کنجکاوی کلید خلاقیت و توسعه ذهنی

کنجکاوی مثل جرقهایی ست که تو ذهن یکی پس از دیگری روشن می شه و اگه به اونا بها بدین، باعث نورانی شدن محیط دور و برتون می شه. آینده واسه کسائی ست که حس کنجکاوی دارن.

ضرب المثلی هست که می گه : ” کنجکاوی آخرش کار دست گربه داد”، اما این ضرب المثل شاید واسه گربه ها درست باشه و به نظر نمی رسه واسه ما آدما خیلی صادق باشه بلکه برعکس، کنجکاوی کردن و سوالایی خارج از روتینای زندگی داشتن، کارایی ست که باعث ایجاد یا کشف چیزای بزرگی در جهان شده و می شه.

چند لحظه در مورد آدمایی که بیشترین احترام رو واسه اونا قایل هستیم، فکر کنین. آدمهایی که شرایط جهان رو بهبود بخشیده ان و اگه نبودن خیلی چیزها نبود. خصوصیتی که در همه اون افراد مشترک بوده حس کنجکاوی سیری ناپذیرشان بوده که می خواستن بدونن هر چیزی چیجوری کار می کنه، یا به چه دلیل وسیله ای خراب می شه و چیجوری میشه اونو درست کرد. مراحل ایجاد و نوآروی و کشف، با کنجکاوی شروع می شه و با روشن شدن ابهامات، پایان می یابد. ماشینای پرنده ای ک این روزا ما رو در سراسر جهان به پرواز در می یارن، یا داروهایی که طول عمر بشر رو زیادتر کردن، همه اونا نتیجه مستقیم کنجکاوی آدم بوده. باید از خالق آدم واسه ایجاد حس کنجاوی در نهاد اون، سپاسگزاری کرد.

هم اینکه آدم تونسته به دلیل جربزه به خرج دادن‎ های خودش هم چیزای زیادی خلق کنه. به همین دلیله که می گن فکرکردن خارج از چار چوبای عادی، باعث ایجاد چیزای جدید می شه. بذارین مثالی قابل درک بزنیم:

هزار نفر آدم رو در نظر بگیریم که همه اونا همیشه همون کاری رو انجام میدن که همیشه انجام میدن، اما در بین همه اونا، فقط شما یک نفر هستین که یک جور دیگه و متفاوت با بقیه فکر و عمل می کنین، شک نداشته باشین کمی دلهره آوره و جدا از اینکه کنجکاوی، احتیاج به جربزه هم دارین. در مورد توماس ادیسون میشه این مثال رو زد که دوستان و دور و بریا اون فکر می کرند این آدم کمی تا کمی دیوانهه. وقتی بعد از ده هزار بار شکست خوردن بازم بازم روی اختراع لامپ برق کار می کرد، دوستانش مطمئن بودن اون عقلش رو از دست داده. اما جمله معروف ادیسون در مورد شکست، درس بزرگی به ما می آموزد که می گه : “من ده هزار بار شکست نخوردم بلکه فقط ده هزار روش رو پیدا کردم که درست کار نمی کردن”.

این روزا توماس ادیسون به خاطر شکستایی که خورده س شناخته نمی شه بلکه واسه دستاوردی که داشته مشهور شده. شمام می تونین از روش اون استفاده کنین. ارائه ایده های جدید داشته باشین، روی اونا تمرکز کنین و خود رو خارج از کلیشه ها بذارین.

اینجا ۵ راه مطمئن و ثابت شده، ذکر شده تا ایده های جدید در ذهنتون جاری شن:

کنجکاوی بشر

۱-کنجکاوی رو ترک نکنین
خلق اولین ایده، باعث خلق دومین ایده و بعد سومین و چهارمین می شه و این تسلسل تا انتها ادامه پیدا می کنه. یک مشاهده ساده می تونه باعث بارور شدن یک ایده ی جدید تو ذهن شه و بعد با تمرکز، باعث بهتر شدن بخشیدن بهش ایده میشید.

بعضی از مردم واسه انجام کاری، می گن که باید همه چیز رو در مورد اون بدونن. اونا اونقدر صبر می کنن تا خیلی دیر شه. در صورتیکه احتیاجی نیس همیشه جواب همه چیز رو بدونیم. خیلی وقتها جوابا رو پس از اینکه شروع به کار کردین، بدست میارید. باید با همین اطمینان خاطر، قدم وردارین.

۲- به خودتون فضا و فرصت بدین
خیلی از ایده های جدید، به طور یکهویی در حال پیاده روی یا رانندگی یا شستن ظروف، به ذهن می آیند نه همون موقع که به اونا احتیاج داریم. Sara Blakely بعنوان یک کارآفرین زن، کسی ست که به طور عمد، هر روز فاصله زیادی رو به تنهایی رانندگی می کنه تا بتونه ایده های جدیدی رو خلق کنه. به چه دلیل این اتفاق رخ میده؟ کارشناسا می گن که دادن فضا و فرصت به خودمون به جای نشخوار کردن یک مسئله، باعث پیدایش راههای خلاقانه ای واسه حل اون مسئله می شه چون که به مغزتون اجازه می دین بی هیچ محدودیتی پشت زمینه خودش حتی وقتی شما متوجه نیستین، روی اون کار کنه تا راه حلا رو ارائه بده.

۳- به دنبال چیزای جدید و عجیب غریب باشین
یکی از نوآوارن قرن بیستم به نام Buckminster Fuller تصمیم گرفت که زندگی اش رو به حل مشکلات جامعه بشری اختصاص بده اون خودشو فقط محدود به یک زمینه نکرد و عوضش بعنوان دانشمندی که پیش بینی کامل در مورد شکلای جور واجور مسائل بشری داره کار کرد. مسائلی مثل خونه، پناهگاه، حمل و نقل، تحصیلات، انرژی، تخریب محیط زیست و فقر. از دیدگاه اون مطالعه موضوعات ناآشنا و جور واجور، کاری ست که ذهن شما رو باز می کنه و می تونین ایده های خلاقانه ای داشته باشین.

۴- کنجکاوی از راه به رقابت کشیدن خودتون
جرج هریسون، آهنگساز آهنگی به نام (وقتی گیتارم آروم می گرید) تصمیم گرفت به دیدار مادرش برود و درمورد اولین کتابی که در منزل اون پیدا می کنه یک آهنگ بنویسه. این آهنگساز خودشو به طور خودخواسته، در این رقابت قرار داد. اون شروع به ورق زدن کتاب کرد و چشمش به عبارت “آروم گریستن” افتاد و در اون لحظه بود که ایده این آهنگ، تو ذهن اون به دنیا اومد.

۵- هیچوقت دست از اندیشیدن بر ندارین
برنده بودن یعنی حضور در قلب و ذهن مردم. یکی از راههای برنده بودن اینه که همیشه به این مسئله فکر کنین که من چقدر واسه بقیه مهم هستم. در قبال ریس تون، یا همکارانتون یا فرزندان یا والدین یا دوستان یا مشتری هاتون، همیشه به این اندیشه کنین که چیجوری میتونم ارزش جدیدی در این روابط بوجود بیارم؟ این کار واسه هر دوسوی بازی یک حرکت برنده برنده س و باعث ایجاد عادت تفکر و پیدا شدن ایده های جدید تو ذهن شما می شه.

حقیقت اینه که ایده های جدید همه جا هستن و شاید این روزا بیشتر هم شده چون که هیچوقت مثل این زمان نبوده که چیزای الهام بخش و خلاقانه خیلی راحت در دسترس باشن. وقتی یک ایده جدید به ذهن شما خطور می کنه، اونو بنویسین یا حتی با گوشی تون یک عکس از آن بگیرین. مثلا ممکنه ایده ی جدید با دیدن یک بیلبورد در جاده به ذهن شما بیاد، یا با دیدن ویترین یک مغازه، یا خوندن یک جمله از کتاب.

هیچی مثل احساس فرسودگی روانی نمیتونه موتور خلاقیت ذهن شما رو خاموش کنه. با اینحال کارکنان خیلی از مشاغل احتیاج دارن فارغ از موقعیت و حالت ذهنی خود، در چشم به هم زدنی موتور خلاقیت ذهن خود رو روشن کنن و کاری بکنن. ما در این نوشتار ۸ راه واسه بازیابی خلاقیت به شما معرفی می کنیم که در مواقع فرسودگی ذهنی به کمک شما میاد.

خلاقیت

خلاق بودن هنگام احتیاج می تونه تا حد زیادی سخت باشه، به ویژه وقتی کارای دیگری هم واسه انجام دادن داشته باشین.

با اینکه اخلاق کاری مدرن شما رو به استفاده از قوه ی خلاقه ی خود تشویق می کنه، کمتر پیش میاد راهی عملی واسه به جریان انداختن نیروی روون خلاقیت تو ذهن شما پیش روتون بذاره.

اما اگه می خواین چیز متفاوتی رو امتحان کنین، ۸ راه تضمین شده ی زیر می تونن هنگام فرسودگی ذهنی، موتور خلاقیت شما رو دوبارهً به راه بندازن.
۱- به خودتون استراحت بدین
تیم هولمگرن، مؤسس نیوز مایستر در این باره به فرش اینفو می گه: «اگه بازده خود رو از دست دادین و یا به مشکلی برخورد کردین و روی اون متوقف شدین، به خودتون استراحت بدین و از این زمان لذت ببرین.

زمانی به کار خود برگردین که اون احساس منفی از ذهنتون رفته باشه و یا راه حل مشکل خود رو پیدا کرده باشین».

شمام ممکنه یکی از آن دسته آدمایی باشین که حس می کنن واسه استراحت دادن به خود زمان کافی در اختیار ندارن. اما واسه اینکه در درازمدت قادر باشین کارای بیشتری انجام بدین دقیقاً باید همین کار رو بکنین.

تحقیقات نشون دادن تفریحای کوتاه می تونن تمرکز شما رو تا حد زیادی زیاد کنن. پس اگه حس می کنین به بن بست رسیدین، ۲۰ دقیقه از رایانه فاصله بگیرین، کار سرگرم کننده یا آرامش بخشی انجام بدین، و بعد دوباره تلاش کنین.

مطلب در رابطه: راز خلاقیت :۴ پیشنهاد واسه خلاقیت از زبون طراح سوپر ماریو

۲- راه و روش تازه ای پیدا کنین
خلاقیت خیلیا ً به شکل ی کارشون بستگی داره. خیلی از مواقع روش انجام یک کاره که شما رو به بن بست میرسونه.

کاری که میشه انجام داد اینه که اگه احساس فرسودگی می کنین، مرحله طراحی ساده و مشخص کردن طرح ساده رو حذف کنین و یکراست به سراغ کار اصلی برید و دست به کار شید.

اما اگه جزو اون دسته از آدمایی هستین که هیچ وقت واسه کاری از پیش طراحی نمی کنین، این بار شروع به طراحی کنین.

ببینین در پیش گرفتن هدفی متفاوت قوه ی خلاقه تون رو به جریان میندازه یا نه.

۳- ورزش کنین
دور شدن از میز کار و انجام کاری که ضربان قلب شما رو بالا ببره راه خوبی واسه افزایش خلاقیته. ماجرا از این قراره که کسائی که به شکل منظم ورزش می کنن نسبت به افراد عادی تفکر خلاق تری دارن. از ورزش به عنوان روشایی واسه دوری کردن از فرسودگی ذهنی استفاده کنین.

ریچارد برانسون، تاجر و سرمایه گذار، یکی از طرفداران پر و پا قرص ورزشه. اون در بلاگ شرکت خود می نویسه: «من فهمیدم که وقتی از خواب بیدار میشم، یکراست به سراغ کار رفتن فکر خوبی نیس.

پس صبحای خود رو به ورزش و خونواده ام اختصاص میدم. این کار باعث می شه ذهنم رو خالی و واسه روز پیش رو انرژی بیشتری به دست بیارم».

مطلب در رابطه: به چه دلیل خلاقیت نیازمند آدمهای شکاکه

۴- چیز خلاقانه ای بخونین یا تماشا کنین
این مورد شاید خیلی ساده انگارانه به نظر برسه اما بعضی وقتا بهترین راه الهام گرفتن همینه که خود رو در خلاقیت غرق کنیم. حتی اگه وظیفه ی شما نوشتنه، گوش سپردن به موسیقی و یا شعر خوندن می تونه ایده ی لازم واسه نوشتن رو در اختیار شما بذاره.

یکی از گزینه های جالب این وسط سخنرانیای TEDه. به ویژه می تونین به دسته «خلاقیت» این سخنرانیا نگاهی بندازین.

۵- دست از نگرانی وردارین
دنیای کار و کاسبی دنیای کسانیه که خودشون شروع کننده راهی می شن. این موضوع کارآفرینان رو در مواقع افت سرعت یا توقف، به متهم کردن خود راهنمایی می کنه. به هر دلیلی جرقه ی خلاقیتی که انتظارش رو دارین نمی خورد، به خاطر همین خودتون رو مقصر میدونید، دچار استرس میشید و نگران ادامه کار میشید.

اما بها دادن به این احساسات و پر رنگ کردن اونا تنها شرایط رو بدتر می کنه. استرس به «قاتل خلاقیت» معروفه. پس اگه حس کردین بیشتر از اندازه نگرانی کار انجام نشده ی خود رو دارین، به خودتون بقبولانید که اشکالی نداره.

آرامش خود رو حفظ کنین، و به خودتون یادآور شید که آتیش خلاقیت شما واسه همیشه خاموش نشده و به محض اینکه دوباره سر و گوشش پیدا شه اونو شکار می کنین.

۶- چیزایی که حواس شما رو پرت می کنن حذف کنین
هرچه عوامل بیشتری واسه پرت کردن حواس شما در محیط کارتون وجود داشته باشه (مثل سر و صدای پس زمینه، محرکای چشمی و یا نوتیفیکیشنای جور واجور اینترنتی)، احتمال اینکه از محدوده خلاق خود دور شید بیشتر هستش.

تموم این عوامل در کنار هم نه تنها شما رو به دست دست تشویق می کنن، بلکه تمرکزتون رو هم درست زمانی که بهش احتیاج مبرم دارین از بین می برن.
بهتره وقتی احساس فرسودگی ذهنی می کنین، تلویزیون و رادیو رو خاموش کنین، تبای اضافه ای که در مرورگر خود باز کردین رو ببندید، و اگه واقعاً نمی تونین جلوی خودتون رو بگیرین مودم خود رو خاموش کنین؛ مگه اونکه واقعاً بهش احتیاج مبرم داشته باشین.

مطلب در رابطه: ۵ چیز که نابودکننده خلاقیت شماس و باید از آن دوری کنین

۷- محیط دور و بر خود رو تغییر بدین
اگه معمولاً هر روز در یک فضای به ویژه کار می کنین، این می تونه بخشی از مشکل باشه. اگه واقعاً می خواین الهام بگیرین، نشستن در همون فضای معمولی همیشگی کمکی به شما نمیکنه. کار کردن در فضایی متفاوت رو امتحان کنین؛ جایی که صدا، رایحه و نمای تازه ای براتون داشته باشه.

می تونین رایانه ی خود رو وردارین و به اتاقی دیگه و یا حتی کافی شاپی در نزدیکی خود برید و اونجا کار کنین. اگه براتون مقدوره، در محل مشتری خود کار کنین تا هم خلاقیتتان تحریک شه و هم رابطه بهتری با اون برقرار کرده باشین.

دنیل بارنت، مؤسس Worketc می گه: «شاید خیلی تکراری باشه اما رفتن به شهری دیگه واسه تعطیلات می تونه تغییر خوبی باشه. محیط تازه فعالیت مغز رو تحریک می کنه».

۸- دست از تلاش ورندارید
تنها کاری که ۱۰۰ درصد و به شکل تضمینی واسه بازیابی خلاقیت به شما کمک می کنه اینه که دست از کار بکشین. پیشنهاد می شه موارد بالا رو امتحان کنین و بعد از آن به قوه ی همت خود تکیه کنین.

عوامل زیادی می تونن باعث فرسودگی قوه ی خلاقیت افراد شن؛ عواملی که ممکنه همیشه موفق به شناسایی و یا حذف کامل اونا نشید. اما اگه به تلاش خود ادامه بدین، در آخر بخشی از خلاقیت خود رو کم کم باز پیدا می کنین.

فقط مطمئن شید پس از بازیابی خلاقیت ، آمادگی استفاده از اونو دارین.

منتظر نظرات و تجربیات تون در مورد ی بازیابی خلاقیت هستیم.

قدرت ذهنی (یا هوش هیجانی) به معنی توانایی درک و همراهی احساس ، احساسات و احتیاجای روحی خود و بقیه و هم اینکه توانایی مدیریت اضطراب ،استرس ، نا آرومی و بحرانای روحیه

زندگی بیشتر زمانی که اصلا انتظار اونو ندارین به روش خود قدرت ذهنی شما رو آزمایش می کنه. هرچه این رقابت قوی تر باشه، عکس العمل منطقی در برابر اون سخت تر می شه.

قوی بودن از نظر ذهنی به ویژه زمانی که به مشکل بزرگی برخورده اید بسیار سخته، و تنها افراد دارای روحیه قوی از توانایی شکستن حصار دور و بر، قدم برداشتن در راه درست و حتی توانایی رهبری بقیه برخوردار هستن.

یکی از مثالای جالب در این مورد توماس ادیسونه. در سال 1914 کارخانه اون در اثر آتیش سوزی به تلی از خاکستر تبدیل شده وخسارتی 23 میلیون دلاری به بار آورد. اون در بین تماشای این منظره اسف بار جمله جالبی بر زبون آورد که می تونه سرمشقی واسه همه باشه:

خدا رو شکر که تموم اشتباهات ما از بین رفت و حالا میتونیم همه چیز رو از نو شروع کنیم.

ادیسون با نگاهی مثبت به فرصتا و انجام اقدامات لازم هنگام برخورد با مشکلات، نمی خواست در احساس بدبختی دست و پا بزنه، بنابرین میشه اونو نمونه ای عالی از فردی با قدرت ذهنی بالا دونست.

آدمایی که دارای میزان بالایی از این قوه هستن، احساسات خود رو خوب تحت کنترل قرار داده و به بقیه هم در مدیریت احساسات و هیجانات کمک می کنن. در ادامه مقاله 10 راه واسه افزایش قدرت ذهنی و هوش عاطفی ارائه شده.

1. تلاش واسه بهبود شرایط

با دقیق شدن بر مشکل تنها استرس و احساسات منفی رو افزایش می دید اما با دقیق شدن بر انجام اقدامات عملی واسه بهبود شرایط میشه احساسات مثبت و اعتماد به نفس رو زیاد کرده و به یافته های مطلوب رسید.

این افراد بین خود و اشتباهاتشان فاصله ایجاد کرده اما هیچوقت اونا رو از یاد نمی برن. اینجوری می تونن در صورت ضرورت به اشتباهاتشان مراجعه کرده و از اونا درس بگیرن.

2. نبود رابطه با افراد منفی نگر

افراد منفی نگر با تلقین تفکرات غیر مثبت مثل یک مریضی به ذهن شما رخنه می کنن. اونا دوست دارن دور و بریا رو به صرف غصه به مهمانی نبود موفقیت خود دعوت کنن چون در این صورت احساس بهتری دارن.

بیشتر افراد هنگام شنیدن درددل بقیه با انها احساس همدردی می کنن اما باید بین قرض دادن یک گوش و درگیر شدن در احساسات منفی اونا مرز مشخصی قائل شد. مثلا اگه یکی از دوستانتان کنار شما نشسته و تموم روز سیگار بکشه، شمام واسه همدردی حاضرید اینجور شرایطی رو تحمل کنین؟ شک نداشته باشین از آن فاصله میگیره، این موضوع در مورد احساسات منفی هم به همین ترتیب و شاید بدتر هم باشه.

3. حفظ اعتماد به نفس

افراد با قدرت ذهنی بالا هنگام خستگی درست از کار نکشیده و حتی در صورت روبرو شدن با شکست اونو راهی به طرف موفقیت می دونن. اونا به جای دقیق شدن بر احساسات گذرا روی هدف پایانی تمرکز می کنن. جدا از اینکه این اجازه نمی دن نظرات منفی بقیه روی عملکردشون تاثیر بزاره. زمانی که کسی به اونا می گه: هیچوقت نمیتونی اون کار رو بکنی، تنها به عنوان نظر یک نفر و نه بیشتر بهش نگاه می کنن.

4. بخشیدن بقیه

کنار گذاشتن کینها و بخشیدن بقیه حتی کسائی که درخواست عذرخواهی نکرده ان، باعث افزایش آرامش و تمرکز می شه. کینه، نفرت و خشم لذت زندگی رو از بین برده و باعث می شن که مسائل قدیمی حال و آینده شما رو هم تحت تاثیر بذارن.

جدا از اینکه این احساسات منفی باعث افزایش سطح استرس می شن که می تونه عواقبی جدی رو به دنبال داشته باشه. در نظر داشته باشین که بخشیدن بقیه اعمال اونا رو تائید نمی کنه بلکه آرامش رو به شما بازمی گردونه.

5. سرزنش نکردن بقیه

خود رو بدشانس دانستن و لعن و نفین چرخ روزگار به معنی خود رو قربونی دانستنه. این موضوع نه تنها آزاردهندهه بلکه اراده لازم واسه تغییر شرایط رو هم از بین می بره. اگه خود رو مسئول شرایط موجود بدونین، بدون حساب کردن روی قضا و قدر و بقیه، همیشه به تلاش خود متکی هستین.

6. دور کردن استرس

روبرو با شرایط پیچیده طبیعتا استرس رو هم با خود به همراه میاره. میزان کمی از استرس می تونه در تحریک و به هیجان آوردن واسه تلاش بیشتر به درد بخور باشه اما تحقیقات بسیاری نشون دادن که استراس همیشگی فشار خون و بیماریای قبلی رابطه مستقیم داره. بنابرین تلاش کنین در هر حالتی شرایط رو درک کرده و اضطراب رو از خود دور کنین.

7. نبود مقایسه خود با بقیه

اگه احساس لذت و رضایت شما پس مقایسه خود با بقیه به دست اومده باشه، پس بر احساسات خود کنترل ندارین چون ممکنه بقیه به سطح بالاتر از شما دست یافته و پس هنگام مقایسه با اونا احساس کمبود کنین.

عوضش بهتره خودتون رو با خودتون مقایسه کنین، شاید این جمله از نظر شما اشتباه یا خنده داره بیاد اما اگه موفقیتای امروزتان رو ملاک قرار داده و تلاش کنین در هفته، ماه یا سال بعد به موفقیتای بیشتری دست پیدا کنین همیشه در حال رشد و پیشرفت هستین.

8. شریک شدن در شادی بقیه

حسادت معمولا به دلیل ضعف شخصیتی و احساس کمبود اتفاق می افته، بنابرین کسائی که از نظر ذهنی قوی هستن، واسه اینکه خود به احساس رضایت دست پیدا کنن به تخریب و نقد بقیه احتیاجی نداره.

حسادت و خشم دو موردی هستن که انرژی شما رو خیلی سریع تخلیه می کنن. به جای هدر دادن انرژی بهتره در شادی بقیه شریک شده و احساسات مثبت رو به طرف خود جلب کنین.

9. تنبلی نکردن

یکی از تحقیقات «انستیتوی تحقیقات اونتاریو» نشون می ده آدمایی که روزی دوبار به مدت 10 دقیقه ورزش می کنن، از نظر جسمی، فکری و اجتماعی تر احساس بهتری دارن. ورزش با افزایش اعتماد به نفس و سطح اندروفین، قدرت ذهن هم رو هم بهتر کنه.

10. مثبت نگر بودن

اگه واسه یه مدت به اخبار نگاه کنین می بنید که جز جنگ، خشونت، مشکلات زیست محیطی و سیل و آوارگی چیز دیگری واسه گفتن نداره. بیشتر ما روی این مسائل هیچ کنترلی نداشه و قدرت تغییر اونا رو نداریم، بنابرین بهتره انرژی داخلی رو به جای لعن و نفرین سیاستمداران صرف دو چیز کنین که می تونین شما رو به هدفتون برسونه: دقیق شدن وتلاش