کاربردهای تخیل و تجسم

کاربردهای تخیل و تجسم:

۱-افزایش تمرکز

۲-تقویت حافظه

۳-ایجاد آرامش

۴-موفقیت در آزمونها

۵-افزایش اراده و اعتماد به نفش

۶-رسیدن به اهداف مادی، عاطفی، ذهنی، الهی و …

تکنیک تخیل و آزمونا

واسه استفاده از قدرت تخیل جهت موفقیت در کنکور و تقویت تمرکز باید هدف خود رو به تصویر بکشین. استادان باور دارن بهتره تصویر مربوط به بعد از رسیدن به هدف باشه. مثلا واسه قبولی در کنکور بهتره مراسم جشن فارغ التحصیلی خود رو تصویر سازی کنین واسه این منظور اول تصویری باشکوه از مراسم جشن فارغ التحصیلی خود بسازین که در اون مراسم شما رو بعنوان دانشجوی نمونه و ممتاز معرفی می کنن، هر قدر می تونین تصویر مراسم رو باشکوه و احساس بیشتر بسازین. تشویقای بقیه رو ببینین، خوشحالی خود و دوستان و خونواده خود رو احساس کنین و… . شما باید قبل از انجام تکنیک تصویر مربوطه رو کامل و بدون اشکال تو ذهن خود ساخته باشین.

مراحل انجام تکنیک

۱-زمان مناسب رو واسنجام تکنیک انتخاب کنین.

۲-در حالت خلسه قرار بگیرین. (می تونین از تکنیک خلسه استفاده کنین)

۳-تصویر مراسم جشن فارغ التحصیلی رو با دقت و تامل تو ذهن مرور کنین.

۴-با چند تنفس عمیق و آروم به حالت طبیعی باز گردید..

۵-برنامه ای منظم واسه تکرار تکنیک در نظر بگیرین.

خودت رو بشناس
پیش از اونکه تغییر در خود رو شروع کنین، لازمه خودتون رو بهتر بشناسین و با تعجب ای به نام تلقین و قدرت تلقین آشنا شید.

واسه شروع، آزمون شخصیت انجام بدین، در خود به جست و جو بدین و جمع بندی کنین. جدا از اینکه این کار، دلیل ناهماهنگی بین جسم و روحتون رو -که تموم بیماریا نتیجه اینه- شناسایی کنین.

3: روان شناسی تصویر ذهنی
مریضی خیالی
چند سال پیش در کتابی مربوط به هیپنوتیزم، مطلبی درباره آزمایشی جالب خوندم. یک هیپنوتیزور به دختر دانشجویی که تحت اثر هیپنوتیزم قرار داشت، تلقین کرد که تکه یخی پشت دستش میگذاره و اون به روشنی سرمای یخ رو احساس می کنن، اما پشت دست دختر دانشجو سکه ای گذاشته بود.

قدرت تلقین چقدره؟
قدرت تلقین چقدره؟

ایجاد تاول بر اثر تلقین
بعد هیپنوتیزور سکه رو برداشت و به دختر تلقین کرد که تکه فلزی داغ پشت دست دیگش می ذاره و ، همون سکه رو پشت دست دیگه دختر دانشجو گذاشت. دخترگ بر اثر سوزش شدید تکونی خورد و چهره در هم کشید گویی که دستش سوخته باشه. پس از چند دقیقه پشت دست دختر مثل زخم سوختگی، تاول زده بود. وقتی پس از بیداری از دختر دانشجو، درباره حالات اون سوال شد، نمیتوانست به درستی سرمای یخ و سوزش فلز داغ رو به خاطر آورد، حتی باور نمیکرد که در هر دو مورد، از سکه ای واحد استفاده شده. چه توجیهی واسه این حالات هست؟

ذهن نیمه هوشیار پیامی رو که از فلز داغ فرستاده شده بود باور کرده، اونو دریافت داشته و با زدن تاول، مثل سوختگی واقعی، واکنش نشون داده بود. اینطوری، میشه پی برد که تصور ذهنی تا چه حد می تونه روی جسم اثر بزاره، البته مریضی رو هم میشه به همین صورت به خود «تلقین» کرد.

فکر کردن دائم به مریضی، به راستی باعث بروز اون مریضی میشه. دکتر هم مریضی رو تشخیص میده و تموم علائم مریضی مشهود و مشکلات مریضی هم واقعی هستش، دکتر دلیل رو پیدا می کنه و تنها در رفع علائم مریضی با دارو سعی می کنه. بعضی وقتا دیده میشه که مریض سرسختانه در برابر دارو مقاومت میکنه. اگه در اینجور وضعیتی قرار دارین، تنها راه درمان قطعی ایجاد تغییر در نحوه نگاه ذهنی شماس. اگه افکار مریضی زا رو از سر به در کنین، علائم مریضی هم به سرعت و بدون احتیاج به دارو پنهون می شن. این پدیده، نشون می ده که باید از منفی بافی، ساختن تصاویر تخریب کننده و تلقین مریضی به خود دوری کنیم، میشه با تلقین مثبت این تندرستی رو به جسم مریض باز آورد.

تلقین مثبت: من تندرست هستم
اگه خود رو عادت بدین که افکار منفی رو با تموم نیرو از خود برانید و در برابر دیدگان ذهنی خود، خود رو همیشه مثبت و سالم ببینین، این تصور کم کم چای خود رو باز میکنه، چون ذهن نیمه هوشیار شمام اونو به همون صورت دریافت کرده، تصور تندرستی گامل رو میپذیرد و از مریضی آزادی یافته، دیگه مریض نخواهید شد.

از دست ندین : گوشه ای از قدرت ضمیر ناخودآگاه
اثر پذیری ذهن نیمه هوشیار، زمانی بیشتر میشه که تصویر ذهنی مورد نظر رو در جای آرامش ذهنی بهش بدین. واسه این کار، پیشنهادای زیر به درد بخور به نظر میرسه:

دو بار در روز هر بار به مدت 10 دقیقه به ذهنتون استراحت بدین و خود رو تندرست ببینین.
از نگرشای منفی دوری کنین.
به بهود تدریجی مریضی فکر نکنین، بلکه نتیجه رو در جلو خود ببینین انگار که از یقین به هدف رسیدین.
خود رو درست و سالم و پر از شور و نشاط ببینین.( همین طور هم هستش)
آدم همون چیزیه که فکر میکنه باید باشه.

در جای آرامش ذهنی، خود رو تندرست ببینین
بد نیس بدونین که 80 درصد از بیماریا ریشه روان-تنی دارن، یعنی در اثر جریانات روحی بوجود بین، پس امکانات بسیار زیاد تصویر سازی ذهنی رو در مهاار بیماریا فراموش نکنین.

با این اوصاف هنگام مریضی پیش دکتر برید، اما بدونین که طول مدت مریضی به خودتون بستگی داره، افزون بر اون، می تونین از بروز خیلی از بیماریا جلوگیری کنین.

به یاد دارم که همسرم چند سال پیش، ناگزیر از عمل جراحی سختی بود و محل بریدگی در مدت کمی بهبود پیدا. تعجب پزشکان روز به روز برانگیخته تر میشد. اونا باور نمیکردند که این معجزه اون باشه که اون هر روز خود رو در جای آرامش ذهنی تندرست میدید. اینطوری، زخم اون 4 تا 5 بار سریعتر درمان شد !

اثر داروهای دل خوش کنک و رانداز
مسهل به جای قرص خواب
یه مدت پیش خانوم مریضی داستان زیر رو برایم تعریف کرد. اون از بی خوابی طولانی رنج می بره و مجبور به استفاده دائم از دارو بود. اون شبی 4 قرص خواب آور میخورد. شبی به اشتباه، به جای قرص خواب، مسهل مصرف کرد و درست مثل هر شب به خواب رفت. اون روز بعد دچار اسهال شد، این موضوع تعجب اونو برانگیخت، اما توجه زیادی بهش نکرد. شب بعد هم از همون شیشه 4 قرص خواب آور برداشت و فردای اون روز دچار اسهال شدید تری شد. پس از بررسیای لازم، پی به اشتباهش برد. اون پی برد که بدون داروی خواب آور، به همون خوبی خوابیدهه و از اون روز به بعد، مصرف قرص خواب آور رو قطع کرد.

در مورد اون، داروی دل خوش کنک اثر خود رو کرده بود. مریض یا یعنی ذهن نیمه هوشیار اون، باور کرده بود که قرص خواب آور مصرف کرده و متناسب با اون واکنش نشون داده بود.

از دست ندین : 4 قدم طلایی شبکه سازی، اصل طلایی موفقیت!

آزمون بی نام دوبرابر
در یک آزمون بی نام دوبرابر در کلینیکی مشهور، بیماران به دو دسته تقسیم شدن. به گروه اول داروهای معمولی و به گروه دوم، قرصایی مثل به چیزی که مصرف می کردن. اما بدون اثر دارویی داده شد. دکتر و بیماران نمیدانستند که از گروه اول هستن یا از گروه دوم، موفقیت گروه اول 70 درصد و موفقیت گروه دوم -که از داروهای دل خوش کنک استفاده می کردن- هم 70 درصد بود.

این آزمایش ثابت میکنه که دارو تنها نقش رانداز داره و درمان بر عهده ذهن نیمه هوشیاره. ضرب المثل قدیمی چه خوب گفته که: «دوره سرما خوردگی بدون درمان پزشکی 14 روز و با درمان پزشکی 2 هفته س.»

معنی رانداز
بی شک ذهن نیمه هوشیار شما در برابر دارو، به عنوان دلیلی رانداز، واکنش نشون می ده، افزون بر اون، می تونین هر جریان دلخواهی رو به عنوان رانداز به کار گیرید، مثلا، من ذهن نیمه هوشیار خود رو یاد گرفتیم که هر بار دراز کشیدم، بی درنگ در آرامش مطلق فرو روم، تموم مشکلات ازم دور شن و در حالت وانهادگی کامل قرار بگیرم. عاملا رانداز در این دراز کشیدنه. همین که دراز میکشم، تموم این روند رفتاری مثل بازتابی مشروط تکرار میشه (اشاره به آزمایش معروف پاولوف که پیش از غذا دادن به سگی، همیشه زنگی رو به صدا در میاره، طوری که آخرسر به محض به صدا درآوردن زنگ، آب دهن سگ راه می افتاد.، دو عامل تو ذهن نیمه هوشیار، با ترتیبی خاص با همدیگه پیوند خوردن که هیچ ربطی به هم ندارن، چون میشه به سگ به جای صدای زنگ با علائم نوری تعلیم داد. واکنش سگ همون هستش).

نشون دادن واکنش مناسب در برابر حالات جور واجور، در جای آرامش ذهنی آموزش داده میشه، چون در اون جا ذهن نیمه هوشیار آسون تر می تونه واکنش نشون بده. اگه موضوع مربوط به عملی باشه که یک بار اتفاق می افته، (مثلا واکنش نسبت به یک امتحان) در اون صورت، اجرا «روش تخته» کفایت میکنه. اما اگه قصد تغییر دائمی واکنشی رو داشته باشین، «روش 21 روزه» رو به کار بگیرین. واسه مطالعه توضیح این دو روش روی اونا کلیک کنین.

به گزینی راه انداز
به گزینی رانداز بسیار مهمه. ذهن نیمه هوشیار به هر رانداز دلخواهی واکنش نشون می ده، اما این واکنش همیشه بهترین واکنش نیس، مثلا این که عادت کنین به محض شنیدن موسیقی، تمایل به رقصیدن در شما ایجاد شه رانداز موسیقی بیشتره. اینجور واکنشی ممکنه بسیار درد آفرین باشه اگه شما هنگام کار، صدای موسیقی رو ، ناگزیر میشید میل به رقصیدن رو در خود سرکوب کنین. بر همین باور، بهتره راندازی رو انتخاب کنین که بتونین اونو در هر زمان بنا به میل و اراده خود به کار گیرید یا از کار بندازین.

از دست ندین : 7 قدم تا موفقیت ابدی

رانداز آزموده شده
در این قسمت، چند تلقین رانداز آزموده شده –که من نمیز اونا رو استفاده کردم– به شما یاد گرفته میشه. اگه این عوامل رانداز رو به کار ببرین، می تونین از نتیجه اون مطمئن باشین:

