شرایط آب و هوایی، انتخاب طبیعی، قرن نوزدهم، مرور زمان

ی رسید.

کامل گریفیت (Tom Griffiths) و پیتر پدریک (Peter Pedrick) در سال ۱۹۹۸، وب سایت gapyear.com رو پایه گذاری کردن. واسه اولین بار، این سایت بستری درست کرد که پیشنهاد های لازم واسه سفر رو به علاقه مندان ارائه می کرد و جایی واسه کوله گردان بود تا با هم رابطه برقرار کنن و تجربیات خود رو از راه دنیای مجازی به هم منتقل کنن.

مرزهای پایانی، سفر به انتهای سیاره و بالاتر از اون

در دنیا محدودیت های زیادی هست ولی اون چیزی که محدودیت نداره، کنجکاوی بشره.

سرنوشت ما با گشت و گذار و سفر گره خورده. بزرگ ترین سفرهای عصر جستجو، عصر طلایی سفر رو به وجود آورده و اشتیاق بشر رو واسه گشت و گذار در گوشه و کنار دنیا، زیاد کرده.

در دنیا محدودیت های زیادی هست ولی اون چیزی که محدودیت نداره، کنجکاوی بشره

جهان کم کم در نقشه ها و ذهن های بشر شکل می گرفت اما هنوزم فضاهای خالی در اون وجود داشت. کاشفان عصر ویکتوریایی مثل دیوید لیوینگستون (David Livingstone) و هنری مورتون استنلی (Henry Morton Stanley) به جستجو در سرزمین های نامعلوم و وحشی قلب قاره آفریقا پرداختن در حالی که کاشفانی چون رابرت بیورک (Robert Burke) و ویلیام ویلز (William Wills) در سرزمین های وسیع و دورافتاده ی استرالیا به جستجو پرداختن.

تاریخ سفر

پرتره ای از ویلیام ویلز

در سال ۱۸۳۱، یه طبیعت گرای جوون به نام چارلز داروین یه سفر کشف پنج ساله به دور دنیا انجام داد. در جریان این سفر، اون عاشق ی زمین شناسی و زیست شناسی شد و به مطالعه در طبیعت پرداخت. از یافته های این سفر اون بود که چند سال بعد، داروین نظریه ی فرگشت و انتخاب طبیعی رو مطرح کرد.

تاریخ سفر

پرتره ای از داروین

قرن گذشته، زمونه ای بود که توجه جهان به طرف بی آخر های دنیا جلب شد؛ عمیق ترین اقیانوس ها، بلندترین قله ها، مناطق قطبی و حتی بالاتر از کره ی آبی کوچیکی که در اون زندگی می کنیم؛ سفر به فضا.

سفر به قطب، سفر به انتهای سیاره

در آخرای قرن نوزدهم و ابتدا قرن بیستم، توجه خیلی از کاشفان، به مناطق قطبی سیاره جلب شد؛ یعنی در دوره ای از تاریخ که وسایل حمل و نقل و دریانوردی به اندازه ای توسعه یافته بود و پیشرفت کرده بود که امکان سفر به قطب شمال و جنوب ، مقابله با شرایط آب و هوایی سخت و طاقت فرسای اونا جفت و جور شده بود.

تاریخ سفر

روئالد آموندسن و همراهانش در قطب جنوب، سال ۱۹۱۱

 از ابتدا دهه ی ۱۵۰۰، کاشفانی در دنیا به دنبال کشف گذرگاه شمال غربی بودن؛ یه راه دریایی که از راه اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس آروم و اطلس رو به هم وصل می کنه. اما این هدف تا سال ۱۹۰۳ محقق نشد؛ وقتی که یه نروژی به نام روئالد آموندسن این راه رو طی کرد.

تاریخ سفر

روئالد آموندسن

سفرهای و تلاش های آموندسن، بسیار مهم و موثر بود. کشف راه گذرگاه شمال غربی، کافی بود تا نام اون به عنوان یه کاشف افسانه ای در تاریخ ثبت شه. اما در کمال حیرت زدگی، اون به سفرهای کشف و تلاش هاش ادامه داد و اولین کسی بود که به قطب شمال و جنوب سفر کرد. اون در سال ۱۹۱۱ به قطب جنوب و در سال ۱۹۲۶ به قطب شمال رسید.

تاریخ سفر

رابرت فالکون اسکات
قرن گذشته، زمونه ای بود که توجه جهان به طرف بی آخر های دنیا جلب شد؛ عمیق ترین اقیانوس ها، بلندترین قله ها، مناطق قطبی و حتی بالاتر از کره ی آبی کوچیکی که در اون زندگی می کنیم؛ سفر به فضا

البته بد نیس اینجا به نام رابرت فالکون اسکات (Robert Falcon Scott) اشاره کنیم؛ کاشف بریتانیایی که قبل از آموندسن، یه سفر کشف واسه رسیدن به قطب جنوب رو رهبری کرده بود. وقتی که اون و همراهانش به قطب جنوب رسیدن یعنی در تاریخ ۱۷ ژانویه سال ۱۹۱۲، فهمیدن که تیم آمانسون ۳۴ روز قبل از اونا به قطب رسیده و اونجا رو ترک کرده ان. اسکات و همراهانش، ناامیدانه راه برگشت رو در پیش گرفتن اما زنده بازنگشتند. پیکرهای خسته و یخ زده ی اونا ده ماه بعد تو یه چادر پیدا شد.

در کمال تعجب، تقریبا نیم قرن گذشت تا بشر واسه بار دوم به قطب جنوب پا گذاشت؛ دستاوردی که به شکل سفر کشف Commonwealth Trans-Antarctic بدست اومد. یکی از اعضای این تیم، ادموند هیلاری بود که اسمش رو ۵ سال قبل از صعود به بعضی از قله های هیمالیا، در تاریخ ثبت کرد. اون و تنزینگ نورگی اولین آدم هایی بودن که تحت پوشش سفر کشف کوه اورست در سال ۱۹۵۳ به قله اورست صعود کردن.

تاریخ سفر

اورست

تاریخ سفر

ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی

گروهی که راهی این سفر کشف شد شامل تیمی از نیوزیلند بود که ادموند هیلاری اونا رو رهبری می کرد و تیمی از مطالعه قسمت ششم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *