همه چیز واسه برگزاری یه مراسم عروسی عالی

عروسی

معیارهای یه تالار عروسی مناسب واسه مراسم عروسی

امکانات تالار پذیرایی

1-نورپردازی مناسب و خوشگل
2-داشتن پارکینگ عمومی
3-داشتن جایگاه خوشگل واسه عروس و داماد
4-سرویس دهی منظم و دقیق
5-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ واسه خانوما
6-داشتن فضا با اندازه مناسب واسه رقصیدن
7-اتاق عقد تمیز و به روز
8-دی جی که با اهنگای روز و مناسب مجلس رو خوشحال نگه داره

موقعیت و دسترسی شهری تالار پذیرایی

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما باید از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشه. شاید مهمترین موضوع در انتخابتالار عروسی همین باشه. چون که مهمانان شما باید این راه رو طی کنن و اگر دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در بیرون از شهر ، مشکل باشه باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما می شه. از طرفی تلاش کنین تالار یا باغ محل برگزاری عروسی رو در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنین چون که خود شمام باید این راه رو طی کنین و اگر این اماکن دور از هم باشن ، دیر در جشن خود حاضر میشین. هیچی بد تر از این نیس که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسن.

ظرفیت سالن پذیرایی تالارعروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما رابطه مستقیم با تعداد مهمانان شما داره. اگه تعداد مهمانان شما کم هستن ، سالن بزرگ و وسیع واسه برگزاری عروسی شما مناسب نیس چون که مهمانان شما در اون پراکنده می شن و عروسی شما خلوت و سرد به نظر می رسه. پس اگر تعداد مهمانان شما کم هستن ، یه سالن کوچکتر رو واسه پذیرایی در نظر بگیرین. در علاوه بر درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سئوال کنین که در صورت ضرورت صندلی اضافه واسه پذیرایی دارن یا نه؟

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشه . سالنای با سقف کوتاه دلگیر هستن و مهمانان احساس خفگی می کنن. سقف تالار از نکاتیه که حتما باید موقع انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به اون دقت کنین.

عروسی

پارکینگ تالار پذیرایی

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتیه که باید به اون توجه کنین. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خود رو در اون برگزار می کنین حتما باید مجهز به پارکینگ واسه اتومبیلا باشه. شک نداشته باشین بیشتر مهمانان شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما میان و علاقه ندارن مدت زیادی رو در خیابونای دور و بر به دنبال جای پارک بگردند و در آخر نگران امنیت اتومبیل خود باشن. خصوصا اگه ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستین حتما به این ویژگی توجه کنین.

روکش صندلیا و رومیزیای تالار

موقع انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکشا و رومیزیا توجه کنین. در علاوه بر حتما به مدیر تالار تاکید کنین که واسه مهمانی شما ، روکشا و رومیزیا باید تمیز باشن و تا امکان داره روز قبل شسته شده باشن و روی این موضوع اصرار کنین تا متوجه حساسیت شما بشن. وگرنه ممکنه در روز عروسی شما ، بعضی از مهمانان تماشاگر روکشای صندلی و رومیزیایی باشن که با شکل های جور واجور و اقسام نوشیدنیا ، لک شدن.

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای پذیرایی ، یه میز جداگونه رو واسه خوردن شام عروس و داماد در نظر می گیرن و اون رو با گل و شمع و … تزئین می کنن. بعضی از تالارها هزینه این میز رو جداگونه محاسبه می کنن و بعضی هم به عنوان هدیه اون رو در نظر می گیرن. کلا اگه از نظر هزینه مشکلی نداشته باشین ، ایده خوبیه و می تونه شکلی عاشقونه به مجلس شما بده. علاوه بر اینکه در عکس و فیلم عروسی شما هم موندگار می شه.

سرویسهای بهداشتی و بقیه امکانات تالار

سرویسهای بهداشتی رو یادتون نره. خصوصا اگه عروسی شما در فصلای سرد سال برگزار می شه حتما بررسی کنین که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشن و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشن. علاوه بر این محل سرویسا و فاصله اونا تا محل جشن هم خیلی مهمه. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکنای زنونه و … هم از نکاتی هستن که باید به اونا توجه کنین.