همین که دراز میکشم، در آرامش مطلق فرو میروم. تموم مشکلات ازم دور می شن و اعصابم در آرامش کامل قرار میگیرد.
هروقت ازم سوالی پرسیده شه، بی درنگ جواب درست می دم.
اگه بخوام مشکلی رو حل کنم، شب هنگام اونو با تموم جزئیاتش و با استفاده از روش «تخته» به ذهن نیمه هوشیارم می دم و روز بعد، همین که چشمانم رو باز میکنم سر میز صبحانه، راه حل اونو میابم.
وقتی با دهن سه نفس عمیق میکشم، همون دم، واسه کارای عملی با بیشترین بازده آماده میشم.(در این جا مهم اینه که به خود بگید «هربار که با دهن نفس میکشم» وگرنه ذهن نیمه هوشیار شما هر بار که چند نفس عمیق بکشین، تموم نیروهای ذخیره بدن رو بسیج میکنه و جون ممکنه در طول روز چندین بار از راه بینی نفس عمیق بکشین، پس آمادگی نیروهای ذخیره بدن، غیر لازم میکنه و ذهن نیمه هوشیار شما، پس از یه مدت دیگه اینجوری انداز توجهی نشون نمیدهد)
هروقت سر جلسه امتحان حاضر میشم، در آرامش مطلق فرو میروم، در عین حال ذهنی هوشیار دارم.
هر بعضی وقتا انگشتان شست و سبابه هر دو دست رو روی هم تا میکنم، هر چیزی رو که در اون لحظه گفته شه، در حافظه ام بایگانی میشه و من هر زمان که بخوام اونو با تموم جزئیاتش به خاطر می آورم. (این نکته به ویژه در سخنرانیا و جلسات دروس نظری بسیار کارآمده.)
هروقت شریک زندگی ام منو به نرمی نوازش میکنه، همون دم غم و غصه ام رو از یاد میبرم و پر از عشق و محبت میشم.
هروقت پشت فرمون اتومبیل مینشینم، در آرامش مطلق فرو میروم و عصبانیت ازم دور میشه و با تسلط کامل واکنش نشون می دم.
همین که به رخت خواب میرم، خوابم می بره.
عزت نفس اسکلت روانی ماست. همونطور که جسم ما بدون استخون و اسکلت بندی کاربردی نداره، بدون عزت نفس هم روان و شخصیتِ ما معلول هستش. این قابل لمس ترین تعریفیه که می تونستم از عزت نفس اشاره کنم.

عزت نفس بخشی از هویتِ ماست. در مرکز ناخودآگاه قرار داره و هر رفتار، واکنش و تصمیمی، قبل از هرچیز از فیلترِ عزت نفس خواهد گذشت.

عزت نفس به تعریف دیگه یعنی احترام به خود. یعنی من چقدر از نظر خودم آدم با ارزشی هستم؟ یعنی من چقدر لایق یک زندگی بامعنا و پر از زیادی هستم؟

فرق عزت نفس و اعتماد بنفس چیه؟
عزت نفس با اعتماد به نفس فرق داره. اعتماد به نفس در مورد یک مهارت خاص مطرح می شه. اگه شما بلدین سخنرانی کنین، پس در سخنرانی اعتماد به نفس دارین، اما ممکنه در فوتبال بازی کردن اعتماد به نفس نداشته باشین.

این مقاله یک تحقیق کامل درباره عزت نفسه. در ادامه در یک اینفوگرافی کلا به بحث عزت نفس و در عنوانای بعد به عواملی که موجب بالا رفتن عزت نفس میشه پرداخته ام. امیدوارم مورد توجهتان قرار بگیره…

عزت نفس چیه
افزایش عزت نفس

راه های افزایش عزت نفس:
بیشترین بخش عزت نفس ما در زمان جوونی شکل میگیره. انتقاد همیشگی خونواده، دوستان و جامعه، کم کم احساس مهم بودن رو در ما کمرنگ و کمرنگ تر می کنه. عزت نفس پایین ، اعتماد به نفس مون رو تا حدی کم می کنه که حتی نمی تونیم تصمیمات کوچیک زندگی مون رو بگیریم. به هر حال این احساس کم ارزش بودن و ناتوانی حتما تا پایان عمر همراه ما نمیشه. تقویت و افزایش عزت نفس باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در ما می شه و این اولین قدم واسه رسیدن به یک زندگی بهتر و خوشبختیه. در ادامه این مطلب همراه با سایت خودباور با راه های تقویت و افزایش عزت نفس آشنا میشید، هم اینکه فرق عزت نفس و اعتماد به نفس رو کشف می کنین.

بخش 1: عزت نفس تون رو شناسایی کنین:
راه های افزایش عزت نفس
عزت نفس تون رو شناسایی کنین

1. عزت نفس دقیقا چیه؟
عزت نفس همون احساسیه که ما نسبت به خود داریم. عزت نفس مهم ترین جنبه عاطفی و روانی زندگی ماست.
عزت نفس بالا یعنی من خودم رو همینطوری و صورتی که هستم قبول می کنم، دوست دارم و بیشتر مواقع احساس رضایت دارم. عزت نفس پایین یعنی از چیزی که حالا هستم رضایت نداشته باشم.

مرکز مشکلات بالینی آمریکا افراد با عزت نفس پایین رو اینطور توضیح می کنه: افرادی که باورهای اساسی، عمیق و منفی در مورد خودشون و شخصیت شون دارن. این باورها بیشتر جزو اساسی از هویت اونا هستن.
نبود درمان عزت نفس پایین بیشتر به یک عمر زندگی پر از مشکلات ختم می شه. مثلا قربونی شدن در روابطی که از اونا سوءاستفاده می کنن، خجولی زیاد و ترس بسیار از شکست خوردن به حدی که جرأت نمی کنن واسه خودشون هدف بذارن.
2. عزت نفس تون رو آزمایش کنین
راه های افزایش عزت نفس
عزت نفس تون رو آزمایش کنین

دانستن این مطلب که عزت نفس تون پایینه، اولین قدم واسه از بین برداشتن این عادت ذهنیه. اگه افکار منفی در مورد خودتون دارین، شاید عزت نفس پایینی دارین. به طور مثال ممکنه این افکار منفی در مورد اضافه یا کمبود وزنتون یا یک رفتار خاص باشه، یا اینکه بخشای وسیع تری مثل کار و روابط عاطفی تون رو در بر بگیره.

اگه بیشتر اوقات در افکار و ندای داخلی تون از خود انتقاد می کنین، شاید عزت نفس پایینی دارین.
اگه ندای داخلی و افکارتون به طرف آرامش و مثبت نگری مایل هستن، شاید عزت نفس بالاتری دارین.
3. به ندای داخلی تون گوش کنین
گوش دادن به ندای درون
به ندای درونتون گوش کنین

به ندای درونتون گوش کنیدافکاری که در مورد خود دارین رو نظاره کنین. مثبت هستن یا منفی؟ سعی کنی فهمیده باشین که بیشتر اونا مثبت هستن یا منفی. اگه این کار براتون مشکله، در موقعیتای جور واجور افکار و برداشتتان نسبت به خودتون رو یادداشت کنین و در طول یک هفته اونا رو بررسی کنین.

ندای داخلی فردی که عزت نفس پایینی داره بیشتر به یکی از شکلای روبروه: غرغر می کنه، کمال گراست، خودشو با بقیه مقایسه می کنه، مشکلات رو بیشتر از حد بزرگ می کنه، فکر میکنه بقیه در مورد اون نظر منفی دارن و ذهن اونا رو می خونه. همه این افکار منفی داخلی باعث توهین به خودتون و یا برداشت منفی بقیه نسبت به شما می شن و عزت نفس تون رو خیلی کاهش میدن.
ساکت کردن ندای منفی داخلی اولین قدم واسه ساختن اعتماد به نفسه و جانشین کردن اون با یک ندای مثبت می تونه قدم مهم بعدی باشه.
مثلا ممکنه ندای داخلی تون بگه: “من هیچوقت در هیچ مصاحبه استخدامی قبول نخوام شد و هیچوقت هیچ شغلی پیدا نخوام کرد و به درد نخور هستم.” و شما می خواین این عبارت رو تغییر بدین به: “من از اینکه تنونستم در این مصاحبه قبول شوم نا امید شدم، اما من خیلی سعی کردم و مطمینم که شغل مورد نظرم منتظر منه و من فقط باید اونو پیدا کنم.”
از دست ندین : زبون بدن و نشونه های غیر کلامی اعتماد به نفس
4. منبع کم کننده عزت نفس تون رو شناسایی کنین
راه های افزایش عزت نفس
منبع کم کننده عزت نفس تون رو شناسایی کنین

هیچکی ار بدو تولدش به طور ذاتی مشکل عزت نفس نداره. معمولا عزت نفس از زمان کودکی و بر اثر خواستهای برآورده نشده، بازخوردهای منفی بقیه و یا یک اتفاق بزرگ منفی در زندگی، ضعیف می شه. پیدا کردن منبع و دلیل عزت نفس پایین تون در حل کردن این مشکل به شما کمک می کنه.

اگه هنگام بررسی الگوی ندای داخلی که در قسمت قبل گفته شد، متوجه یک الگوی منحصر به فرد و تکرار شونده شدید، سعی کنین ردِ پای این احساسات رو تا اولین خاطره ای که در ذهنتون از اونا دارین پیگیری کنین.
مثلا اگه احساس منفی در مورد وزن یا ظاهرتونه، سعی کنین اولین باری که احساس بدی نسبت به وزنتون پیدا کردین رو به یاد بیارین. این احساس نتیجه نظر یک شخص خاص بود یا یه سری از افراد؟
5. واسه بالا بردن عزت نفس تون، هدف گذاری کنین
بالا بردن عزت نفس
واسه بالا بردن عزت نفس تون هدف گذاری کنین