اقیانوس هند، حمل و نقل، زمان قدیم، تاثیرات فرهنگی

در سری مقالات تاریخ سفر، گذشته ی پر فراز و نشیب سفر و مهاجرت به گوشه و کنار دنیا رو بررسی می کنیم. با کجارو همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

    • شکل های جور واجور سفر رو بشناسین

یکی از مهم ترین ویژگی های بشر در طول تاریخ، تمایل وصف ناپذیر و دوری ناپذیر اون واسه حرکت کردن، کشف کردن و عبور از مرزهای جدیده. یکی بودن با محیط های جدید و تلاش واسه فرونشاندن اشتیاق واسه کشف دنیا، دست به دست هم داده تا نیاکان ما، شش میلیون سال قبل از بالای درخت ها پایین بیان و در جنگل های دور و بر، به کشف دنیا بدن.

مسکونی شدن زمین

وقتی یه سفر دو میلیون ساله شروع می شه

داستان ما یعنی گذشته ی سفر از اینجا شروع می شه. وقتی که نیاکان ابتدایی ی ما، یعنی گونه ای از آدم که با نام آدم راست قامت (Homo erectus) شناخته می شه، مهاجرت کردن. آدم راست قامت، که از دو میلیون سال پیش تا ۱۵۰ هزار سال پیش زندگی می کرد، از خیلی از جنبه ها، پیچیده، ماهر و منحصربه فرد بود، اولین نوع جنس آدم بود که آتیش رو کنترل کرد و یکی از اولین هایی بود که از سنگ واسه ساخت وسیله به کار گیری کرد.

این روزا ما می دانیم که این جور اصالتا به آفریقای شرقی تعلق داره و اولین فسیل های اون در سال ۱۸۹۱ در جاوه کشف شد؛ یکی از جزیره ها اندونزی که فاصله زیادی در حدود ۸ هزار کیلومتر، با محل تولد آدم راست قامت داره.

آدم راست قامت

 آدم راست قامت، اولین نوع از جنس آدم بود که در کره ی زمین سیاحت کرد. 

البته آدم راست قامت، پرنده نبوده و نمی تونسته این فاصله رو پرواز کنه. دلایلی هست که نشون می دهد این جور، قایق مسطح الواری ساده ای واسه سفر ساخته و مطمئنا هیچ وسیله ای ایجاد نکرده که بتونه از اقیانوس هند با هزاران مایل فاصله عبور کنه. تنها جواب محتمل به این سئوال با به کار گیری فسیل های پیدا شده در قرن گذشته، پیدا شده. آدم راست قامت، آفریقا رو کم کم ترک کرده و در بقیه بخش های زمین ساکن شده به خاص در اروپا و آسیا.

اینطوری، اولین مهاجرت بزرگ آدم و به دنبال اون، گذشته ی سفر، از همین جا شروع شد.

اشتیاق ما واسه سفر و کشف دنیای دور و بر، این فرصت رو واسه ما درست کرد که در گوشه و کنار زمین، سکونت کنیم

جالبه بدونین که نژاد بشر از چندین گونه ی جور واجور تشکیل می شده اما ما تصور نمی کنیم که گونه ی دیگری که از نظر هوش و خرد مثل ما باشه، در گذشته وجود داشته. گونه های مختلفی از جنس آدم در زمان های گذشته زندگی می کردن که این روزا همه ی اونا غیر از یه گونه، یعنی آدم خردمند، منقرض شده ان. بشری که این روزا در زمین زندگی می کنه، از نوادگان همون طور ی باقی مونده.

مثل بقیه گونه های جنس آدم، آدم خردمند (Homo sapiens)، یعنی همون طور ای که ما از نوادگان اون هستیم، از آفریقا سر گرفته ان و قدمت اولین فسیل های پیدا شده از اونا به حدود ۲۰۰ هزار سال پیش برمیگرده. آدم خردمند هم مثل آدم راست قامت، از آفریقا مهاجرت کرده و در بقیه مناطق دنیا سکنی گزیدهه. اولین سفر اونا در حدود ۷۰ هزار سال پیش اتفاق افتاده س.

بر خلاف آدم راست قامت، اجداد ما فاصله بیشتری رو طی کرده ان و بیشتر به استرالیا و آمریکا رفته ان. این حقیقت نشون می دهد که از حدود ۱۰ هزار سال پیش، تقریبا همه ی مناطق قابل سکونت دنیا، میزبان بشر بوده ان.

اشتیاق ما واسه سفر و کشف دنیای دور و بر، این فرصت رو واسه ما درست کرد که در گوشه و کنار زمین، سکونت کنیم.

بالا اومدن تمدن

سکونت در عصر نوآوری

از قضا، مرحله ی بعدی در تاریخ سفر، به وسیله کسائی رقم خورده که تو یه جای، باقی مونده ان و سبک زندگی کوچ نشینی و شکار رو ترک کرده ان؛ سبکی که صدها هزار سال، به اون معتقد بودن.

دلیل این یه جا نشینی، ایجاد کشاورزی بود که اون رو با نام انقلاب نوسنگی (Neolithic Revolution) می شناسند؛ تحولی که مطمئنا، مهم ترین پیشرفت و نوآوری در تاریخ زندگی بشر تا به این روزا. این تغییر، به طور جداگونه در گوشه و کنار دنیا به پیشرفت و گسترش پیدا کردن، ادامه یافت اما اولین مثال از اون که ما می شناسیم مربوط به ۱۰ هزار سال پیش در منطقه ای به نام هلال حاصل خیز یا داس بارور (Fertile Crescent) است. این منطقه، این روزا بخش هایی از مصر، اسرائیل، اردن، لبنان، سوریه و عراق رو در بر می گیرد.

>داس بارور

نقشه ای از منطقه ی داس بارور

اهلی کردن حیوانات و پرورش گیاهان، نیاز آدم واسه گشت و گذار در سرزمین های بی انتها رو نابود کرد. قبل از این، آدم مجبور بود در جست و جوی آب و غذا، به گوشه و کنار سرزمین ها سر بزنه. گروه های کوچیکی از شکارچیان کوچ نشین، فارغ از هر رقابت، به یکدیگر می ملحق شدن و گروه های کوچیک و جوامعی رو تشکیل می دادن که پایه تمدن هایی هستن که ما این روزا با اونا آشنایی داریم.

اینطوری، افراد زیادی در کنار هم زندگی می کردن و وقت و غذای کافی در اختیار داشتن. اونا واسه باقی موندن نمی جنگیدن بلکه زندگی می کردن. این سبک جدید زندگی، نتیجه های زیادی داشت اما یکی از اونا که تاریخ بشر رو به خاص تحت تاثیر قرار داد، اختراع فناوری های جدیدی بود که شرایط رو واسه بهتر جابه جا شدن آدم جفت و جور می کرد.

اختراع چرخ

اختراع چرخ

یکی از ساده ترین و در عین حال، مهم ترین ابداعات بشری که مثل بیشتر ابداعات اون، از چیزای بسیار ساده شکل گرفت.

ورود به دوره ی جدیدی از سفر

به کار گیری کنده ی درختان به عنوان غلطک، سابقه ای بسیار طولانی داره، بسیار طولانی تر از اون چیزی که ما می دانیم. اما چرخ های مدرن، که با پره و میله ساخته می شدن، اونا رو به یه محور وصل می کردن و واسه حمل و نقل به کار می بردن، در حدود ۵ هزار سال پیش ظهور کرده ان.

به لطف این اختراع، اهالی تمدن دره ی سند در بخش هایی از افغانستان، پاکستان و هند امروزی سکنی گزیدند و یکی از سه تمدن از قدیمی ترین تمدن ها رو شکل دادن. دو تمدن دیگه عبارت بودن از مصر قدیم و میان رودان.

درست مثل هر ایده ی خوب دیگه، این ایجاد نوین هم به سرعت همه جا پخش شد هرچند بدون وجود جاده های مناسب واسه سفر، رودها و اقیانوس های جهان، بازم به عنوان بهترین بستر واسه سفرهای طولانی شناخته می شدن.

قایق بادبانی

در آغوش کشیدن بادهای تغییر

هیچکی به طور دقیق نمی دونه که اولین قایق ها چه وقتی اختراع شده ان اما قایق های بادبانی که تغییری قابل توجه در قایق ها بودن، شاید هم زمان با به کار گیری چرخ های مدرن، مورد به کار گیری قرار گرفته ان. مردم میان رودان با این اختراع شناخته می شن. اونا از این وسیله در هر شرایطی خوب بهره می بردن. اونا هم اینکه تونسته بودن از این وسیله واسه پیشرفت و شکوفایی تجارت با قلمروهای دور و بر به کار گیری کنن و جایگاه خود رو در تاریخ به عنوان یکی از موفق ترین تمدن های بشری، اثبات کنن.

قایق بادبانی

قایق بادبانی تمدن میان رودان

قایق بادبانی، روزبه روز پیشرفت و تکامل می یافت. خیلی از مهم ترین سفرهای طول تاریخ، بدون وجود این وسیله ی حمل و نقل، صورت نمی گرفت. این وسیله امکانی رو واسه مردم جفت و جور کرده بود که فواصل طولانی رو طی کنن و به مقصدهایی سر بزنن که از راه زمینی، دسترسی به اونا ممکن نبود.

بقیه تمدن های باستانی مثل مصریان و سومریان، از قایق های بادبانی واسه دو منظور به کار گیری می کردن؛ یکی واسه تجارت و دیگری واسه کشف دنیایی وسیع تر. در آخر، این تلاش بشر، به اولین عصر کشف منجر شد. کاشفانی از یونان قدیم و کارتاژ، مثل حَنّای دریانورد، نئارخوس و هیپالوس دریانورد، سفرهایی فوق العاده و بلندپروازانه به نقاط دوردست رو تجربه کردن؛ سفر به نقاطی مثل شرق دور، شبه قاره ی هند و جزیره ها بریتانیا.

فنیقی ها اولین تمدنی بودن که در سفرهای دریایی به موفقیت های چشم گیری رسیدن؛ این تاجران دریانورد، گوشه و کنار مدیترانه رو گشتن.

تمدن ها رشد می کردن و افزایش می شدن و از سفر به عنوان روشی واسه تجارت و کشف سرزمین های جدید به کار گیری می کردن.

فنیقی ها اولین تمدنی بودن که در سفرهای دریایی به موفقیت های چشم گیری رسیدن؛ این تاجران دریانورد، گوشه و کنار مدیترانه رو گشتن. اونا سفرهای خود رو از سواحل لبنان و سوریه امروزی شروع می کردن. دستاورد اونا از این سفرها، فقط تجارت و کار و کاسبی نبود. تاثیرات فرهنگی که در شکل گیری الفبا نقش داشت، یکی دیگه از اثرات این سفرها بود؛ الفبایی که پایه همه ی الفباهای غربی امروزی رو تشکیل می دهد.

حالا خوبیش اینه، ظهور زبون های نوشتاری، راه جدیدی واسه شناخت بیشتر کاشفان جداگونه از زمان قدیم، باز کرد.

اولین کاشفان جهان، مسافرایی از دنیای قدیم

حَنّای دریانورد

حنای دریانورد

از سال ۵۰۰ تا ۴۰۰ قبل از میلاد

این کاشف کارتاژی، ناوگانی از کشتی ها رو رهبری می کرد که مدیترانه رو ترک کردن و سواحل شمال غربی آفریقا رو کشف کردن. در نتیجه، چندین مستعمره به قلمرو کارتاژ اضافه شد؛ کارتاژ در
اون زمان یه قدرت بزرگ در مدیترانه بود. درزمان راه، گروه کشف، جزیره ای رو کشف کرد که ساکنان بومی اون، با کاشفان، با مهربونی رفتار نکردن. به نقل از حنا، اونا بومیان وحشی بوند و رفتار خشونت آمیزی داشتن.

هیمیلکوی دریانورد (Himilco)

هیمیلیکوی دریانورد

از سال ۵۰۰ تا ۴۰۰ قبل از میلاد

هیمیلیکو هم یه کاشف کارتاژی بود اما برخلاف مثل خود، به جای سفر به جنوب، به طرف شمال حرکت کرد و از خطوط ساحلی اقیانوس اطلس اروپا گذشت و به آلبیون (Albion) رسید؛ قدیمی ترین نام شناخته شده واسه جزیره ها بریتانیا. این روزا اطلاعات کمی از این کاشف و سفر طولانی اون هست. تنها چیزی که می دانیم اینه که اون تلاش کرد تا پست ها و مسیرهای تجارتی بسازه و با داستان هایی وحشتناک از موجودات عجیب و غریب دریایی که در راه با اونا روبه رو شده بود به خونه برگشت. 

اسکیلاکس اهل کاریاندا

اسکیلاکس

از سال ۵۵۰ تا ۴۵۰ قبل از میلاد

این کاشف یونانی بیشتر به خاطر سفر سی ماهه اش مشهور بود که در این سفر، راه بره سند رو پیمود. اون به دستور داریوش اول هخامنشی، سفر کرد و سفر خود رو از ناحیه ی گاندارا، در شمالی ترین بخش از پاکستان امروزی شروع کرد. ایشون راه بره رو به طرف اقیانوس هند ادامه داد. از اونجا به طرف غرب رفت تا به دریای سرخ رسید. در آخر پس از سی ماه، این سفر طولانی به پایان رسید.

نئارخوس (Nearchus)

نئارخوس

از سال ۴۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد

نئارخوس، کاشف یونانی واسه اسکندر کبیر کار می کرد؛ کسی که در جریان چندین عملیات نظامی موفق، یکی از بزرگترین امپراتوری های دنیای قدیم رو ساخته بود. در کنار خیلی از مناطق دیگه، اسکندر، نواحی شمال غربی شبه قاره ی هند رو فتح کرد و از اونجا، نئارخوس رو به طرف رود سند واسه کشف سرزمین های جدید فرستاد. در ماه های آینده، نئارخوس و همراهانش خلیج فارس رو جستجو کردن و اولین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *