دانلود پایان نامه

سبک مؤثر مدیریت اختلاف

سبک تفاهم و تعامل: به باور همسرانی که این سبک رو در زندگی مشترک خود به کار می برند، اختلاف و اختلاف در زندگی زناشویی چیزی طبیعی و دوری ناپذیره که باید با همکاری یه دیگه اون رو حل کنن. «اون ها در کنار توجه به اهداف و علایق خود، به اهداف و خواسته های همسرشون هم اهمیت می بدن و به هنگام اختلاف، به راه حل هایی توجه می کنن که نیازای دو طرف رو بر آورده سازه» (محمدپور، 34:1389). روشنه که نتیجه اینجور سبک سازنده ای، رابطه ای موفقه.

اونقدر که یافته های یه تحقیق نشون می دهد، «زوجینی که هنگام اختلاف و اختلاف راه همدلی و محبت رو پیش می گیرند و مشکل رو مشکل هر دو می دانند، 34% مخالفت کم تری با هم دارن و 58% از اختلاف اون ها کم کرده می شه» (کنت[1]،1382، 162).

 

 «نگاه» و «نیاز» دو بحث در اختلاف همسران

دو بحث ی «نگاه» همسران به اختلاف و توجه به «نیازای یه دیگه» در چگونگی برخورد با اختلاف و بر طرف کردن زمینه های اون، اهمیت زیاد دارن؛ چراکه نگاه ها و نیاز ها، رفتار آدم ها رو هدایت می کنن.

نگاه: اون چه اهمیت داره توجه به نگاه های کلیدی مسلطیه که به اندازه ویروس های ارتباطی در نگاه همسران نسبت به اختلاف، مسمومیت ایجاد می کنه. نگاه کامل و سازنده درباره ی اختلاف و اختلاف از سه بخش تشکیل می شه:

1- اختلاف میان همسران چیزی طبیعی و دوری ناپذیره. بعضی از همسران فکر می کنن باید با کپی برابر اصل خود ازدواج کنن و تحمل هیچ مخالفت، سلیقه ی متفاوت و نظر دیگری رو ندارن.

2- نیازای زن و شوهر به یه اندازه معتبره؛ زن و شوهر با درک نیازای یه دیگه و توجه به تأمین نیازای دیگری می تونن زمینه ی آرامش یه دیگه رو جفت و جور کنن.

3- بهترین راه حل واسه حل اختلاف، توافق دو طرف درباره ی موضوع مورد اختلافه؛ بهترین راه حل واسه اختلاف زن و شوهر راه حلیه که در اون منافع هر دو طرف تأمین شه.

نقش درک نیازای همسر در مدیریت اختلاف: به موازات نقش نگاه در روش ی روبه رو زن و شوهر با اختلاف، شناخت و توجه به نیازای طرف مقابل نقش اساسی در کاهش زمنیه های اختلاف یا ایجاد بحران در روابط همسران داره.

ویلیام گلاسر می گوید: «هر کاری که ما می کنیم خوب یا بد، مؤثر یا بی اثر، دردناک یا لذت بخش، دیوونه وار یا مناسب… واسه ارضای نیروهای قدرت مند داخل خودمونه.» به نظر ی ایشون حتی رفتار ناجور هم در اختیار کارکردی خاص س؛ به طوری که این گونه رفتارها به طرزی خراب و منحرف یه نیاز روان شناسانه رو رفع می کنه. هرچه همسران، انگیزه ی داخلی رفتار طرف مقابل رو بیش تر بفهمن، بهتر می تونن تغییر مثبت به وجود بیارن؛ طوری که اگه در بر طرف کردن اون نیاز ها به همسران شون کمک کنن، تماشاگر تغییر رفتار همسرشون در جهت مثبت هستن (گلاسر[2]،1386، 63).

مطلب مشابه :  منابع تحقیق درموردقانون مدنی، فقه امامیه، حقوق اروپایی، ضمن عقد

گری چاپمن عقیده داره که پنج نیاز اساسی، رفتار آدم رو تحت اثر قرار می دهد و بیشتر وقتا انگیزه ی رفتار رو تشکیل می دهد. این نیازها به این توضیح هستن:

  1. 1. نیاز به عشق: اساسی ترین نیاز آدم ها، نیاز به عاشقی کردن و مورد عشق واقع شدنه. میل و آرزوی دوست داشتن بقیه، انگیزه ی فعالیت های نوع صمیمی و خیرخواهانه ی بشر هم هست. وقتی آدمی به بقیه کمک می کنه، احساس خوبی درباره ی خودش داره. از طرف دیگه، بخش قابل توجه ای از رفتارای آدم با انگیزه ی دریافت عشق و محبت صورت می گیرد. وقتی آدم احساس می کنه که بقیه به اون توجه دارن و خوش بختی اون واسه اون ها مهمه و علایق اون رو دنبال می کنن، رفاه و آسایش اون رو می خواهند، احساس می کنه که مورد عشق و محبته. کلمات محبت آمیز و عاشقانه ی همسران به یه دیگه نیازای اون ها رو به دوست داشتن دیگری ارضا می کنه و از طرف دیگه عشق و به احتمال قوی دوستی طرف مقابل رو به دنبال داره.
  2. نیاز به آزادی: هر انسانی آرزو داره که خودش زندگی رو پیش ببره و پایین نظر بقیه نباشه؛ به عبارت دیگه، آدم خواهان آزادی در انتخاب روش ی زندگیه. به همین دلیل، همسران می خواهند آزادانه احساسات، افکار و آرزوهای خود رو بگن و آزادانه اهداف خود رو انتخاب کنن و اون چه رو واسه شون لذت بخشه بخونن، بنویسن و برنامه های مورد علاقه ی خود رو از تلویزیون تماشا کنن. این آرزوی آزادی به یکم قویه که هروقت همسری احساس کنه که شریک زندگی اش تلاش در کنترل اون داره، موضع دفاعی می گیرد و عصبانی می شه. البته اون اشاره می کنه که آزادی هیچوقت مطلق و بی حد و محدودیت نیس و زوجینی که نتونن بین عشق و آزادی تعادل برقرار کنن، هیچوقت زندگی رضایت بخشی ندارن.

3- نیاز به مهم بودن: سومین احتیاجی که انگیزه ی رفتار آدمیه، نیاز به مهم بودنه. این نیاز، داخل همه ی آدم ها آرزوی انجام کاری رو ایجاد می کنه که به اون ها احساس رضایت و اهمیت می دهد. خیلی از رفتارای ما از این نشأت می گیرد که می خواهیم اثر مهمی بر جهان بذاریم و در یاد همه بمونیم. تشکر همسران از یه دیگه موجب ارضا شدن این نیاز می شه.

مطلب مشابه :  پایان نامه رشته مدیریت :عملکرد خانواده

4- نیاز به استراحت: آدم ها از نظر فیزیکی، ذهنی و عاطفی اونقدر خلق شده ان که به ضرب آهنگ و تعادل بین کار و بازی نیاز دارن. روش های بر طرف کردن این نیاز بی شماره و تحت اثر علایق منحصر به فرد افراد قرار داره.

5- نیاز به کسب آرامش: نیاز در کانون داخلی آدم قرار داره و چیزی داخل آدم هست که به دنبال اتصال با جهان غیرمادیه. بشر عطشی الهی داره که اون رو مجبور می سازه بالاتر از دنیای مادی و فعالیت های روزمره به جست وجوی معنا بپردازد. (چاپمن[3]، 1386، 63-71)

معنی اختلاف: در واقع اختلاف یعنی: نبود توافق و مخالفت دو فرد با یکدیگر، اختلاف و نظرات و اهداف و رفتاری که درجهت مخالفت با دیگری صورت می گیرد و هم اینکه جنگ ای بین افراد دراثر منافع  ناهمسو و اختلاف اهداف و ادراکات جور واجور.

اختلاف به طور طبیعی درتمام زمینه های شغلی،تحصیلی،خانوادگی،ازدواج و درسطح فردی وجمعی روی می دهد. روابط خانوادگی فشرده ترین موقعیت واسه اختلافات بین فردیه. روابط عاطفی وعاشقانه زمینه رابرای آزمایش زدن جدی مهارتهای یاد گرفته شده واسه زندگی آماده می کنن. در رابطه بین افراد اختلاف وقتی بروز می کنه که فرد بین اهداف،نیازها،یا امیال شخصی خودش و اهداف،نیازها و امیال شخصی طرف مقابلش ناهمسازی و نابرابری می بیند بروز اختلاف و نبود تفاهم درخانواده چیزی شایعه و هیچ خونواده ای از این مستثنی نیس، اما بعضی وقتا این اتفاقات به اختلاف های شدید منجر می شه. کافیه نگاهی به صفحات روزنامه یا گذری به دادگاه خونواده بزنین. این روزا خونواده ها درگیرانواع مختلفی ازتعارضات واختلافات شدید هستن که این اختلافات باعث نبود کارکرد خوب و سالم خونواده به عنوان اولین و قدیمی ترین نهاد اجتماعی[4]  می شه. نهادی که وظیفه اصلی اون ایجاد روحیه وشخصیت سالمه خود به دلیلی واسه مشکلات عاطفی،رفتاری وشخصیتی تبدیل شده تعاریف زیاد واسه واژه اختلاف زناشویی ارائه شده. پزشکان سیستمی اختلاف زناشویی رو دعوا برسر تصرف پایگاه‏ها و منابع قدرت و حذف امتیازات دیگری می‏دانند (براتی،۱۳۷۵).

 

[1] konet

[2] glaser

[3] chapman

[4] Family Institution