چاره ناخن جویدن کودکان چیه؛ ۸ راه حل موثر واسه ترک این عادت

حتما شمام در طول عمر گران بهای خود با اینجور صحنهایی رو به رو شدین: کودکانی که تا آرنج دست در بینی مبارک کردن، با موهای خود بازی می کنن، دندان هاشون رو روی هم فشار میدن و یا ناخن هاشون رو می جوند و… . این عادات عصبی، می تونن دلایل زیادی داشته باشن که شامل کنجکاوی، تقلید، استرس و بی حوصلگی می شه. در صورت نبود اصلاح به موقع، این رفتارها ممکنه در بزرگسالی هم ادامه پیدا کنن. در جریان رشد کودک، فشارها و نا آرومیای مختلفی اونو تحت اثر قرار میدن. گرچه که ممکنه این مسائل از دید والدین مخفی بمونن ولی به شکل علائمی بیرونی مثل جویدن ناخن، خود رو نشون میدن. اگه عادت جویدن ناخن در کودک شما شدید نیس و تنها موقع تماشای تلویزیون و یا در شرایط خاص و دلهره آور این کار رو می کنه، هیچ جای نگرانی نیس و شاید با افزایش سن، این عادت کودکانه ترک میشه. اما وقتی عادت جویدن ناخن در کودک طولانی تر از حد عادی و به شکلای غیرعادی ادامه یابد، مثلا به خودش آسیب بزنه یا در همه حال این کار رو تکرار کنه، باید فکری اساسی به حال این عادت کرد. واسه کمک به ترک عادت ناخن جویدن کودکان، میشه از راهکارهای زیر کمک گرفت.

 

یافتن دلیل استرس و استرس کودک

مشاورین خونواده و کودک فکر می کنن که همه والدین در روبرو شدن با رفتارها و عادتای غیرعادی و بد کودکان خود به کارایی دست میزنن و نگرانن اما واسه داشتن رفتاری مؤثر و کاربردی اول باید، دلیلای ریشه ای این مشکل رو جست وجو و کشف کرد. سعی کنین دلیل جویدن ناخن رو در کودک پیدا کنین. چه چیزی اونو پریشون، هیجان زده یا مضطرب کرده. شاید دلیل این رفتار، اتفاقی مثل طلاق والدین، جابه جایی منزل یا رفتن به مدرسه ای جدید باشه. باید دلیل و ریشه ی مشکل رو کشف کنین و کودک تون رو واسه صحبت در این مورد کمک کنین. کودک باید درباره نگرانی هاش با شما صحبت کنه. به حرف آوردن کودک درباره این موضوع کمی سخته. سر صحبت رو در این باره باز کنین. از جملاتی استفاده کنین که دلیل واقعی جویدن ناخن در کودک نیس اما اونو تشویق به صحبت می کنه. مثلا می تونین به اون بگید «ناخن هات رو میجوی که تیزشون کنی؟» و اینطور راهی واسه مکالمه درباره مشکل باز کنین.

پرهیز از تنبیه و دعوا کردن

ترک عادت ناخن جویدن در کودکان مثل هر عادت بد دیگری نیاز به همت و سعی خود کودک داره. این عادات ناخودآگاهن. جویدن ناخن در کودکان به شکل غیر ارادی رخ می ده. این عادت حتی در بعضی از بزرگسالان هم دیده می شه و بازداشتن کودک از انجام اون با دعوا و تنبیه وضع رو خراب تر می کنه. واسه رفع این مشکل قدم به قدم جلو برید مثلا بگید موقع غذا خوردن یا سر میز شام ناخن جویدن ممنوعه. با وضع قوانین این چنینی این عمل رو محدود و محدودتر کنین. نگذارید این مسئله در خونواده بزرگ شه و به یک بحران تبدیل شه. جملاتی مثل «حالمو بهم نزن» یا «این چه کاریه»، اثرات احساسی خیلی مخربی دارن و نه تنها باعث ترک عادت نمی شن بلکه شرایط رو واسه خونواده به وضعیتی وحشتناک و آزاردهنده تبدیل می کنن. توجه داشته باشین که در بعضی از موارد، کودکان به طور جدی این رفتار رو بروز نمی دن و تنها در مواقع معدودی شروع به جویدن ناخن می کنن. در این حالت برخورد شدید یا بازداشتن اون از این کار اصلا لزومی نداره. فقط سعی کنین دستای کودک همیشه تمیز نگه داشته شه. در یک کلام، ایجاد جنجال درباره هر عادت اشتباهی باعث عمیق تر شدن مشکل می شه. پس اصلا از راهکارهای تنبیهی استفاده نکنین.

کمک به کودک واسه ترک و توقف عادت

بعضی وقتا عوامل خارج از خونه و خونواده، کودک رو واسه ترک عادت تحت فشار قرار میدن. مثلا ممکنه هم کلاسیا یا دوستان کودک عادت ناخن جویدن اونو مسخره کنن و پس کودک واسه ترک کردن این رفتار راغب و آماده شه. در این مواقع گوش به زنگ باشین و اونو تنها نگذارید. قبل از هر اقدام دیگری با کودک شروع به صحبت کنین. بذارین از احساسی که بر اثر تمسخر بقیه به اون دست داده با شما صحبت کنه. به اون اطمینان بدین که برخلاف تموم عادات بعضی وقتا اشتباه و رفتارهای غلطی که بعضی وقتا از خود بروز می ده، همیشه اونو دوست دارین و بذارین از عشق و علاقه شما نسبت به خودش مطمئن باشه و شما رو یک تکیه بعضی وقتا عاطفی محکم واسه خود بدونه. با این مقدمه چینی، می تونین وارد بخش اجرایی شید و راهکارهای مناسب واسه ترک عادت جویدن ناخن رو با کودک خود بررسی و امتحان کنین.

صحبت کردن درباره عادات بد

با کودکان خود صحبت کنین و با اونا در مورد عادات بد آدما گفت و گو کنین. عادت بد چیه؟ جویدن ناخن هم جز عادتای بده یا نه؟ بعد در جریان گفت و گو با کودک هم فکری کنین و سعی کنین به طور جمعی به یک نتیجه گیری واسه رفع این مشکل برسین. می تونین به اون پیشنهاداتی واسه ترک این عادت بدین مثلا اجازه دارین در بین این کار مانع اون شید یا نه. به دنبال راه حلی باشین که به تأیید شما و کودک تون برسه. مثلا بعضی وقتا، کودکانی که در آستانه ی نوجوانین از اینکه همیشه چیزی به اونا گوشزد شه، خوش شون نمیاد پس در این شرایط باید راه حلای توافقی دیگری پیدا کنین.

آگاه کردن کودک از عادت هاش

از اون جایی که عادت ناخن جویدن کودکان به شکل ناخودآگاه و غیرارادی صورت میگیره، باید کودکان رو متوجه این رفتار کنین. میشه با ایجاد یک کلمه رمزی و توافقی، کودک خود رو در بین شروع این کار، هوشیار سازید. بی شک بچه ها از این کار استقبال می کنن به ویژه اگه کلمه رمزی توافق شده، کلمه ای خنده دار یا مورد علاقه کودک باشه. این روش اگاهی کودک می تونه به شکل کلامی یا فیزیکی باشه. اما در انتخاب اخطار فیزیکی باید وسواس و سلیقه ی زیادی به خرج بدین چون اگه حرکتی که واسه یادآوری به کار می برین مورد استقبال کودک واقع نشه، شکل تنبیه به خود میگیره و اصلا مفید نمیشه. اگه شدت جویدن ناخن در کودک شما به حدی زیاده که بنگشتان و ناخنا آسیب وارد می شه، با در نظر گرفتن روحیه و واکنشای کودک میشه از روشایی مثل زدن چسب زخم روی انگشتان یا استفاده از لاکای ضد جویدن ناخن کمک گرفت. یکی از راهکارهای قدیمی و مورد استقبال خیل بزرگی از مادران قدیم و مادربزرگان امروزی که واسه از شیر گرفتن و ترک پستانک هم استفاده می شد، کمک گرفتن از مواد تلخ یا سریع واسه دور کردن کودک از موضع مورد نظره. این روش قدیمی و نه خیلی خلاقانه می تونه به کودک شما آسیب برسونه، مثلا آغشته کردن سرانگشتا به فلفل می تونه باعث آزردگی چشما یا ایجاد حساسیت در کودک شه. پس اگه این روش رو به کار می گیرین حتما به این نکته دقت کنین.

معرفی یک جانشین واسه جویدن ناخن

به دنبال یک فعالیت جذاب یا یک اسباب بازی مناسب باشین که مانع از ناخن جویدن بچتون شه. مثلا بازی رانندگی با یک دست یا اسباب بازیای بی خطر و جالب واسه اینکه کودک موقع مطالعه یا تماشای تلویزیون اونو در دست بگیره. با این روش ها می تونین حواس ناخودآگاه اونو از جویدن ناخن پرت کنین و بر چیزای دیگر منعطف کنین. می تونین از نرمش و فعالیتای بدنی واسه آروم کردن هیجانات کودک خود استفاده کنین. به اون یاد بدین که نفس عمیق بکشه. سعی کنین انرژیای کنترل نشده کودک رو از راه فعالیتای جور واجور تخلیه کنین. بسته به شرایط کودک و موقعیت خانوادگی شما، انتخابای زیادی پیش رو دارین. در بعضی کودکان فعالیتای بدنی مثل ورزش یا بازیای پرتحرک جوابگوست و در بعضی دیگر فعالیتای ذهنی مثل کاردستی یا نواختن موسیقی مفیده.

همت و خسته نشدن

هیچ بعضی وقتا خسته و ناامید نشید. اگه در مقابله با ناخن جویدن کودکان خود موفق نبودین، جا نزنید. بدونین که حتما راه حلای دیگری هست که هنوز امتحان نکردین. آروم و خونسرد و قوی باشین چون که با شلوغ کردن، تنبیه و تهدید کودک راهی از پیش نخواهید برد. آسمان که به زمین نیامدهه، با مطالعه و همت و سعی این عادت هم از بین خواهد رفت.

ضرورت نگرانی و رسیدگی جدی

در مواردی خیلی نادر، جویدن ناخن در کودکان نشونه استرس شدید و مشکلات روانیه. در اینجور مواردی شدت ناخن جویدن کودک به حدیه که به پوست و گوشت دستان اون آسیب وارد می شه. معمولا این نوع زیاد از جویدن ناخن مکمل حرکاتی چون کندن مژها و موها یا بی خوابی وکم خوابی و بقیه رفتارها و عادتای غیرعادیه. در این موارد حتما باید به مشاور و دکتر متخصص مراجعه شه.

باید بدونین که آدم میتونه همه عادات بد خود رو ترک کنه. و شما تنها به کمی حمایت، همت و علم نیاز دارین. در زندگیای امروزی دیگر نمیشه مثل گذشته به جمله «بزرگ میشه یادش میره» براش کافی بود، چون که در دنیای امروز با تموم پیچیدگیا و تنوع اش نیاز به برخورد علمی و آگاهانه بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شه. به ویژه درمورد کودکان که به حمایت و آگاهی والدین عزیزشون نیاز بیشتری دارن.

برگرفته از:babycenter.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *