تجربه یه سافاری ماجراجویانه در آلاسکا

صحبت از سافاری که به میان می آید، همه بیشتر به چشم اندازه های سرسبز و طبیعت سرحال فکر می کنیم. اما شاید باحال باشه که بدونین آلاسکا هم مقصدی ایده آل واسه سافاری صمیمی.

مقاله در رابطه:

  • سافاری چیه؟ (قسمت اول)

اگه دوست دارین سافاری در محیطی به طور کامل متفاوت، حیرت انگیز و جادویی رو در کنار تعدادی از مخلوقات دوست داشتنی این سیاره تجربه کنین، شاید وقت اون رسیده از سرزمین های گرمسیری فاصله گرفته و به نواحی قطبی سفر کنین، جایی که دست کم تو ذهن ما از حال و هوایی به طور کامل متفاوت و چه بسی رقابت برانگیز برخوردارن.

به عنوان بزرگ ترین ایالت آمریکا، آب و هوا و اقلیم حاکم بر آلاسکا بسته به جایی که در اون حضور پیدا کنین، فرق های کلی ای داره. اما در کل یه قانون کلی در مورد سفر به آلاسکا هست که تو یه جمله خلاصه می شه: آلاسکا مقصد گردشگری تابستانیه.

سافاری در آلاسکا

در این زمان از سال روزا طولانی و گرم بوده و چشم انداز و مناظر دور و بر، دلفریب و خیره کننده تر از همیشه هستن، این در حالیه که فصل زمستون زمان حکومت بلامنازع سرما و تاریکیه. میانگین دمای هوا در روزایتابستون بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی گراد بوده و در روزای تابستونی شانس بارش باران بسیار بیشتره، اما در کل تماشاگر ۵۰% بارش های این فصل در ماه آگوست هستیم.

بارش باران و برف و هم اندازه دمای هوا به شکل میانگین در مناطقی مثل «انکوریج» (Anchorage)، «فیربنکس» (Fairbanks) و «دنالی» (Denali) در هر کدوم از ماه های سال فرق کلی ای با هم دارن. اندازه این فرق به حدیه که بازدیدکنندگان این کشور به درستی حیرت زده و غافلگیر می شن که چیجوری تو یه کشور واحد تماشاگر اینجور اختلافات فاحشی در وضعیت آب و هوا و اقلیمی هستن! البته در آخر در همون اول امر بهتره به دقت دلیل و هدف واقعی خود از سفر به این سرزمین منجمد و سردسیر رو مشخص کنین تا به کار گیری لازم از گشت و گذار خود رو برده و در آخر خاطراتی خوش از این سافاری دلپذیر رو یادتون باشه.

سافاری در آلاسکا

اما در همین اول امر بهتره کمی بیشتر با آلاسکا، جاذبه های گردشگری و امتیازات متنوعش آشنا شیم و ببینیم این کشور در مورد گردشگری سافاری چه چیزایی واسه عرضه داره؟

بی شک تا الان چیزای بسیاری در مورد آلاسکا و شکوه وصف ناپذیر چشم اندازه های بیشتر منجمد اون شنیده اید. با این حال باید گفت که این حقایق پراکنده شاید هنوز موفق نشده باشن اون طور که باید و شاید جذابیت و واقعیت های مخفی و رو این سرزمین بکر و دست نخورده رو به بهترین روش بگو کنن. بزرگترین ایالت آمریکا از شهرتی خاص و لایق توجه واسه زندگی وحش و طبیعت بی مثل خود برخورداره. سرزمینی بیشتر باستانی که تماشاگر جمعیت های کوچیک و بزرگ و پراکنده از گوزن های آمریکایی، خرس های گریزلی، گرگ و … است. 

نهنگ گوژپشت

این منطقه بسیار پهناور و از سویی بسیار وحشیه، از طرف دیگه حالا خوبیش اینه قسمت بزرگی از اکوسیستم های در طول سالیان بازم دست نخورده و بدون تغییر باقی مونده ان. این ویژگی از سویی خالق بهشتی غنی و حیرت انگیز واسه زندگی وحش بوده و در عین حال حالتی مرموز و اسرار آمیز به این سرزمین بخشیده. همین امر می تونه دلیلی مجاب کننده واسه سفر به کشوری باشه که به شکلی دلپذیر جادویی و عجیب به نظر می رسد، جایی مناسب واسه درک یه تعطیلات واقعی در زندگی وحش.

اما به چه دلیل آلاسکا، سرزمینی دوست داشتنیه؟

آلاسکا یه پیشنهاد عالی در مورد گشت و گذار به سبک سافاریه که در سال های گذشته بیشتر از قبل مورد توجه گردشگران قرار گرفته. یه فرصت منصحر بفرد واسه تماشای خرس ها و دیگه ساکنان زندگی وحش این سرزمین که هنور در همون چشم اندازه های باستانی به زندگی خود ادامه داده و در بین مناظر نفس گیر و پستی و بلندی های عجیب این منطقه سکونت دارن.

تجربه زندگی وحش مبهوت کننده جزئی جدانشدنی از یه سافاری فراموش نشدنیه. آلاسکا در این مورد بسیار خوش شانسه چون که این کشور بزرگ ترین محل زندگی خرس های گریزلی، نهنگ های گوژپشت، گوزن های شمالی (moose)، گرگ و البته دیگه موجودات ساکن نواحی سردسیر قطبیه. زندگی وحش آلاسکا به درستی معجونی مبهوت کننده س، جایی که کوچیک و بزر
گ در کنار هم زندگی می کنن.

سافاری در آلاسکا

علاقمندان مسافرت به سبک سافاری می تونن در آلاسکا از فرصت بینظیر حضور در کنار خرس های بزرگ گریزلی لذت برده و اونا رو بین شکار ماهی سالمون در امتداد رودخانه همراهی کرده یا از قایق و از فاصله ای دورتر به تماشای اونا بشینن. بی دودلی این جا مکانی عالی و بینظیر در جهان واسه تماشای این پستانداران بزرگ پشمالو و با ابهته، پیشنهاد یه تجربه ی واقعی زندگی وحش که خیلی سخته به اون بی توجه بود.

آلاسکا محل زندگی های زیادی داره که هر کدوم دارای طبیعت و جاذبه های مخصوص به خود بوده و از دید جغرافیایی و هم دمای هوا شرایطی متفاوت رو تجربه می کنن، اما همه در آخر دارای حسی مشابه از مناظر وسیع باورنکردنی و بی همتا هستن که آلاسکا رو تبدیل به مکانی اید ه آل واسه گذراندن یه تعطیلات خاطره انگیر کرده ان.خرس های گریزلی، عقاب های کله طاس، وال و بسیاری دیگه از موجودات که همه تو یه منطقه زندگی وحش سورئال، منزوی و نفسگیر گرد هم جمع شده ان.

سافاری در آلاسکا

واسه خیلی از بازدیدکنندگان این کشور، تماشای خرس های گریزی یکی از مهمترین علل تجربه سافاری در آلاسکاه. این وسط «پارک ملی کتمای» (Katmai National Park) یکی از بهترین جای های جهان واسه مشاهده اون هاس و علی رغم اینکه اینجا محیط زیستی دورافتاده و البته پهناوره، اما شاهدیم که بازدیدکنندگان بیشتر تمایل دارن سری به این منطقه بزنن.

خرس گریزلی

«کمپ بروکس» (Brooks Camp) که شامل مسیرهای راهپیمایی و اقامتگاه در امتداد رودخانه بروکسه، مکانی ایده آل واسه تماشای خرس هاییه که مشغول شکار ماهی سالمون هستن. به خاص وقتی که این ماهی ها در راه خود واسه رسیدن به مکانی ایده آل واسه تخم ریزی در راه آبشار بروکس و رو به طرف بالادست رودخانه می روند. خرس های کوچیک تر از گریزلی مثل خرس های مشکی هم در آلاسکا میشه دیدشون. تخمین زده می شه که با جمعیتی بین صد تا دویست هزار  گونه های جور واجور خرس از مشکی گرفته تا خرس قهوه ای، گریزلی و البته خرس سفید (خرس قطبی)، آلاسکا یکی از بهترین محل زندگی های جهان واسه تماشای خرس ها از هر رنگ و نژاد و گونه ایه.

