شهر تبریز، آذربایجان، صنایع دستی، حوادث طبیعی

یبایی با تاسیسات توریستی به نام مقبرالشعرا در این محل ایجاد شده که آرامگاه یکی از بزرگ ترین شاعران معاصر کشورمون (شهریار) هم در این محل قرار داره.

مقبره الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان های تاریخی شهر تبریزه که در محله سرخاب هستش است. مقبره الشعرا در گذشته با اسامی حظیره الشعرا، حظیره القضاه، قبرستان سرخاب هم نامیده می شد، اما بدیش اینه گذشت روزگاران و مهم تر از اون حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری اون رو از بین برده.

به دلیل متروک شدن مقبره الشعرا تبریز، آرامگاه شعرای تبریز پس از زمین لرزه های سال های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و به دلیل مدفون شدن خیلی از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریورماه ۱۳۵۰ خورشیدی مسابقه ای واسه طرح یه بنای یادبود در مقبره الشعرا به وسیله روزنامه های اطلاعات و کیهان و مجله یغما برگزار گردید و پس از چندین پیشنهاد (غلام رضا فرزان مهر) انتخاب شد و عملیات احداث بنای یادبود شروع گردید. هم حالا این بنای یادبود نماد مقبره الشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز حساب می شه و این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگرانه.

معروف ترین آرمیدگان مقبره الشعرا تبریز، آرامگاه شعرای تبریز به توضیح زیره:

اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمدحسین شهریار.

سوغات و صنایع دستی تبریز

سوغات تبریز

تبریز یکی از شهرهای مهم ایرانه که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری هر روز از اون بازدید می کنن. شهری که سوغاتی های رنگارنگ و بی نظیرش در تموم دنیا شهرهه. صنایع دستی، شرینی جات و غذاهای تبریز مورد توجه مسافران و گردشگران بوده که به گوشه ای از اون اشاره می کنیم.

شیرینی نوقا

نوقای تبریز

یکی از شیرینی های خوشمزه تبریز که طرفداران بسیاری داره، نوقا یا لوکاست که از خونواده گز اصفهان حساب می شه. این شیرینی در جای جای دنیا، امروز، دیده می شه اما نوقای تبریز بسیار محبوب و مشهوره. مواد اصلی نوقا سفیده تخم مرغ، شکر، گردو، وانیل و… است. شیرینی لذیذی که با یه فنجون چای طعمی بسیار لذت بخش داره. بعضی وقتا در جفت و جور اون از نون میکادو هم به کار گیری می شه. در سفره عید و مراسم شادی و جشن و سرور بیشتر هموطنانمان به خاص تبریزی های عزیز، این شیرینی دیده می شه.

شیرینی قرابیه

قرابیه تبریز

از شیرینی های سنتی و گران قیمت تبریز یه جور کلوچه خوشمزه و خوش عطر به نام قرابیهه. قرابیه که از آرد، شکر، وانیل، تخم مرغ و … جفت و جور می شه در اعیاد باستانی و مذهبی جایگاه خاص ای داره. تنوع اون در نوع مغزهاییه که در اون به کار برده می شه؛ مثل قرابیه پسته ای و نارگیلی و گردویی.

باقلوا

باقلوای تبریز

باقلوا شیرینی محبوبی در بین ایرانیانه. این شیرینی از کشورای ترکی و آسیای میونه به بقیه نقاط دنیا رفته. طعم بهترین باقلواهای ایران رو در شهر تبریز می چشین.

باقلوا رو از آرد، شکر، تخم مرغ، هل و … جفت و جور می کنن و دارای طعم های متفاوت پسته ای، نارگیلی، بادامی و شکل های جور واجور مربعی، لوزی و لوله ایه. باقلوا می تونه یه سوغاتی بسیار مناسب واسه آشنایان و فامیل در داخل و بیرون از ایران باشه.

اریس

اریس تبریز

اریس شیرینی اصیل و قدیمی تبریزیه که از شیر، شکر، وانیل، پسته، کاکایو و… درست می شه و شکل های جور واجور مختلفی به نام تسبیحی و کاکایویی داره. طعم های متفاوت این شیرینی دلیل اون شده که هر ذائقه ای اون رو دوست داشته باشه.

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم رو همه مردم ایران به خاص کودکان می شناسند و از معروف ترین شیرینی های تبریزه که در بیشتر شیرینی و آجیل فروشی های ایران دیده می شه. بیشتر مواقع در کنار آجیل می گذارن و یکی از خوردنی های خوشمزه در شب یلدا و اعیاده. راحت الحلقوم رو از شکر، آب، گلاب، جوهر لیمو، آرد و… جفت و جور می کنن.

شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه

لطیفه، شیرینی بسیار سبک و نرمیه که در بین اون خامه می گذارن و طعمی بسیار دلچسب داره. لطیفه رو از تخم مرغ، آرد، نشاسته ذرت، پودر قند، بکینگ پودر، وانیل جفت و جور می کنن. حتما در شهر خود طعم اون رو بارها چشیده اید اما طعم شیرینی لطیفه تبریز رو در شهر تبریز باید تجربه کرد.

شیرینی کنجدی

شیرینی کنجدی

از دیگر شیرینی های محبوب و معروف تبریز و آذربایجان شرقی، شیرینی کنجدی بسیار خوشمزهه که از زرده تخم مرغ، شکر و کنجد جفت و جور شده و در جشن ها، مهمانی ها و شب نشینی ها به کار گیری می شه.

حلوا بزرک

حلوای بزرک

در شیرینی فروشی های تبریز یه جور حلوای
تیره رنگ می بینید که اهالی تبریز بسیار در وصف اون می می گن. این حلوا که خواص بسیاری داره از یه جور دانه روغنی به نام بزرک مشکی جفت و جور می شه، این دانه رو از عطاری های تبریز هم می توان جفت و جور کرد.

نون زنجبیلی

نون زنجبیلی تبریز

تبریزی ها نانی خوشمزه و پرطرفدار رو از آرد، تخم مرغ، روغن، کره، ماست، شیر و پودر زنجبیل و… جفت و جور می کنن و در مهمانی های مهم خود چون سفره افطار، سفره صبحونه و… نوش جون می کنن.

آجیل و خشکبار

آجیل و خشکبار تبریز

تنقلات تبریز از گذشته های دور شهره جهان بوده و از شکل های جور واجور صادراتی مهم ایران به بیرون مرز کشور از دوره قاجار تا این روزا. آب و هوای مناسب این شهر دلیل جفت و جور و آماده سازی شکل های جور واجور خشکبار شده. تبریزی ها به دو روش سنتی و صنعتی میوه هایی مثل آلو، هلو، انگور، زردآلو و… رو خشک می کنن.

صنعت چرم (کفش)

صنعت چرم(کفش)تبریز

کفش دست دوز تبریز از گذشته تا الان طرفداران بسیاری داشته. مشتریائی که تجربه راحتی و دووم اون رو دارن، واسه این صنعت احترام خاص ای قائل ان. با این که کفش های ماشینی متنوعی این روزا در گوشه و کنار بازار دیده می شه. این مشتریان به دنبال طنین آهنگ چکش صنعتگران کفش دست دوز به بازار تبریز می روند. امروز بالغ بر ۲۰۰۰ کارگاه تولید کفش با ۵ هزار فروشگاه عرضه کفش و لوازم جانبی در شهر تبریز در حال فعالیت هستن که با همون کیفیت گذشته و با به کار گیری تجربه بزرگان این حرفه، کفش های بادوام و راحتی رو با سرعت و روش های نوین دوخته و عرضه می کنن.

قالی بافی و تابلو فرش

قالیبافی و تابلو فرش تبریز

از مراکز مهم تولید فرش دستباف اصیل ایرونی استان آذربایجان و به خاص شهر تبریزه. هنرمندان این خطه نقش بسیار مهمی در حفظ این هنر اصیل داشته ان. یکی از اجناس کارگاه های قالیبافی، تولید تابلو فرش هایی خوشگل با طرح هایی خیره کننده و خیال انگیزه.

امروز دست رنج قالیبافان هنرمند تبریزی در تموم دنیا شهرهه و یکی از شکل های جور واجور صادراتی ایران حساب می شه. خیلی از گردشگران خارجی، جفت و جور قالی ها و تابلو فرش های تبریزی رو در اولویت خرید سوغات خود قرار می بدن.

حجاری سنتی

حجاری سنتی تبریز

هنر حجاری سنتی از گذشته های دور مورد توجه ایرانیان بوده که رونق قبلی خود رو نداره. اما هنرمندان تبریزی جانی تازه به اون بخشیده ان و آثار با ارزشی رو در این رشته هنری خلق کرده ان. حجاری یه جور حکاکی روی سنگه که بعد از برش سنگ، طرح مورد نظر رو پیاده کرده و با قلم فضاهای مثبت و منفی رو تراشیده و بعد اون رو پرداخت می کنن.

نقره کوبی

نقره کوبی تبریز

رشته نقره کوبی از صنایع اصیل ایرانیه که در شهر تبریز رواج داشته. بیشتر نقره رو روی تسبیح های مخصوصی از جنس هسته میوه آووکادو، چوب یسر، آبنوس، عناب و صندلوس کار می کردن. علاوه بر اون روی اشیای دیگری چون تابلوهای تزیینی، پایه فندک، پیپ، زیرسیگاری، استکان، عصا، چوب سیگار و… نقره کوبی می کنن.

تابلو سنگ 

تابلو سنگ تبریز

در شهر تبریز چندسالیه که هنرمندان تبریزی تابلوهایی سنگی رو با هنرمندی تموم خلق می کنن و این تابلوها مورد توجه خیلی از مسافران و گردشگران قرار گرفته. اون ها با سنگ ریزه های طبیعی تابلوهایی رو طراحی می کنن که علاوه بر جذابیت و تنوع از دووم و موندگاری خوبی برخورداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *