تالاب لپو در مازندران بی آب شد

تالاب «لپو» در کناره جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانکاله و شرق مازندران قرار داره و به دنبال خشکسالی گذشته و برداشت بی روش آب اون واسه کشت برنج آخرسر به طور کامل خشک شد.

تالاب لپو واقع در مازندران، در اثر خشک سالی های گذشته به طور کامل خشک شد. 

این تالاب خوشگل که مامن پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی بوده، در حالی در نیمه تابستون سال جاری در خاموشی کامل آخرین نم های رطوبتش رو از دست داد که ابتدا بهار امسال آبش سرریز شده و با ورود به جاده اصلی، تردد خودروهای سواری رو در منطقه با مشکل روبه رو کرده بود. 

یه کارشناس محیط زیست فعال در شبه جزیره میانکاله روز دوشنبه با تائید خشک شدن تالاب لپو، گفت که برداشت بی روش آب واسه کشت برنج دلیل اصلی خشکیدن این تالاب بوده. 

تالاب لپو مازندران

ایشون در ادامه اضافه کرد:

بخشی از آب این تالاب در سال گذشته به شکل طرح زنده کردن تالاب بین المللی میانکاله به اونجا انتقال داده شده بود.

الیاس محمدی، رئیس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست مازندران گفت:

الان اطلاعی از خشک شدن تالاب لپو ندارم ولی پس از کسب آگاهی می توانم در این مورد صحبت کنم.

لایروبی نشدن و تغییراتی که طی سه دهه گذشته در دور و بر این تالاب و منطقه میانکاله اتفاق افتاد از دیگر عوامل موثر بر خشک شدن این تالابه که به گفته کارشناسان تالاب میانکاله رو هم تهدید می کنه.

گزارش های رسمی نشون می دهد که معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیشتر از ۲۰ هزار نفر شامل روستاهای نمک چال، یعقوب لنگه، یکه توت، زاغمرز، زینوند، امیرآباد، عسگرآباد، حسین آباد، للهمرز و قره تپه به این تالاب ها وابسته .

شغل اصلی مردم این روستاها کشاورزی و دامداریه و همه این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب به کار گیری می کنن. تالاب لپو منبع تامین آب بیشتر از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و هزاران اصله درخت دست کاشت حاشیه س.

تالاب لپو از نظر تنوع گونه های پرندگان هم از مهم ترین محل زندگی ها به حساب میٔ اومد ، طوری که دستکم ۶۰ گونه پرنده ساپورت شده که هشت گونه اونا در خطر اعلام شده ان در این منطقه شناسائی شدن. هم اینکه بیشتر از ۱۳۰ گونه پرنده غیر ساپورت شده کنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این تالاب زندگی می کردن.

در کل ۲۰ گونه پستاندار که ۲ گونه اون ساپورت شده، بیشتر از ۱۰ گونه ماهی، چند گونه دوزیست، سخت پوست و شکل های جور واجور نرمتنان و کرم ها و بیشتر از ۱۵ گونه شکل های جور واجور مارها هم در این تالاب و کناره های اون شناسایی شده.

پوشش گیاهی و درختی دور و بر این مجموعه تالاب ها فقط در سال جاری دست کم ۱۰ مرتبه دچار آتیش سوزی شده بود، موضوعی که ممکنه بر خشکیدن اون موثر بوده باشه.