تجهیز و تعمیر موزه مردم‌شناسی دزفول

به گفته یعقوب زلقی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول، پس از تلاش چندماهه، موزه مردم شناسی دزفول به وسیله این اداره تجهیز و تعمیر شد.

زلقی  با بیان اینکه تجهیز و تعمیر موزه مردم شناسی (کرناسیون) از چند ماه گذشته در دستور کار میراث فرهنگی دزفول قرار گرفته بود، گفت:

الان موزه به سیستم های جدید سرمایشی، گرمایشی، روشنایی، دوربین های مداربسته و بقیه امکانات حفاظتی دیگه مجهز شده.

ایشون با اشاره به اینکه اقدامات راه اندازی کارگاه صنایع دستی هم چندین ماهه که داره انجام میشه، گفت:

حالا خوبیش اینه دیوار ورودی محوطه موزه از طرف غرب هم با کاه گل پوشش داده شده علاوه بر اینکه سقف موزه هم با کاه گل پوشش داده شد تا با در نظر گرفتن فرا رسیدن فصل بارندگی، مانع ورود نم و رطوبت به داخل فضای موزه شه.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول با بیان اینکه ارتفاع دیوار موزه رو هم به دلیل تأمین امنیت بالا برده ایم، ادامه داد:

این پروژه تعمیر و تجهیز موزه تا الان پیشرفت بالای ۹۰ درصد داشته و فقط بحث اصلاح کاه گل پشت بام مونده که در روزای آینده به پایان می رسد.

زلقی گفت:

واسه این پروژه تعمیر و تجهیز موزه مردم شناسی دزفول (حموم کرناسیون) اعتباری بالغ بر ۴۸ میلیون تومن هزینه شده.

ایشون هم اینکه در مورد آثار تاریخی موجود در این موزه به عنوان تنها موزه تاریخی شهرستان دزفول گفت:

در بخش مردم شناسی موزه، بعضی از صنایع دستی بازار قدیم دزفول مثل ورشوسازی و نمدمالی به همراه روش آموزش اونا با به کار گیری ادوات و وسیله به نمایش دراومده.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول اضافه کرد:

در بخش دیگه موزه هم مجموعه های زیادی مثل نسخ خطی، سکه ها و اسناد، ظروف سفال و چینی هست؛ علاوه بر اینکه در این موزه روش مبادلات در زمان گذشته هم با به کار گیری وسیله جور واجور واسه مردم به نمایش در آمده.

زلقی با بیان اینکه یه تیکه از سالن موزه رو پس از تجهیز به برگزاری جلسات مهم شهرستان مثل شورای فرهنگ عمومی و جلسات شورای اداری اختصاص داده ایم و این موضوع رو به صورت نوشته شده به تموم ادارات مثل فرمانداری و دفتر امام جمعه هم مشخص کرده ایم، گفت:

پس ما در اداره میراث فرهنگی این آمادگی رو داریم که میزبان جلسات جور واجور ادارات شهرستان و مهمون های خاص این ادارات در موزه کرناسیون باشیم چون که با این جاذبه های تاریخی شهرستان و مهم بودن این موزه بیشتر از قبل نمایان می شه.

منبع: خبرگزاری مهر