چرا آدم های موفق، بازم ناراحتند؟

خیلی از آدما بنا به دلیلای زیادی مثل نبود موفقیت شغلی، دل شکستگی، دچار شدن به مریضیای جسمی و روحی یا محقق نشدن اهداف شون در زندگی خوشحال نیستن. در بین آدمای ناراحتِ روی کره ی زمین، گروهی هم پیدا می شن که برخلاف وضعیت پولی مناسب، موفقیت شغلی و داشتن عشق در زندگی بازم ناراحتند. همه ما میدونیم ثروت، موفقیت و عشق با اینکه مثل دلایل منطقیِ نشاط و خوشحالی به حساب می رن، هیچ بعضی وقتا ضامن خوشحال زیستن کسی نخون شد.

موفقیت خود رو چه جوری آزمایش می کنین؟

روی سخن ما اینجا به طور خاص با کارآفرینان بلندپرواز و حرفه ای هاست. همه ما واسه اینکه به شادی حقیقی برسیم باید احساس کنیم که در یک حرفه ی به ویژه خِبره هستیم. آدمای موفق معمولا مهارتای زیادی بلدند و دستاوردهای زیادی کسب کردن. اینا کلا در شاخه ای که فعالیت می کنن موفق ظاهر شدن، اما بیشتر آنقدرها که باید خوشحال نیستن.

حتما می پرسین چرا؟ راگوناتان می گه آدمایی که برخلاف موفقیتای زیاد بازم خوشحال نیستن اشکال کارشون اینجاست که در آزمایش دستاوردهای خود از معیارهای غلط استفاده می کنن. راگوناتان توضیح می ده که ما آدما به اشتباه عادت کردیم مثلا موفقیت یک استاد دانشگاه رو طبق حقوق، دانشگاه محل تدریس یا تعداد جوایزی که دریافت کرده آزمایش و قضاوت کنیم. شاید این معیارها در نگاه اول سنجیده به نظر برسن، اما این فقط ظاهر قضیهه. ، ما از این معیارها استفاده می کنیم چون در دسترس ترن و قضاوت طبق اونا خیلی سخت نیس. یعنی، آدمایی که ملاک موفقیت خود رو پول و معروفیت قرار میدن، هیچوقت نمی تونن از ته قلب احساس شادی و رضایت کنن. به گفته راگوناتان، ما آدما خیلی زود به این معیارهای غلط عادت می کنیم. به همین دلیله که اگه این ماه حقوق مون زیاد شه، فقط بندازه یکی دو ماه یا بیشترین حد شش ماه احساس رضایت می کنیم و بعد از یه مدت که مبلغ اضافه شده واسه مون عادی شد، دیگر خوشحال نخواهیم بود مگه اینکه حقوق مون دوباره زیاد شه.

راه حل

واسه اینکه به سرنوشت آدمای موفقِ همیشه ناراحت دچار نشید، پیشنهاد می کنیم موفقیت خود رو بر مبنای معیارهای بیرونی نسنجید، بلکه به احتیاجات داخلی خودتون هم مراجعه کنین. بدونین موفقیت این نیس که صاحب ماشین آخرین مدل یا یک عنوان شغلی دهن پُر کُن شید.

راگوناتان پیشنهاد می کنه بقیه رو ملاک مقایسه با خودتون قرار ندین. عوضش، به دنبال حرفه ای شدن باشین. واسه این کار لازمه به قلب تون مراجعه کنین و ببینین از انجام چه کاری بیشترین لذت رو می برین. بعد یه مدت طولانی روی همون فعالیت متمرکز شید و چَم و خَمَش رو خوب یاد بگیرین. وقتی حسابی حرفه ای شدید، اون وقته که فرصتای پیشرفت یکی پس از دیگری پیش پای تون سبز می شن و معروفیت، ثروت و قدرت هم به دنبال این فرصتا عایدتان می شن. پس همونجوریکه راگوناتان پیشنهاد می کنه بجای این که از همون اول قصد کنین فقط از بقیه جلو بزنین، روی مهارتای فردی خودتون کار کنین تا زندگی واسه تون شیرین تر و پرثمرتر شه.

برگرفته از: inc

 ۶۰۰۰تومن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *