کارآفرینان و مدیران پیشنهاد می کنه تا می تونن، دوروبر خود رو با بهترین افراد پر کنن تا اینجوری به رشد سازمان کمک کنن.

افراد باهوش، سازمان رو به رقابت می کشن و اونو مجبور می کنن متفاوت فکر کنه.

«هیچوقت سعی نکنین باهوش ترین فرد یک اتاق باشین. اگه هم هستین، من به شما پیشنهاد می کنم افراد با هوش تر رو هم به اتاق دعوت کنین یا اتاق دیگری پیدا کنین.»

11. مشتری مداری رو یادتون نره-راز موفقیت
فلسفه ی دل اینه: «ما گوش میدیم و جواب میدیم؛ حق با مشتریه. به همین سادگی!»

دل از روز اول شرکت خود رو بر این ایده بنا نهادهکه هرچه مشتری می گه، ((همان)) درسته و لاغیر. وقتی اون در سن 19 سالگی Dell Computer رو در خوابگاه دانشگاه تگزاس راه اندازی کرد، ایده ی ساده ای داشت: «خرید قطعات، مونتاژ اونا و فروش مستقیم محصول به مشتری.» اون تونست دست پخش کنندگان رو از بین برداره و قیمت پایانی رو کم کنه.

دل ادعا می کنه شرکتش طبق یک معنی تقریبا ساده فعالیت می کنه: «مهم ترین نکته، جلب رضایت مشتریه.»

12. یک ایده ی خوب انتخاب کنین و روی ((همان)) کار کنین-راز موفقیت
«من برحسب تجربه یاد گرفتیم شرکت می تونه خیلی سریع رشد کنه. مراقب باشین وارد کسب و کارای جدید نشید، انتظار نداشته باشین بتونین با تجربه و زیرساخت کم، با یک دست چند هندوانه وردارین و غوره نشده، مویز شید.»

می گن که دو نوع کارآفرین هست:

یه دسته از کارآفرینان تا پای مرگ هم به دنبال معاملات و بازارهای جدید هستن؛

دسته دیگه، یک ایده ی خوب برمی دارن و تا پای مرگ روی ((همان)) کار می کنن.

دل می گه: «من از دسته اول نیستم.» شاید اینم راز موفقیت دل باشه.

13. روابط خود رو گسترش بدین-راز موفقیت
مایکل دل یک جا گفته: «چیزی به نام موفقیت خودساخته وجود نداره.» بهترین فرصت واسه رشد کسب و کار کوچیک تون، گسترش دادن شبکه آدمای دور و بر تونه. مایکل دل باور داره با اینکه ثروت خوبی به دست آورده، اما یک ریال از این ثروت بدون استفاده از علم و تجربیات بقیه، سخت کوشی تیم دل در سراسر جهان و عشق و حمایت خونواده و دوستانش، حاصل شدنی نبود.

مطلب مشابه :  پایان نامه رشته مدیریت :عملکرد خانواده

14. مناعت طبع داشته باشین-راز موفقیت
مایکل دل گفته: «در دانشگاه می خواستم IBM رو شکست بدهم.» شاید شما نخواهید کسب وکار کوچیک خود رو تا این اندازه به پرواز درآرین، اما هیچ وقت دست و پای خود رو نبندید. مایکل دل 31 سال پیش، در اتاق 2713 دانشگاه تگزاس کار خود رو شروع کرد و تونست با داشتن 100 هزار کارمند، کسب وکاری جهانی به ارزش 50 میلیارد دلار رو جلو براند.

سخن آخر
رمز و راز موفقیت مایکل دل، وجدانِ کاریِ اونه. اون با این وجدان کاری تونست ظرف مدت کوتاهی به موفقیت زیادی برسه و اونو در سالای بعد هم ادامه بده. شرکت اون که در اول خیلی کوچیک و ساده بود، حالا به بزرگ ترین شرکت فناوری در جهان تبدیل شده. بله، راهی که مایکل دل طی کرد، راه سختی بوده، اما اون خوب می دونست چه میخواد.

شما می تونین هر اون چیزی که واسه موفقیت احتیاج دارین رو خودتون خلق کنین.بعضیا تصور می کنن که لازمه موفق بودن، داشتن یک خونواده خوب و حمایتگر، ارث و میراث و ظاهری جذابه. اما باید بگیم که اینا چیزایی نیستن که در اختیار ما و تحت کنترل ما باشن. ما باید با عزم و اراده و امکاناتی که در دست داریم، راههای رسیدن به موفقیت رو واسه خود صاف کنیم.

شما از امکانات لازم واسه موفقیت برخوردارید؟ واسه موفق شدن حتماً احتیاج نیس یک خونواده خوب و حمایتگر یا ارث و میراث و ظاهری قشنگ یا چیزای دیگری که بالاتر از کنترل شمان، داشته باشین. اینا فقط جاده رو واسه شما صاف تر می کنن، اما اجباری نیستن.

شما می تونین هر چیزی که رو که واسه موفق شدن احتیاج دارین رو خودتون خلق کنین:

1- عامل موفقیت ،نگاهی به آینده
مهمه بدونین چه خواستهایی دارین. اگه از خواستهای خود آگاه نباشین چیجوری می خواین بدست شون بیارین؟ نگاه به آینده مثل تصمیم گیری هاییه که در مورد چیزی که می خواین و چیزی که نمی خواین در پیش گرفتن می کنین. نگاه به آینده، انگیزه لازم واسه ادامه راه رو جفت و جور می سازه به ویژه، زمانایی که شرایط رقابت برانگیزی رو تجربه می کنین.

رسیدن به اهداف

2- عامل موفقیت واهداف
وقتی بینش و بصیرت داشته باشین، در موقعیتی قرار می گیرین که اهداف خود رو درجهت تبدیل اون بصیرت به واقعیت، بسازین. اگه هدفی رو واسه خود در نظر نگیرید، زندگی یکنواختی دارین.

مقاله در رابطه:رازهای قانون جذب که با اون به موفقیت می رسین

3- عامل موفقیت وقابلیت ایجاد عادتا
بدن سالم و متناسب نتیجه مجموعه عادتای موثر و کارآمده. عادتای موثر، یک حساب بانکی سلامت هستن. توانایی شما واسه رسیدن به اهدافی که دارین تا حد زیادی بستگی به توانایی شما در ساختن و اجرای عادت هاتون داره.

4- عامل موفقیت و توانایی رابطه با بقیه
شما به تنهایی نمی تونین کارای زیادی رو تموم و کمال به آخرسر برسونین. بقیه هم درگیر راهی هستن که شما می رید. این افراد ممکنه مشتریان، موکلین، تامین کنندها و شرکای شما یا در اندازه بزرگتر همه مردم باشن.

توانایی برخورد با مشکلات

5- عامل موفقیت و توانایی در افتادن با سختیا
موفقیت شامل تغییره. تغییر سخت و دردسرسازه. چیجوری از پس این سختیا و دردسرها برمی آیید؟ سراسیمه میشید و جا می زنید یا این که نفس عمیقی می کشین، خودتون رو آماده می کنین و مراقب کسب و کارتون هستین؟ افراد موفق می تونن حتی زمانی که احساس ناجوری دارن، بازم کار کنن و موثر باشن.

6- عامل موفقیت و رفتار فراکنشی
افراد موفق نگاه رو به جلو دارن و طرحای مناسبی رو خلق می کنن. اونا به فرصتا و رقابتای خود نگاه کرده و طرحای خود رو اصلاح می کنه و طبق اونا رفتار می کنن. اگه کنشگرا باشین، زندگی بهتری دارین.

مقاله در رابطه:اسرارموفقیت

7- عامل موفقیت و دل و جربزه و ایستادگی
بیشتر سفرهایی که واسه رسیدن به اهدافتون طی می کنین، لذت بخش و هیجان انگیز نیستن، بلکه کاری سخت و طاقت فرسا هستن. ایستادگی نشون دادن در جایی که هیچی هیجان انگیزی وجود نداره می تونه روش خوبی واسه آزمایش شما باشه که مشخص شه چقدر می تونین فرد موفقی باشین. آسونترین کاری که می تونین انجام بدین اینه که تسلیم شید، این جور بعیده هیچ وقت رنگ موفقیت رو ببینین.

8- عامل موفقیت وصبر و صبر
بین صبر و ایستادگی رابطه هست. موفقیت به زمان و صبر و تحمل احتیاج داره. صبر واسه دیدن یافته های عینی لازمه. بدون صبر، در آخر ناامیدی برنده می شه.

9- عامل موفقیت و بازبینی منظم یافته های
داشتن بصیرت و هدف کافی نیس. بازبینی نتایجی که به دست میارین هم خیلی مهمه. هدف شما کار کردنه؟ می تونین تغییراتی رو اعمال کنین که به یافته های بهتر ختم شن؟ یافته های کار خود رو به طور منظم مورد آزمایش و بازبینی بذارین.

حس شوخ طبعی

10- عامل موفقیت وحس خوب شوخ طبعی
زندگی خنده داره. بعضی وقتا با وجود اونکه خود رو خوب آماده کردین، همه چیز اون طور که شما می خواین پیش نمی ره. فرصتای منحصر به فرد در طول راه خود رو نشون میدن. اگه می تونین به زندگی و حماقت هاش بخندین، شایدً شانس بهتری رو واسه تجربه کردن و بهره بردن از موفقیت پیدا می کنین.

موفقیت به چیزایی که خارج از کنترل شما باشن، احتیاج نداره. شما واسه رسیدن بهش به بصیرت و برنامه احتیاج دارین. شمام می تونین به اندازه افراد موفقی که می شناسین، موفق باشین. کنترل شرایط رو در دست بگیرین و زندگی رو طوری بسازین که شما رو راضی و خرسند می سازه.

عامل موفقیت ،ریتم زندگی خود رو آروم کنین
شما احتیاج به زمان دارین تا بتونین فکر کنین و افکار خود رو در زندگی فردی درخشش بدین. اگه تموم مدت سرتون شلوغ باشه، وقت کافی واسه فکر کردن به اهداف خود ندارین چه برسه به اینکه بخواهید دست به عمل بزنین و زندگی تون رو تغییر بدین. پس ریتم زندگی خود رو آروم و ملایم کنین و واسه تغییر در زندگی خود فضا بسازین.سعی کنین آهسته به جلو پیش برید. مشغولیتای بی مورد باعث می شن که شما هیچ حسی نسبت به اینکه کجا هستین، به کجا می رید، و چه کاری انجام می بدین هم نداشته باشین.

مقاله در رابطه:موفقیت شغلی چیجوری به دست میاد؟

12.عامل موفقیت ،خواستار تغییر باشین
«تمایل داشتن» لازمه. این زندگی شماس، هیچکی نمی تونه در اون تغییر بسازه مگه خود شما. اگه خودتون خواستار تغییر نباشین، هیچی در این دنیا نمی تونه شما رو مجبور به تغییر کنه.به این منظور در اول باید به خود بگید که با ایجاد تغییر، زندگی من از شرایط فعلی بهتر می شه.

اصلا مهم نیس که زندگی شما چقدر خوبه به هر حال بازم جای پیشرفت و پیشرفت هست. از طرف دیگه اگه تصور می کنین که زندگی تون اصلا خوب نیس، بازم ناامید نشید، همیشه جای امیدواری واسه بهبود شرایط هست. به خودتون بقبولانید که همیشه توانایی ایجاد تغییرات مناسب در زندگی رو دارین.

13. مسئولیت پذیر باشین
قبول مسئولیتای زندگی یک بایده. بقیه رو به خاطر اتفاقات بدی که در زندگی تون رخ میده سرزنش نکنین. انگشت سرزنش خود رو به طرف خونواده، دوستان، کارفرما نشونه نگیرید. خوبی و بدی موجود در زندگی مستقیما به کارکرد فردی شما بستگی داره. زمانی که مسئولیت این موارد رو قبول کردین، اون وقت می تونین انتظار ایجاد تغییرات شگرفی رو در زندگی خود داشته باشین.باید تصمیم بگیریم که خودمون شرایط و احوال دور و برمون رو تغییر دهیم. با این روش میتونیم خیلی موثرتر عمل کنیم.

14. ارزشای اصلی تون رو مرور کنین
در اعماق قلب هر فرد اصولی هست که اون خیلی به اونا باور داره. از خود سوال کنین ارزشمندترین چیزی که در زندگی تون هست چیه؟ احساس می کنین واسه داشتن یک زندگی موفق باید چه اصولی رو رعایت کنین؟ اینا ارزشایی هستن که خودتون باید نسبت به اونا آگاهی داشته باشین. اونا رو پیدا کنین و به خودتون یادآوری کنین.

15.عامل موفقیت ،افکار نیرو بخش رو جانشین کنین
افکار محدود کننده جزء بزرگ ترین مشکلاتی هستن که شما رو از پیشرفت در زندگی محروم می کنن. اول باید اونا رو پیدا کنین تا بعدا بتونین بر اونا پیروز شدین. به خاطر تشخیص مثل این افکار تو ذهن خود به دنبال افکاری باشین که شامل عبارات زیر هستن:

من نمیتونم ….

قادر نیستم که ….

من هیچ وقت تنونستم ….

هیچ راهی وجود نداره که ….

هر زمان که تو ذهن خود به یکی از این افکار برخورد کردین، اونو یادداشت کنین و یک تفکر نیرو بخش رو جانشین اون کنین. در مقابل هر جمله منفی یک جمله مثبت بنویسین.

افکار مثبت

16. عامل موفقیت ،عادات خوب رو جانشین عادات بد کنین
شما باید جدا از اینکه افکار محدود کننده، عادات بد خود رو هم پیدا کنین. بهتره که لیستی از اونا تهیه کنین.بعد به جای اینکه سعی کنین اونا رو ترک کنین، یه سری عادات مثبت واسه جانشین نمودن اونا در نظر بگیرین. فرض کنین یکی از عادات بد شما تماشای بیشتر از اندازه تلویزیونه. به جای اینکه تایم تماشای تلویزیون رو کم کنین، به انجام کاری فکر کنین که جانشین تلویزیون شه. مثلا می تونین مطالعه کردن رو انتخاب کنین.

مطلب مشابه :  دانلود رایگان پایان نامه مدیریت با موضوعتوسعه اقتصادی

17. عامل موفقیت ،واسه خود الگو و مربی انتخاب کنین
پیدا کردن یک الگو در زندگی کمک بزرگی در راه تعالی آرزوا حساب می شه. اون می تونه شما رو راهنمایی کرده و مشکلات موجود بر سر راهتون رو یادآوری کنه. با این کار می تونین در وقت و ان‍رژی خود صرفه جویی کنین.البته پیدا کردن یک مربی خوب ساده نیس و در اول شما باید بهش ثابت کنین که فرد با استعداد و قابلی هستین. سعی کنین در نظر اون فرد مفیدی جلوه کنین. در کارا کمکش کنین تا ثابت کنین که شاگرد زرنگی هستین و این ارزش رو دارین که روی شما سرمایه گذاری کنه.

18. انتظارات منطقی داشته باشین
باید از اول راه انتظارات منطقی رو تو ذهن خود بپرورانید. کار شما در مراحل ساده به مراتب ساده تره و هر چه جلوتر می رید مشکلات هم بیشتر می شن. تغییر و تغییر نیازمند زمونه به ویژه اگه بخواهید تغییرات دائمی در زندگی خود بسازین. انتظارات منطقی، شما رو در شرایط سخت بازم پابرجا نگه می دارن.

19. عامل موفقیت ،پیوسته در حرکت باشین
همیشه در حال بهبود زندگی خود باشین. سعی کنین هر روزتون بهتر از دیروز باشه. تا تغییر و تغییر نباشه، خبری از رشد و پیشرفت هم نمیشه.

شما از زندگی لذت و رضایت دارین؟ رسیدن به رضایت از زندگی شما رو تبدیل به یک آدم خوشحال و خوشبخت می کنن و البته جالبه که این رابطه به شکل برعکس هم صدق میکنه.

احساس می کنین دیگه هیچ چیزی در زندگی واسه تون جذابیت نداره؟ امان از روزی که رؤیاهایمان به واقعیت بپیوندند اما از تحقق شون هیجان زده نشیم! کم نیستن آدمایی که یک زمانی تصور می کردن اگه در رشته و دانشگاه مورد علاقه ی خود تحصیل کنن، مابقی زندگی به کام شون هستش، حال اونکه وقتی به این هدف رسیدن، از شور و هیجانی که انتظارش رو داشتن خبری نبود. اما به چه دلیل بعضی وقتا لذت و رضایت از زندگی به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل می شه و دیگه حاضر نیستیم واسه اهداف مون از جون و دل مایه بذاریم؟ واقعیت اینه که نمیشه یه جواب سرراست به این سؤال داد، با این حال امیدواریم راهکارهایی که در ادامه واسه تون آماده کردیم، در جهت افزایش رضایت از زندگی به کارتون بیان تا بتونین با انگیزه و انرژی بیشتری به مسیرتون در زندگی ادامه بدین.

1. لذت زندگی،تغییرات کوچیک بسازین

می تونین با ایجاد تغییرات کوچیک و مثبت به خودتون کمک کنین تا دوباره از زندگی لذت ببرین. کمی سالم تر غذا بخورین، کمی بیشتر ورزش کنین یا مثلا به چند عادت ساده ی کارامد روی بیارین تا حس و حال خوشایندتری پیدا کنین. واسه ایجاد اینجور تغییراتی مطمئنا به اندازه ای انگیزه احتیاج دارین، اما نه انگیزه خیلی خیلی زیاد. فقط باید دست به کار شید. همین که شروع کنین و یک حرکتی از خودتون نشون بدین کافیه تا نیرو بگیرین. با این راه حل خیلی زود خودتون رو در راهی پیدا می کنین که در هر قدمش یک تغییر مثبت انتظارتان رو میکشه.

2. لذت زندگی،افکار منفی رو از خودتون دور کنین
افکار منفی مانع رضایت از زندگی می شن. نمی تونین توقع داشته باشی که همیشه منفی بافی کنین، اما بازم از زندگی آخر لذت رو ببرین. قصد دارین به منفی بافی ادامه بدین یا اینکه به زندگی عشق بورزید و از زنده بودن تون لذت ببرین؟ خلاصه اینکه انتخاب با خودتونه. باید هوشیار باشین و هر وقت افکار منفی به سراغ تون اومدن، این افکار تخریب کننده رو دور بندازین و افکار مثبت رو جانشین شون کنین.

3. لذت زندگی ،ورزش کنین
عده ی خیلی از مردم هیچ علاقه ای به ورزش کردن ندارن، اما واقعا نباید از معجزات فعالیتای جسمی و فواید ورزش غافل شد. خیلی از افراد، با انگیزه داشتن اندام قشنگ تر ورزش می کنن، در حالی که فواید ورزش کردن فقط به زیبایی ظاهری محدود نمی شه. ورزش یک فعالیت سرگرم کننده ی شادی آوره که باعث می شه جدا از اینکه احساس سلامتی و انرژی، دیدگاه مثبت تری نسبت به زندگی پیدا کنین. اگه اهل ورزش کردن نیستین، می تونین با روزی 10 دقیقه حرکات ساده ی ورزشی شروع کنین تا ببینین چه قدر زندگی تون پُرانرژی تر می شه.

4. لذت زندگی ،نیمه ی پُر لیوان رو ببینین
هر اتفاقی که در زندگی میفته، یک وجه مثبت هم داره. اگه بتونین این وجه مثبت رو ببینین، دیگه از زمین و زمان شاکی نباشین. اینترنت منزل تون قطع شده؟ اشکالی نداره، عوضش می تونین با همسر و فرزندان تون وقت بگذرونین و از جمع خانوادگی تون لذت ببرین. دختر کوچیک تون سعی می کنه اسباب بازی مورد علاقه اش رو با جاروجنجال از دست برادر کوچیک ترش دربیاورد؟ بازم جای نگرانی نیس، چون که می تونین

با استفاده از این فرصت فوق العاده به بچه دلبندتان یاد بدین چیجوری اسباب بازی هاش رو با برادرش شریک شه.

5. لذت زندگی ،قدر عزیزان تون رو بدونین

واسه بودن با عزیزان تون وقت بذارین تا لذت بیشتری از زندگی ببرین. مثلا با همدیگه کتاب بخونین، فیلم تماشا کنین، غذا بخورین، پیاده روی برید و در کل خوش بگذرونین تا زندگی واسه تون لذت بخش تر شه. قدر عزیزان تون رو بدونین و واسه اینکه در کنارشون باشین، از هیچ فرصتی دریغ نکنین. اگه خیلی وقته به خونواده و دوستان تون سر نزده اید، همین امروز سراغ شون رو بگیرین. اگه امروز فرصت ملاقات شون رو ندارین، کمه کم یک پیام محبت آمیز واسه شون بفرستید یا اصلا تلفن بزنین.

6. لذت زندگی ،علائق تون رو دنبال کنین
شمام از آن دسته آدمایی هستین که از دنبال کردن علائق تون می ترسین و انجام دادن شون رو همیشه به تعویق میندازین؟ عاشق نویسندگی هستین و هنوز هیچ قدمی در این مورد ورنداشته اید؟ فرقی نمی کنه به چه فعالیتی علاقه دارین، فقط باید علاقه تون رو هرچه هست با انرژی دنبال کنین. اگه علاقه ی خود رو نمی شناسید، باید یه مدت وقت بذارین و با جست وجو و امتحان کردن فعالیتای جدید به فعالیت مورد علاقه تون پی ببرین. مطمئن باشین وقت گذاشتن واسه این کار، ارزشش رو داره. اگه کاری رو که عاشقش هستین انجام بدین، زندگی تون پُرانرژی تر می شه.

7. لذت زندگی ،با افراد باانگیزه کار کنین
کار کردن با افراد بی انگیزه و کم حوصله ای که عادت به منفی بافی دارن، می تونه روی طرز نگاه تون نسبت به زندگی اثر بد بزاره. اما اگه با آدمایی کار کنین که وظایف شون رو پُرانرژی و با انگیزه انجام میدن، خودتون هم مثل این ادما از احساس شور و هیجان پر میشید. پس اگه در انتخاب شرکای کاری خود آزادی عمل دارین، حتما همکارانی رو جست وجو کنین که در انجام وظایف شون از روحیات مثبت بهره مند باشن تا بتونین از کار با اونا لذت ببرین.

8. لذت زندگی ،از بازخوردهای بقیه بهره ببرین
از خونواده، دوستان، همکاران و در کل دور و بریا بخواهید که نظرشون رو در مورد شما بگن. اگه بازخورد منفی اما سازنده دریافت کردین، سعی کنین از انتقادات اونا واسه اصلاح قدمایی که برمی دارین، کمک بگیرین. اگه هم بازخوردهای مثبت دریافت کردین، لذت ببرین و سپاس گزار باشین.

9. لذت زندگی ،به خودتون استراحت بدین
شاید بعضی وقتا احساس کنین که همه انرژی بدن تون تخلیه شده و دیگه به هیچ کاری تمایل ندارین. در اینجور شرایطی پیشنهاد می شه اگه فرصتش رو دارین، کمی به خودتون استراحت بدین و یه مدت از جای همیشگی و روال روزمره فاصله بگیرین. مثلا به طبیعت گردی برید، درباره زندگی تأمل کنین و زیباییای دور و بر تون رو ببینین، نقاشی بکشین، دست به ایجاد بزنین و چیزی خلق کنین، خوش بگذرونین، استراحت کنین یا اصلا هیچ کاری انجام ندین. بعد از اینکه دوره فراغت تون تموم شد، می بینین که چقدر همه چیز واسه تون دلچسب تر شده و دیدگاه مثبت تری نسبت به زندگی پیدا کردین.

10. لذت زندگی ،به بقیه کمک کنین
تا جایی که از دست تون برمیاد به بقیه کمک کنین. حتی یک کمک کوچیک می تونه سازنده و مؤثر باشه. به دنبال راه حلی باشین تا واسه آدمایی که دوست شون دارین کاری انجام بدین که خوشحال شون کنه و از زندگی لذت ببرن. هم اینکه خیلی عالیه اگه در اوقات فراغت تون به طور داوطلبانه در فعالیتای خیرخواهانه شرکت کنین. مطمئن باشین که زندگی تون با کمک کردن به بقیه خیلی جذاب تر می شه.

منبع : zenhabits

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده