مطالبه مردم و دولت ایران از آمریکا

خیال پردازی و تکیه بر موهومات وجه دیگر سیاست خارجی دولت آمریکاه. این جور برخورد آمریکا در سیاست خارجی به ویژه در مورد منطقه غرب آسیا کرد داشته. کارا غیرقانونی و خطرناک امریکا در مورد قدس شریف، حمایت چشم بسته از کارا سبعانه رژیم صهیونیستی در غزه و حمله هوایی وموشکی به مناطقی در سوریه از صورتا روشن اینجور سیاست غیر اصولیه.

15 مطالبه مردم و دولت ایران از آمریکا/12 اقدام آمریکا علیه ایران که واشنگتن باید ضرر اونو بده

اظهارات 31 اردیبهشت آقای پامپئو اوج توهم مقامات دولت الان آمریکا در مورد منطقه ماه. وزیر امور خارجه آمریکا در حالی واسه صحبت و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران شرط تعیین می کنه که جامعه بین المللی نسبت به اصل امکان صحبت و تفاهم با دولت الان آمریکا واسه هر موضوعی دودلی جدی داره. دولتی که برجام رو که نتیجه صدها ساعت صحبت دوجانبه و چندجانبه با حضور عالی ترین مقامات ایالات متحدهه و به وسیله شورای امنیت ملل متحد که آمریکا عضو دائم اینه در قطعنامه ای به پیشنهاد خود اون دولت و تصویب همه اعضای شورای امنیت به یک تعهد بین المللی طبق اصل 25 منشور ملل متحد تبدیل شده رو زیرپا گذاشته، چجوری می تونه توقع داشته باشه که دوباره با اون دولت صحبت شه؟ کارا و اظهارات گذشته رییس جمهور آمریکا حتی بهونه خنده دار مجاز بودن خروج از برجام به دلیل صحبت و تفاهم به وسیله دولت قبلی آمریکا رو هم باطل کرده و نشون داده که به فاصله چندساعت توافق شخص رییس جمهور رو هم زیرپا میذاره. اقدام رییس جمهور آمریکا واسه خروج از بیانیه اجلاس گروه هفت[21] یک نمونه روشن از این روش رفتاری قانون گریزه. اظهارات رییس جمهور آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی بی معطلی پس از دیدار با رهبر کره شمالی نمونه دیگری از رفتار یک دولت خطرناک و غیرعقلانیه. وزیر امور خارجه آمریکا توقع داره که جمهوری اسلامی ایران با دولتی صحبت کنه که رییس اون دولت اعلام می کنه «در صورتی که شش ماه دیگر فهمیده باشم که اشتباه کردم بهونه ای پیدا می کنم»؟[22] اینجور دولتی می تونه واسه ایران شرط بذاره و جای شاکی و متشاکی رو عوض کنه؟ ایشون فراموش کرده که این دولت الان آمریکاه که باید نشون بده حرف و امضایش اعتبار داره ونه طرفی که که به تعهدات بین المللی و قول خود پایبند بوده. واقعیت اینه که این دولتای آمریکا در 7 ده گذشتن که می باید به خاطر بی توجهی به قوانین بین المللی و نقض فاحش توافقات دوجانبه و چندجانبه با ایران جوابگو باشن. فهرست کوتاهی از مطالبات به حق مردم و دولت ایران از دولت آمریکا می تونه کمه کم شامل موارد زیر باشه:

1- دولت آمریکا باید به استقلال و حق حاکمیت ملی ایران احترام بزاره و تضمین بده طبق تعهدات این کشور در عهدنامه 1359 الجزایر به مداخلات خود در ایران پایان میده[23].

2- دولت آمریکا باید تهدید و استفاده از زور به عنوان یک وسیله سیاست خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران و بقیه کشورها رو که با اصول فرمون حقوق بین الملل و منشور ملل متحد در اختلاف بوده و باعث خسارات زیاد به مردم دنیا، منطقه ما و مردم آمریکا شده رسماً کنار بزاره.

3- دولت آمریکا باید به ایمنی دولت جمهوری اسلامی ایران که از اصول اساسی حقوق بین الملل بشمار میاد احترام گذارد[24] و علاوه بر الغای احکام خودسرانه و غیرقانونی ارسال شده قبلی از به اجرا گذاردن اونا در آمریکا و بقیه کشورها خودداری کنه.

4- دولت آمریکا باید کارا غیرقانونی خود علیه مردم ایران در طول ده های گذشته شامل موارد زیر رو پذیرفته، خسارات وارده به مردم ایران رو جبران کرده و به شکل قابل راستی آزمایی اطمینان بده که از ادامه و تکرار اونا خودداری انجام میده:

نقش در کودتای 28 مرداد 1332[25] که باعث سقوط دولت مردمی و قانونی ایران شد و خسارات و زیانای بزرگی به ملت ایران واسه ادامه 25 ساله دولت خودکامه کودتایی وارد کرد[26].
ضبط و مصادره غیر قانونی ده ها میلیارد دلار اموال و داراییای ملت ایران که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 در امریکا بسته شده[27] و یا در طول سالیان گذشته به بهونهای واهی به شکل غیرقانونی مصادره شده[28][29]
تجاوز نظامی به خاک ایران در سال 1359[30] و نقض روشن و رو حق حاکمیت و تمامیت ارضی ایران
کمکای بی دریغ نظامی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به دیکتاتور معدوم عراق (صدام)[31] در جنگ تحمیلی 8 ساله علیه مردم ایران[32]
نقش مستقیم در درد و رنج سه ده ای خیل بزرگ ایرانیان زخمی شده به وسیله سلاحای شیمیایی عراق که اجزاء اون به وسیله امریکا[33] و متحدین غربی اش در اختیار صدام[34] گذاشته شده بود[35]
ساقط نمودن هواپیمای مسافربری ایران به وسیله ناو وینسنز در تیرماه 1367 که به کشته شدن بیشتر از 290 مسافر و خدمه بی گناه غیرنظامی رسید[36]، و دادن مدال به فرمانده ناو[37]
حملات تکراری به سکوهای نفتی ایران در بهار سال 1367 [38].
تهمتا و ناسزاگوییای دائمی و بی پایه به ملت شریف ایران مثل نام بردن از ملت ایران به عنوان «ملت یاغی و مجرم»[39]، و «ملت تروریست»[40] و عضو «محور شرارت»،[41]
گذاشتن غیرقانونی، نژادپرستانه و بی دلیل مسلمانان، مثل شهروندان ایران در فهرست افرادی که ورودشون به آمریکا ممنوعه.[42] ایرانیان در گروه موفق ترین، بافرهنگ ترین و قانونمندترین گروه مهاجر در آمریکا بوده و خدمات زیادی به جامعه خود کردن و حالا از دیدار اقوام خود، حتی مادر بزرگا و پدر بزرگای خود محرومند.
پناه دادن به افراد مروج خشونت علیه ایران در آمریکا و حمایت از گروه های تبهکار شبه نظامی و سازمانای تروریستی[43] که بعضی از اونا سالا در فهرست گروه های تروریستی دولت آمریکا قرار داشته و با سعی لابیای جنگ افروزان و حقوق بگیران این سازمانا[44]- که بعضی از اونا امروز در گروه مسئولین تراز اول دولت الان آمریکا قرار دارن[45] — از این فهرست خارج گردیدهاند
کمک به سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد)[46] واسه کارا تروریستی که باعث شهادت دانشمندان هسته ای ایران شد[47]
خرابکاری در برنامه هسته ای ایران از راه جنگای سایبری[48]
سعی واسه جعل اسناد و تحریک جامعه بین المللی[49] و گسترش بحران ساختگی[50]
5- دولت امریکا باید سیاستای تجاوزکارانه تجاوز دائمی اقتصادی خود در 4 ده گذشته علیه مردم ایران رو متوقف کرده، تحریمای ظالمانه و گسترده مستقیم و فرامرزی علیه ایران رو باطل کرده و صدها لایحه و فرمون اجرایی[51] جهت مانع تراشی در راه طبیعی پیشرفت در ایران که نقض روشن و رو حقوق بین الملل و معاهدات لازم الاجرا[52] است و از طرف همه محکوم گردیده[53] رو فورا متوقف کرده و خسارات بزرگ وارده بر ملت و اقتصاد ایران رو جبران کنه.

6- دولت آمریکا باید فوراً بدعهدیا و نقض روشن برجام [54] که صدها میلیارد دلار ضرر مستقیم و غیرمستقیم به دلیل جلوگیری از تجارت با ایران و سرمایه گذاری در ایران وارد کرده رو متوقف کرده، خسارات مردم ایران رو جبران کنه و به شکل قابل راستی آزمایی پایبند شه که بی هیچ قید و شرط کلیه تعهدات خود در برجام رو اجرا کرده و طبق مفاد برجام از هر اقدامی که مانع عادی شدن روابط اقتصادی با ایران شه خودداری می کنن.

7- دولت امریکا باید همه شهروندان ایرونی و غیر ایرونی که به دلیل اتهامات جعلی و ساختگی[55] نقض تحریمای ایران در آمریکا در زندان به سر می برن و یا با فشارهای غیرقانونی دولت آمریکا به وسیله بقیه دولتا واسه استرداد به آمریکا دستگیر شده و تحت سخت ترین شرایط در بازداشت غیرقانونی به سر می برن[56] رو فوراً آزاد کرده، ضررای وارده به اونا – شامل بانوی باردار[57]، افراد سالخورده و مریض که حتی بعضی از اونا در زندان جانشون رو از دست دادن[58] — و خونواده هاشون رو جبران کنه.

8- دولت امریکا باید نتایج لشکر کشی تجاوزکارانه و دخالت جویانه به منطقه مثل عراق[59]، افغانستون و هم خلیج فارس رو پذیرفته،[60] نیروهای خود رو از منطقه خارج کرده و به دخالت در امور منطقه پایان بده.

9- دولت آمریکا باید به سیاستا و کارایی که به ایجاد گروه تروریستی و ضد انسانی داعش و بقیه گروه های تندرو منجر شد پایان داده و متحدین منطقه ای خود رو مجبور کنه که حمایتای پولی، تسلیحاتی و سیاسی از گروه های تندرو در منطقه و دنیا رو به شکل قابل راستی آزمایی متوقف کنن.[61]

10- دولت امریکا باید از تامین اسلحه واسه طرف متجاوز در یمن و مشارکت در حملات تکراری به مردم مظلوم یمن[62] و قتل و کشتار هزاران نفر و خراب کردن کشور دست برداره[63] و متحدان خود رو مجبور به پایان تجاوز علیه مردم یمن و جبران خسارات وارده کنه.

11- دولت امریکا باید با احترام به حقوق و قوانین بین المللی، حمایت بی اندازه و مرز خود از رژیم صهیونیستی[64] رو متوقف کرده، سیاست آپارتاید و نقض همیشگی حقوق بشر به وسیله اون رژیم رو محکوم کرده و از حقوق مردم فلسطین به ویژه حق تعیین سرنوشت و ایجاد دولت جداگونه فلسطینی به پایتختی قدس شریف ً حمایت کنه.

12- دولت آمریکا باید فروش سالیانه صدها میلیارد دلار اسلحهای مرگ بار[65] – و نه قشنگ – به مناطق بحرانی دنیا و به ویژه منطقه غرب آسیا رو متوقف ساخته[66] و بجای این که مناطق بحرانی رو بنبار باروت تبدیل کنه[67]، اجازه بده این مبالغ هنگفت واسه پیشرفت کشورها و فقرزدایی جهانی بکار رود که تنها کسری از هزینه های خرید اسلحه مشتریان آمریکا می تونه به رفع گرسنگی و فقر مطلق، تأمین آب آشامیدنی سالم، جنگ با مریضی و … در تموم دنیا برسه[68].

13- دولت آمریکا باید از مخالفت با خواست 5 ده جامعه بین المللی واسه ایجاد منطقه خالی از اسلحه کشتار جمعی در خاورمیانه[69] دست ورداشته، رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی رو مجبور به خلع اسلحه اتمی کرده و بزرگترین خطر واقعی واسه صلح و امنیت منطقه ای و جهانی یعنی قرار داشتن خراب کردن کننده ترین اسلحها در اختیار متجاوزترین و جنگ افروزترین رژیم در تاریخ معاصر رو پایان بده.

14- دولت آمریکا باید تکیه بیشتر بر اسلحهای هسته ای و دکترین تهدید به استفاده از این اسلحهای غیرانسانی در برابر خطرات غیر هسته ای[70]رو که نقض روشن تعهدات اون کشور طبق ماده 6 معاهده منع گسترش اسلحهای هسته ای، رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری،[71] بیانیه اجلاس بازنگری و تمدید معاهده منع گسترش اسلحهای هسته ای سال 1374 و قطعنامه شماره 984 شورای امنیته متوقف کرده و به وظیفه اخلاقی، قانونی و امنیتی خود واسه خلع اسلحه کامل هسته ای که خواسته اکثریت نزدیک به اتفاق اعضای ملل متحد و حتی وزرای خارجه سابق خود آمریکا[72] و یقینا همه تک تک مردمون کره زمینه عمل کرده و به عنوان تنها کشوری که ننگ استفاده از اسلحه هسته ای رو در تاریخ به نام خود ثبت نمودهه، آدمی رو از کابوس شوم هولوکاست جهانی هسته ای و امنیت موهومی که طبق نابودی قطعی دوطرفه ساخته شده آزاد کنه.

15- دولت آمریکا باید به همه طرفای قراردادی خود و به جامعه بین المللی تعهد بده که اصل وفای به عهد که مهمترین قانون حقوق بین الملل و بنیان روابط متمدنانه بشریه رو رعایت کرده و دکترین خطرناک استفاده ابزاری از حقوق بین الملل و سازمانای بین المللی تنها به عنوان «یکی از وسیله ها در جعبه وسیله آمریکا»[73] رو به شکل رسمی و مهم تر از اون در عمل پایان بده.

سیاستای پیش گفته دولت آمریکا نه تنها نمونه ای از دلایل بی اعتمادی مردم ایران به دولت آمریکاه بلکه از علل مهم و ریشه ای بی عدالتی، خشونت، تروریزم، جنگ و ناامنی در دنیا و به ویژه در منطقه غرب آسیاه. این سیاستا جز هزینه سنگین پولی و جانی و تنهایی جدی[74] در افکار عمومی اکثریت نزدیک به اتفاق کشورهای دنیا[75] حاصلی واسه مردم شریف و بافرهنگ آمریکا نداشته و تنها سود اون به معدودی تولیدکنندگان اسلحهای مرگ بار رسیده. اگه دولت آمریکا این شجاعت رو داشته باشه که بخاطر امنیت و رفاه مردم خود و بقیه ملل دنیا این سیاستا رو به شکل رسمی و در عمل کنار بزاره، تنهایی بین المللی آمریکا پایان یافته، تصویر جدیدی از آمریکا در ایران و دنیا بوجود اومده و شرایط واسه حرکت مشترک به طرف امنیت، آرامش و پیشرفت گسترده و پایدار آماده می شه.

باید اقرار کنیم که بدیش اینه اینجور دورنمایی از تغییر رفتار آمریکا در شرایط الان واقعی نیس. پس جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی همیشه در جهت گسترش یاد گرفتن، چندجانبه گرایی، گفتگو، احترام به حاکمیت قانون و خلع اسلحه هسته ای از راه ارائه ابتکارهایی مثل «گفتگوی تمدنا»[76] و «دنیا علیه خشونت و تندرو گری»[77] و مشارکت فعال در سعیای جهانی واسه رسیدن به خلع اسلحه هسته ای[78] و نظم بین الملل طبق قانون کوشیدهه[79]. ما راهکارهای عملی واسه حل سیاسی بحرانای سوریه[80] و یمن[81] از روزهای آسون این بحرانا ارائه کرده و در ابتکارهای جدی سیاسی مشارکت فعال داشته ایم ولی متأسفانه آمریکا در همه این بحرانا از متجاوزین و تروریستا حمایت کرده. به دنبال خروج آمریکا از برجام، ما سعی رو راست رو با اعضای باقی مونده برجام واسه حفظ این موفقیت جهانی مهم دیپلماسی انجام دادیم[82] و هنوز در ادامه این راه هستیم.

در سطح ملی و در طول 4 ده گذشته امنیت و ثبات خود رو از تواناییای ذاتی داخلی و با تکیه به مردم بزرگ و دلاور ایران و نه با تکیه به حمایت و یا وابستگی به دولتای خارجی تضمین کرده و علیرغم همه فشارهای خارجی و کمترین هزینه تسلیحاتی در منطقه،[83] هر روز قوی تر، باثبات تر و پیشرفته تر شده.

در سطح منطقه ای بر خلاف آمریکا و سیاست خارجی اون، ایران طبق قانون اساسی خود با هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری مخالفه[84] و براین باوره که زمان سلطه جهانی و منطقه ای به سر اومده و سعی در این راه واسه هر قدرتی بیهودهه.[85] کشورهای منطقه ما باید بجای پذیرش سلطه خارجی و یا سعی واسه سلطه بر همسایگان، به دنبال ایجاد منطقه ای قوی تر، جلو رفته تر و با ثبات تر باشیم[86]. ما در ایران امنیت و پیشرفت خود رو در امینت و ثبات همسایگان و منطقه خود می بینیم.[87] ما با همسایگان مون تاریخ مشترک، فرهنگ مشترک و رقابتا و فرصتای جداناشدنی از همدیگه داریم و تنها در تابش امنیت و آرامش داخلی و بین المللی همدیگه می توانیم طعم شیرین امنیت و آرامش پیشرفت رو به مردمون خود بچشانیم. از دیگر کشورهای منطقه هم توقع داریم راه و روش مشابهی داشته و بجای دکترین تجربه شده و شکست خورده «خرید و برون سپاری امنیت»[88] به گفتگو، درک مشترک، اعتمادسازی، همکاری و همکاری با همسایگان متمرکز شن.

جمهوری اسلامی ایران بهترین راه واسه حل بحرانای منطقه ای و رسیدن به منطقه قوی تر رو تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه ای در خلیج فارس» میدونه[89] تا بر مبنای اصول مشترک مثل برابری حق حاکمیت ملی کشورها، پرهیز از تهدید و توسل به زور، حل صلح آمیز مناقشات، احترام به تمامیت ارضی کشورها، خدشه ناپذیری مرزهای بین المللی، نبود دخالت در امور داخلی کشورها و احترام به حق تعیین سرنوشت کشورها، کارا اعتمادساز واسه نزدیک کردن کشورهای منطقه رو شروع کرده و با ایجاد درک مشترک دور و بر تهدیدات و فرصتای منطقه ای و جهانی به هدف رسیدن به پیمان نبود تجاوز و ایجاد سازوکارهای مشترک همکاری منطقه ای برسه. ما خیلی جدی باور داریم که منطقه ما — به عنوان واراثان غنی ترین تمدنی که دنیا به خود دیده — باید با قدرت مسایل خود رو به دست خود و بی دخالت و یا وابستگی به بیگانگان — که جز هزینه سنگین واسه عزت مشترک و پیشرفت آینده ما نتیجه ای نداره — حل و فصل کرده و آینده بهتری رو واسه فرزندان خود رقم بزنیم.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و دنیا، مثل تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، خونه، نفت، خودرو و … تا خبرا و اتفاقای جذاب اقتصادی رو جمع آوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترایی مثل شاخص کل بورس تهران به مرز 109 هزار واحد نزدیک شد، سهام چین با امید به حمایت سیاسی بالا رفت، افزایش بهای نفت با کم شدن شدید عرضه نفت لیبی، بهای سکه زیاد شد، ادامه عقب نشینی طلا در بازارهای جهانی، چقدر ارز صرف واردات خمیر بازی شد؟، مقاومت 70 هزار تومانی در برابر «تشسه»ها و جدیدترین اقدام روسیه علیه تعرفهای آمریکا رو در بر داره.

شاخص کل بورس تهران به مرز 109 هزار واحد نزدیک شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در آخر معاملات روز سه شنبه بیست و نهم خرداد ماه 97، با افزایش 2368 واحدی برابر 2.22 درصد به رقم 108 هزار و 872 واحد رسید. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته جاری، شاهد ادامه روند صعودی شاخصای منتخب بود. بر این پایه، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 598 واحدی برابر 1.83 درصد به رقم 33 هزار و 290 واحد رسید. شاخص کل هم وزن بر خلاف روز گذشته، با رشد 174 برابر 0.95 درصد، عدد 18 هزار و 519 واحد رو به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) هم با افزایش 105 واحدی برابر 0.79 درصد به رقم 13 هزار و 413 واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور، 2154 واحد افزایش برابر 1.83 درصد رو رقم زد و به سطح 119 هزار و 832 واحد رسید. شاخص بازار اول، با 1835 واحد افزایش برابر 2.36 درصد به رقم 79 هزار و 606 واحد رسید و شاخص بازار دوم هم مثل روزهای گذشته، با 4235 واحد افزایش برابر 1.97 درصد همراه بود و عدد 219 هزار و 755 واحد رو به نمایش گذاشت.

از «حباب بازار خودرو در راه تخلیه» تا «رتبه اول در خرید جنسای ایرونی به کدوم کشور رسید؟»

سهام چین با امید به حمایت سیاسی بالا رفت

روز چهارشنبه، پس از این که در معاملات صبح با استرس دور و بر بالا گرفتن نا آرومیای تجاری بین آمریکا و چین، سهام خیلی افت کردن، در معاملات عصرگاهی، بازارهای آسیا دوباره جون گرفتن. بازارهای آسیا با افت ارزش سهام طی روز سه شنبه، دیروز با موجی از آدما سودجو که به دنبال خرید سهام ارزون بودن روبه رو شدن. شاخص گسترده سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپنِ ام اس سی آی که روز سه شنبه تا ۲.۱ درصد سقوط کرده بود، دیروز ۱.۱ درصد جهش کرد. نیکی ژاپن اول دیروز رو با افت و قرار گرفتن در منطقه منفی شروع کرده بود، اما با گذشت زمان و تا انتهای معاملات ۱.۳ درصد جهش کرد. در کره جنوبی هم شاخص کوسپی تونست ۱.۴ درصد رشد کنه. کامپوزیت شانگهای که روز سه شنبه با ۳.۸ درصد ضرر بسته شده بود، دیروز اول معاملات عصرگاهی ۰.۵ درصد رشد کرد. شاخص سی اس آی۳۰۰ چین ۰.۶ درصد بالا اومد و کامپوزیت شن زن هم ۱.۴ درصد جهش کرد. شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ که دیروز رو با ۲.۸ درصد ضرر به پایان مبردم، اول معاملات عصرگاهی دیروز تونست ۱.۴ درصد جهش کنه.

زیاد شدن قیمت نفت با کم شدن شدید عرضه نفت لیبی

روز گذشته، قیمت آینده نفت نپخته برنت نسبت به قیمت بسته شده در آخرای روز سه شنبه ۱۸ سنت (۰.۲ درصد) زیاد شد و ۷۵.۲۶ دلار در بازار معامله شد. ، معاملۀ آینده نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۲۰ سنتی (۰.۳ درصد) بشکه ای ۶۵.۲۷ دلار انجام شد. از دلایل زیاد شدن قیمت نفت در روز چهارشنبه، میشه به کاهش شدید عرضه نفت به وسیله لیبی و همینطور کاهش موجودی نفت نپخته آمریکا اشاره کرد.

حباب بازار خودرو در راه تخلیه

طبق گفته فعالان بازار، قیمتای نجومی خودرو طی چند هفته گذشته، خیلی از مشتریان رو از بازار فراری داد و کمتر کسی حاضر شد در این شرایط خرید کنه. حالا اما اخبار رسیده از بازار حکایت از تخلیه بخشی از حباب بازار خودرو رو داره و مثل اینکه این روند طی روزهای آینده ادامه داشته باشه. این امیدواری به کاهش بیشتر قیمتا از دو جهته؛ اول اینکه کاهش خواسته موندگاری داره و این موضوع می تونه به نوبه خود باعث کاهش قیمتا شه. نکته دوم هم اینه که طی روزهای آینده به احتمال زیاد با افزایش عرضه روبرو خواهیم بود و این موضوع در کنار موندگاری کاهش خواسته، می تونه به تخلیه هرچه بیشتر حباب قیمت کمک کنه. طبق گزارش دنیای اقتصاد، در این شرایط البتنتظار بازگشت قیمتا به مثلا دو ماه پیش، به نظر بیهوده می رسه و بعیده تا این حد کاهش قیمت در بازار رخ بده.

بهای سکه زیاد شد

در بازار روز چهارشنبه، قیمت انواع سکه با افزایش همراه شد. طوری که سکه تموم طرح قدیم با رشد ۲۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تومن رسید. هر سکه تموم طرح جدید، ۲ میلیون و ۵۴۶ هزار تومن قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، ۲۶ هزار تومن گران تر شده. هر نیم سکه بهار آزادی هم با رشد ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومن رسید. هر ربع سکه بهار آزادی، ۶۹۵ هزار تومن ارزشگذاری شد که نسبت به روز گذشته، ۱۰ هزار تومن گران تر شده. هر سکه یک گرمی هم بی تغییر نسبت به روز سه شنبه، ۳۹۵ هزار تومن قیمت گذاری شد.

ادامه عقب نشینی طلا در بازارهای جهانی

قیمت طلا پس از این که روز سه شنبه به پایین ترین حد در شش ماه گذشته سقوط کرد در معاملات روز چهارشنبه تغییر زیادی نداشت. هر اونس طلا واسه تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۲۷۳.۹۲ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه به مرز ۱۲۷۰ دلار سقوط کرده بود که پایین ترین قیمت از ۲۲ دسامبر بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا واسه تحویل در اوت با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۲۷۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه با ۱.۵۰ دلار یا ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۲۷۸.۶۰ دلار بسته شد. قیمت طلا معمولا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی که خواسته واسه این فلز مهم به عنوان دارایی مطمئن تقویت می شه، افزایش پیدا می کنه. اما به گفته بارناباس گان، تحلیلگر شرکت OCBC سنگاپور، طلا سهم خود به عنوان یک دارایی مطمئن رو اجرا نمی کنه و بیشتر دلار و ین و حتی اوراق خزانه آمریکان که اینجور وجهه ای پیدا کردن. دلار روز چهارشنبه به دنبال افت بازده اوراق خزانه آمریکا که تحت اثر زیاد نا آرومیای تجاری بین واشنگتن و پکن روی داد در برابر ین ژاپن ثابت بود.

چقدر ارز صرف واردات خمیر بازی شد؟

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال ۹۶ نشون می ده که در این مدت بیشتر از یک میلیون تن خمیربرای قالب گیری یا واسه سرگرمی کودکان از ۱۲ کشور دنیا وارد ایران شده. طبق واردات این حجم مدادای خودکار یا نوکی به ارزش ریالی ۴ میلیارد و ۸۲۹ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۳۳ تومن یا به ارزش یک میلیون و ۴۳۰ هزار و ۲۶۵ دلار ارزش گذاری شده. گفتنیه واردات مدادای خودکار یا نوکی از ۱۲ کشور دنیا شامل آلمان، امارات متحده عربی، ترکیه، جمهوری کره، چین، تایلند، بلژیک، روسیه و بقیه کشورای خارجیه. در این بین اولین و بزرگترین صادرکننده چین اولین صادرکننده خمیر واسه قالب گیری یا واسه سرگرمی کودکان با حجم بیشتر از ۱۹۶ تن به ارزش دلاری ۴۱۵ هزار و ۸۱۰ دلار یا ارزش یک میلیارد و ۳۸۶ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۳۴۰ تومن به ثبت رسیده.

مقاومت 70 هزار تومانی در برابر «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات خونه اسفند95 (تسه9512) با افت 8/ 0 درصدی به قیمت 68 هزار و 422 تومن معامله شدن. پس از جهش 8 درصدی قیمت «تسه»ها و شکستن سقف 67 هزار تومانی با رسیدن قیمت اوراق تسهیلات خونه به کانال ۷۰ هزار تومانی، شاهد مقاومت سطح مزبور بودیم و روز گذشته افت دسته جمعی «تسه»ها رقم خورد و قیمت پایانی بیشتر نمادها زیر ۷۰ هزار تومن قرار گرفتن. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اقبال خواهندگان و افزایش روزانه ۱۲۰۰ نفر سپرده گذاری در صندوق یکم بانک خونه رو اعلام کرد. اما نبود تناسب عرضه و خواسته، عرضه واحدهای بالای ۱۰۰ متر روبروی خواسته واحدهای زیر ۹۰ متر رو اشاره کرد. با وجود دورنمای رشد خواسته با نزدیک شدن به تابستون، بازم پایین بودن قدرت خرید خواهندگان و سیگنالای ورود خواسته سرمایه گذاری به بازار خونه، عامل کاهش سهم خواهندگان مصرفی مسکنه.

جدیدترین اقدام روسیه علیه تعرفهای آمریکا

طبق گزارشای منتشره، ماکسیم اورشکین وزیر پیشرفت ی اقتصادی روسیه اقرار کرده که مسکو علیه تعرفهای یک جانبه آمریکا در مورد واردات آلومینیوم و فولاد به اقدام مقابله جویانه دست میزنه. به نقل از Russia Today، به گفته اورشکین جواب روسیه جنسای آمریکایی رو شامل می شه که مثل داخلی اون در این کشور تولید می شه. در ماه می روسیه به سازمان تجارت جهانی آگاهی داده بود که علیه آمریکا اقدام دوطرفنجام میده و ارزش پولی این اقدام برابر ۵۳۸ میلیون دلار هستش. این میزان برابر مبلغیه که اجرایی شدن تعرفهای آمریکا بر اقتصاد روسیه اثر منفی میذاره. قراره لیست جنسای آمریکایی ای که مشمول کارا دوطرفه روسیه قرار می گیرن ظرف چند روز آینده به طور رسمی اعلام شه.

پسته صادراتی ارزون شد

طبق تازه ترین آمار گمرک از تجارت خارجی دو ماه ایران، در این مدت ۹۵۶۵ تن انواع پسته در اشکال مختلف از ایران صادر شده که ارزش اون به ۸۸ میلیون دلار می رسه. این پستها به ۵۴ کشور مقدونیه، ازبکستون، آذربایجان، ارمنستون، اردن، اسپانیا، استرالیا، اسلواکی، افغانستون، آلمان، اوکراین، امارات متحده عربی، آمریکا، ایتالیا، بحرین، بلژیک، بنگلادش، پاکستون، تاجیکستون، تایلند، تایوان، ترکیه، لیبی، چک، سوریه، کره، چین، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوییس، صربستون، عراق، عمان، روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستون، قطر، کانادا، کویت، گرجستون، لبنان، لهستون، لیتوانی، مالاوی، مالزی، مراکش، مکزیک، ویتنام، هلند، هند، هنگ کنگ و یونان صادر شده. در این بین امارات متحده عربی، آلمان و عراق مهم ترین مقاصد پسته صادراتی ایرانن. این در حالیه که در مدت مثل پارسال ۸۵۰۰ تن انواع پسته به ارزش ۸۸ میلیون و ۶۹۵ هزار دلار از ایران صادر شده بود. مقایسه آمار صادرات پسته در این دو سال نشون می ده که وزن صادرات پسته در سال جاری افزایش یافته ولی ارزش اون نسبت به سال قبل تقریبا ثابت بوده. به نقل از ایسنا، اینطوری میشه گفت که قیمت هر کیلو پسته صادراتی در سال جاری نسبت به پارسال با کم شدن همراه بوده.