سافاری در آلاسکا

مثلا «خرس های قهوه ای کودیاک» (Kodiak bear) که معمولا در «جزیره امرلند» (Emerland Isle) مشاهده می شن، به لطف قدی در حدود سه متر به عنوان یکی از بزرگ ترین گونه های خرس و بزرگترین شکارچی خشکی زی شناخته شده و در این راه رقابتی نزدیک با خرس قطبی دارن. از طرف دیگه این جور به دلیل جمع شدن گروهی در امتداد رودخانه و نهرهای آب که بیشتر از ابتدا تا وسطای ماه های تابستونی و واسه شکار ماهی سالمون (فصل تخم ریزی) اتفاق می افتد، شناخته شده و معروفند.

در این روزایاز سال تپه های این منطقه با گل های رنگارنگ آستر شده و طبیعتی چشم نواز رو به نمایش می گذارن. هم اینکه دره های این منطقه بیشتر با انبوه درختان جنگل بارانی پر شده ان که زیستگاهی ایده آل واسه دیگه ساکنان این منطقه رو جفت و جور کرده ان که شامل گوزن، گوزن شمالی، بز کوهی و گرگه، هر چند این منطقه محل زندگی مطلوب شیرهای دریایی، سمور آبی و وال ها هم به حساب می رود.

سافاری در آلاسکا

شاید شرکت در تورهای اختصاصی تماشای خرس ها بهترین ایده واسه لذت بردن واقعی از زندگی وحش این منطقه باشه. گریزلی های کودیاک فقط در آلاسکا یافت شده و بزرگترین گونه خرس های گریزلی هستن و بازدیدکنندگان می تونن به شکل سافاری های خاص برگزار شده در این منطقه در کنار اونا راهپیمایی کنن.

سافاری در آلاسکا

در کنار گریزلی ها مجموعه ای قابل توجه از گونه های نهنگ هم در آب های آلاسکا میشه دیدشون که از اون جمله می توان به نهنگ گوژپشت، «Beluga» و گاوماهی یا نهنگ های اورکا یا نهنگ قاتل (Ocra) اشاره کرد که این یکی به خاص در دور و بر کودیاک و «دریای برینگ» (Bering Sea) حضوری خیره کننده داره. در موقعیت های خاص مکمنه حتی مسافران موفق به تماشای خرس های قطبی شن که در آب های کم عمق ساحلی به دنبال شکار نهنگ ها این سو و اون سو می روند.

سافاری در آلاسکا

نواحی قطب شمال جاییه که علاقه مندان سافاری نه فقط سرگرم
شده و از حضور در طبیعت و زندگی وحش لذت می برند، بلکه با میراث ملی این سرزمین هم آشنا می شن. جایی که معادن و رودخانه ها و نواحی ساحلی در اختلافی خیره کننده با ارتفاعات و نواحی کوهستانی جلوه گری می کنن. در این نواحی هم اینکه تماشاگر حضور خرس های قطبی هستیم که شاید گونه ای در خطر باشن، اما بازم در کنار دریا، و قطعات کوه های یخی میشه دیدشون. بیشتر می توان اون ها رو در نواحی شمال و شمال غربی قلمروهای قطب شمال تماشا کرد. این محل زندگی گسترده هم اینکه خونه گوزن کانادایی، روباه قطبی، گرگ و هم خرس های قهوه ایه.

سافاری در آلاسکا

شاید خیلی از مناطق این نواحی خیلی راحت و از راه جاده به شکل رایج در دسترس نباشن، اما مطمئن باشین که با کشتی یا قایق موتوری هیچ قلمرویی دور از دسترس باقی نخواد موند و همه جا می توان از تماشای این طبیعت بکر و چشم نواز لذت برد.

به هر حال شاید آلاسکا مقصد مطلوب گروهی از افراد نباشه، اما تجربه حضوری این جوری عریان و حقیقی در کنار جانوران ساکن زندگی وحش، همیشه و همه جا در دسترس نباشه. به خاص اینکه شما در عین لذت بردن از این حضور به تماشای جادوی سحرانگیز چشم اندازه های نواحی قطبی نشسته و از زیبایی باستانی اون لذت میبرین.

در مجالی دیگه همراه ما باشین تا ببینیم کلی امتیازات و دیدنی های آلاسکا چیه و کجا و چیجوری می توان سفری خاطره انگیز به این سرزمین رو رقم زد؟ ما بازم منتظر شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده ی شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *