زمینه‌های رو و مخفی اختلاف همسران

زمینه های رو اختلاف همسران

زمینه های رو اختلاف، در جر و بحث های همسران به زبون می آید و شناسایی اون به دلیل عینی بودن، خیلی آسونه؛ که به بعضی از اون ها اشاره می شه:

تغییر شخصیتی: ممکنه یکی از زن و شوهر پایداری شخصیت خود رو از دست داده و نسبت به سال های اول زندگی، عکس العمل های بسیار متفاوت و دور از انتظار بروز دهد.

پیش اومد رویدادهای بد: پیش آمدهایی مثل مریضی، حادثه، بیکاری، ورشکستگی و… ممکنه هر دو زوج رو بلاتکلیف و سرگردان کرده و روابط رو دچار نا آرومی کنه.

کاهش جاذبه های ظاهری: با افزایش سن، اضافه وزن، مریضی و… ممکنه از جذابیت های زن و شوهر کم کرده شه. در ازدواجی که کشش و جاذبه ی بدنی هدف بوده، با گذشت زمان میل زن و شوهر به یه دیگه کاهش می یابد.

مثلث سازی با فرزندان: وابستگی و محبت افراطی یکی از زن و شوهر به بچه ممکنه اون ها رو از توجه به طرف مقابل غافل کنه و موجب اعتراض طرف مقابل شه. والدینی که در مورد تربیت بچه، راه و روش دوگانه ای دارن هم اختلافات زیادی رو تجربه می کنن.

فرق های اعتقادی- مذهبی: زوج هایی که تربیت مذهبی متفاوتی دارن و در خونواده هایی با سطح اعتقادی متفاوت رشد یافته ان، تعارضاتی در مورد های شرکت در مراسم مذهبی، انجام امور خیریه، انجام وظایف مذهبی و … رو تجربه می کنن.

فرق آداب و رسوم: رسوم و سنت ها در خونواده ها و فامیل جور واجور  فرق داره. زمان عقد و سال های اول زندگی زن و شوهر، بالاترین درجه تجربه ی اختلاف به دلیل فرق های فرهنگیه.

اختلاف نظر در مسایل اقتصادی: مسایل اقتصادی و معیشتی عامل بسیار مهم اختلافات زناشوییه. عواملی مثل: چگونگی صرف درآمد، چگونگی سرمایه گذاری، انتظاراتی که با صرف پول برآورده می شه و … از موارد اختلاف برانگیز در روابط همسرانه.

چگونگی تفریح و مسافرت: محل تفریح، زمان سفر، همراهان سفر و تعریف متفاوت زن و شوهر از تفریح و سرگرمی می تونه موضوع اختلاف همسران باشه.

«اختلاف» یه جنبه ی دوری ناپذیر ارتباطات انسانیه. وقتی که دو نفر با یه دیگه صمیمی می شن، احتمال بیش تری هست  که اختلاف رو تجربه کنن؛ چراکه در بین یه رابطه خصوصی، عادت ها یا فرق ها روشن تر می شن و می تونن آزاردهنده باشن. هرچند اختلاف، واسه رابطه ی زناشویی خطرناک نیس، چگونگی روبرو شدن ی همسران با اون می تونه خطرساز باشه.

اختلاف، یه جور درگیری و درگیریه. وقتی واسه یکی از همسران، انجام کار، گفتن حرف و یا داشتن فکر و احساس در مورد ی مسأله ای خاص، مهم و ارزش مند باشه و واسه دیگری اینجور نباشه، همسران دچار اختلاف سلیقه یا اختلاف نظر می شن و این، «اختلاف» در رابطه و پروسه تفاهم رو نشون می دهد. ناتوانی در تحمل نظر یا سلیقه ی مخالف، می تونه نتیجه ای بالاتر از دعوا ی ساده و گذرا داشته باشه و مجموعه ای از الگوهای رفتاری بین زن و شوهر بسازه که نتیجه ی اون دشمنی و روابط پریشون باشه. اختلاف همسران ممکنه زمینه های رو یا مخفی داشته باشه؛ که به مهم ترین اون ها اشاره می کنیم:

 

 

 

زمینه های مخفی اختلاف همسران

 زمینه های اختلاف همسران به مسایل مالی، فرهنگی، اعتقادی و امثال اون خلاصه نمی شه، بلکه بعضی از اون ها پنهان و واسه پیدا کردن اون ها باید تلاش بیش تری کرد. مهم ترین زمینه های اختلاف که بار ذهنی بیش تری دارن، یعنی:

بی علاقگی به همسر: بعضی از همسران بدون دل بستگی های عاطفی به همسر، به دلایل شخصی یا اخلاقی، موندن در زندگی زناشویی رو به جدایی ترجیح می بدن. بعضی وقتا زندگی با فردی که علاقه ای نسبت به ایشون وجود نداره، آستانه ی تحمل فرد رو کاهش و زمینه ی اختلاف های پشت سر هم رو جفت و جور می کنه.

تقسیم نامتوازن قدرت: تقسیم مساوی ی قدرت و اختیار در زندگی زناشویی به توافق می انجامد؛ اما تلاش در اعمال قدرت و کنترل وسواس گونه ی همسران، باعث اختلاف اون ها می شه.

بی توجهی به نیازای اساسی: نبود توجه به نیازای اساسی همسر به خاص نیاز به عشق، نیاز به مهم بودن، آزادی، تفریح و کسب آرامش در محضر خدا، موجب ناراحتی و ایجاد زمینه ی اختلاف می شه.