سازمان فضایی، ایده سیاسی، تکنولوژی، و

شر در طول تاریخ بود.

همونجوریکه مطمئنا همه ی شما می دونین، رسیدن آرمسترانگ، اولین انسانی بود که بر سطح ماه قدم گذاشت. اون در این لحظه ی تاریخی، جمله ی معروف پایین رو گفت:

این یه قدم کوچیک واسه یه آدم و جهشی بزرگ واسه بشریته.

لایکا، اولین حیوونی که به فضا رفت

در سال ۱۹۵۷، شوروی، ماهواره ی فضایی اسپوتنیک ۱ رو به فضا فرستاد. اسپوتنیک اولین ماهواره ای بود که دور مدار زمین دور زد. در همون سال، شوروی اولین حیوان رو با فضاپیمای اسپوتنیک ۲ به فضا فرستاد، سگی به نام لایکا.

تاریخ سفر

در سال ۱۹۵۹، شوروی، فضاپیمای لونا ۲ رو به فضا فرستاد. لونا ۲ اولین وسیله ساخت بشره که به سطح ماه رسید. در سال ۱۹۶۱، شوروی به موفقیتی بزرگ در مورد ی پرواز آدم به فضا رسید. یوری گاگارین، در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی به وسیله فضاپیمای وستوک-۱ به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین رو یه دور به طور کامل طی کرد و درست و سالم به زمین برگشت. عصر سفرهای فضایی آدم با این پرواز شروع شد. در سال ۱۹۶۳، والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) با فضاپیمای وستوک -۶ به فضا رفت و عنوان اولین زن فضانورد دنیا رو بدست بیاره.

تاریخ سفر

یوری گاگارین

تاریخ سفر

والنتینا ترشکوا

در سال ۱۹۶۵، الکسی لئونوف (Alexey Leonov) در مأموریت واسخود-۲ اولین راه پیمایی فضایی رو انجام داد.

بعد از اینکه آمریکا بشر رو به ماه فرستاد، رقابت فضایی سازمان فضایی فدرال روسیه از طرف اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و ناسا از آمریکا به سرعت کنار گذاشته شد و پیشرفت های کشف گذشته در مورد ی سفر به فضا از راه ربات ها انجام شد.

تاریخ سفر

کاوشگرهای فضایی

الان که این مطلب رو می خونید، کاوشگرهای فضایی زیادی در سراسر فضا سفر می کنن اما دورترین اونا، جستجو کننده وویجر ۱ (Voyager 1) ناساه.

تاریخ سفر

راهپیمایی فضایی

اولین جستجو کننده وویجر به وسیله آمریکا در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد. وویجر ۱ بازم به شبکه فضای دوردست رابطه داره. این فضاپیما با فاصله ۱۳۳ واحد فضایی (برابر ۱۹/۹ بیلیون کیلومتر) در پاییز سال ۲۰۱۵ میلادی، دورترین فضاپیما از زمین و تنها فضاپیماییه که به فضای بین ستاره ای راه یافته است. وویجر در سال ۱۹۹۰ از زمین عکس گرفت، در این عکس، زمین یه نقطه آبی کمرنگ بود. به گفته ی محققان، این جستجو کننده شاید دیگه زمین رو نمی بیند، اما بازم با امواج رادیویی با زمین در تماسه. محققان توقع دارن این تماس تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد.

تاریخ سفر

برنامه ریزی و آماده سازی وویجر ۱

وویجر، بعد از ۴۰ هزار سال سفر در فضای میان ستاره ای، به اولین ستاره یعنی Gliese 445 نزدیک می شه، قبل اینکه سفر حماسی خود رو در کهکشون راه شیری با سرعت حدود ۱۷ کیلومتر بر ثانیه ادامه دهد.

تاریخ سفر

نقطه ی آبی کمرنگ، عکسی از زمینه که به وسیله وویجر ۱ از فاصله ی ۳/۷ میلیارد دوست داری گرفته شده. این کار به درخواست کارل سیگن (Carl Sagan) انجام شد. اون در مورد این تصویر حیرت انگیز اینجور می گوید:

دوباره به اون نقطه نگاه کن. همین جاه. این نقطه، خونه ی مائه. اون نقطه ماییم. هر که رو که دوست داری، هر که رو که می شناسی، هر اینکه تا حالا اسمش رو شنیده ای، هر انسانی که تا کنون وجود داشته، روی همین نقطه زندگی خود رو سپری کرده ان. کل همه خوشی ها و رنج های ما، هزاران مذهب، ایده سیاسی و دکترین اقتصادی، هر شکارچی و کاوشگری، هر قهرمون و بزدلی، هر خالق و نابودکننده ی تمدن، هر شاه و رعیت، هر زوج جوون عاشق، هر مادر و پدر، هر کودک امیدوار، هر مخترع و کاشف، هر معلم اخلاق، هر سیاست مدار فاسد، هر فوق ستاره و هر رهبر عالیقدر، هر قدیس و هر گنه کاری که تاریخ، به خود دیده؛ روی این نقطه زندگی کرده ان، روی ذره ای آویزون تو یه شعاع نور.

کمی نزدیک تر به زمین یعنی در فاصله ی ۳۵۰ میلیون دوست داری، مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity)، سرسختانه به جستجو در سایره ی سرخ مشغوله. مأموریت این جستجو کننده پیدا کردن اثر یا آثار زندگی در مریخ از راه بررسی شیمیایی مواد موجود در خاک و سنگ های مریخه.

تاریخ سفر

سلفی مریخ نورد کنجکاوی

تازگیا سازمان فضایی اروپا (ESA) ماموریت رزتا (Rosetta) رو با موفقیت انجام داده. رزتا یه جستجو کننده فضایی رباتیکه که واسه مطالعه ی دقیق دنباله دار ۶۷ پی/چوریوموف-گراسیمنکو ساخته و راه اندازی شد. این جستجو کننده روباتیک، ماموریت خود رو در دوم ماه مارس ۲۰۰۴ شروع کرد و با راکت آریان ۵ از گویان فرانسه به دور و بر مدار سیاره مشتری پرتاب شد؛ در ۶ اوت ۲۰۱۴ بعد از ده سال و پنج ماه و چار روز پس از پرتاب، آخرسر به مقصد پایانی خود (در اون طرف مدار مشتری) رسید. این اولین بار در تاریخ بشره که یه فضاپیما وارد مدار یه دنباله دار می شه. مأمو
ریت روزتا اطلاعات زیادی رو در مورد منشأ منظومه شمسی در اختیار محققان قرار داد.

تاریخ سفر

این ماموریت رو از روی سنگ رزتا (Rosetta Stone) نام گذاری کرده ان. سنگ رزتا، کتیبه ای از زمان مصر قدیم و یکی از مهم ترین کشفیات دنیای قدیم شناسیه. با کمک این کتیبه، بشر تونست هیروگلیف های مصری رو درک کنه و اطلاعات زیادی در مورد گذشته به دست بیاره. همونجوریکه ماموریت رزتا در شناخت اصل منظومه ی شمسی بسیار موثر بود.

تا حالا، سفر در فضا فقط واسه فضانوردان آموزش دیده، امکان پذیر بوده. در دهه های آینده، روزبه روز افراد بیشتری فرصت سفر به بیرون از جو زمین رو پیدا می کنن؛ درست مثل بقیه سفرهای جدید، مثل کشتی و هواپیما، در اول افراد پولدار و بعدا شاید واسه همه ی آدم ها اینجور سفری قابل انجام باشه.

یکی از شرکت هایی که در این مورد تلاش می کنه، ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) است؛ یه شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت های پیشرو در صنایع گردشگری فضایی.

تاریخ سفر

آینده ی سفر، گشودن دریچه ای رو به دهکده ی جهانی

اگه در حال خوندن این مقاله هستین، یعنی یه صفحه نمایش و یه رابطه اینترنتی در اختیار دارین. صفحه ی نمایش هایی که در اختیار دارین، که شاید بیشتر از یکیه، پنجره ای رو به دنیای دور و بر مائه و شاید شما زمان زیادی از زمان زندگی خود رو با نگاه کردن به این صفحه می گذرونین. همونجوریکه می ببینن، این فناوری روز به روز بهتر و پیشرفته تر می شه. هرچند گسترش خطوط ریلی و ساخت هواپیما، سفر و آینده ی بشر رو تغییر داده ان اما هیچی به اندازه ی اینترنت نتونسته آدم ها رو از سراسر دنیا، اینطور به هم نزدیک کنه. این روزا با وجود رابطه اینترنتی، دنیا در دسترس تر و نزدیک تر به نظر می رسد.

هرچند این صفحه ی نمایش، دریچه ای رو به دنیای بیرون، در مقابل چشمون ما باز کرده، اما فقط اشاره ای کوچکه به اون چیزی که دور و بر ما هست. واسه لمس دنیای واقعی هنوز باید بار سفر بست و راه رو پیمود. اینترنت و تکنولوژی باید در جهت بهبود تجربیات ما مورد به کار گیری قرار بگیره، نه اینکه جانشین سفر و کسب تجربیات جدید شه.

تا اینجا راه زیادی رو پیموده ایم و فراز و نشیب های زیادی رو پشت سر گذاشته ایم. اشتیاق بشر واسه کشف سرزمین های جدید، واسه درنوردیدن مرزهای تازه، واسه خو گرفتن با محیط های جدید و واسه پاسخگویی به حس کنجکاوی فوق العاده، هنوز در وجود آدم  زبانه می کشد. همون اشتیاقی که نیاکان ما رو میلیون ها سال قبل از بالای درختان به زمین جنگل کشوند و راهی سفرهای طولانی کرد.

 اشتیاقی که تنها یه راه واسه به بار نشستن داره؛ و اون راه، چیزی نیس جز سفر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *