رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور عقیده داره که اقلیم کردستان، مقصد گردشگری ایرونی ها نبوده که حالا با بسته شدن مرزهای هوایی یا قطع روابط، ضربه ای به رد و بدل کردن گردشگر وارد شه.

روز یکشنبه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد به درخواست دولت مرکزی عراق، تموم پروازهای کشورمون به مقصد فرودگاه های سلیمانیه و اربیل و هم اینکه پروازهای عبوری از فضای کشورمون از مبدأ اقلیم کردستان متوقف شده.

«احترام الله رفیعی» رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور درباره تاثیر این شرایط لازم بر گردشگری منطقه گفت:

اقلیم کردستان در دوره ای به خاطر برگزاری کنسرت ها توجه ایرونی ها رو جلب کرد، اما این منطقه در مقایسه با کشورای نزدیک و همسایه هیچ بعضی وقتا مقصد باثباتی واسه گردشگری نبوده و جایگاهی نداشته که حالا توقع داشته باشیم با قطع مناسبات سیاسی با این منطقه، اتفاقی در گردشگری رخ دهد یا راهی بسته شه.

به گفته ایشون، بیشتر سفرهایی که از ایران به اقلیم کردستان انجام می شد، تجاری و کاری بود و بیشتر پروازها هم خالی بودن. در این راه حتی پرواز چارتری نبود و پروازها برنامه ای اجرا می شد.

ایشون توضیح داد:

بعد از روبه راه شدن شرایط و ایجاد نسبی امنیت در اون منطقه، بعضی از هموطنان به کردستان عراق سفر کردن، ولی اون جریان خیلی ادامه نداشت، علاوه بر اینکه آژانس های گردشگری در سراسر کشور به شکل گسترده روی این مقصد متمرکز نبودن و حالا هم نگرانی ای واسه اون ندارن.

رفیعی درباره حجم سفر ساکنان این اقلیم به ایران هم گفت: «مناسبات در دو بخش ورود و خروج گردشگر ناتوون بود. ما از عراق گردشگر و زائر داریم، اما از کردستان اونقدر گردشگر یا مسافر نداشتیم که به چشم بازار جذب گردشگر به اون نگاه کنیم.

مطلب مشابه :  مهارتای مدیریت زمان

قبل از این در سال ۹۴ رئیس سازمان گردشگری کردستان عراق در سفری به کشورمون به انگیزه معرفی طرح گردشگری این اقلیم، از دولت ایران درخواست کرد مشکلات لجستیکی رو با اقلیم کردستان عراق حل کنه تا تعاملات گردشگری بین دو منطقه پیشرفت یابد، اما حالا به گفته فعالان گردشگری کشورمون، تعاملات گردشگری ایران و اقلیم کردستان بعد از ظهور داعش، متوقف شده.

دیدگاهتان را بنویسید