عروسی

هزینه های تالار

واسه خودتون بودجه مشخص کنین و به اون معتقد باشین. هزینه های تالار عروسی معمولا شامل :
” هزینه ورودی ” که یه رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانانه
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شه و بستگی به تعداد مهمانان ، شکل های جور واجور غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … داره
” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد عرف اینه که حتی در صورت به کار گیری نکردن از گروه موزیک تالار هم از شما اخذ می شه.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از کل هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شه
” هزینه مالیات برارزش اضافه و مشکلات ” که طبق قانون پرداخت اون رو دوش شماس
” هزینه تزئینات ” مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت نبود تمایل شما ، حذف می شن
هزینه برنامه هایی مثل : آتیش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستن و در صورت نبود تمایل شما از برنامه حذف می شن
معمولا محاسبه هزینه ها به این صورته که موقع عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها رو به عنوان بیعانه پرداخت و تاریخ رو رزور می کنین. حدود یه هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها رو پرداخت می کنین و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتبه و مشکلی در ارایه خدمات نیس ، تسویه حساب پایانی رو انجام می دین.

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار

متداوله که بعد از انتخاب تالار و باغ عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی به وسیله مشتری تست می شه. معمولا مشتری یه شب به شکل سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار درخواست تست غذا و مشاهده نوع سرویس دهی رو می کنه. امکان مشاهده چگونگی سرویس دهی مهمانداران ، برخورد اونا با مهمانان ، نوع لباس اونا ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک می کنه که تصمیم پایانی خود رو راحت تر بگیرین.

سرکشی و بررسی پایانی تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذیرایی یا باغ عروسی خود سر بزنین تا مطمئن شین که همه چیز مرتبه. تمیزی روکشای صندلی و رومیزیا ، تعداد صندلیا ، نور پردازی ، تزئینات و خلاصه همه چیز رو بررسی کنین. این سرکشی و حساسیت شما ، به مدیریت تالار هم ثابت می کنه که شما نسبت به همه چیز حساس هستین و در جهت جلب رضایت شما تلاش می کنه.

لباسی که هنگام آماده شدن به تن می کنین رو یادتون نره.

همسرتون رو با پیام عاشقانه ای روی دستمال جیبش سورپرایز کنین.

کف کفشتون پیام عاشقانه ای به همسرتون بنویسین و یا از دوستان تون بخواین که کف کفش تون واسه تون پیام بنویسن.

.داخل حلقه تون پیام عاشقانه حک کنین.

عروسی

اگه پدرتون از دنیا رفته، تصویرش رو با خود حمل کنین.یا یه قاب تاشو به دسته گل آویزون کنین.

یا اگه پدر یا مادر همسرتون فوت کرده، تصویر اونا رو از گل روی کت ایشون آویزون کنین.

اگه یکی از عزیزان تون نمی تونه در مراسم شرکت کنه، براش پیامی بنویسین و با اون عکس بگیرین.

به زوجی که بیشترین مدت از ازدواجشون می گذره هم اهمیت بدین و در مراسم اونا رو معرفی کنین.

اگه حیوان خونگی دارین، اونا رو هم در مراسم موثر کنین.

در ورودی مراسم داستان عشق تون رو بنویسین.

از این عکسا در ماه عسلتون بگیرین.
معیارهای انتخاب آتلیه عروس
عکس و فیلم عروسی، مهم ترین یادگاری های شما از این مراسمه که تا آخر عمر براتون می موند و خاطرات اون روز شیرین رو در ذهنتون زنده نگه می داره. راه های زیادی واسه پیدا کردن یه آتلیه عروس خوب هست، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی. بد نیس قبل از انتخاب این نکته ها رو با هم مرور کنیم.

 

10سوال مهمی که باید از عکاس سئوال کنین
– شما با کسی که از عروسی شما عکاسی می کنه ملاقات می کنین یا با نماینده آتلیه؟
– آتلیه آلبومای نمونه ای از عروسیای قبلی که عکاسی کردن واسه ارائه دارن؟
– عکسای نمونه اونا از نوعیه که شما واسه خود تصور کردین؟
– دست کم هزینه های این آتلیه عکاسی چقدره؟
– هزینه شامل فیلمبرداری هم می شه یا هزینه جداگونه داره؟
– از دستیار به کار گیری می کنن( دستیار به عنوان تمرین عکاسی می کنه؟)
– برنامه روز عکاس چیه؟ (خیلی با اهمیته که عکاس در روز جشن شما واسه جشن دیگری وقت نگذاشته باشه)
— عکاس تمایلی به شنیدن حرفا و خواستهاتون دارن؟
– واسه انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارن؟
– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آمادهه؟

آلبوم های عروس چند نوع هستن؟
بیشتر آلبوم های عروس که الان می ببینن، در یکی از دو دسته ساده و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می تونن در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و خوشگل ارائه شن. اما یه فرق اساسی بین اون دوه. آلبوم های ساده که در کشور های اروپایی به آلبوم های Matted هم معروفند، معمولا به وسیله برنامه های کامپیوتری آماده طراحی می شن. این آلبوم ها طرفداران زیادی ندارن و کمتر آتلیه عکسی رو می ببینن که اون رو به عنوان آلبوم اصلی به مشتریان نشون بده. در این آلبوم ها معمولا عکس ها با کادر ها و الگو هایی آماده در هر صفحه از یک تا چار عکس قرار داده می شن و به عنوان آلبوم های هدیه عروس و داماد در همون شب عروسی چاپ و صحافی شده و به اونا تقدیم می شه. هم اینکه بعضی از آتلیه ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و داماد هایی که ترجیح می بدن به جای آلبوم های گرانقیمت تنها عکسهایشان رو چاپ کنن این گزینه رو که قیمت کمتری داره پیشنهاد می کنن.

بیشتر آلبوم های عروس که الان می ببینن، در یکی از دو دسته ساده و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می تونن در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و خوشگل ارائه شن

آلبوم های دیگه شکل های جور واجور طراحی شده یا Flush-mount هستن که به آلبوم های ژورنالی، ژورنال عروس ایتالیایی یا آلبوم های مجله ای (magazine style) هم معروفند. این آلبوم های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به جز مهارت عکاس و تصور طراح اون ندارن. طراحی این ژورنال ها بسته به شخصی که اونا رو طراحی می کنه از طراحی هایی مثل به همون آلبوم های قبلی یا صفحاتی رویایی مثل به مجلات مد فرق داره و به خاطر همین قیمت اونا بسته به دستمزد شخصی که روی اون کار می کنه بسیار متغیره. یکی از نقاط مشترک بیشتر صفحاتی که به این صورت طراحی می شه، به کار گیری عکس ها به شکل ترکیبیه. طوری که کمترین لبه های عکس رو شامل شده و عکس ها به گونه ای قرار می گیرند که در همدیگه و در مورد ترکیب می شن. هر آتلیه عکس یه استایل مخصوص خود رو واسه طراحی های آلبوم های عروس خود به کار گیری می کنه.

مطلب در رابطه :   چند تا نکته مهم واسه راه اندازی کافی شاپ

آلبوم دستی، گرون یا یه ضرورت؟
عکسایی که شما می گیرین معمولا نپخته به حساب میان ودر آتلیه با تکنیکای فتوشاپ روتوش می شن و از نظر روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می شن. عکاسان آتلیها با تکنیکای عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای جور واجور، آرایش سوژها، عکسای مدلینگ که بعضی وقتا با نمونه های روز دنیا هم برابری می کنه، چهره ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد میسازن. هم اینکه آلبومایی که این روزا مد شده، شامل 10 برگ 30 در 60ه که مثل مجله های مد، عکس عروس و داماد رو در صفحات آلبوم چاپ می کنن. این آلبوما حس باحالی در مشتری بوجود میاره. قیمت این آلبوما معمولا از 400هزار تومن به بالاست.

 

اندازه های گرون عکسا
عکساتون ممکنه پرتره و اسپرت باشه. هم اینکه واسه یه عکس بزرگ دو نفره در اندازه 100 در 70 روی شاسی واسه نصب روی دیوار خونه باید بین 160 هزار تا 250 هزار تومن هزینه کنین. واسه چند عکس 30 در 40 یا 30 در 100 روی شاسی واسه اتاق خواب یا واسه یادگاری دادن به پدر و مادر باید بین 50 تا 100 هزار تومن بدین. قیمت یه آلبوم 30 در 60 ده برگی دست کم 500 هزار تومنه.

اگه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کنه، دو برابر حواستون رو جمع کنین. چون روتوش زیادتر از اندازه چهره شما رو با اون همه آرایش و… بسیار مصنوعی نشون میده