تالاب هامون در یونسکو ثبت می‌شه

گزارش ها حاکیه که مشورت ها واسه ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مشترک بین ایران و افغانستان در یونسکو داره انجام میشه.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با تشریح اقدامات حفاظتی واسه مدیریت تالاب هامون، وضعیت این تالاب رو خوب اعلام کرد.

سعید محمودی، تالاب هامون رو به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی و پارک صلح معرفی کرد و گفت:

این تالاب مشترک میان کشورای ایران و افغانستانه که در صورت معرفی به عنوان ذخیرگاه مرزی، نگاه بین المللی به تالاب هامون بیشتر می شه.

ایشون گفت:

واسه حفاظت از تالاب بین المللی هامون مجموعه اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی انجام شده و بازم ادامه داره که ثبت اون در یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیست کره یکی از این فعالیت های در حال اجراه.

محمودی ادامه داد:

با معرفی هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی بودجه های بین المللی واسه مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شه.

ایشون با اشاره به اینکه تالاب هامون زینت ایران و افغانستانه و با در نظر گرفتن سابقه تاریخی و وابستگی مردم این دو کشور به این تالاب می تونه به عنوان پارک صلح معرفی شه، اضافه کرد:

تا الان مذاکراتی با اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و وزارت محیط زیست افغانستان داشته و به توافقاتی خوبی در این مورد رسیده ایم.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچیک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان وفور آب به هم وصل می شن و دریاچه هامون رو تشکیل می بدن. به گفته محمودی، امسال در هامون صابوری که از رودخانه فراخ تغذیه می شه آب خوبی وارد کشور شده. ایشون با اشاره به اینکه آب هامون صابوری با انجام لایروبی، اقدامات اصلاحی و بندهای کنترل آب در کانونای گردوغبار مدیریت شده، گفت:

این اقدامات به گونه ای بود که در کمترین زمان ممکن آب به خاطر افزایش پوشش گیاهی و کنترل گردوغبار به نقاط حساس هدایت شد.

محمودی با اعلام اینکه در مدیریت آب هامون صابوری ۱۰۰ درصد موفق حاصل شده، اضافه کرد:

حالا در هامون صابوری آب هست و پوشش گیاهی خوبی در این منطقه مشاهده می شه، دامداران و کشاورزان در حال به کار گیری منابع این تالاب هستن و انگار ذرات گردوغبار کنترل شده.

محمودی با اعلام اینکه امسال آب ورودی در بخش شرقی تالاب هامون یه سوم سال گذشته بود، اضافه کرد:

با برنامه منظم آب رو به حساس ترین نقاط منتقل و به کنترل گردوغبار، چرخش اکولوژیکی آب تالاب و افزایش تولید گیاهی کمک موثری شد.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان وضعیت تالاب هامون با در نظر گرفتن مقدار آبی که وارد این تالاب می شه از نظر مردم و کنترل اتفاق گردوغبار رضایت بخشه. منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشوره و تا الان بیشتر از ۱۸۳ گونه پرنده در دریاچه هامون دیده شده. بیشتر از ۱۰۰ گونه جانوری مثل گراز، گربه وحشی و روباه هم در حواشی این دریاچه زیست می کردن که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمونی، خشکیدن هامون و در آخر بروز خشکسالی و ادامه اون باعث شد مهاجرت پرندگان و زندگی جانوران در این منطقه به خطر بیفته. هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایرانه و تقسیم بندی پرندگان به شکل ۵‎۱ خونواده نشون دهنده تنوع کم مثل شکل های جور واجور پرندگان در این منطقه س پس از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت زیادی برخوردار و به وسیله سازمان بین المللی زندگی پرندگان به عنوان محل زندگی مهم پرندگان معرفی شده. تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران حساب می شه که با مساحتی حدود پنج هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع و دامنه عمقی یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان هستش.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *