چای قاصدک؛ ۷ خاصیت شگفت انگیز این نوشیدنی طبیعی “

حتما تا به حال قاصدکایی که در آسمان پرواز می کنن رو دیدین، اما شک نداشته باشین به این فکر نکردین که از این قاصدکا میشه چای تهیه کرد. در این مقاله ما رو همراهی کنین تا شما رو با خواص بالا العاده چای قاصدک واسه بدن و طرز تهیه اون آشنا کنیم.

 

استفاده از این گیاه در فرهنگای مختلف، سابقه ای طولانی داره. دو نوع چای قاصدک هست که یکی از اونا از دم کردن برگای قاصدک و دیگری از ریشهای گرما دیده (برشته شده ی) قاصدک تهیه می شه. تا زمانی که حیاط تون رو با آفت کش و علف کشا سم پاشی نکنین، هر دوی این چایا سالم ان و می تونن استفادهای مختلفی داشته باشن.

خواص چای قاصدک

۱. کمک به دفع آب اضافی از بدن

اگه مشکل نفخ شکم دارین، چای قاصدک می تونه با خاصیت ادرارآور خود و افزایش ادرار به بهتر شدن وضعیت تون کمک کنه. در یک مطالعه میزان دفع ادرار پس از صرف ۲ فنجون چای تهیه شده از برگای قاصدک زیاد شد.

۲. کمک به سلامت کبد

در خیلی از فرهنگا از ریشه ی قاصدک به عنوان دارویی واسه کبد استفاده می شه. طبق تحقیقات آسون این ویژگی به خاطر توانایی ریشه ی قاصدک در افزایش جریان صفراه. درنتیجه ریشه ی قاصدک می تونه به سم زدایی کبد، درمان مشکلات چشم و پوست و بهبود علائم مریضیای کبد کمک کنه. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد پلی ساکاریدهای موجود در قاصدک واسه کارکرد کبد مفیدن.

۳. جانشین طبیعی قهوه

شاید بتونین ریشه ی قاصدک آماده ی دم کردن رو از بعضی مغازها تهیه کنین، ولی خودتون هم می تونین قاصدک رو برداشت کنین. بعد ریشه ی جوون قاصدک رو روی گرما برشته کنین تا به رنگ قهوه ای تیره در بیاد. بعد اونو با آب داغ ترکیب کنین و بعد از صاف کردن، از مصرف این نوشیدنیِ جانشین قهوه لذت ببرین.

۴. شباهتای قاصدک و داروهای لاغری

طبق مطالعه ای که تازگیا در کره ی جنوبی انجام شد قاصدک می تونه تأثیری مثل داروی لاغری «اُرلیستات» رو بر جای بزاره. این دارو ازطریق مهار آنزیم لیپاز لوزالمعده عمل می کنه. این آنزیم در طول هضم غذا آزاد شده و باعث شکستن چربیا می شه. آزمایش عصاره ی قاصدک بر موشا نتایجی مثل داروی ارلیستات رو نشون داده و محققان رو تشویق کرده تا روی خواص ضدچاقی قاصدک تحقیقات بیشتری بکننن.

۵. آرامش ناراحتیای گوارشی

چای ریشه ی قاصدک می تونه اثرات مثبتی بر دستگاه گوارش داشته باشه. البته بیشتر اثرات طبق احساس مصرف کننده بوده و هنوز آزمایشات علمی در رد یا تأیید اون صورت نگرفته. از قاصدک به طور تاریخی در کاهش اشتها، آرامش ناراحتیای گوارشی کم و بهبود یبوست استفاده می شده.

۶. خاصیت ضدسرطان

تازگیا خواص قاصدک در جنگ با سرطان بررسی و نتایج خیلی امیدوارکننده ای حاصل شده. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در کانادا انجام گرفت، عصاره ی ریشه ی قاصدک تونست بی اثر بر سلولای غیرسرطانی باعث مرگ سلولای سرطانی ملانوما (توموری با منشأ سلولای ملانین دار) بشه. مطالعه دیگری اثر مشابهی رو بر سلولای سرطانی لوزالمعده نشون داد. بااینکه اثر ضدسرطان قاصدک هنوز خوب مطالعه نشده، ولی نتایج فعلی امیدبخشه.

۷. کمک به پیشگیری از عفونتای دستگاه ادراری

ریشه و برگ قاصدک به همراه گیاه دیگری به نام انگور خرس (آقطی سیاه) می تونه از عفونتای دستگاه ادراری جلوگیری کنه. به نظر می رسه دلیل تأثیرگذاری این ترکیب به خاطر خاصیت ضدباکتری انگور خرس و خاصیت ادرارآور قاصدک باشه.

مشکلات جانبی احتمالی

قاصدک واسه بیشتر افراد بی خطره. بااین حال لمس کردن یا خوردن قاصدک ممکنه باعث بروز واکنشای آلرژیک در بعضی افراد بشه. قاصدک با بعضی داروها مثل داروهای ادرارآور، لیتیوم (از داروهای اثبات کننده ی خُلق که واسه درمان مشکل دوقطبی و عاشقی مصرف می شه) و سیپروفلوکساسین (یه جور آنتی بیوتیک) تداخل داره. اگه از دارویی استفاده می کنین، قبل از مصرف چای قاصدک با دکتر مشورت کنین.

طرز تهیه ی چای قاصدک

تهیه ی چای قاصدک آسونه. فقط باید مطمئن شید که قاصدک قبل از برداشت درمعرض مواد شیمیایی نبوده. بهتره تا گیاه رو در زمان جوانی برداشت کنین. پس از پاک کردن و آماده سازی گیاه، آب جوش رو روی برگا یا ریشه ی گرما دیده قاصدک بریزین، بذارین دم بکشه، تفالها رو صاف کنین و از مصرف چای قاصدک لذت ببرین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *