اگر نوازش نکنید، می‌میرد!

کودک، دو گروه احتیاج داره:

گروه اول_ نیازای فیزیولوژیکی شامل غذا، خواب، پوشاک، بهداشت (که در این مورد ما خیلی پیشرفت کردیم. مثلا فلج کودکان از بین رفته. در زمان بارداری، دکتر به مادر اسیدفولیک و کلسیم و داروهای دیگه میده که مادر استخون هاش پوک نشه و بچه تندرست رشد کنه. بچه رو پوشک می کنیم و زود عوضش می کنیم و…).

بچه های امروز صدها بار راحت تر از بچه های قدیم هستن که صبح تا شب در قنداق بسته بودن و نمی تونست تکون بخورد. این که ممکنه در بزرگ سالی خواب دیده باشین که دست و پاتون رو تنگ بسته ان و نمی تونین تکون بخورین، شاید واسه اینه که در نوزادی شما رو قنداق کرده بودن. در قدیم، تصور بر این بود که با قنداق کردن، دست و پای بچه صاف می شه!

نیازای فیزیولوژی، گروه اول هستن که کارشناسا در این مورد بسیار به شما کمک می کنن. و نیازای خیلی مهمی هم هستن.

گروه دوم_ نیازای روانی و عاطفیه. کودک به نوازش احتیاج داره. احتیاج داره بغلش کنین و ببوسیدش و با اون حرف بزنین و بازی کنین.

بذارین یک شاهدمثال واسه شما تعریف کنم:

اول قرن بیستم، محققان آزمایشی در یک شیرخوارگاه آمریکایی برگزار کردن. بچهایی رو که در اونجا پدر و مادر نداشتن، دو گروه کردن. با رژیم غذایی و مراقبت برابر. فرقش اینه که با گروه اول بازی می کردن و اونا رو نوازش شون می کردن ولی در مورد گروه دوم، فقط غذاشون رو می دادن و تر و خشک شون می کردن و می گذاشتندشان سرجایشان. هیچ تماسی با اونا نداشتن.

در کمتر از ۴۰ روز، گروه دوم، تک تک می میرن و وقتی اونا رو کالبدشناسی می کنن، می بینن که مخچه ی این بچه ها ضعیف! گویی که غذا نخورده باشن!

به چه دلیل وقتی واسه کودک، داداش یا خواهری می یارن، حسادت می کنه؟

چون می گه مادرم یا بابام همیشهً بهش یکی توجه می کنه؛ پس من می میرم.

اینجاست ریشه ی حسادت و رقابت جویی و تمامیت طلبی.

نوازش، لمس کردن، مثل غذاس. لازم و لازمه.

نگید «خودش می دونه من دوستش دارم!» نه!

ما انسانیم. یک گربه هم خودشو لوس می کنه.

پستانداران همه نیازمند نوازش ان و آدم در رأس اوناس.

، واسه بچه، تفنن نیس. این نیس که اگه هم باشه، بدش نیاد. بود و نبودِ نوازش و محبت واسه کودک، مرگ و زندگیه.

کودکی که نوازش نشه، می میره؛ هرچقدر هم که ویتامین خورده باشه.

اگه علاقه مندید درباره این موضوع بیشتر بدونین، از راه بیان شاهدمثالا در کنار مباحث علمی، به شما نشون میدم که با چه روشای ساده و در عین حال به درد بخور بودن، می تونین فرزندانی با اعتمادبه نفس و خوشبخت تربیت کنین؛ و به خودِ شمام کمک می کنه با شناختن ریشهای بعضی حسا و رفتارها که از کودکی در شما کاشته شده، اونا رو حل کنین. اگه دوست دارین درباره این جلسه بیشتر بدونین، 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *