منابع تحقیق درباره طبقات اجتماعی

است، فقر اقتصادی ممکن است مانع از رشد عقلی شود و همچنین ممکن است مانع از رشد طبیعی افراد شود و از سوی دیگر ناراحتی ها، بی نظمی ها و اختلافات خانواده را دامن می زند و موجب بروز ستیزه جویی و انحرافات می گردد که به نوبه ی خود بروز جرائم را تسهیل می نماید.

مسئله ی دیگر ارتباط دستمزد با موقعیت اجتماعی و ارتباط افراد طبقات مشابه با یکدیگر است که می تواند در جرم زایی اثر بسزایی داشته باشد. به این ترتیب که در طبقات کانون اجتماع به دلائل فقر فرهنگی و مادی ارتکاب جرم بیشتر بوده و اگر کسی از این طبقه بوده ولی تا کنون دست به ارتکاب جرم نزده باشد همچنین فرزندانش به علت ارتباط و رفت و آمد با مجرمین و فرزندان آن ها که در محیطی آلوده زندگی می کنند می توانند به سوی بزهکاری سوق داده شوند.
« یکی از مسائلی که در خصوص فقر و ثروت قابل ذکر است، مسئله ی اختلافات دستمزد است زیرا اختلاف دستمزد نه تنها وضعیت اقتصادی افراد شاغل و خانواده هایشان را تعیین می کند، بلکه معیاری جهت تعیین موقعیت نسبی اجتماعی شاغلین و خانواده های آن ها نیز به حساب می آید. اختلاف دستمزد به عنوان سمبل پایگاه اجتماعی ، به این جهت معمول شده که میزان درآمد عامل موثری در نحوه و سطح زندگی فرد شاغل و خانواده وی شناخته شده است، طبقات اجتماعی، که معلول دریافت دستمزدهای متفاوت است، محدوده ی قشر اجتماعی را تعیین می کند که فرد می تواند با آن ها رفت وآمد داشته باشد.»
مسئله ی دیگر که قابل توجه است وضعیت مسکن و تاثیرآن در بزهکاری می باشد.مسکن خانواده نموداری از سطح اجتماعی و اقتصادی خانواده است. «والدین با انتخاب محل جغرافیایی مسکن خویش، اطرافیان اجتماعی کانون خانواده ی خود را در حیات اجتماع نیز تعیین می کنند. و موقعیت کانون خانوادگی به نوبه ی خود در حد وسیعی به برخورد کودک با انواع الگوهای رفتار دامن زده و از این رهگذر اثراتی خوب یابد در تکوین شخصیت این موجود نقش پذیر از خود به یادگار می گذارد. اگر کانون خانواده در منطقه ای قرارگرفته باشد که بروز بزهکاری درآن فراوان باشد، احتمال برخورد کودک با نمونه های متعدد از بزهکاری بیشتر است تا این که کانون خانواده در منطقه ای قرارگرفته باشد که وقوع جرم در آن منطقه به ندرت صورت می گیرد. به سخن دیگر احتمال برخورد با بزهکاری و انحراف نسبت مستقیم با فراوانی آن دارد.»
بنابراین مشاهده می گردد که نوع محل سکونت چه ناحیه ای باشد که منزل در آن واقع شده و چه خود منزل، در افراد مخصوصا اطفال به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذاشته و در تحریک روحیه افراد برای ارتکاب جرم دخیل است. مناطقی که مراکز فساد در آن جا قرار دارند و خانه هایی که از نظر بهداشتی و امکانات رفاهی فاقد حداقل امکانات هستند افراد را به بزهکاری خواهد کشاند و مطالعات جامعه شناسان این امر را تائید کرده است.
در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که فقر و درآمد پایین اگرچه زمینه را برای بروز انواع جرائم و انحرافات مهیا می کند اما نمی توان به طور قاطع آن را عامل اساسی معرفی کرد و به تنهایی نمی تواند اثر فوق را داشته باشد بلکه در کنار سایر عوامل به بروز ناهنجاری های رفتاری می انجامد. چه بسا اشخاص فقیری وجود دارند که از کجروی ها بیزار و انسان های شریفی هستند و در مقابل در بسیاری موارد بزهکاران از طبقات ثروتمند می باشند
.
2-3-2-9 اعتیاد در خانواده:
وجود والدین و یاهمسران معتاد در خانواده یکی از علل نابسامانی ها و از عوامل رفتن زنان به سمت بزهکاری است.
والدینی که به مواد مخدر آلوده باشند از دو طریق می توانند تاثیر نامطلوبی بر روی کودکان داشته باشند و به مجرمیت آنان در آینده کمک نمایند. یکی از طریق نفوذ مستقیم و دیگری نفوذ غیر مستقیم. در نفوذ مستقیم، کودک از راه تقلید به مواد مخدر یا به جرائم ناشی از استعمال مواد مخدر آلوده می گردد. به عبارت دیگر «خانواده هنگامی که والدین بزهکار یا فاسد الاخلاق هستند تاثیری جرم زا و مستقیم روی اطفال اعمال می کند.»

این مسئله را این گونه توضیح می دهند که چون ارزش هایی که به کودک تعلیم داده می شود با ارزش های مورد حمایت جامعه و حقوق کیفری مطابقت ندارد در موارد بحرانی قاعده ی رفتار محیط خانواده ی خود را بر قاعده ای که اخلاقی بوده و مورد حمایت جامعه می باشد تحمیل می نماید.
در نفوذ غیر مستقیم، از طریق تعلیم و تربیت غلط یا حداقل تربیت برای فرزندان، باعث انحرافات گوناگون در فرزندان می گردند و زمینه ارتکاب جرم در آنان را در حال یا آینده فراهم می سازد. در این جا مسئله ای که بدیهی است آن است که والدین معتاد به مواد مخدر نمی توانند وجدان اخلاقی کودکان را به درستی شکل دهند و همچنین نمی توانند نقش درستی در شکل گیری و رشد استعدادهای عاطفی کودک ایفا نمایند.
هوشنگ شامبیاتی در مورد اعتیاد والدین این گونه می گوید:« آلوده بودن والدین زمینه ی رشد را برای نابسامانی کودکان مهیا و مساعد می سازد چه بسا کودکانی که تحت تاثیر و اجبار والدین قرار گرفته و در رفتار و اعمال آن ها مشارکت و یا معاونت نموده و بدین وسیله در منجلاب فساد گرفتار می شوند. غالبا کودکان مادران معتاد قبل از تولد معتاد به همان ماده ای می شوند که مادر بدان اعتیاد دارد.»
همسران معتاد نیز تهدیدی جدی بر حیات فردی و خانوادگی زنان و آسیبی عمیق بر کیان خانواده محسوب می شوند معمولا شوهر معتاد، مواد مخدر را در اختیار همسرش می گذارد و او را در دو راهی اعتماد و عدم اعتماد به شریک زندگی قرار می دهد او سعی می کند به دلایل ذیل همسرش را نیز معتاد نماید:
سوءاستفاده از همسر جهت تهیه مواد مخدر

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

پوشاندن خصوصیات غیر قابل قبول خود و انتقام جویی و تلافی از همسر
جلوگیری از متارکه و جدایی همسر
جلوگیری از نزاع و سرزنش های همسر
داشتن شریک و همدم برای مواقع استعمال و حالات نئشگی
علاقه به همسر در جهت رهایی او از دردهایی چون درد زایمان، سرطان و …
اعتیاد مردان، یکی از عوامل موثر در گرایش زنان به روسپی گری است. نتایج یکی از تحقیقات پیرامون زنان روسپی نشان می دهد که اغلب آن ها از خانواده های نابسامان بوده اند که به علت اعتیاد و بیکاری همسر طلاق گرفته اند. بر اساس تحقیق فوق، تعداد زیادی از زنان روسپی مورد مطالعه، چه قبل از آغاز به روسپی گری و چه بعد از آن، دارای پدر و همسر معتاد یا قاچاقچی بوده اند.
نکته ی دیگر، تامین هزینه ی این مواد است. قیمت این مواد اصولا نسبت به سطح درآمد اقشار جامعه بالا است، حال فردی که نیازمند مصرف این گونه مواد است قسمت مهمی از درآمد خویش را هزینه می کند که گاه تمامی درآمد نیز کافی نمی باشد از این رو، بر جرائم علیه اموال و به تبع آن جرائم علیه اشخاص نیز افزوده می گردد. مخصوصا زمانی که احتمال از دست دادن کار یا اعتبار برای فرد معتاد در محیط کاری مطرح باشد که پیامد این عمل نیز ناتوانی زن و فرزندان جهت معاش می باشد که خود ایجاد کننده ی بسیاری از جرائم مثل توزیع مواد مخدر، تکدی، ولگردی، سرقت و جیب بری و… می شود. همچنین در برخی موارد، مردان معتاد، همسر خود را مجبور به خود فروشی جهت تامین مواد مخدر می نمایند و بدین ترتیب زن با اجبار همسر، به روسپی گری کشیده می شود.
2-3-3 عوامل بزهکاری در سطح جامعه
در بررسی دلایل و انگیزه های جامعه شناختی بزهکاری زنان خواهیم دید که در برخی موارد مسائل و مشکلاتی که مربوط به جامعه می باشد در گرایش آنان به بزهکاری تاثیر گذار است. در این گفتار به بررسی این عوامل می پردازیم.
2-3-3-1 محیط آموزشی:
محیط آموزشی نقش بسیار موثر و مستقیمی در شخصیت فرد باقی می گذارد.کودک پس از آن که چند سال اول زندگی خود را در کنار خانواده ی خود سپری نمود وارد مرحله ای می شود که تحت آموزش همگانی قرار می گیرد و اولین محیطی که به صورت رسمی کودکان با آن مواجه می شوند، مدرسه است.
نوع مدرسه ای که کودک در آن تحصیل می کند در فرآیند جامعه پذیر کردن کودک نقش بسزایی را ایفا می کند. در جامعه ای که شکاف طبقاتی بین مردم وجود دارد همگی به میزان مساوی از امکانات تحصیلی بهره مند نمی باشند. مدرسه ای که دارای امکانات کافی و مناسبی در خصوص مسائل درسی و فوق برنامه می باشد می تواند کمک بسیاری به رشد فکری و اجتماعی کودک بنماید. در حالی که مدارسی که از این امکانات بی بهره باشد نمی تواند کمک چندانی دراین زمینه به کودکان بنماید.
حضور کودکان در محیط آموزشی مدرسه فرصت هایی را به آن ها می دهد که تاکنون کودک آن فرصت هارا تجربه نکرده است. کودک در این محیط به گونه ای با هم سن و سالان خود ارتباط و تعامل دارد. عضویت در گروه هم سالان برای نخستین بار کودکان را در فرآیندی قرار می دهد که بیشترین میزان جامعه پذیری به صورتی ناخودآگاه و بدون هرگونه طرح سنجیده ای در آن انجام می پذیرد. تاثیر این گروه در دوره ی بلوغ به اوج خود می رسد در مجموع گروه هم سالان از طریق اعطای پاداش یا انتقاد و تحریم، در قبال همنوایی یا نا همنوایی اعضا با هنجارهای گروه تاثیر بسیار نیرومندی را بر رفتار و شخصیت اجتماعی آنان اعمال می نماید. هرچند نقش گروه هم سالان بر رفتارهای دختران کمتر از پسران است و دختران به علت محدودیت و حساسیت جامعه اغلب تحت نظر خانواده اند، اما وقتی دختری نوجوان از لحاظ روحی و عاطفی و یا حتی مالی در خانواده ارضا نمی شود سعی خواهند کرد این نیازها را در خارج از خانه مثلا از طریق گروه هم سالان فراهم کند. نظارت خانواده در جلوگیری از انحراف دختران از طریق گروه هم سالانش می تواند بسیار موثر باشد. به عنوان مثال باید گفت دختران در سن بلوغ بسیاری از رفتارها و الگوهای خود را انتخاب می کنند، حال اگر الگوی انتخابی آن ها الگوی فاسد و مخرب باشد و خانواده اولین تغییرها را که در دختر خود می بیند به دیده ی اغماض بنگرد در آینده شاهد یک فرد بزهکار خواهیم بود.
2-3-3-2 محیط فرهنگی و مذهبی:
منظور از محیط فرهنگی کلیه ی جنبه های فرهنگی هر اجتماع اعم از آداب و رسوم و اخلاقیات و اعتقادات و سازمان های مختلف دینی و نیز موسسات مربوط به تعیلم و تربیت و کلیه امور مربوط به آن ها است که به نحوی از انحاء شخصیت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. معتقدات مذهبی به هر صورت باشد در طرز فکر و تربیت مردم موثر بوده و دارای آثار و نتایج قطعی است. ساترلند در کتاب “حقایق یا خرافات” می گوید: موسسات مذهبی وسیله ی پیشرفت و حفظ اصول اخلاقی مقدس بشری هستند که باید یک رابطه میان جرائم و سازمان های مذهبی قائل شد و وجود جرائم را نشانه ی عدم موفقیت سازمان های مذهبی جهت تربیت افراد اجتماع و آشنا نمودن آنان به اصول دانست و به آسانی نتیجه گرفت، فقدان تربیت مذهبی، اساس و علت ارتکاب جرائم می باشد.
در بحث بزهکاری زنان مشاهده می شود بسیاری از زنانی که مرتکب جرم می شوند تحت تعلیم و تربیت صحیح مذهبی قرار نگرفته اند و پایبندی چندانی به اصول و اعتقادات دینی ندارند.
2-3-3-3 افزایش ناموزون جمعیت و توزیع نامتعادل آن :
امروزه افزایش تساعدی میزان وقوع جرم به موازات افزایش جمعیت، در اکثر کشورهای جهان قابل مشاهده است هرچقدر تعد
اد جمعیت یک جامعه به طور افسار گسیخته ای افزایش پیدا می کند امکان کنترل قضایی آن جامعه کاهش می یابد. افزایش جمعیت خود عواقب بسیاری دارد که افزایش بزهکاری یکی از ثمرات ناخواسته ی آن است.
به ویژه که در کشور ما این افزایش جمعیت ناگهانی، غیرعادی و بدون اتخاذ تدابیر کنترلی بوده است. ایران که حدود نیمی از جمعیت آن را جوانان تشکیل می دهد اثرات افزایش بی رویه ی جمعیت و عدم کنترل آن در سال های اولیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *