نکاتی واسه داشتن یک زندگی ایده آل

اگه در زندگی سؤالات درستی از خودمون نپرسیم، به احتمال زیاد نتیجه این می شه که زندگی بر وفق مرادمون نمیشه. ولی روبرو شدن با بعضی سؤالات هم سخته، چون معمولا یا می ترسیم پاسخی رو که می خوایم، دریافت نکنیم یا اینکه واقعا دلمون نمی خواد جواب رو بدونیم.

همونقدر که چیزای خوب در زندگی آسون به دست ، فرارکردن از سؤالات سخت هم راه مطمئنی واسه داشتن یک زندگی متوسط و به دور از هیجانه. در این مقاله با سوالایی آشنا میشید که زندگی تون رو به خاطر این بهش رو می کنن.

به باور من این موضوع رو سقراط به بهترین شکل ممکن بیان می کنه: زندگی نیازموده، ارزش زیستن نداره.

این سخن سقراط، در دنیای کسب وکار هم نِمود داره. مثلا زمانی که اریک اشمیت (Eric Schmidt) مدیرعامل گوگل بود، این جمله معروف رو گفت: «ما این شرکت رو طبق سؤالات اداره می کنیم و جلو می بریم، نه طبق جوابا».

چرخ زندگی هم مثل کار و کاسبی طبق سؤالات می چرخد، نه جوابا. پس در ادامه، تعدادی از سؤالات سختی که ما باید مرتبا از خودمون بپرسیم رو مرور می کنیم.

مقاله در رابطه:نکاتی واسه داشتن یک زندگی ایده آل

1. سؤالات ،چقدر تصورم از خودم با برداشت بقیه ازم متفاوته؟

تا به حال صدای ضبط شده ی خودتون رو شنیدین تا بعد به خودتون بگید «صدای من واقعاً این شکلیه؟» از اونجا که آوای صدای ما از داخل جمجمه به گوش مون می رسه، هیچ موقع، صدای خود رو اون طور که بقیه می شنون، نمی شنوین. این استدلال در مورد بیشتر رفتارهایمان هم صدق می کنه. ما رفتار خودمون رو بر این پایه که فکر کردیم، چیجوری با موقعیتی کنار بیاییم، تفسیر می کنیم. درحالی که بقیه فقط واقعیت رفتار ما رو می بینن. آزمایشِ 360 درجه، راه بسیار خوبی واسه کسب این افق دیده. این آزمایش، بازخوردی سودمند، سازنده و دقیق رو به دست میده که مختص فرد خاصی هم نیس. حال اگه آزمایش 360 رو در پیش گرفتید و از بقیه خواستین که به شما بازخورد دهند، مطمئن شید که بازخورد خاصی رو از اونا می خواین و از سؤالات کلی و عمومی هم دوری کنین. مثلا شما به سؤال «وقتی در جلسه ای کسی با من مخالفت کنه، چیجوری خودمو کنترل می کنم؟» جواب رو راست تر و درست تری میدین، تا به این سؤال « من رئیس خوبی هستم؟». مراقب باشین که نشون بدین حاضر به شنیدن بازخورد و پذیرای اون هستین. اگه زمانی که کسی نظر خود رو بیان می کنه، نسبت به بازخوردی که به شما میده، از خود، بیخود شید و کنترل تون رو از دست بدین یا حالت دفاعی به خود بگیرین، اونا دیگه صحبت شون رو ادامه نخوان داد.

2. سؤالات ،امروز بر کی یا چی اثر مثبت گذاشته ام؟
به عبارت دیگه میشه گفت «هر چیزی رو بهتر از آن شکلی که تحویل می گیرین، تحویل بدین». یعنی وقتی از کسی یا چیزی جدا میشید، اثر مثبتی بر اون داشته باشین. به پایان رساندن هر روز با این سوال، یک راه عالی واسه حفظ تمرکز و اصرار بر اموریه که واقعا مهم هستن.

مقاله در رابطه:چیجوری مهم ترین مشکلات زندگی مشترک خود رو بشناسیم و حل کنیم؟

3. سؤالات ، به ارزش ام وفادار بوده ام؟
تا به حال، به دلیل نبود یا کمبود چیزی در زندگی تون، احساس آزردگی خاطر کردین و به خاطر غُر بزنین؟ این احساس بیشتر زمانی به سراغ مون میاد که رفتارمون کمی ارزشای مون رو نقض کنه. اگه گذراندن اوقاتی باکیفیت در کنار خونواده، از ارزشای اصولی و ساده ی ما باشه، ولی تا دیروقت سرِکار بمونیم، یک اختلاف رخ میده. پس اگه می خواین صدای ضعیفی که آزارتون میده رو از خود دور کنین، باید واسه از بین بردنِ اون صدا، کاری کنین.

4. سؤالات ،اگه به همه اهدافم رسیده بودم چه احساسی داشتم؟ چه جوری میتونم این احساس رو در راه رسیدن بهش اهداف داشته باشم؟
یکی از پیش نیازای اساسی واسه رسیدن به موفقیت، داشتن توانایی واسه عقب انداختنِ لذت و خوشحالی در راه پیگیری اهدافه. اما این عقب انداختن، به این معنی نیس که تا به خط پایان نرسیده ایم، احساس بیچارگی و بدبختی کنیم. پس اگه در راه رسیدن به اهداف، کمی از موفقیتای کسب شده، احساس غرور و لذت به خود راه دهیم، هم انجام کارا برامون لذت داره و هم دست آوردهای بیشتری به دست میاریم. فقط باید توجه داشت که هنگام طی راه، در این احساس غرق نشیم.

5. سؤالات ،واسه یادگیری کدوم موضوعات به اندازه کافی وقت نگذاشته ام؟

اگه به دور و بر مون نگاهی بندازیم، می بینیم در دنیای بزرگی هستیم که همیشه، بزرگ تر هم می شه. محققان فکر می کنن، قبلا واسه اینکه همهِ علم موجود در جهان دوبرابر شه، به 1500 سال زمان احتیاج بود. در حالی که این مراحل، الان فقط یک یا دو سال طول میکشه. پس جا نمانید!

6. سؤالات ،در کدوم بخشای زندگی ام درجا زده‏ ام؟
وقتی در مرحله ای از زندگی تون، ثابت می مونید یا درجا می زنید، یعنی قبول کرد اید که توانایی انجام کارای کمتری رو داشته باشین و به حداقلی که به دست می یارید، قانع میشید. بعضی وقتا، ما خودمون رو در مشاغلی درگیر و حبس می کنیم که بن بستایی بدون راه فرار هستن. بعضی وقتا هم، خودمون رو در روابط ناسالمی به دام میندازیم. اگه از خودتون نپرسید که کجا و به چه دلیل درجا زدین، بسیار مشکل هستش که بخواهید این روند رو متوقف کنین.

مقاله در رابطه:11 اسرار کلیدی واسه داشتن یک زندگی مشترک موفق

7. سؤالات،در 5 سال آینده دوست دارم زندگی ام چیجوری باشه؟
به قول لوئیس کارول (Lewis Carroll) «اگه نمی دونین به کجا می رید، هیچ راهی شما رو به مقصد نمیرسونم.» این یعنی، یه بار تو ذهن تون مقصدتان رو مشخص کنین، تا بتونین واسه مسیرتون برنامه ریزی کنین. 5سال، بازه ی زمانی بسیار مناسبیه؛ نه انقدر دور از دسترسه که نتونین خودتون رو در اون تصور کنین، نه انقدر نزدیکه که نتونین واسه اون کاری کنین.

8. سؤالات ،اگه از چیزی نمی ترسیدم چیکار می کردم؟
از نقطه نظرِ باقی موندن، ترس، هدف خودشو داره. این هدف، (((همان))) چیزیه که باعث می شه ما دستمون رو توی چرخ گوشت نکنیم و ما رو از میلیونا کار دیگری که به ما آسیب میرسونن یا به کشتن دهند، باز می داره. با این حال ترس، تمایل به دوری گُزیدن و دوری داره. یعنی به جای اینکه شما رو در امان نگه داره، شما رو از پیشرفت در زندگی و رسیدن به رؤیاهای تون باز می داره.

9. سؤالات،کی لیاقت و خصوصیاتی رو داره که واسه پیشرفت از آن الهام بگیرم؟
زمانی که بقیه ویژگیایی دارن که شما اونا رو تشویق می کنین، تمرینی عالی اینه که درباره این ویژگیا تأمل کرده و در مورد راه هایی که می تونین اونا رو در کارنامه ی خود جای بدین، فکر کنین و این ویژگیا رو هم، به داشته هاتون اضافه کنین.

10. سؤالات ،داریم کدوم مشکل رو حل می کنیم؟
تا به حال در جلسه ای بودین و یهو فهمیده باشین که هیچ یک از صحبتا نقطه مشترکی ندارن و هر فردی حرف خودشو می زنه؟ نه به خاطر این که افراد میخوان همدیگه رو قانع و قانع کنن یا در بحث پیروز شن، بلکه به خاطر اینکه اونا برداشت و برداشت متفاوتی از هدف گفت وگو و جلسه دارن. وقتی که جلسه دارین، نوشتنِ موضوع بحث روی تابلوی وایت برد، می تونه به درد بخور باشه چون این کار باعث می شه همه بدونن که به چه دلیل در جلسه حضور دارن.

11. سؤالات ،چی مانع از انجام کارایی می شه که باید انجام دهم؟
اینکه شونِهاتون رو بالا بندازین و بگید: «من نمی دونم چکار باید کرد؟» ساده س!، اما این فقط یک بهانهه. بیشتر وقتا ما دقیقا میدونیم که چکار باید بکنیم، فقط مشتاق و مایل نیستیم که مشکلات رو از سر راه ورداریم و کنار بزنیم.

12. سؤالات ،مشاور یا مربی من می شی؟
هر کسی دوست داره که مورد توجه قرار بگیره، از طرف دیگه به اشتراک گذاری دانسته ها و سهیم کردن بقیه در اطلاعات خود، احساس خوبی داره. به خاطر این میشه گفت که افراد کمی جواب رَد به این سؤال میدن، به هر حال در پرسیدن این سؤال باید کمی دقت به خرج داد.

13. سؤالات ،مهم ترین درسی که تا الان در زندگی گرفتیم چی بوده؟ بهش عمل می کنم؟
بعضی وقتا زندگی واسه ما لالایی می خونه تا به خواب رویم و احساس کنیم که از خودمون راضی هستیم. به خاطر این مجبور میشیم که در کلاس زندگی، درسای مهمی رو دوبار یاد بگیریم. مشکل اینجاست که بیدارشدن از این خواب واسه بارِ دوم، به (((همان))) اندازه دردناکه.

جمع بندی
پرسیدن سؤالات سخت ممکنه بسیار ناراحت کننده باشه ولی در عین حال، باید توجه داشت که با راحت طلبی هم نه چیزی یاد می گیریم و نه پیشرفت می کنیم.

به نظر شما هرکسی چه سؤالات دیگری رو باید از خودش بپرسد؟ لطفا نظرات خود رو با ما به اشتراک بذارین.

تغییر دل و جرئت میخواد. اینکه پای کاری که می کنین، بایستید و مسئولیت کار و حرفه ی خود رو قبول کنین هم دل و جرئت میخواد؛ چه تصمیم شما بازگشت به درس و ادامه تحصیل باشه یا تغییر شغل و حرفه یا حتی راه اندازی و شروع کسب وکاری تازه.

روی پاهای خودتون بایستید و یک تنه مسئولیت شغل و زندگی تون رو به دست بگیرین. همه کسائی که به تنهایی و با سعی شبانه روزیِ شخص خودشون زندگی موفقی ساخته ان غم و شادی، خنده و گریه و درد و آسایش رو با هم تجربه کردن. با ما همراه باشین تا 12 درسی رو که قبل اینکه پشیمون شید باید بیاموزید، با هم مرور کنیم.

1. اعتماد به نفس داشته باشین
افراد موفق پر از اعتماد به نفس هستن و به تواناییای خود و چیزی که انجام میدن باور دارن. موفقیت باعث اعتماد به نفس اونا نمی شه بلکه اعتماد به نفس به عنوان پیش احتیاج اصلی پیروزی، اونا رو به طرف موفقیت راهنمایی می کنه. به این نکات توجه کنین:

شک از شک زاده می شه. اگه شما به تواناییا، ایده ها و خودتون باور نداشته باشین، نباید توقع داشته باشی که بقیه روی شما حساب کنن؛

اعتماد به نفس باعث می شه با رقابتای جدید رو به رو بشین. آدمایی که بزدل هستن و اعتماد به نفس کافی ندارن، همیشه میخوان در پناهگاه امن خود بمونن و از آن خارج نشن. در کنج آسایش و آرامش خبر خاصی نیس و تغییر و رشد آنچنانی انتظار شما رو نمی کشه. درست به همین خاطره که افراد ترسو در بن بست شغلی اسیر می شن و فرصتای مهم رو خیلی راحت از دست میدن؛

آدمایی که اعتماد به نفس کافی ندارن، معمولا روی شرایط و عوامل بیرونی خیلی حساب می کنن. اونا قدرت درون رو ندیده می گیرن و فکر می کنن محیط کنترل همه چیز رو به دست داره، اما افراد موفق و با اعتماد به نفس از مشکلات نمی هراسند و همین جربزه باعث شروع و قدم برداشتن در راه رشد و پیروزی اوناس.

اعتماد به نفس از عناصر اصلی و مهم موفقیت شغلی و حرفه ایه. با داشتن اعتماد به نفس به جایگاه و مرتبه ای می رسین که حتی در مخیله تون هم نمی گنجید. هیچ مانعی واسه موفقیت بر سر راه شما وجود نداره به جز خودِ خودِ شما. اگه شمام اسیر شک و شبهات جور واجور هستین، دو دل اید و می ترسین، همین لحظه و همین ثانیه زمان اینه که با قدرت بلند شید و سدهای دودلی رو در هم بشکنید.

2. زندگی شما حاصل (((همان))) چیزیه که خود ستختین
شما قربونی شرایط نیستین. هیچکی نمی تونه شما رو به کاری مجبور کنه که خلاف ارزشا و آرزوهایتانه.

زندگی امروز شما برایند اون چیزیه که خودتون ساختین. شاید کلیشه و تکراری به نظر برسه اما آینده شمام مطمئنا در دستان خودتونه. اگه احساس می کنین اسیر شدین و توان تغییر در شما مردهه دلیل، ترس از خطر کردن و قدم برداشتن به طرف آرزوها و اهداف تونه. رویاهاتون رو دنبال کنین و از هیچی و هیچکی نترسین.

وقتی قدم در راه عمل گذاشتین، یادتون نره که همیشه بهتره روی پله ی اول نردبانی باشین که شما رو به آرزویتان می ر ساند تا روی بالاترین پله ی نردبانی که شما رو به مقصددیگری می بره.

پرکاری

3. پرکاری حتما به معنی بهره وری نیس

به دور و بر خود نگاه کنین؛ سر همه خیلی شلوغه. از این جلسه بهش جلسه می رن و همیشه در حال بررسی نامهای جور واجور و ایمیل هاشون هستن. هیچکی وقت سر خاراندن نداره اما تنها درصد کمی از این دوستان پرکار به موفقیت و بهره وری واقعی می رسن.

موفقیت نتیجه فعالیت زیادِ بدون برنامه و جنب و جوش بی حاصل نیس بلکه نتیجه و نتیجه تمرکزه، تمرکزی که با اطمینان از استفاده ی مؤثر زمان واسه رسیدن به بهره وری واقعی حاصل می شه. شبونه روز واسه همه ما تعداد ساعات برابری داره مهم اینه که با فکر از این زمان استفاده کنیم. خروجی سعیاتون زندگی تون رو می سازه. نتیجه مهمه و سعیای بی نتیجه راه به جایی نمی برند. منظور از سعی بی نتیجه تلاشیه که در راه اشتباه قدم برمی داره و درست برنامه ریزی و هدف گذاری نشده.

4. کارکرد شما مثل دور و بریا تون می شه
واسه موفقیت باید با آدمایی رفت و اومد کنین که الهام بخش شمان و شما رو واسه بهتر شدن تشویق می کنن؛ کسائی که شما رو مجبور به پیروزی می کنن و معمولا در کنارشون موفق هم میشید. اما در مورد افراد منفی که خواهان زمین خوردن شمان، هیچوقت نباید به اونا اجازه بدین که در زندگی تون حضور داشته باشن. دور کسائی رو که باعث می شن احساس بی ارزش بودن، نگرانی یا بی انگیزگی و بطالت کنین خط پررنگ قرمزی بکشین.

این افراد میخوان شما رو مثل خودشون کنن. زندگی کوتاه تر از اینه که خود رو اسیر اینجور آدمایی بکنین. اصلا و ابدا تحمل شون نکنین و خیلی ساده اونا رو از زندگی خود حذف کنین.

خودگوییای منفی رو دور بریزین

5. خودگوییای منفی رو دور بریزین

وقتی مسئولیت کار و زندگی خود رو برعهده می گیرین، همیشه راهنما و مرشدی در مسیرتون وجود نداره و این تنهایی بعضی وقتا باعث بروز شک و دودلی می شه. هرچه بیشتر به افکار منفی و تردیدها بها بدین، قوی تر می شن. بیشتر افکار منفی فقط در حد فکر هستن و واقعیت بیرونی ندارن. نداهای منفی داخلی همیشه شما رو به توقف و تسلیم تشویق می کنن.

این نداها روند حرکت تون رو پریشون و شما رو متوقف می کنن. کافیه چند لحظه به افکار منفی خود فکر کنین و راستی و درستی اونا رو آزمایش کنین تا ببینین چقدر بی پایه هستن.

6. از گفتن «اگه و اماها» دوری کنین
اگه و اما هیزم به آتیش دلشورها و نگرانی هاتون می ریزه و این نگرانیا شما رو از رسیدن به اهداف تون باز می دارن. مسائل پیش روی شما می تونن به میلیونا راه جور واجور منتهی شن و اما و اگه و شک و دودلی درباره احتمالات، به درد بخور بودن و بهره وری رو از شما میگیره. اگه همیشه از خود بپرسید که اگه اینجور بشه و اونقدر بشه، روزگار شما رو به جایی می بره که لازم نیس و نمی خواین. البته اصلا نباید تفکر هدف دار رو با دلشوره و نگرانی از برنامه های محتمل آینده یکی دونست. برنامه ریزی راهبردی شما رو به طرف هدف جهت میده و به شما کمک می کنه مسائل و مشکلات پیش رو رو پیش بینی کنین.

برنامه ریزی واسه خواب و ورزش

7. برنامه ریزی واسه خواب و ورزش مهمه

از اهمیت خواب کافی هرچه گفته شه بازم کمه. وقتی خواب هستین، مغز پروتئینای سمی رو از نورونا میگیره. این پروتئینای سمی نتیجه فعالیتا نورونا در زمان بیداریه.

متأسفانه مغز تنها زمانی که خواب هستین، قادر به از بین بردن این پروتئینای سمیه و وقتی به اندازه کافی نخوابید و استراحت نکنین، این پروتئینا در سلولای مغزی شما جا خوش می کنن، توانایی فکر کردن رو از شما می گیرن و باعث می شن هشیاری خود رو از دست بدین. بی حسی حاصل از کمبود خواب رو هیچ میزان کافئینی جبران نمی کنه.

وقتی به اندازه کافی یا خوب نمی خوابید خودکنترلی، حواس، توجه و حافظه ی شما کم می شه و حتی در صورت نبود حضور عوامل استرس زا، کم خوابی باعث افزایش میزان هورمونای استرس زا می شه که از عوامل اصلی پایین اومدن میزان بازدهی و بهره وری هستن.

بعضی وقتا جاه طلبی موجب می شه که کمتر بخوابید و واسه انجام کار بیشتر تا دیروقت بیدار بمونین اما واقعیت اینه که این بیداری تنها باعث از دست رفتن بهره وری شما می شه؛ پس بهتره به اندازه کافی بخوابید.

در پژوهشی که در مؤسسه ی تحقیقات انتاریوی شرقی انجام شد، مشخص شد آدمایی که به مدت 10 هفته، دو بار در هفته ورزش کردن از نظر اجتماعی، علمی و ورزشی کفایت و توانایی بیشتری به دست آوردن. این افراد عزت نفس بیشتر و تصویر ذهنی بهتری نسبت به خود پیدا کردن.

هم اینکه جدا از اینکه تناسب اندام و وضعیت جسمی مناسب، مقدار ترشح اندروفین در بدن این افراد زیاد شد. اندروفین هورمونیه که در مثبت اندیشی و افزایش اعتماد به نفس خیلی مهمه. بدون برنامه نمی تونین در ورزش کردن موفق بشین. واسه ورزش کردن برنامه مشخص و قطعی داشته باشین و طوری برنامه ریزی کنین که بتونین بهش پایبند بمونین.

8. در جست وجوی پیروزیای کوچیک باشین
شاید در راه آرزوهای بزرگ، پیروزیای کوچیک خیلی مهم به نظر نرسند اما با ایجاد گیرنده های آندروژنی در نواحی مغزیِ مخصوص انگیزه و پاداش نقش مهمی در موفقیت و سعی اجرا می کنن. افزایش گیرنده های آندروژنی موجب افزایش تستوسترون می شه. تستوسترون عامل مهمی در افزایش اعتماد به نفس و تمایل و اشتیاق واسه رویارویی با رقابتای پیش روست. یه سری از موفقیتای کوچیک تا مدتا اعتماد به نفس کافی رو واسه حرکت به طرف پیروزیا و موفقیتا تأمین می کنه.

9. تنها در صورت میل واقعی «بله» بگید
طبق تحقیقات اخیری که در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام شد، هرچه توانایی شما در نه گفتن کمتر باشه با احتمال بیشتری درگیر اضطراب، استرس و افسردگی میشید و همه اینا یعنی در قبول کردن مسئولیتای خود به مشکل برخواهید خورد.

نه گفتن واسه بیشتر افراد سخته. «نه» واژه قدرتمندیه که نباید از بیان اون بترسید. با قدرت نه بگید و از بیان جملاتی مثل: «مطمئن نیستم»، «فکر نمی کنم بتونم» و … دوری کنین. در راهی که هستین مطمئنا و دودلی قدم وردارین و با «نه» گفتن به موقعیتای تازه، موقعیتا و فرصتای قبلی و فعلی رو به آخرسر برسونین.

کمال گرایی

10. کمال گرایی رو کنار بذارین
بی مشکل بودن و کمال رو از یاد ببرین؛ همچین چیزی در این کره ی خاکی معنا نداره. بشر جایزالخطاست. این طبیعت اونه و این طور خلق شده. وقتی به دنبال هر چیز در ایده آل ترین شکل ممکن باشین، احساسات منفی بر شما سایه میندازه و موجب می شه که میل به تسلیم یا کم کردن از سعی در شما پا بگیره. در این حالت شما به جای تمرکز واسه پیشرفت و کسب موفقیتای تازه همیشه بر شکستا و مشکلای خود دقیق میشید و فرصتای روبه رو رو از دست میدین.

11. به راه حلا توجه کنین
نقطه ای که توجه شما متمرکز بر اینه، حالت احساسی شما رو مشخص می کنه. اگه تمرکز شما بیشتر بر مشکلات باشه احساسات منفی تموم وجودتون رو شامل میشه؛ پس حال و هوای شمام منفی می شه و توانی واسه رسیدن به اهداف تون در شما باقی نخواد موند اما توجه و تمرکز بر یافتن راه حلا، احساس جست و خیز و بهره وری شما رو زنده می کنه و باعث بهتر شدن عملکردهایتان می شه.

12. خود رو ببخشین
وقتی دچار لغزش و اشتباه میشید، واسه ادامه راه و حرکت به جلو باید بتونین خودتون رو ببخشین. البته نه اینکه از یاد ببرین که اشتباهات چه احساسی در شما ایجاد می کنن بلکه باید بتونین خود رو از گرداب اثرات منفی اون بیرون بکشین. سعی کنین به جای لنگر انداختن در گذشته ها از اشتباهات تون عبرت بگیرین و واسه بهتر شدن سعی کنین.

شکستا باعث می شن اعتماد به نفس شما کمی خراب شه و فکر کنین که در آینده هم نمی تونین به پیروزی دست پیدا کنین. بیشتر اوقات شکست نتیجه خطر کردن و سعی واسه رسیدن به چیزیه که بسیار سخت به دست میاد. درست در همین نقطه می تونین ورق رو برگردونین و با تقویت باورِ به خود و درس گرفتن از شکستا موفق بشین

یا با ماندن در خاطرات تلخ راه به جایی نبرین. به دست آوردن هر چیز با ارزشی لازمه قبول کردن خطرات احتمالیه. شما تنها با باور خود و توانایی هاتون می تونین شکست رو تسلیم کنین و به زانو دربیاورید. با زندگی در گذشته، خاطرات تلخ گذشته رو با خود به زمان حال می کشین و اونو تبدیل به حال و حالا خود می کنین. در این صورت انتظاری واسه پیروزی باقی نمی موند.

وقتی که کسی تصمیم به تعقیب رویاهای خود می کنه، چیزی که موفقیت اونا رو تعیین می کنه، خود رویای نیس، بلکه اینه که چیجوری اونا رو دنبال می کنن. واقعیت اینه که هیچ فرمول مخفی واسه رسیدن به اهداف زندگی وجود نداره. این همه بستگی به اقدامات انجام شده و میزان تعهد الان داره. با این حال، داشتن یک راه حل لازمه تا اطمینان انجام بشه که اقدامات انجام شده در راه درست قرار گرفته و تلاشامون هدر نرفته.

اگه یک راه حل تعیین هدف خوب وجود داشته باشه، موفقیت همیشه امکان پذیره، که می تونه به هشت مرحله ساده تقسیم شه:

دقیقا (((همان))) چیزی رو که می خواین ببینین

واسه رسیدن به یک هدف، اول باید بدانیدکه چه جیزی می خواید. یک هدف رو بسازین و هرچه بیشتر در مورد رویای خود بدونین، باعث آماده تر شدن شما واسه رسیدن به اهداف زندگی شما می شه.

واسه رسیدن به اهداف زندگی خود یک مهلتی رو تعیین کن

وقتی می خوای رویایت رو به واقعیت تبدیل کنی بهترین کار تنظیم زمان معقولی واسه شما واسه رسیدن به هدف خوده. بسته به وجود هدف شما، می تونه کوتاه تر (چند ماه) یا بلندتر (چندین سال) باشه. مهم نیس که چه مدت طول میکشه، تا زمانی که زمان کافی واسه رسیدن به اهداف زندگی خود رو قبل از مهلت تعیین شده خود داشته باشین.

زمان خود رو تقسیم کنین
وقتی که زمان مهلت خود رو مشخص کردین، قدم بعدی اینه که زمان خود رو واسه کار روی اهداف زندگی روزانه خود وصل کنین. مشخص کنین که چه تعداد ساعت شما مایل هستین و می تونین هر هفته به هدف خود اختصاص بدین و بیشتر از هفتروز تقسیم کنین. این به شما یک ایده کلی رو میده که چیجوری اونو در برنامه منظم خود بذارین. مشخص کنین کدوم روز و زمان واسه شما مناسب تره تا فعالیتای جدید خود رو برابری بدین تا کار به طرف هدف شما هیچ مشکلی واسه دیگه مسئولیتاتون نداشته باشه.

اقدامات لازم واسه جهت اهداف

فعالیتایی رو انتخاب کنین که متناسب با اهداف زندگی شما باشه
یکی از مهمترین مراحل انتخاب فعالیت هاییه که شما در جهت رسیدن به اهداف زندگی خود مشارکت می کنین. این فعالیتا هر روز نباید برابر باشه، اما اونا باید در برخورد با شما از نقطه A به نقطه B به نفع شما باشن. اگه در تعریف اهداف خود مشخص بودین، باید خیلی راحت بتونین که چه نوع اقدامات می تونه به شما در رسیدن به اونا کمک کنه. سعی کنین بعضی از تحقیقات رو انجام بدین اگه هنوز مطمئن نیستین که چه راه هایی باعث موفق شدن ورسیدن به اهداف خود می شه.

تنظیم یک تقویم
وقتی که شما فهمیدین که چه روز و چه زمانی به اهداف زندگی خود و هم کارایی که انجام می دید، اختصاص بدین، اونو در یک تقویم بنویسین و اونو جلوی دیدتون بزنین! نوشتن برنامه شما می تونه به ترکیب اون در حالت عادی شما کمک کنه و مطمئن شید که درزمان زمانای خاصی که واسه کار روی رویاهای خود تعیین کردین، برنامه ای در دست نیس. اینم به عنوان یک یادآوری روزانه واسه زمانی که شما احساس تنبلی و یا بدون انگیزه هستین کمک می کنه.

مقاله در رابطه:7 راه واسه رسیدن به اهداف

دلایل رسیدن به اهداف زندگی رو بنویس
راز پشت رشته انگیزه س، و راز پشت انگیزه دانستن اینکه به چه دلیل شما می خواین چیزی رو انجام بدین. لیستی از تموم دلایل ایجاد شده در این هدف رو اولویت بندی کنین و اونو جایی که می تونین اونو بیشتر مشاهده کنین بذارین. یا حتی از آن لیست کپی کنیدو نگه داشتن اونا رو در مکانای حتی بیشتر واسه انگیزه اضافی کار بسیار عالی می تونه باشه. پیدا کردن چیزی که الهام بخش شما به تعقیب رویاهای خود و نگه داشتن اون قطعات الهام بخش تو ذهن خود. همیشه با خود نکات مثبت رو یاداوری کنین.

اهداف خود رو بنویسین

یک مجله از اهداف زندگی خود درست کنین
وقتی که شما در سعی حماسی واسه تحقق بخشیدن به رویاهای خود هستین، ایده خوبیه که یک مجله در نزدیکی سابقه فعالیتای خود داشته باشین. دانستن چی کار می کنه، چی کار نمی کنه و چیزی که شما باید تغییر بدین، ساده تر می شه وقتی فهمیدین که همه چیز در یک جای واسه خودتون نوشته شده. شما ممکنه دریابید که برنامه شما احتیاج به کاهش داره و بازبینی اقدامات شما می تونه به شما کمک کنه تا مشخص کنین که چی باید حفظ شه و چی باید جانشین شه. شمام اینکه می تونین مجله خود رو واسه نوشتن هر تحقیق مفیدی که در راه یا هر گونه نقل قول الهام بخش که می خواین در دست داشته باشین، بنویسین.

جمع آوری پشتیبانی
یکی از مهمترین مواردی که به شما کمک می کنه تا با اهداف زندگی خود در راه حرکت قرار بگیرین، داشتن یک سیستم پشتیبانیه. روشای زیادی واسه ایجاد رابطه با بقیه هست که می تونن به شما در سفر شما انگیزه دهند. شما می تونین به یک انجمن یا گروه آنلاین ملحق شید که در اون افراد مشابه واسه یک هدف با هم جمع می شن، دوستی پیدا کنین که دارای اهداف مشابه، استخدام یک مربی زندگی واسه حمایت حرفه ای یا عضویت در یک وبلاگ یا منبع خبری که بتونه به درد بخور و الهام بخش باشه مواد به طور منظم به شما می تونه کمک کنه.

هیچ روحی واسه رسیدن بهش بسیار بزرگ نیس و اگه هدف خود رو باور نکنین و به یک راه حل عملی یا یه سری از مراحل مثل ارائه شده اینجا بدین، هیچ اهمیتی نداره. کنترل زندگی خود رو با اقدامات عمدی که به شما کمک می کنه اهداف خود رو به دست بیارین و در رویاهای خود زندگی کنین. خیلی از اونا در (((همان))) راهی قرار گرفتن که شما در اون هستین

اعتماد به نفس پایه تموم موفقیتای شخصیه. وقتی به خودتون باور دارین می تونین هر چیزی رو بدست بیارین. اما زمانی که به خودتون شک می کنین شکست می خورین. احساس اعتماد به نفس یک حالت مثبت ارتعاشه که در اون ذهن ناخودآگاه شما به طرف موفقیت یک چیز هدایت می شه. این وقتیه که شما تنها با تفکر و با تحقق هدف خود هماهنگ هستین. اعتماد به نفس شما میدون مغناطیسی شخصی شماس که جذب اون چیزیه که شما بهش علاقه دارین.

این تفکر که وقتی چیزی رو دوست دارین و در اون شکست می خورید، چیزی رو از دست می دید،اشتباهه. از دست دادن درک در مورد روانشناسی زندگی، دلیل اینه که خیلی از مردم به سختی به موفقیت می رسندویا شکست می خورن. ممکنه به نظر برسه که زیان خارجی بی اندازه و حصره، اما از دست دادن دردهای داخلی بسیار عالیه. لازمه در نظر بگیرین که چیجوری یک وضعیت ممکنه تا زمانی که شما در سعی واسه مشارکت اون هستین، تأثیری در مورد احساس شما داشته باشه..

وقتی که اعتماد به نفس شما زیاد می شه، موفقیت شما زیاد می شه. وقتی که موفقیت زیاد می شه، اعتماد به نفس بیشتری دارین. ایجاد تقویت مثبت به جای تقویت منفی. تمرکزکنید بیشتر بر انجام کارایی که یافته های مثبتی به دست آورده اید و کمتر در انجام کارایی که موجب ناامیدی شما می شن، تمرکز کنین. در موقعیتایی قرار بگیرین که احتمال بیشتری دارین تا برنده شید. کار و کاسبی موفق از قدرت رشد می کنه. هر تجربه مثبت تقویت مثبته که قدرت شما رو زیاد می کنه.

راههای رسیدن به اهداف

مقاله در رابطه:چیجوری هدف گذاری کنیم در زندگی

و حالا 10 کلید طلائی واسه خلق زندگی که آرزویش دارین و نحوه رو ساختن سرمایه های داخلی:

قدرت برتری رو انتخاب کنین که حقیقتاً و ً شما رو دوست می داره و به شما عشق می ورزد. کسی که قلباً به شما علاقه داره و میخواد تا شما از تموم خوشیا و ثروتای جهان بهرمند گردید.
هنگام طراحی نقشه رسیدن به موفیت، بهتره از خوش بینی و توانمندی کمک بگیرین. یک تصویر ذهنی ً روشن از آرزوهایتان مجسم کنین و سعی کنین در این راه دقیق، روشن و منحصر بفرد عمل کنین.
هر زمان و هر لحظه حس کامیابی خود رو زنده نگه دارین.
اجازه ندین افکاری مثل کمبود، محدود کردن، و یا چشم و هم چشمی به ذهنتون وارد شن. فقط با این حقیقت روبرو شید که زیادی بی اندازه و حصری در کائنات هست که واسه همه افراد مثل شما کفایت می کنن.

مقاله در رابطه:رازهای قانون جذب که با اون به موفقیت می رسین

در افکار، گفتار و رفتار خود عقاید قوی، مثبت، و حمایت دهنده رو به کار بندید.

طبق چیزی که باور دارین درسته، عمل کنین. مطمئن باشین به هر چیزی که فکر می کنین، گسترش پیدا می کنن؛ جایی که توجهتان رو بهش متمرکز میکنین، باید درست (((همان))) جایی باشه که آرزوهایتان در اون قرار گرفتن.

زمانیکه در مورد مسائل مالی صحبت می کنین همیشه از “کمه کم” و ” یا بیشتر” هم استفاده کنین. مثلا: “من هر ماه میتونم کمه کم 100هزار تومن و یا بیشتر پس انداز کنم.” به حقایق مالی خود “و یا بهتر” اضافه کنین. مثلا: “من الان یک مرسدس بنز 500SL قرمز آلبالویی دارم که داخل اون کرم رنگه یا بهتر.” سعی نکنین انرژیایی که از طرف کائنات به طرف شما روونه هستن رو محدود کنین.

سعی کنین در همه موارد زندگی، گیرنده خوبی باشین. از هدایا، اسرار، و معجزات با روی باز استقبال کنین؛ و خیلی باز تر با مسائلی مثل شادی، عشق و نعمتای زیاد برخورد کنین.

قدردان نعمات زندگی خود باشین. هر تجربه، هر رابطه، و هر سکه 1 ریالی که به دست میارین، همه و همه هدایایی هستن که بهش شکل به ویژه خودشون رو رو ساخته ان. باید نسبت به هدایایی که مثل سیلی پرخروش به طرف شما سرازیر می شن، آگاهی داشته باشین و از تک تک اونا تشکر کنین.

نسبت به خود و بقیه دست و دل باز باشین. هر چیزی که ببخشین دو مرتبه چند برابر شده و به خودتون باز می شه و این نمودی از کائناته که شما واسه دریافت اون باید آماده و خواهان بوده و توانایی اش رو داشته باشین.

واسه زمان حال خودتون رو آماده کنین. اگه در گذشته باشین، احساس گناه و پشیمانی به شما دست میده. اگه زندگی خود رو از آینده پر کنین، با ترس روبرو میشید. شما حالا در زمان حال هستین و توانایی این رو دارین که ثروتی بی اندازه و اندازه و نعماتی زیادی رو خلق کنین.