تبریز تو یه نگاه

تبریز کلان شهر شمال غربی ایران، بزرگ ترین قطب اقتصادی منطقه و یکی از بزرگ ترین و مهم ترین شهرهای ایرانه که امروز کارخانه های زیادی در تبریز و نزدیکیا اون قرار دارن.

مقاله های در رابطه:

  • حقایق باحال در مورد تبریز
  • راهنمای سفر به تبریز
  • حمل و نقل عمومی در تبریز

تبریز کلان شهر زیبای ایران، مرکز استان آذربایجان شرقی، در شمال غربی این خاک هستش. امروز تبریز علاوه بر آثار تاریخی مهم، نقش بسیار تعیین کننده ای در صنعت این آب و خاک داره. خیلی از کارخانه های مواد غذایی در تبریز و دور و بر اون قرار دارن.

جغرافیا

تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و در منتهی الیه شرق و جنوب شرقی جلگه تبریز قرار داره. این شهر از طرف شمال به کوه های پکه چین و عون بن علی، از طرف شمال شرق به کوه های گوزنی و بابا باغی، از طرف شرق به گردنه پایان و از طرف جنوب به دامنه های رشته کوه سهند محدود شده.آب و هوای تبریز خشک با تابستون های گرم و زمستون های سرده. سرمای زمستونی، اثر قبول کرده از ارتفاع بالا و توپوگرافی کوهستانی این منطقه بوده. میانگین دمای تبریز در تیرماه ۲۵٫۴ درجه سانتی گراد، در دی ماه ۲٫۵- درجه سانتی گراد، است. معمولا در طول فصل تابستون، اندازه بارندگی بسیار ناچیز بوده و به کم باران می باره.

تبریز

گذشته

تبریز در طول تاریخ بارها پایتخت بوده و مرکز توجه حکومت ها قرار گرفته. این شهر در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق قویونلوها، صفویان و ولیعهدنشین ایران در دوره قاجاریان به عنوان پایتخت سیاسی شناخته شده. تبریز در زمان ایلخانان مطمئنا مهم ترین شهر ایران بود و در این زمان قلمرو ایران یکی از پهناورترین قلمروهای دنیا حساب می شد.

یاقوت حموی در کتاب «معجم البلدان» به این موضوع اشاره می کنه که نام شهر تبریز در زمان دیدار یاقوت از تبریز در زبون محلی «تِبریز» تلفظ می شد. با در نظر گرفتن این، مینورسکی عقیده داره که تلفظ تِبریز واسه گویش ایرونی آذری قدیمه. این گویش به گویش های موسوم به گویش های ایرونی جنوب دریای خزر وابسته. هم اینکه روش نوشتن نام تبریز در زبون ارمنی و جدا سازی و بررسی صیغه ارمنی، نشون دهنده وابستگی واژه توریژ به «زبون پهلوی شمالی» است. مینورسکی در آخر نتیجه می گیرد که این مسئله نشون می دهد که ریشه نام شهر به زمان های بسیار قدیم تا ابتدا مجموعه ساسانی یا شاید قبل از اشکانیان برمیگرده.

تبریز

لقب های شهر تبریز زیاد هستن و این شهر القابی بسیار خوشگل و باحال داره که ازجمله اون های می توانیم به شهر بدون گدا، شهر زیرگذرها و روگذرها، امن ترین شهر ایران، مهد سرمایه گذاری ایران، دومین شهر صنعتی ایران، دومین شهر دانشگاهی ایران، دومین شهر بلندمرتبه سازی ایران، دومین قطب علوم پزشکی ایران، دومین شهر در جذب گردشگر سلامت در ایران، شهر شکلاتی ایران، قطب خودروسازی ایران، قطب قطعه سازی ایران، قطب تولید موتور دیزل خاورمیانه، شهر جهانی بافت فرش و یکی از مهم ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران اشاره کنیم.

یکی از دروازه های تبریز قدیم (۱۸۴۱)

فرهنگ و مردم شناسی

زبون

ساختمون مرکزی شهرداری تبریز

ساختمون مرکزی شهرداری تبریز

زبون امروز مردم تبریز به ترکی آذربایجانی، ترکی آذری، آذربایجانی و آذری معروفه. تا قبل از ورود زبون ترکی به منطقه، مردم تبریز به زبون آذری صحبت می کردن که تا حدود سده یازدهم هجری در آذربایجان عادی بوده. زبون آذری از زبون های ایرونی و نزدیک به گویش های جنوب دریای خزر و تاتی بوده.

آداب و رسوم

رسم و رسوم در منطقه آذربایجان شرقی همیشه با تعصب گرامی داشته می شه و تبریز هم در بین شهرهای این استان استثنا نیس.

ی
کی از خاص ترین مراسم ها در آذربایجان شرقی به خصوص تبریز، جشن نوروزه. در تبریز نوروز خوانی ها بیشتر به وسیله «سایاچى ها» اجرا مى شد که در روستاها و گذر از دهاتی به روستاى دیگه و شهرى به شهرى دیگه، مژده رسیده بهار رو مى دادن.

عید نوروز در تبریز

عید نوروز در آذربایجان شرقی

در سفره نوروز، به خصوص درگذشته خوراکی هایی مثل ماست دست نزده، برنج سفید پخته یا نپخته، گوشت و غذاهایی که نشونه برکت و محصول خوب باشه، می گذارن. در بعضی مناطق آذربایجان شرقی، مردم کوزه یا کاسه اى آب رو پیش روحانى محل مى برند و روحانى چهل بار سوره یاسین مى خواند و در ظرف اون ها فوت می کنه. بعد این آب تبرک رو بر گوشه و کنار خونه به خصوص روی دام ها و اجناس مى ریزند و به کودکان مى بدن تا هم برکت و بارورى رو زیاد کنه و هم شفا بخشه.

پوشش

لباس محلی تبریز و لباس های محلی ایل های مشهور آذربایجان شرقی مثل شاهسون و ارسباران، یکی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی این استانه. مردان ایل پوشاک اختصاصی ندارن، کت و شلوار و کلاه اونا معروف به کِپی پوشاک مردان شاهسونیه.

فرم و شکل پوشاک زنونه در مناطق عشایری آذربایجان بیشتر به شکل قدیم و شامل پیراهن بلند، دامن چین دار بلند و چارقد می شه. رنگ های به کاررفته در پوشاک زنان بیشتر رنگ هایی با زمینه روشن و گل داره و نوع پارچه، دوخت، تزیین و نام شکل های جور واجور پوشاک و زیورهای زنونه در پیش ایلات و عشایر از تنوع زیادی برخورداره.

مشاهیر و هنر

مقبره الشعرا

از گذشته قرار گرفتن شهر تبریز در انتهای راه تجارت ایرانیان به غرب و واقع شدن در راه جاده ابریشم علاوه بر رونق تجارت، باعث رونق فرهنگ و هنر در این شهر شده. ایجاد مدارسی مثل ربع رشیدی هم به این رونق اضافه کرده. در زمان معاصر تأسیس مدرسه مموریال در آخرای قرن نوزدهم و بعدا ایجاد دانشگاه تبریز و هم اینکه وجود جریان های روشنفکر در این شهر به رونق تبادلات فرهنگی این شهر اضافه کرده. تبریز خاستگاه یکی از مکتب های نگارگری ایرانه که با نام همین شهر، «مکتب تبریز»، شناخته می شه.

ازجمله بزرگانی که در خاک تبریز پرورش یافته ان، می توانیم به قطران تبریزی، تاج الدین تبریزی، تازه الزمان تبریزی و سید محمدحسن شهریار اشاره کنیم.

جاذبه های گردشگری

جاذبه های تاریخی

مسجد کبود تبریز

یکی از مهم ترین بناهای قدیمی تبریز، مسجد کبود است. این مسجد طبق کتیبه سردر اون در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه، مقتدرترین حکمران مجموعه قراقویونلو و به دستور دختر اون صالحه خانوم بنا شده. کاشی کاری های مسجد کبود معروفیت جهانی داره. از دیگر بناهای دیدنی تبریز می توان به خونه مشروطه، خونه بهنام، خونه گنجه ای زاده، کاخ کلاه فرنگی و مسجد کامل تبریز اشاره کنیم.

مطمئنا ارگ علیشاه یا ارگ تبریز، یکی از فاخرترین آثار تاریخی این مرز و بومه. بنای ابتدایی این ارگ در بین سال های ۷۱۸ تا ۷۳۹ هجری قمری بنا شد. این ارگ در میونه روند ساخت فروریخت و تکمیل اون ناتمام موند و نکته باحال اینجاس که بعدا در جنگ ایران و روسیه ارگ تبریز به ارگی نظامی تبدیل شد.

یکی از زیباترین دیدنی های تبریز، در کوه عون بن علی قرار داره. در این رشته کوه آرامگاهی هست که قدمت اون به عصر ایلخانان برمیگرده.

از دیگر بناهای به جامانده در تبریز باید به مقبره الشعرا، مسجد کامل، کاخ و موزه شهرداری وموزه قاجار (خونه امیرنظام گروسی) اشاره کرد.

جاذبه های طبیعی

تفرجگاه عینالی

از جاذبه های طبیعی تبریز می توانیم به دره لیقوان، پارک ائل گلی،

کوفته تبریزی

تبریز شهری با غذاهای خوشمزهه، ازجمله غذاهای سنتی تبریز می توانیم به دلمه برگ مو، کوفته تبریزی و کوکو اشاره کنیم.

سوغاتی

مطمئنا بهترین سوغاتی های تبریز، شیرینی های خوشمزه این شهره. ازجمله لذیذترین شیرینی ها و سوغاتی های تبریز می توان به قرابیه، باقلوا، آجیل، نوقا، شکلات تسبیحی و لبنیات اشاره کرد.

سوغاتی تبریز

صنایع دستی

صنایع دستی زیبای این شهر تاریخی هم کم نیس، محبوب ترین صنایع دستی تبریز عبارت ان از: فرش و قالی، ورنی بافی، چرم دوزی، گلیم بافی، سفال و سرامیک، قلم زنی، سبدبافی و منبت کاری.

سوغات تبریز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *