تجربه گردشگران خارجی از اسکی در ایران

ایران اقلیمی کوهستانی داره و به خاطر همین هم پیست های اسکی زیادی رو در خود جای داده؛ پیست هایی که تنها میزبان ورزشکاران ایرونی نیس؛ در ادامه ببینین به چه دلیل این پیست ها محبوب شده ان.

مقاله های در رابطه:

  • بهترین پیست های اسکی ایران(قسمت اول)
  • پیست اسکی توچال؛ گردشگری زمستانه

در سال ۲۰۰۸ روزنامه ی گاردین از جذابیت های اسکی در ایران می نویسد؛ گذران تعطیلات زمستونی در مناطق کوهستانی و تجربه ی ورزش های زمستونی بسیاری رو مشتاق می کنه تا بلیت هواپیمای خود رو به مقاصدی بگیرن که شرایط اسکی واسه اون ها آماده باشه؛ حال در کنار پیست های سوئیس، ایتالیا و … تماشاگر این هستیم که خیلی از اسکی بازان خارجی توجه شون به پیست های ایران جلب شده و مشتاق سفر به این کشور هستن.

اما به چه دلیل پیست های ایران واسه اسکی بازان خارجی جذاب شده؟ با ما همراه شید تا بعضی از نکاتی که اون ها در بلاگ ها و نوشته های خود گفته ان رو بخونین.

ارتفاع زیاد پیست های اسکی ایران

پیست توچال

در ارتفاع دچار سرگیجه می شید؟ اگه جواب تون به این سئوال مثبته، پس بهتره در پیست های ایران اسکی نکنین؛ تقریبا ارتفاع همه پیست های اسکی ایران بیشتر از دو هزار متره، مرتفع ترین اون ها پیست اسکی توچال در قله ای به همین نامه که ارتفاعش به سه هزار و ۷۵۰ متر می رسد و این یعنی کیفیت عالی برف واسه اسکی آلپاین و اسنوبرد!

اسکی روی برف های پودری

برف پودری

از ماه ژانویه تا مارچ به دلیل ارتفاع و بارش برف، پیست های اسکی تهران و خیلی از شهرهای دیگه تبدیل به بهشتی می شه واسه دوستداران برف پودری.

اسکی روی برف خشک و صاف واسه تازه کاران راحت تره، اما وقتی نوبت به حرفه ای ها می رسد، بسیاری ترجیح می بدن روی برف های تازه سر بخورند، بارش همیشگی اینجور شرایطی رو ایجاد می کنه. هم اینکه خیلی از اسکی بازان در ایران در پیستی که برف های اون با برف کوب آماده و یه دست شده به ورزش می پردازند. پس اگه حرفه ای هستین، می تونید اسکی بیرون از پیست رو روی برف های پودری و نرم تجربه کنین.

هزینه ای کمتر

هزینه کمتر

یکی از مواردی که اسکی در ایران رو واسه گردشگران خارجی جذاب کرده، هزینه ی کمتر اسکی در این کشور به نسبت خیلی از کشورای دیگه در دنیاس. خیلی از اسکی بازانی که از کشورای دیگه واسه اسکی به ایران اومده ان، اقرار داشته ان که تجربه ی اون ها از اسکی در ایران کمتر از پیست های آلپ نبوده پس، این در کنار هزینه ی پایین، سفر واسه ورزش رو به صرفه می کنه، شاید واسه همینه که روز به روز بر تعداد گردشگران خارجی که واسه انجام این ورزش زمستونی بلیت هواپیمای خود رو به ایران می گیرند، اضافه می شه.

مردم مهربون

بله، یکی دیگه از دلایلی که اسکی بازان واسه سفر به ایران گفته ان، مهمون نوازی ایرانیان بوده. یکی از اون ها در خاطرات خود گفته که پس از هر دور اسکی از طرف دیگه اسکی بازان ایرونی به نوشیدن چای دعوت می شده و باور داره که در این کشور حافظه ی هر دوربینی به سرعت پر می شه از عکس های یادگاری با دوستان جدید!

غذاهای خوشمزه

غذاهای خوشمزه

در راه خیلی از پیست های دور و بر تهران، رستوران های مختلفی هست و به گردشگران خارجی فرصت می دهد تا غذاهای خوشمزه ای رو مزه کنن، از املت و عدسی واسه صبحونه گرفته تا شکل های جور واجور کباب واسه ناهار.

کوهنوردی، اسکی، ماجراجویی

دماوند

اسکی صحرایی یکی از رشته های اسکیه که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنه؛ در این شکل از اسکی، ورزشکاران معمولا بیرون از پیست و روی تپه ها اسکی می کنن، وسایل اونم مخصوصه، چون بخشی از این فعالیت، شامل بالا رفتن از کوه و پیاده روش، پس وسایل هم باید سبک باشه و خیلی راحت حمل شه.

ایران آروم آروم به بهشت اسکی بازان بیرون از پیست و صحرایی، خارجی بدل می شه، یکی از مقاصد ماجراجویانه واسه علاقه مندان، کوه دماونده. واسه رسیدن به بالای کوه، ورزشکاران باید چند روز کوهپیمایی کنن، اما این سختی ارزشش رو داره، چراکه نتیجه اش رسیدن به برف های تازه، نرم و یه اسکی به یادماندنی
است. البته خیلی از این ورزشکاران هم به دوستای خود پیشنهاد می کنن که با یه راهنما همراه شن.

اسکی بازان خارجی کجا اقامت می کنن؟

اقامت

مقصد بیشتر گردشگران خارجی، تهران و پیست های دور و بر اینه؛ در نزدیکی پیست های دیزین و شمشک هتل هاییه که از نظر هزینه واسه اسکی بازان بسیار مناسبه؛ البته همونطور که امکان اجاره ی شله و ویلاهای کوهستانی واسه ایرانیان هست، گردشگران غیرایرانی هم می تونن از اینجور امکاناتی به کار گیری کنن. با در نظر گرفتن بیشتر شدن علاقه ی خارجی ها به اسکی در ایران، تورهای مختلفی هست که همه خدمات از رفت و اومد به پیست ها تا هماهنگی اقامت رو واسه مسافران خارجی به آسونی جفت و جور می کنه.

از اردبیل تا شیراز

تنها مقصد اسکی بازان تهران نیس، اقلیم کوهستانی ایران پیست های مناسبی رو در خود جای داده؛ یکی از اون ها پیست آلوارس در اردبیله، از دیگر دیدنی های جذاب این پیست، نزدیکی به محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم سرعینه که بازدید از آنظا می تونه هر سفری رو کامل و خاطره انگیز کنه.

پولادکف یکی دیگه از پیست های محبوب کشوره که در نزدیکی شیراز قرار داره. هتل، تله کابین، تله اسکی و امکان تجربه ی ورزش های دیگه مثل اسنومبیل از جذابیت های اینجا واسه گردشگران داخلی و خارجیه.

ایران و دیدنی های دیگه

واسه گردشگران خارجی، اسکی در ایران می تونه بهونه ای باشه واسه دیدن دیگه زیبایی ها؛ ۱۹ اثر تاریخی ایران در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و سفر به این سرزمین می تونه جذابیت های بسیاری داشته باشه. به نظر می رسد گردشگری ورزشی می تونه فرصت های مناسب اقتصادی زیادی رو واسه ایران و صنعت گردشگری بسازه.

 

حتی اگه اهل اسکی کردن هم نیستین، بد نیس سری به این پیست ها بزنین و از طبیعت کوهستانی، هوای فرح بخش و برف تازه و خوشگل لذت ببرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *