هنر رابطه با همسر در چند نکته مهم !!!

اصرار زیادی واسه جلب محبت همسرتون نداشته باشین و این نکته رو زمانی که اون عصبانیه بیشتر مراعات کنین.

1 – همسرتون رو به عنوان یک مرد قبول کنین و واسه شناخت دنیای مردانه اون علم و آگاهی خود رو افزایش بدین.

2 – همسر خود رو به چشم یک شی ء مسؤول ننگرید. بلکه به شخصیت وجودی اون احترام بذارین.

3 – جنبه یا بخشایی از شخصیت شوهرتون رو که باعث فرق اون از بقیه می شه مورد توجه و تشویق بذارین.

4 – واسه این که همسرتون با شما روراست باشه تلاش کنین اونو درک کرده و واسه افکار و احساساتش ارزش قایل شید. اگه حرفا و گفته های اون برابر میل شما نیس از خود عکس العمل سریع نشون ندین چون به این وسیله بذر بی اعتمادی در زندگی خود می کارید.

5 – وقتی همسرتون با شما درد دل می کنه و راز دلش رو با شما در بین میذاره، احساساتش رو قبول کنین و بهش نگید که اسرار درونش بد و بی رحمانهه .

6 – به طور همیشگی از شوهرتون انتقاد نکنین چون انتقاد پشت سر هم باعث می شه که شوهرتون از شما فاصله بگیره.

7 – اونو به درک نکردن ، نبود صمیمیت و بی احساس بودن متهم نکنین. چون اون درک کردن ، صمیمیت و با احساس بودن رو به شکل مردانه نشون میده.

8 – نیازای واقعی شوهرتون رو دریابید. این اتفاق نمی افته مگه این که همسرتون این نیازها رو باز گوید و به خاطر این در مواقع مناسب با لحن ملایم در مورد نیازهایش ازش سؤال کرده و دیدگاههای واقعی اون رو نسبت به خود و زندگی تون دریابید و در آخر جوابی رو که شوهرتون میده بدون انتقاد و جبهه گیری قبول کنین.

9 – زمانی که همسرتون با شما صحبت می کنه به دقت به حرفهای اون گوش بدین چون نبود توجه شما به گفته های اون نبود علاقهٔ شما رو نشون میده.

10 – هیچ وقت از کارایی که همسرتون واسه جلب محبت شما انجام میده انتقاد نکنین مثلا وقتی اون به شما محبت می کنه، اونو بیشتر از اندازه لوس ندونین اون به شکلٔ خود بیان محبت می کنه.

11 – اونو به شکل خودتون دوست نداشته باشین بلکه به وجود اونم اهمیت بدین. مثلا اگه در سالگرد ازدواج تون ، هدیه ای بهش می دین تلاش کنین از قبل در مورد هدیهٔ مورد علاقه اش اطلاعاتی به دست بیارین.

12 – از همسر خود انتظار نداشته باشین که با همه طرحا و ایده ها و افکار شما موافق باشه و اونا رو تشویق کنه. واقع بین باشین و بهش بذارین که نظرش رو هر چند که برخلاف میل شما باشه، بگید.

13 – اصرار زیادی واسه جلب محبت همسرتون نداشته باشین و این نکته رو زمانی که اون عصبانیه بیشتر مراعات کنین. در بسیاری اوقات حالت روحی اون واسه بیان محبت به شما مناسب نیس و اصرار زیاد شما باعث مخالفت شدید اون می شه.

14 – واسه همسر خود نقش یک زن حساس و شکننده رو بازی نکنین. چون این حالت شما باعث می شه که همسرتون فکر کنه شما ضعیف و بی طاقتید و اگه چیزی بگه باعث ناراحتی تون می شه. پس تلاش می کنه که رابطه کلامی کمتری داشته باشه و همین امر باعث ناراحتی شما می شه.

15 – تلاش کنین که در مورد همسرتون همیشه هویت خود رو به عنوان یک زن و همسر حفظ کنین. زنی که توجه به روابطش به قیمت از دست دادن هویتش تموم شه به خود و روابطش آسیب می زنه. چون این مسئله باعث می شه که اون خود رو بخشنده تر و دوست داشتنی تر از شوهرش ببینه و فکر کنه که همسرش بی آخر خودخواه و ناسپاسه . مردها با زنی به عنوان همسر در رابطه دایمی باقی خواهند موند که هویت جداگونه و قوی خود رو حفظ کنه.

16 – اگه احساس می کنین که در روابط خود با همسرتون از عزت نفس پایینی برخوردارید و میل دارین که اونو وادارید تا در این مورد به شما کمک کنه که از احساس خوبی برخوردار شید اشتباه می کنین. این مسئله مشکل شماس خودً روی اون کار کنین و در صورت ضرورت از یک روان شناس کمک بخواهید.

17 – زمانی که همسرتون از فشار عصبی رنج می بره تلاش نکنین از دید احساسی بهش نزدیک شید. چون اگه واسه صمیمیت و نزدیک شدن بهش فشار بیارین فقط اونو عصبانی تر کرده و از خود دور می کنین. زمانی که استرس اون کم شه به حالت عادی خودش برمیگرده.

18 – در زندگی زناشویی خود تلاش کنین خود رو مسؤول خوشبختی خود بدونین. زنی که مسؤولیت خوشبختی زندگی مشترک رو فقط رو دوش شوهرش میذاره یک همسر آزرده و افسرده به بار میاره.

19 – اونو به دوست نداشتن و گریزان بودن از همسر و زندگی متهم نکنین. چون اون باور داره که شریک زندگی اش رو دوست داره و از آن گریزان نیس ولی به نظرش اونو متهم به چیزی می کنین که در موردش صدق نمی کنه و این مسئله موجب کدورت در روابط می شه.

20 – وقتی شما در پیدا میکنین که در ایجاد مشکلات زندگی خود سهم داشته اید و اونو به همسرتون بگید عشق و محبت بار دیگه در زندگی تون خودشو نشون میده. چون بعد از آن همسرتون هم سهم خود رو قبول می کنه و با کمک شما درصدد برطرف کردن مشکل بر میاد .

منبع : راه زندگی

نکته مهم اینه که زن و شوهر باید خود رأساً به حل مشکلات زناشویی و خانوادگی دست به کار شن

۱. تلاش کنین با نگاه مثبت نسبت به همدیگه و با مشورت کردن و هماهنگی، امور زندگی خانوادگی، تعلیم و تربیت فرزندان، اوقات فراغت و چگونگی صرف اون، دید و بازدیدهای خانوادگی و نظایر اونو تنظیم و برنامه ریزی کنین.

۲. زن و شوهر باید هرچه بیشتر با همدیگه رابطه کلامی و عاطفی برقرار کنن و سوء تفاهمات و سوء ارتباطات رو هرچه زودتر شناسایی، برطرف کردن و اصلاح کنن. نکته مهم اینه که زن و شوهر باید خود رأساً به حل مشکلات زناشویی و خانوادگی دست به کار شن و پیش از آن که موضوع رو با کس دیگری در بین گذارن، به معنی دو آدم عاقل و بالغ مسأله رو مساوی بین خود حل و فصل کنن و اجازه ندن بقیه در این دخالت کنن.

۳. در هر فرصتی که پیش میاد تلاش کنین با همسر و اعضای خونواده تون رابطه کلامی و عاطفی برقرار کنین و به گفت و گوهای خانوادگی بدین.

۴. زن و شوهر موظفند خود رو در برابر همدیگه منظم و پاکیزه و باحال توجه نگه و از پریشونی و وضع نامرتب دوری کنن.

۵. تشویق و بیان تشکر از رفتارای مطلوب همسر، اثر زیادی در تکرار و ادامه اون رفتارها داره و انگیزه تکرار اون رفتارای مطلوب رو بیشتر می کنه.

از همه مهم تر روابط زناشویی بر نشاط و شادی فرد اضافه می کنه و موجب تجدید قوای روحی می شه ، چون رابطه، بهتر از آسپیرین، نا آرومیای روزانه و فشار روحی رو درمان می کنه .

پس زن یک هنرمند ماهر در برآوردن نیازای شوهرش ه. روان شناسا باور دارن که هر مرد دو لازم داره که به وسیله همسرش برآورده می شه و هیچ وقت از ذهنش پاک نمی شه:

۱- روابط زناشویی صمیمی.

۲- تشویق و مطرح کردن اون.

باور کنین این لازم ، یکی از مهم ترین نیازای انسانی ست و زن و شوهر باید در جفت و جور نیازای همدیگه سسعی کنن. پس به عنوان زن و مرد در این جور مسائل خسیس نباشین. اقتضای این خلقت، کار خداس که می فرماید: «در کنار شما، همسران رو آفریده ام حلال و از وجود همدیگه لذت ببرین.» تا خدای نکرده زن و یا شوهر تشنه وارد جامعه نشن ، چون که دست شیطان قوی ست و پشیمانی فایده یی نداره.

پنجره رو تمیز کنین ، بعد قضاوت کنین!

شنیدین که می گن ، کسی که از شیشهای کثیف پنجره به بیرون نگاه می کنه ، هر چیزی رو که در بیرونه رو کثیف می بینه. در صورتی که اون چیزها تمیز هستن. آدم های بدبین و شکاک همیشه همه چیز رو با عینک بدبینی خود می بینن و قضاوت می کنن. عینک بدبینی رو از چشماتون وردارین ، همه چیز رو قشنگ ببینین و لذت ببرین.
در زندگی اگه یک بار به مشکلی برخورده اید ، دلیل نمی شه همیشه نگران شرایط باشین و به همه چیز بدبین شید.

پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم می فرمایند:

«خدا می گه: اگه خیلی گناه کنین که به آسمون برسه و بعد توبه کنین ، خدا قبول می کنه.»

اگه شما بنده ی اون خدا هستید که آدم رو در اوج گناه قبول می کنه ، پس به چه دلیل به خاطر یک حرکت، اون قدر بدبین شدین؟ خوبیا رو در مقابل یک بدی بذارین و از آن بذارین. این رفتارها و پنجرهای کثیف روی بچه های شمام اثر می گذارد. شوهر شما صدها کار خوب کرده، ولی به دلیل یک اشتباه باید تا آخر عمر حساب پس بده. یا خانوم شما یک بار اشتباهی کرده، ولی تا آخر عمر باید در زجر باشه و در هر موقعیتی به رخ اون بکشین؟ اینا نقطه های تاریک زندگی ست که باید نسبت به همدیگه گذشت کرد. و از گفته های پیامبر صلی الله علیه واله و سلم اینطوریه که می فرماید:

« بهترین ایمان، صبر و گذشته و خدا دو صفت رو دوست داره: بخشش و بخشایش.»

پلکان پیشرفت همسرتون باشین

همیشه در صدد رشد و پیشرفت همسر خود باشین و تموم توان خود رو به کار گیرید که اون بتونه موفق شه چون اولین کسی که از این پیشرفت سود می بره ، شما هستید و در آینده این موفقیت در زندگی شما ذوب می شه و واسه فرزندانتان هم مؤثر هستش. اگه وقتی شما ازدواج کردین ، خانوم شما دیپلمه بود و بعد موفق به اخذ لیسانس گشت ، این لیسانس هم در وجهه ی اجتماعی اون مهمه و هم واسه خونواده شما ارزش داره. اگه شوهر شما به یک شغل مهم رسید و ارتقای مقام پیدا کرد و شما مسبب رشد اون بودین، واسه شمام ارزش داره. پس هر دو طرف بکوشید کوچیک ترین زمینه پیشرفت رو به وجود بیارین ، چه در ابعادی مادی، الهی و یا تحصیلی. ولی مراقب باشین ، این تلاش خود رو همیشهً، مثل پتک به رخ همسرتون نکشید. وگرنه نفرت رو در وجود اون بیدار می کنین.

بیان محبت و احترام به شکل کلامی و عملی، مکمل یکدیگرند
هم با زبون، هم با عمل به همسرتون ثابت کنین که اونو دوست دارین و از ظاهرکاری و فریب دادن دوری کنین ، چون حرف زدن بدون عمل، دووم زیاد نداره.

مگه چقدر می شه دروغ گفت و بقیه رو فریب داد؟ هم بیان زبانی ارزش داره و هم با عمل نشون دادن. در این مورد، از فرامین اسلام استفاده کنین: «حتماً به همسرتون بگید: دوستت دارم!» چون هیچوقت از ذهن اون پاک نمی شه. نکنه در گفتن این کلمه بخواهید خسیس باشین و تصور کنین گفتن این حرف لازم نیس. خیلی از رفتارها با پیام منتقل می شه ، نه با عمل.

نگید: «دوستی من در قلبمه!» مثل کسی که در خیابون از کنار فردی رد شه و بگه: « واقعیش کنین که سلام نکردم، چون سلام در قلب منه!» هم اینکه در عمل هم نشون بدین که واسه همسرتون ارزش قایل هستید.

حالا دیگه ازدواج کردین و وارد رابطه شدین. در این رابطه باید تلاش کنین همسر خوبی واسه همدیگه باشین. همسر خوب بودن کار آسونی نیس اما انجام شدنیه. اگه بخواهید همسر خوبی واسه همدیگه باشین، باید بتونین به طور موثری با همدیگه رابطه برقرار کنین تا روابط عاشقانه بینتون همیشه زنده بمونه و بهترین دوست واسه همدیگه باشین. یه سری اصول روابط زن و شوهر هست که به شما کمک می کنه تا همدم خوبی واسه هم باشین. اینجا می خوایم به بررسی این اصول به طور جداگونه بدیم:

چیجوری زن خوبی واسه شوهر خود باشیم؟
اولین اصل اینه که بتونین به طور موثر رابطه برقرار کنین.
اصول روابط زن و شوهر
اصول روابط زن و شوهر
احساسات و نیازای خود رو به طور موثر بروز بدین
همسر شما نمی تونه حدس بزنه که شما چه احتیاجی دارین. اگه چیزی لازم دارین، اونو درخواست کنین و یا اگه از موضوع ای ناراحتید، اونو بگید. اگرمی خواهید احساسات خود رو بروز بدین، باید به لحن خود و به گفته های همسرتون گوش بدین. پس از شنیدن حرفای همسرتون، حرف هاش رو تکرار کنین تا ببینه شما منظور اونو فهمیدین. هم اینکه باید از قضاوت با عجله دوری کنین. صبر کنین حرفای همسرتون تموم شه بعد راه حلی ارائه بدین.

زمانی که با همسر خود بحث می کنین، مراقب حرف هاتون باشین
اجازه ندین عصبانیتتان به جایی برسه که از کلماتی استفاده کنین که بعدا پشیمون شید. حتی زمانی که با همسر خود موافق نیستین، به باور و نظر اون احترام بذارین. به عنوان یک همسر باید بدونین که هیچ زوجی پیدا نمی شن که همه عقایدشان برابر باشه.

در زمان مناسب با اون صحبت کنین
مثلا مشکلات خود رو قبل از شام نگید؛ یا زمانی که همسرتون در یک موقعیت پر استرس قرار داره مثل زمانی که وسیله ای رو تعمیر می کنه، از بیان مشکلات دوری کنین. این نکته رو هم حتما باید به یاد داشته باشین که هیچ وقت جلوی فرزندانتان بحثی رو شروع نکنین.

هروقت مقصر شما بودین، اشتباه خود رو قبول کنین.

با همسر خود صحبت کنین نه اینکه راجبه اون صحبت کنین
هیچوقت نکات منفی اخلاقی همسرتون رو پیش دوستان یا خونواده خود نگید. چون که با این کار وفاداری خود رو زیر سوال می برین. با شکایت از همسر خود پیش دوستان نه تنها مشکل حل نمی شه بلکه نظر اونا نسبت به همسر شما منفی می شه.ممکنه خونواده و دوستانتان فکر کنن راه حل خوبی به شما ارائه میدن اما واقعیت اینه که اونا از همه ابعاد زندگیتون آگاهی ندارن و ممکنه پیشنهاد خوبی به شما ندن.

پذیرای حقیقت باشین
اصول روابط زن و شوهر
اصول روابط زن و شوهر
تلاش نکنین همسرتون رو تغییر بدین
همسرتون رو همونجوری که هست قبول کنین و بذارین تا بدونه که اونو همونطور که هست دوست دارین.

با تغییرات کنار بیایید
مطمئنا موقعیتای زیادی مثل مرگ دور و بریا، از دست دادن شغل، مشکلات اقتصادی و حتی به دست آوردن ثروت غیر منتظره رو در کنار همسر خود تجربه می کنین. شما باید در مقابل این تغییرات انعطاف پذیر باشین و خود رو با اونا وفق بدین چون که در این صورت مدیریت اونا آسون تره.

این حقیقت رو قبول کنین که داشتن بچه زندگی رو تغییر میده
زمانی که فرزندان به زندگی شما اضافه می شن، بدون شک روابط بین شما تغییر می کنن. اما به این معنی نیس که زندگی شما بدتر شه بلکه به این معنیه که زمان زیادی رو صرف فرزندانتان می کنین. واسه کنار اومدن با این تغییر تلاش کنین هم زمان با هم وقت خود رو با فرزندان سپری کنین. همپنین تلاش کنین به دنبال سرگرمیای جدید باشین تا تموم اعضای خونواده در کنار هم فعالیت کنن. شمام باید در تربیت و پرورش فرزندان با همدیگه توافق داشته باشین تا موقع کنترل فرزندان دچار مشکل نشید.

همدم خوبی واسه همسر خود باشین
اصول روابط زن و شوهر
اصول روابط زن و شوهر
نیازای همسر خود رو برآورده کنین
مثلا اگه همسرتون دوست داره زمان بیشتری رو با دوستان خود بگذرونه، مانع اون نشید؛ چون که در این صورت احترام بیشتری براتون قائل می شه. یا اگه همسرتون تمایل به رابطه جنسی بیشتر داره با اون راجبه این موضوع صحبت کنین اما خود رو مجبور به انجام کاری نکنین که در اون احساس راحتی نمی کنین.

هویت خود رو حفظ کنین. سرگرمی و دوستان خود رو آزاد نکنین. چون که همسرتون به تنهایی نمی تونه نقش همه اینا رو براتون اجرا کنه.

یکی ازمهم ترین اصول روابط زن و شوهر اختصاص دادن زمانی به روابط عاشقانهه.
شب رو در کنار همدیگه سپری کنین
حتی اگه پرمشغله هستید، یا کار پر از استرسی دارین با این حال زمانی رو به روابط عاشقانه اختصاص بدین. به جایی برید که روح تازه ای به روابطتان ببخشد. این زمان حتما لازم نیس صرف کارای عاشقانه شه؛ تنها باید تلاش کنین کارایی انجام بدین که با همدیگه بیشتر در رابطه باشین و زمان بیشتری رو کنار هم سپری کنین مثلا می تونین در این زمان با همدیگه پیاده روی کنین.

روابط جنسی رو یادتون نره
ممکنه فکر کنین روابط جنسی خودبه خود برقرار می شه اما لازمه بدونین که اینطور نیس باید خود این روابط رو به زندگیتون اضافه کنین. این عشق ورزی باعث آزادشدن انرژی و ایجاد صمیمیت بینتون می شه که واسه هر دو زوج چیزی مهمه.

چیجوری شوهر خوبی واسه زن خود باشیم؟
زنا از در اولویت بودن حال می کنن
تلاش کنین هیچی رو با همسرتون مقایسه نکنین و یا کمه کم مقابل اون طوری رفتار کنین که احساس کنه، بیشتر از هر چیزی واسه تون ارزشمنده. اگه اونو در اولویتای پایین تر بذارین، بدون شک رابطه تون به مرزهای باریکی وارد می شه.

قابل احترام باشین
احترام بخشی از درکه. پس باید اونو با تموم فرقایی که با شما داره درک کنین و از آن انتظار نداشته باشین مثل شما رفتار کنه. به خاطر اینکه همسرتون احترام زیادی واسه شما قائل باشه:

به وعدهای خود عمل کنین.
به گفته های همسرتون گوش بدین.
On time باشین.
هیچوقت دروغ نگید
همیشه حقیقت رو با همسرتون در بین بذارین. اگه از شما می پرسد که کجا می رید حقیقت رو بگید. صادق بودن شما باعث می شه همیشه رابطه بینتون رابطه ای صمیمی برقرار باشه که این خود اصلی مهم در روابط بین زن و شوهره.

تنبلی رو کنار بذارین
تنبلی تنها به معنی تماشای تلویزیون نیس. بلکه تنبلی به معنی انجام ندادن کاریه که باید اونو انجام می دادین. پس کارایی انجام بدین که تنبلی شما رو نقض کنه مثلا با ورزش کردن نشون بدین که واسه خود ارزش قائلید.

هیچوقت صدای خود رو بالا نبرین و یا فیزیکی همسرتون رو آزار ندین. همیشه تلاش کنین هنگام بحث صداتون رو کنترل کنین و اجازه ندین احساساتتون باعث بروز رفتارای خشن شن.

محبت خود رو نشون بدین
اصول روابط زن و شوهر
اصول روابط زن و شوهر
به دنبال راه هایی باشین تا همسرتون احساس خوبی داشته باشه.
تلاش کنین روابط بهتری با خونواده همسر خود داشته باشین و اونا رو مثل خونواده خود دوست داشته باشین.

بیان علاقه کنین
بهش بگید که به چه دلیل بهش علاقه مند شدید و الان چه حسی نسبت بهش دارین. با انجام دائم این کار، صمیمیت و علاقه بیشتری در زندگی خود احساس می کنین.

روابط عاشقانه برقرار کنین
عاشقونه باشین و بیشتر از قبل به روابط عاشقانه بین خود . مثلا می تونین سالگرد عقد خود رو جشن بگیرین. این روز واسه هر کدوم از زن و شوهر از اهمیت بالایی برخورداره و فرصتی جفت و جور می کنه تا به عشق خود روح تازه ببخشند.

همه چیز رو با همدیگه در بین بذارین. و بهش اعتماد کنین.

شخصیت خود رو رو کنین
ازدواج وقتیه تا با گذشت زمان همدیگه رو بهتر بشناسین. به این منظور تلاش کنین مکالمات طولانی با همدیگه داشته باشین. علایق، سرگرمیا و استعدادها و حتی ترسای خود رو بگید. خودتون باشین؛ تلاش نکنین کسی باشین که همسرتون میخواد.

به ظاهر خود اهمیت بدین
این اصل مثل مهم ترین مواردیه که یک مرد خوب باید همیشه بهش توجه داشته باشه. همیشه اصول بهداشتی رو رعایت کنین و ظاهری منظم داشته باشین.

آدما تفاوتای زیادی با هم دارن که واسه کنارهم قرارگرفتنشان شاید بعضی وقتا مشکل ساز شه . ازدواج شروع این کنار هم قرار گرفتنه که نیازمند کسب مهارتای لازم واسه شروع یک زندگی زناشوییه. زندگی زناشویی لازمه رعایت بایدها و نباید هاییه که بشه به کمک اون رابطه با همسر رو بهتر کرد و یک زندگی موفق رو اغاز کرد.رابطه با همسر

شاید شما با خود فکر کنین که «این همه اختلاف نظر بین زن و مرد و مشکلات در زندگی مشترک چیزی طبیعیه؛ اصلا زندگی آروم داشتن کنار فردی که این همه با ما فرق داره، عجیبه.» اما واقعا این تفاوتا و آگاهی داشتن از اونا می تونه تنها تهدیدکننده زندگی مشترک باشه و یا می تونه فرصتی خوب واسه زندگی هیجان انگیز بسازه؟

بایدها و نبایدای بهبود رابطه با همسر

تبدیل کردن موقعیتایی چون تفاوتای بین دو جنس به وضعیتی سخت و تهدیدی واسه زندگی مشترک کار خیلی سختی نیس. از سویی تبدیل اینجور موقعیتایی به فرصتایی واسه لذت بردن بیشتر از رابطه با همسر و البته تقویت رابطه با همسر هم کار خیلی سختی نیس. درواقع این شما هستید که می تونین انتخاب کنین که این تفاوتا چه نقشی در زندگی شما داشته باشن. می تونین از پیشنهادهای ما واسه تبدیل این موقعیتا به فرصتایی واسه بهبود بهره گیرید.

نباید 1:بزرگ نمایی در تفاوتا ممنوع!
تا صحبت از فرق می شه، افراد توجه شون به طرف تفاوتایی از جنس فرق بین سیاه و سفید میره. مثلا این که می گن زنان بیشتر از مردان صحبت می کنن، این تصور رو ایجاد می کنه که همیشه همین طوره یا اگه می گن نقش احساسات در تصمیم گیریای زنان بیشتر از مردانه، این بهش معناست که مردان هیچ وقت احساسات خود رو در تصمیمات خود دخالت نمی دن و همیشه خدا منطق خشکه که حرف آخر رو می زنه.

این روش سیاه و سفیددیدن و یا محاسبه کردن زیاد تفاوتا می تونه اصل سوءتفاهما و مشکلات زیادی باشه. یادتون باشه بعضی وقتا که صحبت از فرق بین دو جنسه، حرف از فرقی کم بین میانگین دو جنس در عملکرده، موضوعی که در زندگی روزمره و به شکل عادی ممکنه نقش زیادی در روابط اجتماعی ما نداشته باشه. پس هم تفاوتا رو به درستی بشناسین و هم از بزرگ نمایی و بزرگ نمایی اونا دوری کنین.

بایدها و نبایدای بهبود رابطه با همسر

نباید 2:استفاده از تحقیر ممنوع!
مرد:«توقعی هم ازت نبود که بتونی این کار رو به آخرسر برسونی آخه تو که مردنیستی! می دونی که خانوما قدرت ساماندهی ضعیف تری دارن!»

زن:«از اول هم می دونستم نباید واسه این کار روتو حساب کنم، آخه کدوم مردی توان انجام دو تا کار با هم رو داده که تو داشته باشی؟!»

یادتون باشه اگه قرار باشه از تفاوتا استفاده ابزاری کرده و از اونا به عنوان مواردی جهت تحقیر همسرتون استفاده کنین، مطمئن باشین که موضوع تفاوتای بین دو جنس یواش یواش به بحثی داغی، بی انتها و البته حساسیت برانگیز ین شما و همسرتون تبدیل خواهدشد. پس عوضش استفادهای این چنینی و تفسیر و تعببرهای بزرگ نمایی شده تلاش کنین از بخش فرصتا واسه ایده گرفتن بهره بگیرین تا این تفاوتا شما رو به همسرتون نزدیک تر کنه.

نباید 3:ابزاری واسه توجیه اشتباهای خود ممنوع!
اگه قرار باشه با خود بگید که « من یک زن هستم و همه زنا عاطفی هستن، پس من حق دارم همیشه برمبنای احساسات خودم انجام بدم» و یا «من یک مرد هستم و همه مردها روش بررسی منطقی رو در تفکر خود در پیش می گیرن، پس اگه من احساسات همسرم رو در نظر نگیرم، ایرادی نداره.» مطمئن باشین که به زودی باید سراغ مشاور و یا دادگاه خونواده برید. پس عوضش اسفاده از این تفاوتا واسه توجیه رفتارهایی که میدونید باعث دوری شما و همسرتون می شه، تلاش کنین از روشایی بهره بگیرین که بتونه شما رو از نظر عاطفی و هیجانی به همسرتون نزدیک تر کنه.

بایدها و نبایدای بهبود رابطه با همسر

باید 1:کمک واسه پیش بینی نیازای همسر
اگه شما تفاوتای بین دو جنس رو به درستی بشناسین و البته در مورد این که همسرتون هم در مورد هر ویژگی چه وضعیتی داره، شناخت درستی پیدا کنین، به احتمال زیاد می تونین از این موضوع واسه پیش بینی رفتار و حالات همسرتون بهره بگیرین. مثلا اگه همسر شما (خانوم خونه) تمایل به ایجاد روابط اجتماعی زیادی داره و یعنی احساس پیوندجویی در اون بالاست، پس پیش بینی این که همسرتون از مسافرت دسته جمعی لذت بیشتری می بره تا مسافرت دونفره خیلی سخت نخواهدبود و یا این که اگه میدونید همسرتون (مرد خونه) از نظر رمزگشایی توانایی بالایی نداره، از آن توقع دارین که از تغییرات رفتاری کم شما، متوجه تغییر حالات روانی شما شه و عوضش تلاش می کنین تا راحت تر و مستقیم تر با اون وارد گفت و گو شید.

باید 2:کمک جنت ارضای نیازای روانی همسر
یکی دیگه از کاربردهای این تفاوتا اینه که می تونه فرصت بسیار مناسبی واسه نشون دادن توجه و محبت همسران نسبت به همدیگه، به رسمیت شناختن اونا و ایجاد فرصتایی واسه رسیدن به ارضای روانی در اون زمینه در اختیار اونا بذاره. مثلا اگه میدونید همسرتون (مرد خونه) تمایل زیادی به رقابت با بقیه داره و واسه اون برنده شدن معنایی خاص داره، بهتر از هرکسی میدونید که نباید با اون وارد مسابقه شده و تلاش کنین که شکستش بدین، بلکه درعوض می تونین موفقیتای همسرتون رو واسه اون پررنگ کرده و جلوی بقیه از آن تعریف کرده و احساس موفقیت و برنده بودن رو در اون تقویت کنین.

در این شرایط می تونین مطمئن باشین که با در نظر گرفتن روحیه رقابت جویی همسرتون یکی از بهترین انتخابا رو در استفاده از این موضوع کردین. یا مثلا زمانی که میدونید همسرتون توانایی خاصی در توجه به جزییات داد، اگه پیش از مهمانی از آن بخواهید تا ایرادهای احتمالی در پوشش شما رو یادآور شه، می تونین مطمئن باشین که باعث خوش وقتی اون خواهدبود تا به شما در این مورد کمک کنه و البته از این کمک لذت ببره.

باید 3:کمک واسه خودشناسی
ممکنه واسه شمام پیش اومده باشه که با خوندن بعضی یافته ها در مورد تفاوتای بین دو جنس پیش خود فکر کنین که «عجب پس بگو من به چه دلیل با فلان چیز نمی تونستم رابطه خوبی برقرار کنم و یا به چه دلیل به نظرم دیدگاه همسرم عجیب بود.»

بایدها و نبایدای بهبود رابطه با همسر
میتونیم بگیم که باخبر شدن از این تفاوتا به شما کمک می کنه تا نسبت به خودتون هم شناخت بهتری پیدا کنین. البته صرف آشنایی با ویژگیای شخصی، تموم اون کاری نیس که شما می تونین در این مورد انجام بدین، قدم بعدی می تونه استفاده از تواناییای همسرتون به عنوان چیزی مکمل در زندگی روزمره باشه. مثلا اگه در محیط کار با همکارتون به مشکل برخورده اید و تصور می کنین نمی تونین خوب تصمیم بگیرین که با اون چه برخوردی داشته باشین، شاید بد نباشه دیدگاه همسرتون (مرد خونه) رو در این مورد جویا شید، چون که بعضی وقتا داشتن فضاوتی برمبنای بررسی منطقی مسائل در محیطای کاری و یا تحصیلی، گزینه های مناسب تری حساب می شن. مثلا اگه میدونید این روزها سرتون بسیار شلوغه و مجبور از پیگیری چند کار به شکل با هم هستید، شاید بهتر باشه از همسرتون (خانوم خونه) واسه مدیریت بهتر این موارد کمک بگیرین، به ویژه اگه میدونید اون توانایی خاصی در پیش بردن چندین کار با همدیگه داره.

منحنی زنگوله ای رو به خاطر بسپارین
پخش آماری پیروز ویژگیا در آدما به شکل عادی به شکل منحنی زنگوله ایه. این موضوع بهش معناست که بیشتر ادما از نظر اون ویژگی در حد وسط قرار دارن، بخش کوچیکی از جمعیت در سطوح بالاتر این ویژگی و بخش کوچیکی هم در سطوح پایین تر قرار دارن. مثلا بیشتر افراد قدشون متوسطه، تعداد کمی کوتاه و بعضی هم بلند هستن.
درباره پیروز ویژگیای روانی هم همین وضعیت حکم فرماست. مثلا بیشتر خانوما از نظر دقت در جزییات در حد متوسط قرار دارن، اما در عین حال جمعیت کمی هم در سطوح بالاتر این ویژگی و جمعیت کمی هم در سطوح پایین تر قرار دارن.در زمان مقایسه بین دو جنس هم به شکل عادی میانگینا مقایسه می شن. توجه به اینجور مباحثی از آن جهت مهمه که همسر شما ممکنه در بعضی ویژگیا نه جزو جمعیت حداکثری میونه نمودار که در یکی از دو سر طیف قرار گرفته باشه. مثلا ممکنه همسر شما با وجود مرد بودن، از نظر پیوندجویی در سطح بالایی قرار داشته باشه و درواقع جزو اون چند درصد بالای منحنی باشه، توجه به اینجور نکته ای می تونه مانع پی داوری شما نسبت به همسرتون شه. به ویژه اگه تازگیا ازدواج کردین.