همه چیز درباره تقویت اراده

کلمه اراده رو همه ما شنیده ایم. تقویت اراده عبارتیه که در بین بحثای ترک سیگار، رژیم گرفتن، شروع ورزش و… بیشتر استفاده میشن.

پس با توجه به کارکرد این واژه میشه این طور نتیجه گیری کرد که اراده نیرویی داخلی واسه مقابله با هوسه.

و یا شاید هم این تعبیر اولین تعریفیه که به ذهن خطور میکنه. با این حال نیروی اراده باعث داشتن حس بهتر در زندگیه و تقویت اون مثل خواسته بیشتر آدماس.

با هم در این فرصت با چند راه تقویت اراده آشنا میشیم…

بیایید با هم به چند سوال تنها فکر کنیم:
تا به حال چندبار با خود تصمیم گرفتین که پیاده تا محل کار خود رفت و اومد کنین؟
تا به حال چند بار تصمیم گرفتین پولای خود رو پس انداز کرده و کمتر ولخرجی کنین؟
تا به حال چند بار تصمیم به ترک سیگار یا الکل گرفتین؟
تا به حال چند بار با دوستانتان تصمیم به کوه رفتن داشته اید؟
تا به حال چند بار با خود عهد بسته اید که وزنتون رو کم کنین؟
و…
همه اینا سوال هاییه که واسه امتحان سطح ساده اراده پرسیده میشن.

سوال اصلی، اراده چیه؟
اراده نیرویی باطنی واسه تصمیم گیری، شروع کار، انجام اهداف و وظایفه.

در مقابل عقب انداختن کارا و تنبلی، از بین برنده اراده افراده.

اگه بخوایم کمیدقیق تر شیم، اراده ابزاری واسه موفقیت در تموم میدونای زندگیه.

با یک فرمول ساده میشه نتیجه گرفت که هر چقدر اراده بیشتر باشه، احتمال موفقیت در زندگی هم بالاتر میره.

یک تعبیر جالب:
اراده رو میشه به ماهیچه و عضلات تشبیه کرد. همه ما استخون بندی مشخصی داریم که تنها میتونیم از پوکی و آسیب بهش پیشگیری کنیم اما واسه جنب و جوش بیشتر و رسیدن به اهداف باید ماهیچهایی قوی داشته باشیم. هرچقدر عضلات ما ضعیف تر باشن، حرکت ما کنه تر و پر زحمت تر میشه.

اراده رو میشه تقویت کرد و با تقویت اراده راه رسیدن به اهداف بسیار آسون کردن میشه.

راه های تقویت اراده:
تعیین هدف:
اول در زندگی احتیاج اصلی خود رو بشناسین. هدفی که شما واسه خود ترسیم میکنین اگه لازم شما باشه و تموم زندگی خود رو بهش متمرکز دارین، انگیزه شما بالاتر میره.

پس سعی کنین با ترسیم و شناخت دقیق هدف، خود رو از نگاه روانی به داشتن اراده بیشتر تشویق کنین.

به عبارت ساده تر تا زمانی که فردی با تموم وجود هدف رو واسه خود شفاف نکرده و احساس احتیاج بهش نداشته باشه، نمیتونه دندان اراده خود رو تیز کنه.

برنامه ریزی:
چند راه موثر واسه تقویت اراده

قدم دوم برنامه ریزی صحیحه. اگه واسه رسیدن به هدف برنامه ریزی درست وغیربلند پروازانه ای داشته باشین، خللی به اراده تون وارد نمیشه. با بلند پروازی و بالا رفتن احتمال شکست، اراده صدمات سنگینی میبینه.

به خود جایزه بدین.
چند راه موثر واسه تقویت اراده

با تشویقای کوچیک میتونین اراده و روحیه خود رو به میزان زیادی بالا ببرین. وعدهای کوچیک و تشویقای کوچیک یک برگ برنده واسه تقویت ارادهه.

خودتون رو گول نزنین، اما تلقین کنین!
با گفتن بعضی عبارات مثبت به شکل دایم به خود، اراده خود رو بیشتر از قبل تقویت کنین. عبارتایی که خودتون با اون انگیزه میگیرین رو انتخاب کنین. عبارتایی پر از واژه های ساده و در عین حال مثبت و سرحال! دقت کنین در این راه با خود منصف باشین.

واسه خود دور و بریا و محیطی جفت و جور بیارین که همیشه شما رو تشویق کنن:
چند راه موثر واسه تقویت اراده

شاید این کار کمیسخت به نظر آید اما میشه حتی یک دوست خوب پیدا کرد که با کوچیکترین موفقیتی به ما انگیزه ببخشد. در این مواقع جمع گرم خونواده بهترین گزینه پیشنهادیه.

یک راه حل مهم:
شاید مهم ترین راه حل مقابله با خوده. هر کاری که به تنیلی و عقب روی از اراده میرسه رو خیلی سریع و از روی عمد ترک کنین. اگه حس و حال دوش گرفتن رو پس از یک روز سخت کاری ندارین، حتما همون لحظه دوش بگیرین.

اگه دوست دارین قرار ورزش با دوستانتان رو کنسل کنین، حتما بهش وعده رفته و اولین نفر سر قرار باشین.

شاید چند بار موفق شده و چند بار هم شکست بخورین. اصلا مهم نیس، نیمه پر لیوان رو ببینین.

اگه در روند ترک سیگار شکست خوردید، خود رو سرزنش نکرده و دوباره سعی کنین. تنبیها و تشویقای کوچیکی که واسه خود قرار دادین، ذهن شما رو شرطی کرده و بهترین نتیجه رو در این بازه پس میده.

تو ذهن خود همیشه تصویر سازی کنین:
چند راه موثر واسه تقویت اراده

این راه حل، یک راه حل فوق العاده س. بارها در روز رسیدن به وزن دلخواهتون رو تصور کنین، قبولی در رشته موردنظرتان رو مجسم کرده و تموم وسیله لازم رو آماده کنین. حتی محققان بر این باورند که به طور مثال خرید یک کیف قشنگ واسه رفتن به دانشگاه در رشته محبوبتان، حتی قبل از امتحان دادن و قبولی، باعث افزایش اراده و خوش بینی شما و در آخر موفقیت میشه.

دیگه راه ها:
چند راه موثر واسه تقویت اراده

خواب کافی، ورزش کردن، رفتن به کلاس یوگا و مدیتیشن، رفتن پیش دکتر ماهر تغذیه، خوردن غذای سالم و آب کافی، عوض کردن رنگ لباس، مو، آرایش و… ، عوض کردن راهی که هر روز از اون گذر میکنین و… همه مثل راه های کوچیک اما پر فایده در جهت افزایش اعتماد به نفس و پس افزایش ارادهه.

تقویت اراده به ما نیروی کافی رو واسه حل و فصل امور و شکست دادن دشواریا میده. چون اراده به ما انرژی و سرسختی لازم رو واسه شکست دادن رقابت ها، توانایی ایستادگی در برابر شکست، و قدرت تحمل اختلاف یا استرس رو میبده وگرنه ممکن بود مجبور شیم از اهداف یا پروژه هایی که باید به اونا اهمیت بدیم بگریزیم.

اراده

به آخرین دفعه ای فکر کنین که تقلا می کردین بر وظیفه ا ی خسته کننده یا سخت تمرکز کنین. شایدً هرچقدر تقلا میکردین نمی تونستید حواس تون رو جمع و جور کنین و احساس می کردین کار از کنترل شما خارج شده، تا این که یهو توانایی تمرکز بر اونو از دست دادین و نمیدونستید چیجوری دوباره تمرکز کنین. همه ما بعضی وقتا اینجور احساسی داریم.

حتی در این لحظات، وقتی دارین احساس میکنین با غرایزتان میجنگید، میتونین وقت کشی رو متوقف کنین و به تمرکز برسین. شما فقط احتیاج دارین دوباره اراده تون رو شارژ کنین.

مک گو نیگال، روان شناس استاد دانشگاه استنفورد و نویسنده ی کتاب “غریزه ی اراده” (۲۰۱۱) میگه: ” اراده به ما انرژی و سرسختی لازم رو واسه شکست دادن رقابت ها، توانایی ایستادگی در برابر شکست، و قدرت تحمل اختلاف یا استرس رو میبده وگرنه ممکن بود مجبور شیم از اهداف یا پروژه هایی که باید به اونا اهمیت بدیم بگریزیم.”

اراده ی شما مثل یک عضله کار میکنه – باید آموزش ببینه، پرورش یابد، و حفظ شه. مک گو نیگال میگه: “آدمای زیادی به من گویند که اراده ندارن.” و میافزاید: “ولی من تا به حال مشاهده یا مطالعه نکرده ام چیزی به عنوان ژن اراده وجود داشته باشه”

آدمیمیتونه یادبگیرد اراده اش رو بهبود بخشه، پس در این جا ۵ پیشنهاد واسه تقویت اراده آورده شدن که میتونین با اونا شروع کنین و اراده خود نیرو ببخشین:
۱. اهداف تون رو به خاطر بسپارین.
اگه احساس میکنین نیروی اراده ی شما زیر آب رفته یا سست شده، به کارای جاری تون به شکل یک قدمگاه سنگ چین واسه عبور از رودخانه یا باتلاق نگاه کنین و فکرکنید که به شما در رسیدن به اهداف تون کمک میکنن.

مک گو نیگال میگه: ” اراده ی شما در صورتی که از اهداف و ارزشای تون فاصله بگیره به آسونی خالی و خالی میشه.”

مثلاً، فرض کنین شما عامل نوشتن رو دوست ندارین. اگه بهش به شکل یک کار تک و جداافتاده نگاه کنین تمرکز انرژی واسه انجام اون سخت میشه. ولی اگه بهش به عنوان یکی از راه های بسیار واسه ساختن یک کار و کاسبی پر رونق عکس العمل نشون بدین، اون بعضی وقتا اشتیاقی که واسه کار و کاسبی خود احساس میکنین به شما انگیزه میده بر عامل نوشتن تمرکز کنین – و حتی از اون لذت ببرین.

۲. تمرین کنین با استرس روبه رو شید.
وقتی واسه رسیدن به هدفی کار میکنین، شما محدود به کار در زمانای سخت هستین. واسه رسیدن به اهداف جاه طلبانه، باید در شرایط پراسترس، حتی وقتی تهدیدهای عصبانیت، ترس، یا خستگی شیره ی اراده تون رو میمکند، ایستادگی و مقاومت کنین.

مک گو نیگال میگه: “حضور ذهن به شما در روبرو شدن با استرس و تقویت اراده کمک میکنه. باید با مدیتیشن به حضور ذهن برسین یا بهتر از اون یوگا یاد بگیرین تا بر ناراحتی و ناامیدی پیروز شدین و با اون به آرامش و اطمینان خاطر برسین.

۳. اشتباه هاتون رو عفو کنین.
شما محدود به اشتباه هاتون هستین، ولی اگه اون اشتباهات رو قبول کنین اراده ی تون نیرومندتر میشه. مک گو نیگال میگه: “بخشیدن خودتون به خاطر اشتباه هاتون انگیزه و تمرکزتان بر اهداف رو افزایش میبده.”

درد شکست تون با مهربانی و مهربونی یک دوست درمون و شفا پیدا میکنه، ولی باید به روشایی تمرکز و توجه کنین که بتونین کار بهتری رو دفعه ی بعد انجام بدین. مک گو نیگال میگه: “این بسیار متفاوت از خودانتقادی عادی یا تقویت “من” است. این کار با هم به شما اجازه میبده حال تون بهتر شه و در عین حال رشد کنین”.

۴. با همکاران رابطه برقرار کنین.
اراده طبیعتاً وقتی در اوج قرار داره که احساس میکنیم بقیه کارمون رو تایید و تقدیر میکنن. مک گو نیگال میگه: “ما فکر میکنیم اراده چیزی انعطاف ناپذیر و شخصیه، ولی هرچقدر با مردم با اراده بیش تر رابطه برقرار کنیم نیروی اراده ی بیش تری رو احساس میکنیم.”

وقتی احساس میکنین بی انگیزه یا پریشون حال هستین، برید با یک همکار صحبت کنین یا همکاران تون رو به ناهار دعوت کنین. با ایجاد اوقات خوش کاری با آدمایی که واسه شما اهمیت دارن میتونین روی هدفی مشترک تمرکز میکنین، و این روش موثر جالبی واسه بازسازی و اعاده ی اراده تون هست.

۵. اعتماد کنین آسون تر میشه.
بیشتر ما دست و پای بیهوده میزنیم تا خودمون رو در انجام وظایف سخت مشغول نگه داریم، چون بعضی وقتا ناخودآگاه، تصور میکنیم در آینده از اینم سخت تر میشه. ولی آخرسر احساس شکست یا ناامیدی میکنیم و تسلیم میشیم.

واسه جنگ با این احساس، به خاطر بسپارین مهارت شما با عمل و تمرین بهبود پیدا میکنه. مک گو نیگال میگه: “خوبه که بدونین وظیفه ای سخت و طاقت فرساه، ولی هیچوقت به خودتون این داستان رو نگید که همیشه سخت هستش.” شایدً اون وظیفه هر بار که انجام شه یک خورده آسون تر میشه.

رسیدن به آرامش و درک زندگی پاک، یکی از مهم ترین اهداف آفرینش انسانه و خدا متعال با بینش و درایتی که به آدم عطا فرمود تا با تقویت اراده خود بتونه به اهداف زندگی برسه.

امام صادق (علیه السلام) میفرمایند :اِذا دَعَوتَ فَظُنَّ أن حاجَتَکَ بالباب :وقتی چیزی میخوای پس بپندار (خیال کن ، تصور کن ) که خواسته تو دم دره (اجابت شده ).

زندگی، قانون داره. خوشبختی، با فهم و رعایت قانون زندگی و سیه روزی، با ندیده انگاشتن قانون زندگ بدست میاد . موفقیتا به بخت و اقبال وابسته نیس، بلکه زندگی پاک رو با احترام به قوانین، میشه در آغوش کشید.
شخص با اراده کسیه که وقتی درباره کاری، خوب تأمل کرد و اونو نافع دونست، تصمیم به انجام اون میگیره و با فعالیت و ثبات قدم، اونو به اجرا در میاره و در مقابل، فرد سست اراده ، با کمترین مشکلی، از انجام دادن کار، دلسرد شده و دست از سعی برمیداره. این فرد دارای هدفی معقوله و تا موقعی که بهش نرسیده، از تعقیب اون باز وای نمیسته و مشکلات و مشکلات روانی یا مادی، به اراده و عزم اون آسیب نمیزنه و از پیشرفتش، جلوگیری نمیکنه.

راه های تقویت اراده:

پیش از انجام هر کاری به جنبه ‏ها و آثار مثبت و منفی اون توجه کنین، چون با باخبر شدن از زیان‏ها یا منافع کاری، انگیزه واسه ترک یا انجام کار بیشتر می‏شه و به طور طبیعی اراده قوی می‏شه.کسی که اراده ای قوی داره ، چیزی که رو خواستهه، با سعی و ثبات قدم، به دست میاره.
ادیسون میگه:مشکل آدمایی که شکست خورده ان و دست از سعی بر داشتن ، این بود که نمیدونستن در یک قدمیپیروزی ان و میگفت ، راز توفیقم این بود که هروقت واسه باز کردن دری سعی میکردم و باز نمیشد، بارها سعی میکردم وبا خود میگفتم:حتماً این کلید، درب رو در صدمین بار، باز میکنن.

واسه تقویت اراده باید به موارد زیر توجه داشت:

الف) تعیین هدف یا اهداف
آدم باید اول هدف و یا اهداف خود رو در زندگی و یا کاری که میخواد بکنه ، به طور دقیق و مشخص ترسیم کنه. طبیعیه که این هدف، باید شفاف، مناسب، قابل رسیدن، بدون زیاده روی و تفریط ، برابر توان و استعداد خود و واقعی باشه نه بلندپروازانه و خارج از تواناییای شخص. وگرنه، وقتی با مشکلات و مشکلات سختی رو به رو شه، ناامید و دلسرد شده، از ادامه کار، بیخیال میشه و خود رو ضعیف و بی اراده میبینه.

ب) شناخت تواناییا و استعدادها
همه ما در وجود خود، از استعدادهایی برخورداریم. کافیه این نیروها رو بشناسیم و واسه رسیدن به هدف، اونا رو به کار گیریم.

ج) برنامه ریزی
باید واسه تموم کارا و فعالیتای شبانه روزی، برنامه ای منظم داشته باشین. بدین منظور از جدولی استفاده کنین که در ستون افقی اون، ساعات شبونه روز و در ستون عمودی، ایام هفته رو یادداشت و تموم کارای روزانه – خواب، استراحت، ورزش و مطالعه رو در اون درج کنین و هر فعالیتی رو در زمان خاص خود، در جدول بنویسین و هیچ زمانی رو بدون کار ، خالی نذارین . هر روز صبح با نگاهی بهش برنامه ، به اجرای دقیق اون بدین و شبا، قبل از خواب، اونو محاسبه و آزمایش کنین. شایستهه مثل یک محاسبه گر جدی و قاطع ،فعالیتای روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن اونا رو بررسی کرده و در صورت موفقیت، خود رو تشویق و در صورت تخلف و سهل انگاری در اجرا، خود رو تنبیه کنین.

د) اصل تلقین یا خودگوییای مثبت
گـفتن، باور داشتنه. وقتی میگیم من آدم شکست خورده ای هستم، بی استعدادم و عوض شدنی نیستم،، حکم محکومیت خود رو صادر میکنیم. روان شناسی شناخت، به ما اینجور میگه:دستور دادن، فرایند شدنه و ما رو دستورات میسازن.
ما همیشه با خودمون حرف میزنیم و ۷۰ درصد وقت مون با گفتگو سپری میشه، حتی زمان خواب ، ما همون میشیم که با خود حرف میزنیم. سعی کنین دستورات خوبی به خودتون بدین. شما با خودتون چه میگین؟ فرهنگ ذهن و زبون شما، مثبته و نیروزا و یا منفیه و نیروبر؟ آجرای بنای هستی مون رو طرز تفکرمون میسازه و اگه بخوایم در دنیای مون اتفاق زیبایی بیفته ، قدم اول ، تغییر در نگاه و بینش ماست.
با تغییر نگاه ، ایده آلا و اهداف زندگی مون به درستی شکل میگیرن و اون بعضی وقتا قدم دوم، یعنی سعی دائمیو انتخابای عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ میده. نگرشا و اندیشهامون، مهم ترین عامل تغییر به حساب میاد. ۹۰ درصد تغییرات خوب و بد زندگی مون، به نوع نگاه ما به رخدادهای زندگی بستگی داره و ۱۰درصد اون به وقایع بیرونی وابسته.

ه) تدریجی بودن تقویت اراده
واسه به دست آوردن اراده ای قوی و محکم، باید به تدریجی بودن اون و احتیاج اون به تمرین، توجه داشت. فکر نکنین میتونین بدون تلاشی درخور، بهش برسین. پس، به راهکارهای عملی زیر توجه کرده، به اونا پایبند باشین:

هر روز صبح کمه کم ۲۰ دقیقه ، به طور منظم و در ساعتی مشخص ، ورزش کنین. صبحا، هر زمان که بیدار شدید ، بی درنگ بلند شین و از رختخواب بیرون برید ، حتی اگرخواب آلودگی مــزاحـمـتـان اسـت، از اتاق بیرون برید و قدری نرمش کنین تا خواب آلودگی از بین برود.
در صورت امکان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخونین و اگه در اون وقت بیدار نشدید ، قضای اونو به جا بیارین. مقید باشین هر روز تعداد آیات معینی از قرآن رو تلاوت کنین (کمه کم ۳۰ تا ۵۰ آیه) و در صورت تمایل، در هفته های بعد، بر میزان اون اضافه کنین.ترک گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه کردن اون در درون آدم داره.

هیچوقت در کارا، ناامید نشید و با حالتی تهاجمی، واسه پیگیری و به انجام رساندن کارای ناقص و ناموفق، سعی کنین.کارایی رو که به عهده میگیرین، ناتمام آزاد نکنین و اونا رو به بهترین روش و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه بدین واز پراکنده کاری وآشفتگی در کارا که موجب به هم ریختگی نظام فکری میشه ، دوری کنین و به فعالیتای خود ، تمرکز وانسجام ببخشین. همیشه بر خدا ، توکل کرده و در همه امور، از اون استمداد جویید.

واسه همه ما اتفاق افتاده که یک برنامه ریزی واسه هدفی که تو ذهن داریم انجام میدیم ولی پس از یه مدت نمیتونیم مثل اول قدمای راسخی ورداریم و گویی اراده ی ما کم میشه. دیگه نمیتونیم اون انگیزه اول رو در خودمون پیدا کنیم و دچار مشکلاتی در رسیدن به هدفمون میشیم. اینجا راهکارهایی واسه تقویت این انگیزه آورده شده.

۱. خاطرات خوش رو به یاد بیارین
اگه دنبال کردن هدفی تازه، ترس به دل تون آورده، پیش از شروع، به خاطرات خوش کامیابیای گذشته تون که به راستی شما رو غرق در غرور میکنه مراجعه کنین. اینجور احساساتی رو پیش بکشین تا واسه عبور از سربالاییا به کمک تون بیان.

۲. افقای دور رو ببینین
گرفتار شدن در باتلاقِ جزئیاتِ کار و ضرب الاجلا خیلی راحت رخ میبده. واسه همین لازمه پیش از شروع کار هدف کلی و پایانی خود رو در زمان حال تداعی کنین. اونو بنویسین و در جایی بذارین که هنگام کار اونو میببینن. به روشنی و وضوح مشخص کنین که به طرف چه هدفی در حرکت هستین.

۳. یک کار جذاب، یک کار سخت
روزتون رو با جنبه ی هیجان انگیز پروژه تون شروع کنین و بعد با بخشایی ادامه بدین که کمتر شما رو جلب میکنه. همیشه اطمینان پیدا کنین خرده هدفی هست که شما رو واسه ادامه روز به حرکت در بیاره.

۴. روش هایی واسه پاداش دهی به خودتون داشته باشین
به خودتون قول بدین هر وقت سخت ترین کار فهرست تون رو عملی کردین کاری لذت بخش انجام میدید. وقتی سخت ترین کار رو تموم کردین لازم نیس متوقف بشین، میتونین از شتابی که گرفتین واسه عبور از مرحله بعد استفاده کنین.

۵. جنب وجوش داشته باشین
دور ساختمون بدوید، حرکت پروانه برید یا در دفتر کارتون بالانس بزنین؛ هر کاری که خون رو در بدن تون به جریان بندازه و ذهن تون رو آزاد کنه. مواد اندروفینی که با این روش ها در بدن آزاد میشن چشم انداز تازه ای به شما میدن و ذهن رو شارژ میکنن.

۶. یه سری از آهنگای انرژی بخش تهیه کنین

آهنگای مورد علاقه تون رو یک جا جمع کنین و قبل از شروع کار یا هر وقت که انرژی تون افت میکنه به اونا گوش بدین.

۷. کاراتون رو بخش بندی کنین
به جای یک پروژه بزرگ، هدف تون رو به شکل تقسیم شده در قدمای زیاد تجسم کنین. به این شکل میتونین پس از تکمیل هر قدم اونو تیک بزنین و به مرحله بعد قدم بذارین، در این حالت بیشتر انگیزه دارین که به طرف مراحل بعدی حرکت کنین.

۸. از زمان سنج استفاده کنین
اگه میببینن دچار رکود شدین طوری عمل کنین که انگار میخواین مسابقه ی دو سرعتِ خلاقیت در انجام کار راه بندازین. زنگ ساعت رو واسه نیم ساعت ی آینده تنظیم کنین و ببینین در این مدت چقدر میتونین بازدهی داشته باشین. بعد از این مدت کمیاستراحت کنین و دوباره ادامه بدین.

۹. یادداشتی از آینده واسه خودِ امروزتان بنویسین
از طرف خودتون پیام مثبتی واسه خودتون بنویسین. بنویسین از این واسه که به هدف تون رسیده اید و از مشکلاتی که در راه بوده عبور کردین چقدر به خودتون افتخار میکنین. این کار یک یادآوری واسه ادامه مسیره.

۱۰. از عکس آدمای الهام بخش استفاده کنین
قهرمون شما چه کسیه؟ عکسی از قهرمون تون در اتاق کار داشته باشین. نگاهی که از طرف اونا روی خودتون احساس میکنین کمک میکنه انگیزه تون رو حفظ کنین تا به جایگاه والای اونا برسین.

۱۱. دلیل ساده طراحی هدف تون رو به یاد بیارین
همه دلایل مهمیرو که واسه رسیدن به هدف تون دارین در یک فهرست یا بیانیه ی مأموریت بنویسین. در جایی که جلوی چشم شماس، روی تقویم های اعلان دار یا پس زمینه گوشی همراه تون یا واسه خودتون پیغام یادآور بذارین تا فراموش نکنین به طرف چه هدفی در حرکت هستین.

۱۲. دوستان تشویق کننده داشته باشین
با آدمایی که ذهنیتی مثل شما دارن رفت و اومد کنین، اونایی که مثل شما میخوان به هدفی برسن. وقتی انگیزه تون رو به نابودی رفت پیش اونا برید تا اعتماد به نفس تون افزایش پیدا کنه. شمام میتونین همین کار رو واسه اونا بکنین. بعضی وقتا تواناییای بقیه رو راحت تر از توانایی خودمون میتونیم ببینیم.

۱۳. ببینین چه ساعاتی از روز موفق تر عمل میکنین
اگه آدم سحرخیزی نیستین ساعت ۹ صبح، جنگیدن واسه هدف تون رو شروع نکنین. شاید لازم باشه تا ظهر صبر کنین. اگه شرایط کار رو واسه خودتون بهینه نکنین نمیتونین انگیزه تون رو حفظ کنین.

۱۴. نمایی کلی داشته باشین
مراحل اصلی رو در راه رسیدن به هدف پایانی تو ذهن داشته باشین. زمانی که هر یک از این مراحل رو میگذرونین فراموش نکنین که کارتون رو جشن بگیرین. قدردان راهی که اومدید باشین تا انگیزه ادامه راه رو به دست بیارین.

۱۵. یک فضای کاری تولید کننده بسازین
اگه از محلی که قراره در اونجا روی هدف تون کار کنین خوش تون نمیاد واسه شروع کردن کارتون انگیزه پیدا نمیکنین. فضای کاری تون رو به محلی تبدیل کنین که واسه رفتن بهش هیجان زدین و از بودن در اون لذت میبرین.

۱۶. با ترس هاتون رو به رو شید

تنها راه خلاص شدن از انر ژیای خالی کننده و منفی اینه که با اونا مستقیما رو به رو بشین. همه ترسایی که درباره هدف تون دارین رو بنویسین، همه چیزی که فکر میکنین میتونه اشتباه از آب در بیاد. زمانی که به روشنی این ترسا رو دیدید، دیگه قدرت سابق رو بر شما ندارن. اون وقت میتونین راه حلایی واسه زمان اتفاق اونا در نظر بگیرین.

۱۷. از زمان تون با فکر استفاده کنین
پیش از اینکه روز رو به پایان ببرین فهرست کارا رو واسه صبح فردا آماده کنین. اینطوری دیگه احساس نمیکنین که واسه شروع فردا نیازه کوهی رو جابه جا کنین، و واسه شروع روز بعد هیجان زده هستین.

۱۸. نگاهی به نقل قولایی بندازین که به شما انگیزه میدن
اگه در ادامه مسیرتون دارین دچار ناامیدی میشید، به دنبال نقل قولای آدمایی بگردید که اونا رو ستایش میکنین. این نقل قولا رو همراه داشته باشین یا روی میز کارتون بذارین تا به شما یادآوری کنن که میتونین به هر چیزی که ذهن تون رو رویش متمرکز کنین دست پیدا کنین.

۱۹. به یاد داشته باشین هر روز به هدف تون نزدیک تر میشید
بعضی وقتا ممکنه معطلی ای داشته باشین و این اشکالی نداره. اگه نصف چیزی که در فهرست کارای امروزتان هست رو هم انجام بدین بازم سعی قابل توجه ای داشته اید.

۲۰. روالی واسه خودتون در نظر بگیرین
روزتون رو با برنامه ای برابر شروع کنین که ذهن تون رو آزاد و در وضعیت مناسبی واسه شروع روز قرار میبده. شاید این کار واسه شما درست کردن صبحانه، مدیتیشن، پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی باشه. کافیه بفهمین کدوم کار واسه شما جواب میبده.

۲۱. به صحبتای آدمایی که قبلا در شرایط شما بودن گوش بدین
اگه دچار رکود شدین به سخنرانی آدمای موفق یا تدتاک (TED Talk) گوش کنین. ساعتی رو صرف پیاده روی کنین و سرحال و آماده به مسیرتون برگردین.

۲۲. از اپا یا گروه های مجازی استفاده کنین
اگه هنوز آمادگی ندارین که هدف تون رو با آشنایان تون در بین بذارین، یک راه واسه اینکه خودتون رو مجبور به جواب گویی در قبال هدف تون کنین استفاده از اپا یا گروه هاییه که افراد با هدف مشابه در اونا گرد هم میان.

۲۳. استراحت کنین
اگه انرژی تون ضعیف باشه و خسته باشین واسه انجام هیچ کاری انگیزه دارین. اطمینان پیدا کنین که خواب شبونه تون خوب و کافیه.

۲۴. از شبکه های اجتماعی یه مدت فاصله بگیرین
در اول این کار رو فقط واسه یک یا دو روز بکنین و بررسی کنین که چقدر بازدهی شما افزایش پیدا میکنه. حفظ تمرکز وقتی انرژی تون رو صرف زیر نظر داشتن کارای بقیه میکنین کار سختیه.

۲۵. کتابی به دست بگیرین
با وقت اضافی ای که از کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی به دست مییارید، زمانی واسه خوندن مطالب جدید پیدا کنین. ممکنه ایده ای بگیرین که انتظار اونو نداشتید و این موضوع واسه تون الهام بخش باشه که ببینین زمانی فردی این ایده رو داشته و به شکل کتاب اونو تهیه کرده. اگه اونا تونسته ان ایده هاشون رو روی کاغذ بیارن پس شمام میتونین.

۲۶. دوش آب سرد بگیرین
بله، واقعا این کار رو بکنین. به مدت ۳۰ ثانیه موقع دوش صبحگاهی یا قبل از بیرون رفتن از خونه آب رو تا جایی که میشه سرد کنین. با این کار مغزتون رو بیدار میکنین و آماده ی بیرون رفتن میشید.

۲۷. فضاهای جدید رو واسه نشستن در محل کار امتحان کنین
راه دیگه واسه افزایش انگیزه و تمرکز اینه که در مکانی تازه کار کنین. به دنبال فضایی در محل کار یا خونه باشین که از ویژگی مشترک افزایش تمرکزتان دارن، مثلا هوای خنک یا نزدیکی به نور طبیعی. همه فضاهایی که در اختیارتانه رو امتحان کنین تا گزینه های بیشتری به خودتون داده باشین.

۲۸. نقش مربی رو بر عهده بگیرین

در محل کار یا فضاهای حرفه ای دیگه، خود رو در دسترس افراد تازه کار یا تازه واردها قرار بدین. کمک به بقیه واسه رسیدن به اهداف شون و دیدن سعی زیاد اونا واسه رسیدن به هدف، شما رو هم باانگیزه میکنه تا پروژه خودتون رو پیش ببرین.

۲۹. واسه تغییر جهت آماده باشین
اگه پس از مدت مشخصی مثلا چند هفته فهمیدین که کاری پیش نمیره و کم کم واسه ادامه دچار ترس شدین، قدمیبه عقب وردارین. امکان پذیره که لازم شه دلیلی رو در پروژه تغییر بدین تا کارتون پیش برود. از اینکه مسیرتون رو تغییر بدین احساس خجالت نکنین.

۳۰. فراموش نکنین اشتباه کردن مجازه
ترس از اینکه کار اشتباهی بکنین راهی قطعی به طرف شکسته. اگه اشتباه نکنین یعنی به اندازه کافی خیلی سعی نکردین. اجازه ندین که ترس از شکست شما رو فلج کنه.

۳۱. به دنبال یک همراه باشین
ببینین بهترین حالت کار کردن شما در تنهاییه یا وقتی با کسی همراه هستین و از بودن با اون ایده میگیرین؟ اگه به شکل گروهی بهتر کار میکنین کسی رو پیدا کنین که هدف مشترکی با اون دارین و با اونم راه شید.

۳۲. زمانی واسه استراحت در نظر بگیرین
اگه به شکل بی معطلی در طول روز کار میکنین غیرممکنه بتونین میزان انگیزه و انرژی تون رو در تموم مدت بدون تغییر نگه دارین. زمانی که برنامه هفتگی خود رو میریزید، مطمئن شید زمانی رو واسه دست کشیدن از کار و انجام دادن چیزی که به بازیابی انرژی تون منجر میشه کنار گذاشته اید.

۳۳. از مسائل منفی دوری کنین
اگه دنبال کردن اخبار در طول روز به شما استرس وارد میکنه، پس تنها عناوین اخبار رو تنها یک بار در طول روز بررسی کنین. در دفتر کارتون فردیه که همیشه غر میزنه؟ موضوع بحث رو به مسائل شادی بخش تغییر بدین و مقاله ما درباره چگونگی برخورد با غرغروها رو هم بخونین. سعی کنین منابع انرژیای منفی رو از معادله زندگی تون خارج کنین، تا انگیزهاتون افت نکنه.

۳۴. فهرستی واسه سپاسگزاری داشته باشین
به خودتون یادآوری کنین که از داشتن کدوم آدما در زندگی تون شاکر هستین. این فهرست رو در محل کارتون قرار بدین تا یادتون بمونه که وقتی به هدف تون برسین چه کسائی به شما افتخار میکنن.

۳۵. به یاد داشته باشین که هیچ وقت واسه شروعی با انگیزه دیر نیس
مردم بیشتر شروع پیگیری اهداف تازه رو به سال جدید یا تغییر فصلا میندازن؛ اما شما میتونین هر وقت اراده کنین هدف جدید تون رو از نو شروع کنین. اگه یک روز یا یک هفته شرایط بر وفق مرادتون پیش نرفت، ناامید نشید. عوضش صبح روز بعد بیدار شید و به خودتون بگید امروز روز دیگریه، این کاریه که میتونم امروز واسه تغییر وضعیت ذهنی ام انجام بدهم و بعد از اون روزتون رو شروع کنین.

۳۶. خوراکیایی بخورین که واسه مغز خوبه
از بین وعدهای پر از پروتئین مثل ماهی سالمون، گوشت بدون چربی یا مغزها یا مواد پر از آنتی اکسیدان مثل کلم بروکلی و توتای رنگین استفاده کنین تا ذهنی همیشه آماده داشته باشین.

۳۷. به اندازه کافی آب بخورین
اگه احساس میکنین کُند شدین و سخت میتونین تمرکز کنین شاید دچار کمبود آب هستین. مثل داشتن خواب خوب و رژیم غذایی سالم، رساندن آب کافی به بدن هم واسه کارکرد مغز حیاتیه.

۳۸. بخندین
ویدئویی خنده دار ببینین یا جوکی واسه دوست تون تعریف کنین. خندیدن شما رو خوش خلق میکنه و میتونین این انرژی رو در جهت پیگیری اهداف تون هدایت کنین.

۳۹. به انجمنای حرفه ای ملحق شید
در این انجمنا آدمایی رو ملاقات میکنین که از دید فکری به اونا شباهت دارین، از طرفی اونا هم مثل شما به دنبال اهداف شون هستن و این به شما انگیزه میبده از مراحل پیش روتون واسه رسیدن به هدف عبور کنین تا بتونین در ملاقات با انجمن خودتون اونو مطرح کنین.

۴۰. جریمه ی نقدی واسه خودتون مشخص کنین
مراحلی رو که تا رسیدن به هدف تون دارین مشخص کنین و زمانی واسه هریک در نظر بگیرین. اگه در زمان مقرر نتونستید از مرحله ای عبور کنین پول رو به خیریه ای که همکاران یا دوستان تون پیشنهاد میکنن اهدا کنین.

۴۱. مشوقی واسه خودتون در نظر بگیرین
برعکس مورد قبل از خونواده، دوستان یا همکاران تون بخواهید اگه تمایل دارن در صورت رسیدن شما به هدف تون در زمان مقرر به خیریه ی انتخابی شما کمک کنن.

۴۲. همین حالا شروع کنین
اگه صبحا انگیزه ای واسه انجام کارتون ندارین و هیچ ترفندی به کارتون نیامده، فقط شروع کنین. همیشه میتونین انجام کار رو به روزی که در اون تصور بهتری دارین بندازین، اما اینکه همین امروز پایه ای بسازین آسون تره تا اینکه بخواهید فردا از هیچ شروع کنین.

۴۳. نکته ای مثبت در هر روز پیدا کنین
در آخر هر روز نکته مثبت اون روز و هم اینکه موردی که مشتاقید فردا اتفاق بیفته رو یادداشت کنین. فراموش نکنین که همیشه نگاه تون رو واسه دیدن اتفاقات خوب حتی در یک روز بد تمرین بدین.

۴۴. دست از کمال گرایی وردارین
مادام که به معیارهای غیرواقعی واسه چیزی که امکان اون هست تکیه دارین، هیچوقت نمیتونین انگیزه خود رو حفظ کنین. اجازه ندین که کمال گرایی، راهِ پیشرفتِ شما رو در واقعیت بسته کنه.

۴۵. تقلید کنین تا به واقعیت تبدیل شه
اگه انگیزه ندارین، تو ذهن تون به زمان کودکی برگردین و هیجان زدگی ادامه دادن راه رو احساس کنین. ببینین در اون موقعیت چیجوری رفتار میکردین، همون رو تقلید کنین تا به مرور به احساس واقعی شما تبدیل بشه.

۴۶. مسابقه ای در کار نیس
اگه دلیل حال بدی که دارین اینه که خودتون رو با بقیه مقایسه میکنین، همین حالا دست از این کار وردارین. وقتی به نظر میرسه همه دارن کارای خارق العاده انجام میدن و شما نمیتونین به اونا برسین، باانگیزه ماندن کار سختیه. به یاد داشته باشین که همه با رقابتایی رو به رو هستن، فقط اونا رو در فیس بوک یا اینستاگرام به نمایش نمیگذارن.

۴۷. لذت ببرین
درسته که رسیدن به هدف نیازمند سعی جدیه اما نباید در این راه احساس کنین که به تقلا افتادین. اگه این طوره، از خودتون بپرسید که واسه کی دارم این کارا رو میکنم؟ و به راه هایی فکر کنین که لذت بیشتری رو در راه براتون جفت و جور میکنه.

۴۸. به رنگای خلاقیت آور نگاه کنین

نارنجی و سبز رنگایی هستن که انرژیاتون رو واسه آفرینش و خلاقیت افزایش میدن. دفتر کارتون رو با رنگای انگیزه بخش تزئین و واسه افزایش تمرکز به گیاهان سبزرنگ نگاه کنین.

۴۹. هدف تون رو نیمه کاره آزاد نکنین
به خودتون قول بدین که اگه کاری رو شروع کردین اونو به آخر برسونین. انتخابی واسه نیمه کاره آزاد کردن هدف تون باقی نذارین .

۵۰. پیرو قهرمانان تون باشین
درباره آدمایی که بیشتر از همه ستایش شون میکنین بخونین. اونا واسه حفظ انگیزه شون چه میکنن؟ یکی از این کارا رو امتحان کنین و ببینین چقدر واسه شما به درد بخور هستن.