دانلود پایان نامه

اعتماد به نفس در مکاتب مادی و روانشناسی غرب به معنی خود اتکاییه؛ اما باید توجه داشت که نیروی جسمی و روانی هر انسانی محدوده و پس درجه امیدواری اونم محدوده بر خلاف بینش الهی.

کسائی که از ایمان به خدا، بی بهره ان تا موقعی که در بن بست گرفتار نشده ان، مرد کار و فعالیت هستن، اما همین که در بن بستا قرار گرفتن حالت یأس و نا امیدی به اونا دست میده و در اینجور شرایطی اعتماد به نفس، نمیتونه روان اونا رو از اظطراب و نگرانی حفظ کنه.اما کسائی که به خدا ایمان و اعتماد دارن، هیچوقت دچار یآس نمی شن.

در این متن قراره 7راه واسه تقویت اعتماد به نفس به شما پیشنهاد بدیم. لطفا ما رو تا پایان همراهی کنین.

اعتماد به نفس – جسورانه و جذاب صحبت کنین
سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم مناسب صحبت می کنن. اونا یاد گرفتن در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشن، به جای اینکه بین سخنرانی تپق بزنن و گیر کنن، شمرده حرف میزنن و بین صحبت هاشون مکث می کنن.

یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه واسه صحبت کردن انتخاب کنین تا اعتماد به نفس شما رو نمایش بدین. این طوری عزت نفس تون بیشتر می شه و به خودتون ایمان می یارید. واسه اینکه جدی به نظر برسین، خیلی هیجان زده و عصبی نباشین و زیادی نخندید. اگه مردم حس رهبری رو در شما ببینن به صحبت هاتون بیشتر توجه می کنن.

اعتماد-به-نفس

مقاله در رابطه:اعتماد به نفس چیه؟
اعتماد به نفس – سعی نکنین باهوش و زرنگ به نظر برسین
اینکه کسی بخواد باهوش و زرنگ به نظر برسه چیزی طبیعیه. خیلی از ما تمایل داریم به شکل کسی ظاهر شیم که به اصطلاح این کارهه و حرفی واسه گفتن داره. ولی خیلی از آدما به اشتباه تصور می کنن واسه رسیدن به این منظور باید سِیلی از اصطلاحات نامفهوم و کلمات پیچیده رو به ذهن مخاطبانشان روونه کنن که تا حالا اصلا به گوش کسی نخوردهه. ولی شاید زمانی که دریابید در واقعیت آدما دوست دارن با اونا روشن و شفاف صحبت شه، حتما متعجب میشید.

استفاده از ادبیاتی که با اون راحت هستین به شما کمک می کنه جریان روون ذهن خود رو راحت تر منظم کنین. در این حالت دیگه نگران نباشین که باید کدوم هم معنی گرون قیمت و پیچیده رو واسه واژه های جور واجور به کار برید. سعی واسه خودنمایی به هوش از راه اجرا واژه های پیچیده و نامفهوم نه تنها شما رو به هدفتون نمیرسونم بلکه باعث می شه در بین صحبت به لکنت دچار شید، مضطرب و دودل شید یا حتی به اشتباه بیفتید.

اعتماد به نفس – از انتقادها به عنوان سکوی پرش استفاده کنین
تقریبا هیچکی از اینکه مورد انتقاد قرار بگیره لذت نمی برد. انتقاد معمولا واسه تموم ما بد و آزاردهندهه و در بیشتر موارد هم اونا رو نابجا میدونیم. ولی اگه قصد دارین در طول مباحثه تاثیر موندگاری از خود به جا بذارین، هیچ موقع در روبرو با کلمات نامناسبِ بقیه تسلیم نشید.

اگه انتقادات بقیه رو به مسئله ای شخصی تبدیل نکنین، همین انتقادات فرصت بزرگی رو واسه جلو بردن گفت وشنود در اختیار شما قرار میدن. شاید خیلی از شما به این گزاره منتقد هستین و تصور می کنین نبود روبرو شدن شخصی با انتقاد بقیه در عمل خیلی هم آسون نیس. شاید حق با شما باشه، ولی خوشبختانه در این بخش از مقاله روش ساده ای رو معرفی می کنم که شما رو به یک انتقادپذیر حرفه ای تبدیل می کنن.

پیش از هر چیز نا آرومی رو خنثی کنین. در خیلی از موارد منتقد به جای انتقاد کردن تنها قصد داره دشنامای خود رو در پوشش یک انتقاد به ظاهر سازنده مخفی کرده و به دلیل

اون خود رو به طور کامل تخلیه کنه. در اینجور شرایطی بهتره با منتقد خود همدلی و اونو درک کنین. مثلا در جواب اون از این عبارت استفاده کنین: «تو داری میگی که… (در ادامه جمله خود، عین انتقاد اونو تکرار کنین)»

در قدم دوم باید تهدید رو به فرصت تبدیل کنین.

کلام خود رو اینطور ادامه بدین: «به نظرم فهمیدم که به چه دلیل همچین برداشتی کردی، شاید من نتونستم منظور خودمو روشن بگم.» استفاده از این روش فرصت دوباره ای در اختیار شما قرار میده تا ایده ی خود رو گسترش بدین.

مقاله در رابطه:راه های افزایش اعتماد به نفس
اعتماد به نفس – به صدایی که در سرتون فکرهای منفی رو تکرار می کنه توجه نکنین
وقتی دچار دودلی میشید یک لحظه بایستید و گوش کنین. بهش صدای کوچیک منفی در درون تون توجه کنین و ببینین این صدا واقعا صدای کیست؟ صدای والدین تون؟ صدای بچه های زورگوی مدرسه؟ یه سری از صداهای جور واجور زیاد، مربوط به زمانا و افراد جور واجور؟ یک چیز مسلمه: این صدای خودانتقادگر داخلی در اصل صدای شما نیس. ممکنه خودشو طوری جا زده باشه که فکر کنین هست، ولی این صدا واقعا مربوط به شما نیس.

بمب اعتماد به نفس

به خودتون بگید: این صدای من نیس! بعد اونو به رقابت بکشین و کم کم سعی کنین اونو ندیده بگیرین.

5- اعتماد به نفس – یک تصویر قوی از خودتون بسازین
صرفِ قانع کردنِ خودتون به اینکه می تونین کاری رو بکنین واسه رسیدن به خودباوری کافی نیس.

خودباوریِ حقیقی زمانی به دست میاد که کم کم بتونین به درجه ای برسین که خودتون رو در حال آرامش اجتماعی ببینین؛ در حالی که کاری رو که می خواین شروع کردین، کتابی که رو می خواستین نوشته اید و یا هر چیز دیگری رو که لازم بوده باور داشته باشین انجام دادین و (((همان))) آدمی شدین که می خواستین.
این عادت رو واسه خودتون به وجود بیارین که هر روز چند دقیقه بشینین و چشماتون رو ببندید و خودتون رو ببینین که با قاطعیت، آرامش و قدرت رفتار می کنین. این تمرین تصویرسازی قوی به این معنیه که شما می تونین از خودتون یاد بگیرین که چه جوری اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشین، و طوری عمل کنین که شانس موفقیت تون به بیشترین حد برسه. تصور کنین دارین خودتون رو در تلویزیون می ببینن. بعد اون «شما»یی که در تلویزیونه یادتون میده که چه جوری با خودباوری عمل کنین. می بینین که هر چه بیشتر این تمرین رو تکرار کنین، بیشتر مثل اون آدمی میشید که در صفحه تلویزیون می ببینن.

اعتماد به نفس – در لحظات سختی و پریشونی، دقایقی رو با خود خلوت کنین .
سعی کنین عوامل تولید کننده نگرانی تون رو پیدا کرده و درصدد رفع اون عوامل برآیید. اجازه ندین افکار منفی به ذهنتون جمله بیاره. خود رو دلداری بدین و تصمیم بگیرین تلاشای خود رو از سر بگیرین.

اعتماد به نفس – در بین صحبت، ژست یک فرد قوی رو داشته باشین
اینکه بقیه با در نظر گرفتن ژست و نحوه ی ایستادن شما، میزان اعتماد به نفس شما رو بفهمن، نه یک راز و ترفند پنهونی، بلکه یک حقیقت آشکاره. ولی با وجود تاثیر قابل توجه حالت قرار گرفتن بدن بر احساس شخص از خود، بیشتر آدما به این نکته کلیدی توجه نمی کنن.

اعتماد-به-نفس

می کودی (Amy Cuddy) مثل پژوهشگرانیه که این پدیده رو مورد بررسی قرار داده و نحوه ی تاثیرگذاری اونو به شکل یکی از سخنرانیای مشهور خود در همایش TED ارائه داده. اون طی آزمایشات خود از گروهی از داوطلبین درخواست کرد قبل از انجام یک مصاحبه ی پراضطراب یک ژست قوی به خود بگیرن. واسه درک میزان سختی این مصاحبه، در نظر بگیرین که مصاحبه کننده مردی با ظاهری ترسناک بود که می تونست در هر شرایطی حالت خنثی و بی احساس صورت خود رو حفظ کنه.

از گروه دوم درخواست شد که پیش از مصاحبه ژستی ضعیف به خود بگیرن (شونهای افتاده، بازوهای جمع شده، سر پایین و چیزای دیگه ای به جز اینا).کودی پس از مصاحبه از بزاق داوطلبین خود نمونه ورداری کرد تا میزان هورمونای بدن هریک رو مورد بررسی بذاره. یافته های حاصل از جدا سازی وتحلیل نمونه ها نشون دهنده اون بود که میزان هورمون تستسترون در داوطلبین گروهی که ژست قوی داشتن، به میزان زیادی افزایش یافته بود. تستسترون هورمونیه که به شما کمک می کنه در روبرو شدن با موقعیتای نا آرومی زا حس غلبه و قدرت داشته باشین. در مقابل در گروهی که از ژست ضعیف استفاده می کردن، میزان هورمون کورتیزول به میزان زیادی افزایش پیدا کرده بود. کورتیزول هورمونیه که باعث می شه در برابر نا آرومیای محیطی حساس تر باشین.

نکته:

به قابلیتای خود ایمان و اعتماد به نفس داشته باشین و به خاطر بسپارین حتی یک «به دانه» با اون که کوچکه، خواص درمانی زیادی داره.

خودباوری ، اعتماد به نفس یا هرنام دیگری که واسه پذیرش از خود، به شکل مثبت بذاریم نمیشه از اهمیت اون غافل موند البته نباید خودباوری رو با حالاتی مثل خودپسندی یا غرور یکی دونست و به طور قطع تفاوتهای زیادی بین این موارد هست خودباوری رو از طرفی میشه در آموزهای مذهبی، آیات، روایات و کلام معصومین پیدا که بر اون تاکید بسیاری شده طوریکه حتی خیلی از روشنفکران مذهبی بر این باورند که جهان غرب معانی و مفاهیمی مثل اعتماد به نفس رو از اسلام گرفته.

مطلب مشابه :  پایان نامه ارشد رایگان حقوق : طبقات اجتماعی

از طرف دیگه هم خودباوری یکی از مفاهیم کلیدی و موکدی در علم روانشناسی به حساب میاد و اهمیت اون به حدیه که تموم رفتار و اعمال آدم بسته بهش بوده و حتی در ترسیم آینده، هم تاثیر زیادی داره.

خودباوری چیه و به چه دلیل بهش احتیاج داریم؟

اگه امروز می بینیم دختران و پسران جوون با لباسا یا آرایشای عجیب و غریب در جامعه حضور دارن ، یکی از دلایل کلی اون همین نبود خودباوریه. در این مقاله ، به تعریف خودباوری و نقش و اهمیت و جایگاه اون در زندگی فرد می پردازیم. خودباوری بحثی بسیار قابل توجه و فراگیره که باید مورد توجه همه – مثل زن و مرد و در هر سن و موقعیتی- قرار گیرد چون که خودباوری و قضاوت از خود ، قوی ترین احساسیه که بر لحظه لحظه زندگی ما موثر هستش که بدیش اینه در دنیای امروز مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته -مثل زمانی که دررفتار بقیه بدنبال دریافت نگاه از خود و آزمایش خود هستیم ، یا حتی سوءاستفادهای تبلیغاتی مثل استفاده از القای این عنوان واسه فروش بیشتر اجناس آرایشی و… ، که همه سر گرفته از نبود خودباوریه. اگه امروز می بینیم دختران و پسران جوون با لباسا یا آرایشای عجیب و غریب در جامعه حضور دارن ، یکی از دلایل کلی اون همین نبود خودباوریه.

در این مقاله ، به تعریف خودباوری و نقش و اهمیت و جایگاه اون در زندگی فرد می پردازیم.

خودباوری

مقاله در رابطه: اعتماد به نفس چیه؟
خودباوری چیه ؟

خودباوری ، اون چیزیه که شخص درباره خودش فکر میکنه ، نه چیزی که دیگری درباره اون تصور می کنه.

ممکنه از عشق خونواده ، همسر و فرزندان خود بهره مند باشیم و در عین حال ، خود رو دوست نداشته باشیم و به خود عشق نورزیم. ممکنه مورد تشویق بقیه باشیم ولی خود رو بی ارزش بپنداریم. ممکنه تصویری از اعتماد به نفس از خود به بقیه نشون دهیم ، درحالیکه پنهونی احساسی از نبود لیاقت ، وجود ما رو به لرزه دربیاره.

ممکنه بتونیم انتظارات بقیه رو برآورده کنیم ولی واسه رفع نیازای خود ضعیف باشیم و همیشه با وجود همه افتخاراتمان ، احساس شکست داشته باشیم. ممکنه مورد ستایش خیلیا باشیم ولی هر روز صبح با ناامیدی و احساس پوچی از خواب بیدار شیم. بدیش اینه باید بگیم بعضی از افراد مشهور که هواداران زیادی هم دارن ، حتی یه روز رو هم بدون مصرف مواد مخدر نمی تونن بگذرونن !خودباوری موفقیت بدون رسیدن به خودباوری ، احساسی شیاد گونه و مضطربانه بدنبال داره که هر اون در انتظار رسواییه.

تعریف و ستایش بقیه در ما خودباوری ایجاد نمی کنه. تحصیل علم ، ازدواج ، پدر ومادر شدن ، دارایی ، کمک کردن به بقیه ، موفقیتای جنسی ، و تشویق حیرت انگیز بقیه هم هیچکدام قادر نیستن در ما خودباوری بسازن! ممکنه بطور موقت باعث شن از خود احساس بهتری داشته باشیم ، یا در موقعیتایی احساس راحتی بیشتری کنیم ؛ اما راحتی خیال ، خودباوری نیس.

راه های افزایش خودباوری

خودباوری

مقاله در رابطه: اعتماد به نفس کاذب چیه؟
خودتون رو جدی بگیرین

واسه اینکه بقیه شما رو جدی بگیرن اول باید خودتون شخصیت وجودی تون رو جدی بگیرین و خودتون رو باور داشته باشین.

واسه رسیدن به این هدف از 2 وجه بیرونی و داخلی میشه این موضوع رو تحت بررسی قرارداد که در این مورد وجه داخلی اون از اهمیت بیشتری برخورداره.

اگه بخوایم از بعد داخلی به این موضوع نگاه کنیم باید روند افکار و احساساتمون رو تغییر دهیم. فردی موفقه که واقع بین باشه و مسئولیت رفتارای خود رو قبول کنه. مثلا اگه در جایی مرتکب اشتباه شد اونو قبول کنه و در جهت اصلاح اون بربیاد. اینجور شخصی خود رو باور داره و این دلیل موفقیت اونه.

افکار منفی رو دور بریزین
وقتی دچار دودلی میشید یک لحظه بایستید و گوش کنین. بهش صدای کوچیک منفی در درون تون توجه کنین و ببینین این صدا واقعا صدای کیست؟ صدای والدین تون؟ صدای بچه های زورگوی مدرسه؟ یه سری از صداهای جور واجور زیاد، مربوط به زمانا و افراد جور واجور؟ یک چیز مسلمه: این صدای خودانتقادگر داخلی در اصل صدای شما نیس. ممکنه خودشو طوری جا زده باشه که فکر کنین هست، ولی این صدا واقعا مربوط به شما نیس.

به خودتون بگید: این صدای من نیس! بعد اونو به رقابت بکشین و کم کم سعی کنین اونو ندیده بگیرین.

اشتباهاتت رو قبول کن

فردی که تواناییای خود رو باور نداشته باشه به دستاوردهایی که آرزویش رو داره نمی رسه. اینجور شخصی واقع بین نیس و واسه همین مسئولیت خطاهای خود رو قبول نمی کنه چون فکر میکنه اگه اشتباهات رو گردن بگیره باعث بروز یه جور درد و رنج ذهنی و روانی در خود می شه. واسه همین این گروه از افراد ترجیح میدن واسه فرار از واقعیت، بقیه و شرایط بیرونی رو تنها دلیل اشتباهاتشان معرفی و با این کار خود رو از فشار روانی خلاص کنن.

قدرتای بهتر خود رو تقویت کنین

قدرتای فراطبیعی قهرمونای مشهور رو در نظر بگیرین و قبل از این که روزتون رو شروع کنین اونا رو واسه خودتون بنویسین. این قدرتا ممکنه هر چیزی باشن، مثلا سرعت فوق العاده، توانایی بالا رفتن از دیوار، پرواز کردن، دیدِ اشعه ی ایکسی…یا هر چیزی که به ذهن تون رسید. دارین از خودتون می پرسین به چه دلیل این کار رو به شما پیشنهاد می کنم؟ دلیلش اینه که «مجهز کردن» ذهن تون با فکر کردن به این ویژگیای مثبت واقعا می تونه در رفتارتون مؤثر باشه.

جدا از اینکه این قدرتای فوق العاده، همه ویژگیای مثبتی رو که به ذهن تون می رسه بنویسه. نه فقط اونایی که در خودتون می ببینن، بلکه هر ویژگی ای که به نظرتون مثبته.

مقاله در رابطه: با این 7راه بمب اعتماد به نفس شید

اهداف بلندپروازانه داشته باشین.

اهداف بلند

ممکنه به نظر خیلی تکراری برسه اما به دنبال شغلی که همیشه آرزویش رو داشته اید باشین، مهارت سخت و سختی رو بیاموزید که همیشه به دلیل سخت بودن از یادگیری اون بیخیال شدین. حتی اگه در رسیدن به دوردست ترین هدف خود ناکام شید ، از این سعی خود شک نداشته باشین یافته های مثبت بسیاری خواهید گرفت.

یک تصویر قوی ازخودتان بسازین

صرفِ قانع کردنِ خودتون به اینکه می تونین کاری رو بکنین واسه رسیدن به خودباوری کافی نیس. خودباوریِ حقیقی زمانی به دست میاد که کم کم بتونین به درجه ای برسین که خودتون رو در حال آرامش اجتماعی ببینین؛ در حالی که کاری رو که می خواین شروع کردین، کتابی که رو می خواستین نوشته اید و یا هر چیز دیگری رو که لازم بوده باور داشته باشین انجام دادین و (((همان))) آدمی شدین که می خواستین.

این عادت رو واسه خودتون به وجود بیارین که هر روز چند دقیقه بشینین و چشماتون رو ببندید و خودتون رو ببینین که با قاطعیت، آرامش و قدرت رفتار می کنین. این تمرین تصویرسازی قوی به این معنیه که شما می تونین از خودتون یاد بگیرین که چه جوری اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشین، و طوری عمل کنین که شانس موفقیت تون به بیشترین حد برسه. تصور کنین دارین خودتون رو در تلویزیون می ببینن. بعد اون «شما»یی که در تلویزیونه یادتون میده که چه جوری با خودباوری عمل کنین. می بینین که هر چه بیشتر این تمرین رو تکرار کنین، بیشتر مثل اون آدمی میشید که در صفحه تلویزیون می ببینن.

چند روز پیش که داشتم به طرف خونه می رفتم چند نفر رو مشاهده کردم که یک شخص مظلوم و از نظر ذهنی ضعیف رو به بازی گرفته بودن و مسخره اش می کردن و می خندیدن، چند دقیقه ای شاهد این اتفاق بد بودم. این افراد ویژگی عجیبی داشتن. با ناراحت شدن شخص و عصبانی شدن اون شخص بیشتر لذت می بردن.

این ویژگی فوق از ویژگیهای افراد با عزت نفس پایینه طوری که شخص خودشو مهم نمی دونه و واسه خودش احترام قائل نیس و واسه همین واسه افراد دیگه هم نمیتونه ارزش و احترام قائل شه.

فرق اعتماد به نفس و عزت نفس

عزت نفس چیه؟
عزت نفس یعنی من موجودی مهم هستم، خودمو توانا ببینم و خودمو ً قبول کنم و دوست داشته باشم و واسه تموم افراد دیگه هم ارزش و احترام بالایی قائل باشم. واقع عزت نفس پیش احتیاج هر موفقیتیه و به نظر من شخص قبل از اقدام به هر کاری باید اول سعی کنه عزت نفس خودشو تقویت کنه. شخصی که واسه خودش احترام قائل نیس و خودشو مهم نمی دونه هیچ تلاشی هم واسه موفقیت و رشد خودش انجام نمی ده و تکیه کلام این افراد اینه. ” موفقیت رو میخوام چکار؟” یا ” رشد کنم که چی بشه؟” در حالیکه شخصی با عزت نفس بالا خودشو مجبور می دونه که راه رشد و تعالی پیش بگیره چون یکی از قوانین مهم جهان اینه که هر شخص یا باید رشد کنه و یا در زیر چرخه های روزگار له می شه. میتونیم به شکل کلی بگیم که عزت نفس سلامت روح و روونه.

مطلب مشابه :  سانتی‌گراد-، در، به، و

اعتماد به نفس چیه؟
همانطوری که در این سایت ما هم فهمیدین اعتماد به نفس تعریفهای مختلفی داره و اگه در گوگل سرچ کنین مقالات دانشگاهی و افراد جور واجور تعاریف بسیار متفاوتی از اعتماد به نفس ارائه کردن. اما مهمترین تعریف اعتماد به نفس باور به توانمندی خود هم از نظر ذهنی و هم مهارتیه. مثلاً اگه من سخنرانی بلد باشم و از نظر ذهنی هم باور داشته باشم که سخنران خوبی هستم در این مورد اعتمادبه نفس دارم.اعتماد به نفس نسبت به موضوعات جور واجور سنجیده می شه مثلاً خود من در زبون انگلیسی اعتماد به نفس دارم ولی در زبون آلمانی هیچ اعتمادبه نفسی ندارم. اما عزت نفس معمولاً یک موضوع واحده و سلامتی کلی روح و روان آدم رو میرسونه.

پیش احتیاج عزت نفس چیه؟
پیش احتیاج عزت نفس رسیدن به خودشناسی و خودباوریه. یعنی شخص اول باید خودشو بشناسه و اول بدونه که جایگاه اون در این جهان هستی به عنوان یک آدم چقدر ارزشمنده و این باور مهم بودن رو در خودش تقویت کنه. شخصی که به این باور برسه سنگ بنای عزت نفس خود رو بنا نهادهو نکته مهم اینه که این حس با ارزشی از درونه نه اینکه شخص حتماً باید شخص مهمی باشه و یا دستاوردهای بالایی داشته باشه. احتمال داره شخصی با جایگاه شغلی و اجتماعی بسیار بالا از عزت نفس کافی بهره مند نباشه و برعکس.

فرق اعتماد به نفس و عزت نفس

ویژگیهای افراد با عزت نفس بالا:
افراد با عزت نفس بالا معمولاً افراد خوشحال و سرحالی هستن و خودشون رو خالق زندگی خود می دونن، این افراد غر نمی زنن و بقیه و شرایط رو مقصر زندگی خود نمی دونن. هم اینکه این افراد خودشون رو توانا می دونن و خودشون رو باور دارن، بدیش اینه در جامعه افراد با عزت نفس پایین بسیار زیاد هستن و این افراد کوچیکترین تلاشی واسه بهبود زندگی خود انجام نمی دن و فقط امیدوارن که روزی شرایط مناسب براشون پیش بیاد.

افراد با عزت نفس بالا اشتباهات خودشون رو قبول می کنن و اشتباه کردن حس با ارزشی اونا رو زیر سئوال نمی برد. اونا بر این باورند که من در هر حال ارزشمندم، حتی اگه اشتباهی مرتکب شوم. اونا سعی می کنن که از اشتباهات خودشون درس بگیرن و هر روز بیشتر در راه رشد و تعالی قرار بگیرن.

آدمایی که عزت نفس بالایی دارن هیچوقت خودشون رو با بقیه مقایسه نمی کنن، من افراد زیادی رو در جامعه می بینم که فقط ملاک پیشرفت خودشون رو بقیه قرار دادن در حالیکه این اصلاً ملاک درست و صحیحی نیس. فرد با عزت نفس بالا خودشو فقط با گذشته خودش مقایسه می کنه و در صورت نبود پیشرفت، سعی خودشو بیشتر کرده و در صورت رضایت و پیشرفت خوشحال می شه.

افراد با عزت نفس بالا از موفقیت بقیه خوشحال می شن ولی افراد با عزت نفس پایین از موفقیت بقیه دردشون میاد.

فرق اعتماد به نفس و عزت نفس
به چه دلیل باید عزت نفس خود رو تقویت کنیم؟
امکان احداث یک ساختمون چند طبقه بدون پی ریزی خوب هست؟

ً جواب خیره. عزت نفس هم همینطوره. تا زمانی که شخصی عزت نفس خود رو تقویت نکنه هر گونه تلاشی واسه موفقیت بیفایدست. و این قضیه با ساختار کارکرد مغز ما هم ً همخوانی داره. وقتی ما خودمون رو مهم ندانیم، مغز ما این معنی رو قبول می کنه و همین باعث می شه که با ما در راه موفقیت همراه نباشه، مثل اینکه ما انگیزه کافی واسه دنبال کردن اهداف خود رو نداریم.

به نظر من هر اندازه بیشتر روی عزت نفسمون کار کنیم به (((همان))) اندازه حال ما بهتر شده و انگیزه ما واسه رسیدن به اهدافمان چند برابر می شه. با تقویت عزت نفس در روابطمان هم به درستی رفتار می کنیم و میتونیم روابط با ارزشی رو خلق کنیم.

احساساتی مثل ” به اندازه کافی باهوش نیستین.” یا ” به اندازه کافی خوب نیستین.” و یا احساس اینکه شما لایق این نیستین که به اهداف بزرگ و یا زندگی رویایی خودتون دست پیدا کنین.

چیجوری عزت نفس خود رو افزایش دهیم؟

عزت نفس پایین از کجا سرچشمه میگیره؟
عزت نفس پایین معمولاً در سنای خیلی خیلی پایین در ما ساخته میشه. و نتیجه اینه که ما در مدرسه به اندازه کافی خوب عمل نکردیم و یا اینکه به وسیله بچه های دیگه مورد اذیت و آزار قرار گرفتیم و یا شاید هم به خاطر اینکه بچه های دیگه ما رو مسخره می کردن.

هم اینکه این عزت نفس پایین می تونه دلایل دیگری هم داشته باشه. مثلاً اگه در زمان بچگی و مدرسه دوستان خوبی نداشته ایم و یا اینکه والدین ما و برادران و خواهرانمان به بدی با ما رفتار می کردن. و شاید واسه شما دلایل دیگری هم داشته باشدکه روی هم رفته باعث شدن ما به عنوان یک آدم در مورد خودمون حس خوبی نداشته باشیم و احساس با ارزشی نکنیم و یا اینکه نسبت به افراد دیگه احساس کمبود کنیم.

واسه افزایش عزت نفس باید از کجا شروع کرد؟
درسته که اتفاقات گذشته باعث شدن که عزت نفس ما پایین بیاد ولی حالا به عنوان یک بزرگسال میتونیم احساس و درک خود از خودمون رو تغییر دهیم و انجام چند تمرین ساده به شکل روزانه میتونیم عزت نفس خودمون رو تقویت کنیم.

یک تحقیق در دانشگاه نیوهمپشایر انگلستان انجام شده:

اونا نشون دادن که وقتی افراد روی موفقیتای گذشته خودشون تمرکز می کنن و یا اینکه به اهداف بزرگ خودشون فکر می کنن، عزت نفس شون بیشتر و بیشتر می شه.

چیجوری عزت نفس خود رو افزایش دهیم؟

اقدامک 1:

همین الان به مدت 5 دقیقه چشمهای خودتون رو ببندید و یک دستاورد بزرگ در گذشته خودتون رو به یاد بیارین و یا به چند تا از موفقیتای گذشته خودتون فکر کنین، مثل یاد گرفتن دوچرخه سواری و یا وقتی که جرأت کردین تنهایی به مدرسه برید و یا گرفتن نمره خوب در یک امتحان و یا داشتن یک دوست خوب و صمیمی

اقدامک 2:

کاری رو که خیلی از انجام اون می ترسیدید ولی به هرحال انجامش دادین رو به خاطر بیارین.

خوب میفهمید که هروقت این تمرینات ساده رو هر روز به مدت چند دقیقه انجام می دید به دلیل فعال کردن خاطرات مثبت تون، قدرت ذهنی و فکری خودتون رو تقویت می کنین که پس اون انگیزه شما زیاد می شه و عزت نفس تون تقویت می شه.

این دو تمرین واقعاٌ فوق العاده هستن، اما مشکل اینجاست که ما بیشتر اوقات فراموش می کنیم که روی خودمون کار کنیم و از وجود خودمون مراقبت به عمل آوریم.

پس نکته مهم اینه که هر روز این تمارین ساده رو انجام بدیم و اگه می خوایم تجربه قدرتمندتری از این تمارین داشته باشیم باید قبل از انجام تمرین چند نفس عمیق و آروم ( حدود 5-6 نفس) بکشین . با اینکار احساس راحتی بیشتری می کنین و عزت نفس شما زیاد می شه.

چیجوری عزت نفس خود رو افزایش دهیم؟

در آخر چند راه حل ساده و طلایی رو واسه تقویت عزت نفس به شما معرفی می کنم که با رعایت اونا بتونین عزت نفس خود رو خوب بالا ببرین.

از مقایسه کردن خود با بقیه بپرهیزیم.
انجام این کار باعث می شه که خودمون رو دست کم بگیریم و مهم بودن خودمون به عنوان یک آدم که اشرف مخلوقاته رو زیر سئوال ببریم. کار درست اینه که خودمون رو فقط با گذشته خودمون مقایسه کنیم. و اگه ما هر روز روی خودمون کار کنیم، طبیعتاٌ متوجه رشد زیادی نسبت به گذشته میشیم و همین باعث می شه که حس خوبی داشته باشیم و به خاطر تلاشهایمان به خودمون تبریک بگیم و خودمون رو تشویق کنیم. همه اینا باعث احساس با ارزشی و عزت نفس بیشتر می شه.

هیچ موقع خودمون رو تحقیر و سرزنش نکنیم.
همیشه خودمون رو قبول کنیم و بدونیم که بعضی وقتها احتمال داره که مرتکب اشتباهاتی بشیم ولی نباید خودمون رو تحقیر کنیم. باید واقعیت رو قبول کنیم و بدونیم که ما آدم هستیم و آدم جایزالخطاست. کار درست در این مورد اینه که از تکرار اشتباهات دوری کرده و مهمتر اینکه از اونا درس بگیریم.

از جسم خودمون مراقبت کنیم.
این مراقبت می تونه به روشهای مختلفی صورت پذیرد، یکی از اونا ورزش کردنه. با ورزش کردن همیشه سرحال تر و خنده رو تر میشیم و حس خوبی در مورد خودمون داریم. یکی دیگه از روشهای مراقبت از جسم، تغذیه سالمه. وقتی ما واسه خودمون ارزش قائل میشیم و از مواد غذایی با کیفیت استفاده می کنیم، به مغز ما پیام می رسه که ما یک موجود مهم هستیم و این پیام باعث افزایش دهن باز کن عزت نفس در ما می شه.

در آینده بیشتر در مورد عزت نفس می نویسم….