مثبت اندیشی کلید بهبود کیفیت زندگی

در ساختار شخصیت ما آدما، افکار از اونقدر از اونقدر قدرتی دارن که می تونن سازنده یا خراب کننده باشن، پس باید بیاموزیم که افکارمون رو هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی به موفقیتا و کامیابیای بزرگی برسیم. یکی از این راه کارا یادگیری روش هاییه که باعث مثبت اندیشی در ما می شه و افکار منفی رو از ما دور می کنه. در زیر به چندین مورد از پیشنهادایی که باعث ایجاد مثبت اندیشی می شن اشاره می شه:

• لیستی از صفات مثبت خود تهیه کنیم و راه های تقویت اونا رو پیدا کنیم و تجربه کنیم.

• لیستی از افکار منفی خود درزمان روز تهیه و سعی کنیم واسه هر فکر منفی یک فکر مثبت برابر پیدا کنیم تا به کمک اون بتونیم با افکار منفی مقابله کنیم.

• سعی کنیم در گفتار و برخوردهای روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم. مثلا در ملاقات با بقیه به جای استفاده از کلمه خسته نباشین که دارای بار منفی و القای حس خستگیه، بگیم خدا قوت، خوشحال باشین.

• افکار خود رو متوجه خوبیا و جنبه های مثبت زندگی کنیم تا به مرور مثبت نگر شیم.

• با خوش بینی، سعی کنیم دستوراتی رو به ذهن خود بدیم که اندیشه های جدید مثبت شکل گیرند.

• هر روز صبح که از خواب برمی پاشیم با نگاه کردن به منظرهای قشنگ، روز خود رو با نشاط شروع کنیم.

• از افراد منفی نگر یا موقعیتایی که باعث ایجاد افکار بد یا منفی می شن دوری و یا سعی کنیم کمتر با اونا برخورد داشته باشیم.

• به مشکلات به عنوان ازمایشی واسه آزمایش تواناییای خود نگاه کنیم و هیچوقت نتیجه بدی رو پیش بینی نکنیم چون مشکلات فقط به اندازه ای مهم هستن که ما اونا رو مهم میدونیم.

• به لحظات و خاطرات قشنگ و دوست داشتنی گذشته خود فکر کرده و سعی کنیم اونا رو تکرار کنیم.

• از دودلی و دودلی دوری کرده و کارا رو با جدیت دنبال کنیم.

• به ندای منفی داخلی خود و تلقینای نگران کننده و تخریب کننده بقیه بی توجه باشیم و سعی کنیم عکس اونا رو انجام بدیم.

• به قدرت بیکران خدا ایمان داشته باشیم و با خود تکرار کنیم که من لیاقت بهترینا رو دارم و با لطف خدا بهشا می رسم.

• از بین اهداف خود هدفی رو انتخاب کنیم که امید بیشتری به موفقیت اون داریم و در سعی واسه تحقق اون، به فکر تایید یا تکذیب بقیه نباشیم.

• در توضیح احوال و زندگی خود از کلمات مثبت استفاده کنیم.

• در تعریف از افراد خونواده یا دوستان از کلمات مثبت و روحیه بخش استفاده کنیم.

• هیچوقت شعار خواستن، توانستنه رو یادمون نره و بدونیم که در سایه سعی بهش چه بخوایم می رسیم.

• قدر لحظات زندگی رو بدونیم و اونا رو بخوبی استفاده کنیم، چون هیچوقت تکرار نخوان شد.

• واسه تغییر شرایط و شرایط نامساعد اقدام کنیم و مطمئن باشیم که میتونیم اونا رو از بین ببریم.

• از خود انتظار بیشتر از حد نداشته باشیم و خود رو همه فن حریف ندانیم، یعنی، از کمال گرایی مطلق که باعث اضطراب و احساس عجز و ناتوانی می شه دوری کنیم.

• خود رو از قید و بندهای آزار دهنده آزاد ساخته و ساده زندگی کنیم تا فکر و خیال راحت ای داشته باشیم.

• از تنهایی و گوشه گیری که باعث ایجاد افکار منفی می شه دوری کرده و اوقات خود رو در جمع خونواده و دوستان سپری کنیم.

مثبت اندیشی کلید موفقیته. مثبت اندیشی، موجب آرامش داخلی، موفقیت، روابط بهتر و سلامتی بیشتر می شه. امور روزمره زندگی، با مثبت اندیشی به آسونی میگذرن. زندگی، امیدوارانه تر و شادی بخش تر می شه و خوشبختی و رضایت خاطر بیشتری بر فضای زندگی حاکم می شه.

مثبت اندیشی,مثبت اندیشی و موفقیت,مثبت اندیشی در قرآن
مثبت اندیشی در روانشناسی
مثبت اندیشی

هم اینکه بخونین :
رابطه جنسی جذاب ترین زنان دنیا این جور س 18+
مثبت اندیشی مسریه. افراد دور و بر شما افکار شما رو گرفته و به همون ترتیب تحت اثر قرار می گیرن. یعنی احساسات شما به بقیه انتقال می کنه. اگه شما به خوشبختی، سلامتی و موفقیت فکر کنین، در اون صورت مردم هم شما رو بیشتر دوست دارن چون که از نوسانات و احساساتی که از ذهن و فکر مثبت پخش میشه، حال می کنن.

اگه می خواین طرز فکر خود رو تغییر بدین به دستورالعملای زیر توجه کنین تا قدرت تفکر مثبت خود رو بهتر کنین:

۱) همیشه از واژه های مثبت در گفت و گوهای خود استفاده کنین یعنی از معجزه جملاتی مثل من میتونم، من قادرم، این کار ممکنه و … برخوردار شید.
۲) به افکار منفی توجه نکنین و اونا رو با افکار شادی بخش و سازنده جانشین سازید.
۳) در مکالمهای خود با افراد دیگه، از واژه هایی که حس توانایی، قدرت، خوشحالی و موفقیت رو تو ذهن اونا بر می انگیزاند، استفاده کنین.
۴) قبل از شروع هر کاری، در ذهنتون یافته های موفقیت آمیز اونو تجسم کنین. اگه با ایمان به خود،به مسائل بهش دقت کنین، به طور حتم با یافته های شگرفی رو به رو میشید.
۵) هر روز کمه کم یک مطلب نشاط آور و روحیه بخش بخونین.
۶) فیلمایی تماشا کنین که شما رو خوشحال می کنه. به اخبار گوش بدین و روزنامه بخونین اما به میزان کم و بدون این که بذارین بر احساسات شما اثر بزاره.
۷) با آدمایی رفت و اومد کنین که مثبت فکر می کنن.
۸) همیشه پشت خود رو هنگام نشستن و راه رفتن صاف نگه دارین، این کار اعتماد به نفس و نیروی داخلی شما رو تقویت می کنه.
۹) قدم بزنین، شنا کنین و در فعالیتای جورواجور شرکت کنین چون این کار به پیشرفت و بهبود نگاه مثبت کمک می کنه.
۱۰) مثبت فکر کنین و توقع داشته باشی که به یافته های و موقعیتای مطلوب برسین حتی، اگه حالا زندگی شما اون طور که می خواین نباشه، بعد از گذشت یه مدت دیدگاه ذهنی و شرایط زندگیتون تغییر می کنن.
۱۱) وقتی بگید: میتونم و انتظار موفقیت رو داشته باشین، اعتماد به نفس و شادمانی بیشتری در خود پیدا میکنین پس ذهن خود رو با روشنایی، خوشبختی، امید، احساس امنیت و قدرت پر کنین تا خیلی زود زندگی تون این مشخصات رو مشخص کنه.

همه ما با مثلا و حـکایـات زیـادی در مـورد خـوش بـیـنی بـرخـورد کردیم، امـا ممکـنه قـدرت حقـیقی دیــدن جـهـان از راه عینک خوش بینـی رو درک نـکرده بـاشـیـم.
به گزارش خبرنگار «سلیم نیوز»؛ همه ما با مثلا و حـکایـات زیـادی در مـورد خـوش بـیـنی بـرخـورد کردیم، امـا ممکـنه قـدرت حقـیقی دیــدن جـهـان از راه عینک خوش بینـی رو درک نـکرده بـاشـیـم.قدرتی که می توانـد بر همه چیز بسیار اثـر گـذار بـاشـد اززندگی روزمره و انتخاب همسر گرفته تا گزینه های شغلی و موفقیتهای دراز مدت.

نواهای درون ذهن شما

اون نـدای درونـی ذهـن شـمـا کـه زمـزمـه مـی کـنـد، هـر چـیزی شدنیه بـجـای غیر ممکنه، یا چه روز خوبیه، بجای زندگی سخته همانـند نوری واسه گذشتن از پیچ و خم دشواریهای زندگی یاریتون میکنه.

خوش بینی محض در افراد بصورت نادر پیدا شده و اینجور اشخاصی بیشتر مـورد پـسند دیـگـران نیستن. ما کسائی که همیشه در حال خوشحالی و شـادمـانی هسـتـند رو مـورد تـمسخر قـرارداده و خـود آشـکارا بـخاطر بـدی هـوا یـا کـمبـود چای در دفترکار دچار دودلی میشیم. در حـیرتیم که اونا چیجوری میتواننـد دنـی رو اون طور که هست نبینند؟ — دنیایی که پر از مشکلات و بی عدالتیه.

خوب، حقیقت اینه که اونا عقـیـده دارن که دنیا به همراه مردمش دارای عیوب و کمبود هستن، اما به سـادگی دقق شدن روی چیزای خوب رو برمـی گـزینـند. و اینجور دیدگاهی فواید بزرگی رو بدنبال داره؛ سلامتی بهتـر، انـرژی بیـشتر، خلاقیت، تواناییای حل مسئله و یک حس کلی سرور و شادمانی.

پس، میتونیم یک سوئیچ خوش بینی کوچیک رو در ذهنمون روشن کرده و بلافاصلـه شاهـد اثـرات و نـتایج مطلوب اون باشیم؟ بدیش اینه آنـقدرهـا هـم سـاده نـیـست — امـا روشهـایی وجود دارن که بشه با اونا مثبت بـودن ر تـمـرین کـرده تـا بـصورت واکـنـشی طبیعی در بیاد و منفی نگری رو کم کنه.

تست خـوش بینی انتهای مقالـه رو انـجام داده تا در مـورد هرگـونه تـمایلاتی که به طرف منـفـی انـدیشی داریـد و نـیـز چـگونـگی قدم برداشتن واسه بهبود دیدگاهـتان نسبت به مسائل، آگاهی حاصل کنین.

سلامتی شما بهش بستگی داره

اشـخاص خوش بین در برابر بیماریهای عفونی و مسری مقاومتر بوده و بهتر می تواننـد امراض طولانی رو از خود دفع کنن. تو یه مطالعه علمی محققان 96 مردی که یک بار دچار حمله قلـبی شـده بودن رو مورد بررسی قرار دادن. بعد از طی مدت هشت سال، از هر 16 مرد بـدبیـن، 15 نفرشان جون باختن و از هــر 16 نــفـر مــرد خــوش بـیـن فـقـط پــنج نفرشان از دنیا رفتند.

امـروزه بـطرز گـسترده ای باور بر اینه که خوش بینی قابلیـت سیـستم دفـاعـی بدن رو واسه جنگ با بیماریا زیاد می کنه. این ممکنه بهش دلیل باشه که افراد خوش بین دارای پایین ترین سطح استرس در یک جامعه می بـاشند. و هــمگی ما می دونیم که استرس کمتر به معنی داشتن بدنی سالمتره.

پیش به طرف مسائلی که ممکنه بخواهید اونا رو تغییر بدین…

خود شکوفایی کام بخش

بـرای بـسیاری از افـراد، عـقایـد تـعییـن کنـنده اعـمال و طـرز بـرخوردها نسبت به زندگیمیباشد. از آنجایی کـه رفتارها و نگرشا اینجور نـقش کلی ای در چگونگی احسـاس شما اجرا می کنن، باید عقاید رو بازنگری کرده و بـرآورد کنین که کدوم یـک بـه نفـعتـان و کدوم یـک به ضررتونه. میزان خوش بـینی شـما نوع نگرشتان رو نسبت به زندگی و دنیای دور و بر مشخص می کنه. اگه احساس میکنین نیـاز دارین انـدکی خـوش بین تر باشه، نکات زیر رو دنبال کنین.

شرایط دوپهلو رو درک کنین

هیچ موقع با موقیتعهای دوپهلو جوری برخورد نکنـید کـه گویـی دوپهلو نیستن. همیشه با مـسائل اون گـونه که هستن رفتار کنین. مثلا وقـتی روی جنسی سرمایه گـذاری می کنین، به خود بقبولانـید کـه ممکنه اون جنس ارزون شده و شما مقداری از پول خود رو از دست بدین.

با این حال فرد خوش بین این نکته رو میدونه و خطر میکنه و بـه از دسـت دادن مقداری پول اهمیت نمی ده. هم اینکه هنگام روبرو شدن با این موقیتهای دوپهلو، تفـسیرهای منفی ممکنه منتهی به افسردگی و مریضی گردند.

جور واجور فکر کنین

افراد خوش بین بر خلاف افراد بدبین از تفکری ملون برخورداند. در برابر موقیعتا و ایده های جدید روشنفـکرتر بـاشید. از مـسر بـودن در مـورد دیـدگاه هـای خـود بـاز وایس تاده و شروع به لذت بردن از افکار و نظرات بقیه کنین.

همه چیز رو قطعی ندونین

افراد خوش بین کم مسائل رو قطعی و بدون اشکال میدونن؛ اونا همیشـه انتقاد پذیر بوده و نظرات خوب بقیه رو روش زوم کرده و بدنبال اصلاح خود هستن.

مسائل رو تغییرپذیر تصور کنین

افـراد خوش بین می دونن که تغییر و تغییر یک چیز خوب و ضـروری اسـت. آنـهـا طـرز برخوردهای برابری پذیر و قابل تغییری از مسائل رو در خود بوجود میارن.

تفکری به ویژه داشته باشین

افراد خوش بین تمایل دارن بجای این که در برابر مسائل کلی از راه راه حلای عمومی واکـنش نـشان دهند، با مسائل خاص بـرای رسیـدن بـه یـک راه حـل عـمـومـی دست بگریبان شن.

افکار خود رو تغییر بدین

در مورد رویدادهای بد همیشگی فکر نکنین. اگه رئیستان شما رو از کار برکنار کرد و یـــا در یـک امتـحــان مهم قبول نشدید، پیشنهاد ما اینه که با انجام کاری لذت بخـش افـکـار خود رو از مشکلاتتون دور کنین چون تفکر به مسائل در چـهـارچـوب مـنـفی ذهن منتهی به یافتن راه حلای کمتر می شه.

با کـمک کردن بـه احـوال خـود و کـسب اعتماد به نفس، افـرادی کـه دارای تمایلات بدبینانه هستن می تـوانند خود رو آزاد سـاختـه و خـلاقانه تـر فکر کنن. واسه بیشتر مردم گرفتن اینجور روحیه ای فقط چند هفته طول میکشه، اما بمحض یادگیری تــکنـیـک خوش بینی، دیگه برگشت به بدبینی بعید هستش.

۱– نسبت به خودمون احساس خوبی داشته باشیم و خود رو خوب ، دانا و با ارزش بدونیم.
۲– لیستی از صفات مثبت خود تهیه کنیم و راه های تقویت اونا رو پیدا کنیم و تجربه کنیم.
۳– لیستی از افکار منفی خود درزمان روز تهیه و سعی کنیم واسه هر فکر منفی یک فکر مثبت برابر پیدا کنیم تا به کمک اون بتونیم با افکار منفی مقابله کنیم.
۴– سعی کنیم در گفتار و برخوردهای روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم . مثلا در ملاقات با بقیه به جای استفاده از کلمه “خسته نباشین” که دارای بار منفی و القای حس خستگیه ، بگیم “خدا قوت” ، “خوشحال باشین” و امثال اونا.
۵– افکار خود رو متوجه خوبیها و جنبه های مثبت زندگی کنیم تا به مرور مثبت نگر شیم.
۶– با خوش بینی ، سعی کنیم دستوراتی رو به ذهن خود بدیم که اندیشه های جدید مثبت شکل گیرند.
۷– هر روز صبح که از خواب برمیخیزیم با نگاه کردن به منظره ای قشنگ ، روز خود رو با نشاط شروع کنیم.
۸– از افراد منفی نگر یا موقعیتهایی که باعث ایجاد افکار بد یا منفی می شن دوری و یا سعی کنیم کمتر با اونا برخورد داشته باشیم.
۹– به مشکلات به عنوان ازمایشی واسه آزمایش تواناییای خود نگاه کنیم و هیچوقت نتیجه بدی رو پیش بینی نکنیم چون مشکلات فقط به اندازه ای مهم هستن که ما اونا رو مهم میدونیم.
۱۰– به لحظات و خاطرات قشنگ و دوست داشتنی گذشته خود فکر کرده و سعی کنیم اونا رو تکرار کنیم.
۱۱– از دودلی و دودلی دوری کرده و کارا رو با جدیت دنبال کنیم.
۱۲– به ندای منفی داخلی خود و تلقینای نگران کننده و تخریب کننده بقیه بی توجه باشیم و سعی کنیم عکس اونا رو انجام بدیم.
۱۳– به قدرت بیکران خدا ایمان داشته باشیم و با خود تکرار کنیم که من لیاقت بهترینها رو دارم و با لطف خدا به اونا می رسم.
۱۴– از بین اهداف خود هدفی رو انتخاب کنیم که امید بیشتری به موفقیت اون داریم و در سعی واسه تحقق اون ، به فکر تایید یا تکذیب بقیه نباشیم.
۱۵– در توضیح احوال و زندگی خود از کلمات مثبت استفاده کنیم.
۱۶– در تعریف از افراد خونواده یا دوستان از کلمات مثبت و روحیه بخش استفاده کنیم.
۱۷– از چشم و هم چشمی و حسادت که باعث ایجاد افکار منفی میشه دوری و سعی کنیم روش خود رو خودمون انتخاب کنیم.
۱۸– هیچوقت شعار خواستن ، توانستنه رو یادمون نره و بدونیم که در سایه سعی به چیزی که بخوایم میرسیم.
۱۹– قدر لحظات زندگی رو بدونیم و اونا رو بخوبی استفاده کنیم ، چون هیچوقت تکرار نخوان شد.
۲۰– واسه تغییر شرایط و شرایط نامساعد اقدام کنیم و مطمئن باشیم که میتونیم اونا رو از بین ببریم.
۲۱– از خود انتظار بیشتر از حد نداشته باشیم و خود رو همه فن حریف ندانیم ، یعنی ، از کمال گرایی مطلق که باعث اضطراب و احساس عجز و ناتوانی میشه دوری کنیم.
۲۲– خود رو از قید و بندهای آزار دهنده آزاد ساخته و ساده زندگی کنیم تا فکر و خیال راحت ای داشته باشیم.
۲۳– از تنهایی و گوشه گیری که باعث ایجاد افکار منفی میشه دوری کرده و اوقات خود رو در جمع خونواده و دوستان سپری کنیم.
۲۴– هر وقت که احساس کردیم افکار منفی به سراغمون اومده ، وضعیت خود رو تغییر دهیم و به کاری سرگرم شیم.
۲۵– ممکنه هنگام خواب در رختخواب ، افکار منفی به سراغمون بیاد . پس تا خسته نشده ایم به رختخواب نریم.
۲۶– هیچوقت خود رو بدبخت و ضعیف و درمونده احساس نکنیم و از مطالعه و گوش دادن به اشعار و به ویژه آهنگهایی که اینجور حسهایی رو القا میکنن دوری کنیم.
۲۷– اعتماد به نفس خود رو در هر شرایطی حس کنیم و هیچوقت به بقیه اجازه ندیم اونو سست کنن چون اعتماد به نفس کلید خلق تفکر مثبته.
۲۸– خندیدن رو یادمون نره . خندیدن باعث میشه تا افکار ناراحت کننده و منفی جای خود رو به افکار مثبت و خوشحال بدن.
۲۹– بدونیم که اجرای راهکارهای تقویت مثبت هیچ هزینه ای ندارن و به سن افراد هم مربوط نمی شن.
۳۰– باید به تقویت مثبت اندیشی ایمان داشته باشیم و این شعار رو هیچوقت یادمون نره که “اگه افکارمون رو کنترل کنیم ، زندگی مون متحول میشه.

شفقنا- ب ـ قطبی در مورد مثبت اندیشی و نقش اون در بهبود کیفیت زندگی در روزنامه اطلاعات نوشت: «آخرش به اتوبوس رسیدم. بالای پلها مردی شیشه عسل به دست، وایس تاده بود و با چرب زبانی میخواس اونا رو به مسافران بفروشه. همین که پایم رو روی پله اول گذاشتم، تبلیغ عسل هاش رو قطع کرد و گفت: خانوما، آقایان، یک کمکی هم به این بنده خدا کنین، ثواب داره!چند ثانیه ای نگذشت که فهمیدم منظور اون آقا، من هستم که با اون وضعیت دارم از پلها بالا میام و لابد از کلاه بافتنی ام فکر کرده بود که می خوام درخواست کمک مالی کنم!

کنترل اعصابم رو از دست دادم، فریاد زدم و کارت دانشجویی ام رو بهش و همه مسافران نشون دادم، اما انگار کارساز نبود و همین که به عقب اتوبوس می رفتم تا صندلی خالی پیدا کنم، دستایی با پول خُرد به طرفم اومد که بیشتر عصبی ام کرد … »

سید محسن حسینی(طاها)، چیزی که رو که خوندین در کتاب«شکفتن در کویر» نوشته س، مجموعه داستانای کوتاه و گفتگوهای یک معلول در رفت و امد با جامعه.

زوجای هنرمند

معصومه نوری، همسر سید محسن حسینی(طاها) هم باورها و اندیشه های یک بانوی معلول ایرونی رو در کتاب «به چه دلیل صورتم خیس می شه؟»، به تصویر کشیده.

اون روحی لطیف و شاعرانه داره و علیرغم معلولیت جسمی، با سعی و صبری شگفت انگیز به جای در خونه موندن در زادگاه اش نیشابور، استفاده از نرم افزارهای رایانه ای رو یاد می گیره و تو تهران، در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی به ادامه تحصیل می پردازه. اون درباره سید محسن حسینی، همسرش می گه: «محسن با وجود جسمی ضعیف، با روحی بلند تونست با سعی و همت خود و زحمات خونواده اش، همه مشکلاتی رو که سد راه پیشرفت اش می شد، از سر راه خود برداره و در جنگ با این مشکلات پیروز شه».

محسن هم در یک کلام، درباره همسرش می گه: «معصومیت چشمون همسرم معصومه، زیباترین غزل زندگی منه».

مثبت اندیشی به چه معناه؟

سید محسن حسینی(طاها) و همسرش معصومه نوری، فقط نمونه هایی از معلولانی هستن که با بهره مندی از استعدادهای خدادادی و آموزشای خونواده و مربیان شون، به موفقیتای زیادی در زندگیای فردی و اجتماعی دست یافته ان که به گفته کارشناسا تجلی اونو میشه در سومین همایش مثبت اندیشی ، که تازگیا از طرف ماهنامه خونواده مثبت در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، مشاهده و احساس کرد.

دکتر حمید رضازاده گلی ـ استاد دانشگاه و صاحب نظر در بخش مثبت اندیشی در جواب این سئوال که مثبت اندیشی به چه معناه و فرد مثبت اندیش چه ویژگیایی داره، می گه: خوش بینی رو میشه استفاده از همه ظرفیتای مثبت ذهنی و نشاط انگیز و امیدوارکننده در زندگی، واسه تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ذهن آدمی دونست که مقابله با احساسای یأس آور به دلیل سختیای مربوط به آدما و رویارویی با طبیعت رو هم شامل می شه، در یک کلام، مثبت اندیشی رو میشه «داشتن امید همیشگی به یافتن راه حل» و به تعبیر دیگری «خوش بینی نسبت به جهان، آدما و خود» به حساب آورد.

دستاوردهای افکار مثبت و منفی

به گفته دکتر رضازاده، «تفکر مثبت»، روش هایی از اندیشیدنه که فرد رو قادر می سازه نسبت به رفتارها، نگاه ها، احساسا، علایق و استعدادهای خود و بقیه، تلقی و برداشت مثبت داشته باشه و با حفظ آرامش و خونسردی، بهترین و عاقلانه ترین تصمیما رو بگیره.

روان شناسا بر این باورند که اندیشه ها و پندارهای مائه که کیفیت زندگی ما رو می سازه و موجب موفقیت یا شکست، سلامت یا مریضی و خوشبختی یا بدبختی ما می شه ؛ با اندیشه های مثبته که آدم پر از شور و شوق و اشتیاق می شه و احساس خوشبختی، تندرستی و آرامش می کنه و برعکس، با افکار منفیه که احساس شکست، بدبختی، مریضی و بیچارگی به آدم دست میده.

دکتر رضازاده اضافه می کنه: توانمندیا، اعتماد به نفس و خودباوریا با اندیشه های مثبت زیاد می شه، در حالی که با افکار منفی احساس ناتوانی، پستی و خود کم بینی در آدم زیاد می شه و پس خیلی از مریضیای روحی و جسمی گریبان فرد رو میگیره.

این استاد دانشگاه در بخش مثبت اندیشی یادآوری می کنه: مثبت نگری حاصل رفت و امد آروم و بدون مشکل با محیطای اجتماعیه که یه سری از تمایلات طبق رضایتمندی، خوش بینی، امید، اعتماد به نفس و اطمینان خاطر، مثل نتیجه های اینه.

نقطه مقابل مثبت اندیشی، منفی اندیشیه که موجب بیزاری، ترس، عصبانیت، نا امیدی و نگرانی از زندگی می شه.

مثبت اندیشی یه جور فعالیتای نیکوکاری اجتماعیه که نتیجه های اونو میشه در همکاری، تازگی اجتماعی، وفاق اجتماعی، احساسات مثبت، زندگی انجمنی و مشارکتای اجتماعی جستجو کرد. مثبت نگری یه جور سرمایه عاطفیه که هزینه های کنترل و نظارت رسمی رو کاهش میده و افراد رو واسه رفتارای منطبق بر ارزشا و هنجارهای اجتماعی، قانع می کنه.

افکار مثبت، سازنده، انگیزه دهنده و انرژی بخشه که بر اثر تلقین، تکرار و تمرین به ذهن راه پیدا میکنه و موجب مثبت شدن فکر تو ذهن آدمی می شه که در این صورت، کنترل فکر در اختیارمانه، در حالی که افکار منفی، بازدارنده و خراب کننده س و وقتی به ذهن راه پیدا میکنه، به سرعت همه اونو اشغال می کنه و ما رو در برابر تفکرات منفی قرار میده.

خوش بینی، نه ساده لوحی!

دکتر رضازاده هم اینکه می گه: خوش بین بودن به جهان و جهانیان و البته نه به معنی ساده لوحی، می تونه در زنده نگه داشتن امید در زندگی نقش زیادی داشته باشه، حال اون که افراد مأیوس و دلزده از زندگی، اقرار دارن که زندگی شون بیهوده س.

اون در جواب به این سئوال که چیجوری مثبت اندیشی بر زندگی ما اثر میذاره، اعلام می داره: اندیشه و پندارهای مائه که کیفیت زندگی مون رو می سازه و موجب موفقیت یا شکست ما می شه. مثبت اندیشی آثاری در زندگی ما داره که بعضی از اونا عبارتند از خوشحال زندگی کردن، نگاه به زندگی از جنبه های خوب اون، دیدن نقاط مثبت در افراد و زندگی، انتقال انرژی مثبت به بقیه، کاهش نا آرومیای روانی، استرس و افسردگی و ایجاد اعتماد به نفس.

افراد مثبت نگر در گفتارهایشان از واژه ها و عبارتای مثبت و به درد بخور بهره می گیرن، همیشه می کوشند با سعی به موفقیت برسن و اگه در کاری موفق نشدند، عامل اونو اول در خود و بعد در شرایط بیرونی جستجو می کنن، این افراد همیشه قبل از عمل کردن و یا سخن گفتن، فکر می کنن و از اینرو کمتر دچار خطا و اشتباه و اختلاف گویی می شن.

دکتر رضازاده با اشاره به 2 گروه آدمای مثبت اندیش و دارای افکار منفی می گه: بعضیا هنگام احوالپرسی، به گفتن عباراتی مثل« ای … بد نیستم» و یا «شرایط ام تعریفی نداره»، اکتفا می کنن که جدا از اینکه تلقین افکار تخریب کننده و منفی به خود، افکار منفی رو به بقیه هم تسری و انتقال میدن، اما در مقابل افراد دیگری در جواب احوالپرسی شما تأکید می کنن که «عالی هستم»، و «بهتر از این نمی شه!» و اینطوری مثبت اندیشی رو رواج میدن.

به زانو درآوردن فقر و مریضی

راضیه نصیری در سال 1373 با دردهای شدید استخوانی روبه رو می شه که پس از 2 سال، پزشکان مریضی«اسکلرودرمی» رو در اون تشخیص میدن. اون پس از یه مدت تحمل درد و نگرانی، به این نتیجه می رسه که باید در زندگی خود تغییر اساسی بسازه و اینطوری با مثبت اندیشی، واسه مقابله با مشکلات زندگی و امرار معاش، اول به مدت 6 سال جزو اولین بانوان تاکسیران در ایران، به این کار می پردازه و بعد مجتمع نانوایی بربری و لواش رو در فاز 3 شهر جدید پرند تأسیس می کنه که با 12 کارگر، فعاله. اون مادر یک دختر دانشجو و پرستار مادر 87 ساله اشه و تأکید می کنه که مریض نیس و فقط سیستم فیزیکی بدن اش به هم ریخته.

اون می گه: من راضیه نصیری، سالم ترین فرد دنیا هستم با قلب 7 سالگان بمونن کودکان، با انرژی 20 سالگان بمونن جوونا و با عقلی 60 ساله بمونن تجربه داران!

خانوم نصیری هم اینکه می گه: اول زمینی بایر و بدون امکاناتی مثل آب و برق رو از شرکت عمران پرند اجاره کردم و با دریافت 10 میلیون تومن وام و تحمل سختیای بسیار، به کمک پروردگار تونستم نانوایی ام رو راه بندازم.

4 ماه در کُما!

شهره افشار، مریض گرفتار به «ام.اس» بوده که با اراده قوی و مثبت اندیشی و درحالی که 4 ماه به دلیل یک اشتباه در جراحی گردن به کما رفته بوده، تونسته خود رو از این مریضی نجات بده و براثر تجربه هایی که کسب کرده، به عنوان راهنمای مبتلایان به «ام .اس» هم بکنه.

خانوم افشار می گه: مریضی «ام .اس» از نظر شدت و زمان جلو رفتن کلا به 4 نوع تقسیم می شه که من به شدیدترین نوع اون گرفتار شده بودم و به خاطر همین دچار فلج مطلق انداما و از دست دادن بینایی شدم و تحت شیمی درمانی قرار گرفتم و این در شرایطی بود که به دلیل ازدواج زودهنگام و مریضی، از همسرم جدا و از نظر خانوادگی هم دچار ضربه های شدید عاطفی شده بودم که برفقر مالی ام می اضافه کرد، متأسفانه به هنگام عمل جراحی به دلیل اشتباهی که روی داد، شاهرگ گردنم پاره شد و براثر خونریزی شدید و مشکلات بعدی، به کُما رفتم که 4 ماه طول کشید و درحالی که مهریه دریافتی ام رو صرف دارو و درمان کرده بودم، به کمک استادان و دوستانم تصمیم گرفتم با مثبت اندیشی و امیدواری به زندگی، داروهایم رو کنار بذارم و سرپا بایستم، که خوشبختانه اینجور هم شد و پس از 7 ماه به زندگی عادی بازگشتم که با اینکه حتی روانپزشکان، اونو مثل معجزه می دونستن، اما براین باورم که درمان یک مریضی و حتی صعب العلاج ترین اونا با اینکه ممکنه حتما نباشه، اما به روحیه و افکار آدم بستگی داره و نه فقطً به جسم اونا! خدا رو شکر می کنم که دوباره متولد شده ام و به همه مبتلایان به «ام.اس» می گم که این مریضی پایان زندگی نیس، بلکه می تونه شروع یک زندگی جدید و پرنشاط باشه. من حدود یه سال و نیم به تنهایی زندگی کردم که یه سال اون به شکل بستری در بیمارستانا گذشت و بعد هم در خونه کارام رو خودم انجام می دادم و با ویلچر به سرکار می رفتم، تا وقتی که امکان مطالعه کتابای مثبت اندیشی رو به دست آوردم که موجب زیاد تلاشم واسه رسیدن به مثبت اندیشی و زندگی تازه ام شد. به باور من، خدا متعال قدرت شگفت انگیزی به آدم بخشیده که می تونه از آن به نحومطلوب استفاده کنه، کما این که خدا رو شاکرم که تونسته ام از این نعمت بزرگ برخوردار شوم و با مثبت اندیشی و امید به زندگی بربیماری ام پیروز شدم. به باور من، انرژی مثبت تغییر اراده در زندگی آدم رو به وجود میاره و موجب افزایش انگیزهای اون می شه که در آخر آدمی می تونه چهره زندگی جدیدی رو واسه خودش ترسیم کنه.

نقش خونواده در مداوای بیماران

محمدرضا رئوفی، جوانیه که در حدود یه سال پیش علائم دچار شدن به «ام.اس» با نشونه های ساده تاری بینایی چشم و بی حسی پای راست در اون ظاهر شد و پس از مراجعه به دکتر متخصص مغز و اعصاب پی برد که به «ام .اس» گرفتار شده، که از همون روز آمپول « رسیژن» تزریق می کنه.اون با اشاره به آگاهی و تجربه ای که براثر دیدار و آشنایی با مبتلایان به «ام .اس» در این مدت کسب کرده، می گه: به این نتیجه رسیدم که داشتن انرژی مثبت و روحیه قوی و پرنشاط، می تونه روند پیشرفت مریضی«ام .اس» رو به راه زیادی کُند و در مواردی حتی متوقف کنه.اون که علم یاد گرفته کارشناسی برق صنعتیه، اضافه می کنه: تا قبل از مثبت اندیشی، افکار منفی داشتم و در برخورد با کوچیکترین مشکلات، عکس العمل و احساسات تُندی از خودنشان می داد که خوشبختانه براثر مثبت اندیشی، رفتارم تغییر کرده و بهتر شده.

رئوفی اضافه می کنه: اعضای خونواده و به ویژه همسران بیماران گرفتار به «ام.اس» نقش پراهمیتی در جفت و جور آرامش و آسایش اونا دارن و می تونن در مداوای بیماران، بسیار مؤثر باشن.

حرفای دکتر معالج

دکتر بتول دادخواه ـ متخصص مریضیای مغز و اعصاب و دکتر معالج شهره افشار که کمکای مادرانه و خواهرانه این دکتر دلسوز همیشه با تشکر بیماران اش همراه بوده است، با بیان خوشوقتی از این که در بین جمعی از بیماران «ام.اس» و معلولان هنرمند و کارآفرین حضور پیدا کرده، اعلام می داره: خانوم افشار یکی از تجربه های خوب در طبابت و زندگی منه. از روند بهبودی اون درسا گرفتیم و از این که بیمارانم که همکاران دکتر و ماما هم در بین اونا دیده می شن، با انرژی مثبت و امید به زندگی، به بهتر شدن خود کمک کردن و سرحال شدن، بسیار خوشحالم. مریضی ً پیامدها و مشکلاتی داره، اما اگه مریض به آینده امیدوار و خوش بین باشه، خوش آخر می شه.

دکتر دادخواه با یادآوری مریضی صعب العلاج خانوم افشار و درگیری اعصاب چشم و نخاع اون با طول زیاد با «ام .اس» و فلج پا و نابینایی چشم، تأکید می کنه: اگه انرژی مثبت و امید به آینده نبود، خانوم افشار الان نمی تونست سرپا بایستد. آدم مثبت نگر، همه چیز رو واسه خود نمی خواد و به دنیا و اطرافیانش بالاتر از خودش فکر می کنه، منافع جمع رو به منافع فردی ترجیح میده و به جای انتقامجویی از کسائی که بهش ظلم کردن، در صدد بخشیدن اونا برمیاد.دکتر دادخواه هم اینکه اعلام می داره: اگه بقیه رو دوست داشته باشیم و با انرژی مثبت زندگی کنیم، در کارامون موفق میشیم.

قهرمون پارالمپیک لندن

زهرا نعمتی، قهرمون رشته تیر و کمون در بازیای پارالمپیک لندن با بیان این که معلولان هیچوقت تسلیم محدود کردنای به دلیل معلولیت هاشون نمی شن، می گه: ای کاش همه آدما هیچوقت تسلیم شرایط سخت زندگی شون نشن و در برابر طوفانای اون، از خود مقاومت نشون بدن و تهدیدهای زندگی رو به فرصتای به درد بخور تبدیل کنن.

این ورزشکار پُرافتخار کرمانی با یادآوری این که از 12 سالگی به تکواندو پرداخته و در 18 سالگی براثر حادثه رانندگی دچار قطع نخاع شده، اضافه می کنه: پس از 2 سال به این باور رسیدم که هیچ چیزی در زندگی آدم، بهتر و بالاتر از خونواده و دوستان و دور و بریا نیس و دست کم واسه کسائی که دوست شون دارم، باید به زندگی عادی برگردم و از اینرو ورزش تیر و کمون رو شروع کردم و در این رشته به قهرمانی جهان هم رسیدم و به جای این که پیوسته از خودم بپرسم که به چه دلیل من باید دچار حادثه و معلولیت شوم، به کمک خدا تصمیم گرفتم از توانمندی ام بیشترین استفاده رو ببرم و ثابت کنم که اگه در زمانی زندگی به ما روی خوش نشون نده، ما میتونیم شرایط رو تغییر دهیم و با انرژی مثبت، به وضع دلخواه برسیم. ما همیشه باید به یاد داشته باشیم که شرایط سخت زندگی، همیشگی نیس و همونجوریکه اومده، از زندگی ما بیرون میره، و شرایط اون بهبود پیدا میکنه.خانوم نعمتی هم اینکه می گه: تفکر مثبت شک نداشته باشینً در بهبود زندگی آدم تأثیرگذاره و موجب تقویت باور آدمی به ذات و معنی زندگی می شه و موفقیت در موردای مورد نظر رو جفت و جور میکنه.

آقا عطا ثانی!

«آقای عطا احمدی» به دلیل فعالیتای پرسابقه و دامنه دارش در کارای عام المنفعه و خیریه و مثل ساخت مدرسه در کرمان، واسه اهالی این شهر و استان چهره ای محبوب و شناخته شده و حالا شاهد سعیای «آقا عطا ثانی» واسه نگهداری از معلولان در زرند کرمان و جفت و جور آوردن شرایط کار و ازدواج واسه اونا هستیم.

حاج موسی محمدی که در جریان زلزله سال 1356 شهر زرند کرمان، زیرآوار مونده و پس از درمان سلامت اش رو بازیافتهه، با یادآوری این که در اون حادثه از 480 خانوار ساکن در زرند حدود 208 نفر زیرآوار موندن و زخمی و مصدوم شدن، اضافه می کنه: اهالی روستای اون روزگار زرند، از فقر فرهنگی و اقتصادی رنج می برن و من که احتیاج به تغییر شرایط زندگی مون رو احساس می کردم، از کلاس سوم ساده به کار و کسب درآمد، پرداختم و از آدامس فروشی در مدرسه و کرایه دادن دوچرخه شروع کردم و پس از چند سال با تحمل مشکلات زیاد و فراز و نشیبای بسیار، فعالیت ام در مورد دامپروری رو با تأسیس یک واحد 1000 قطعه ای مرغداری شروع کردم که الان به 57 هزار قطعه ای، زیاد شده. با بهبود شرایط مالی، به فکر افتادم که ذکات اونو با تأسیس مرکزی واسه نگهداری از معلولان در زرند بدم که در این رابطه کارم رو با ساخت آسایشگاه نگهداری از 50 معلول ذهنی و حرکتی شروع کردم که تعداد اونا درحال حاضر به 410 نفر رسیده و هزینه هاشون رو هم از درآمد فعالیتای اقتصادی و موقوفهایی که به معلولان اختصاص دادم، جفت و جور می شه.

مثلث سعی، توکل و توسل

محمدی با تأکید براین که توکل به خدا و مثبت اندیشی باعث شده به چیزی که در زندگی خواستهه برسه و هم از طرف وزارت کار، تعاون و امور اجتماعی رتبه اول کارآفرینی رو کسب، کنه، می گه: تا الان امکان ازدواج 78 معلول رو از اول خواستگاری تا مراسم عقد و جشن عروسی جفت و جور ساختم و واسه بعضی از اونا هم اشتغالزایی هم کردم. رابطه من با معلولان، مثل رابطه بابایی با فرزندان عزیزشه، تا اونجا که روزهای جمعه و تعطیل به آسایشگاه هاشون میرم و به اونا خدمت می کنم.

محمدی با تأکید براین که زوجای معلول باید الگو و سرمشق همه همسران قرار گیرند، اضافه می کنه: باید دید که اونا چیجوری عاشقانه همدیگه رو دوست دارن و احترام می گذارن. تا اونجا که خوشبختانه از 15 سال پیش تا الان حتی یک مورد طلاق در بین معلولان شهرستان زرند کرمان دیده نشده.اون با اشاره به این که واسه نگهداری، ازدواج و اشتغال معلولان تا به امروز از دولت کمک دریافت نکرده و هم ازدواج خیلی از معلولان، مثل کسائی که دچار فلج کودکان شدن و یا حوادث رانندگی موجب معلولیت اونا شده اشکالی نداره، می گه: به نظر من با مثلث سعی، توکل و توسل میشه به هر آرزوی قانونی و دست یافتنی رسید و با مثبت اندیشی، زندگی رو به کام خود و بقیه شیرین کرد.

و اینم یادداشتی که معصومه نوری واسه کتاب همسرش سیدمحسن حسینی نوشته س؛ نگاهت رو تازه کن تا جهانت تازه شه!