تجربه «مریخ زمینی» در بیابان وادی رم، اردن

ایلان ماسک از هتلی در اردن بازدید کرده که با الهام از فیلم «مریخی» ریدلی اسکات طراحی و ساخته شده.

تی. ای. لورنس، قدیم شناس بریتانیایی و افسر ارتشی که فیلم «لورنس عربستان» (۱۹۶۲) با الهام از زندگی ایشون ساخته شد، بیابان وادی رم رو این گونه توضیح کرد: «وسیع، پرطنین و الهی».

با نزدیک شدن به کوه های باد زده ی بزرگ ترین کویر اردن که پنهون از شن ها و ماسه های نارنجی سوخته هستن، خیلی راحت می توان منظور اون رو فهمید. چشم انداز اینجا مثل هیچ جای این دنیا نیس.

پس شاید حیرت آور نباشه که هتلی در وادی رم شرایطی رو واسه کسب تجربه ای ممتاز و «مریخی-گونه» (The Martian: «مریخی» نام فیلم علمی تخیلی آمریکایی به کارگردانی ریدلی اسکات) در قلب این صحرا جفت و جور کرده تا کاربران احساس کنن که در سیاره ی سرخ فرود اومده ان.

اینجا بازدیدکنندگان زیادی داره. ماه گذشته، «ایلان ماسک» (Elon Musk)، مدیر عامل شرکت فناوری های کشف فضایی یا «اسپیس اکس» (SpaceX) از گنبدهای مریخی دیدن کرد و عکس هایی از اون رو در اینستاگرام با بقیه به اشتراک گذاشت.

تجربه کویر

صحرای وادی رم

منظره ای از داخل یه گنبد

فیلم «مریخی» اثر ریدلی اسکات، نامزد جایزه ی اسکار سال ۲۰۱۵  بود که الهام بخش ساختن این گنبدهای آینده گرایانه شد که در این صحرا، در کمپ «شهر خورشید» (Sun City Camp) بنا شده.

سلطان النوافله، مالک و مدیر اجرایی این اردوگاه درباره ی این فیلم که شخصیت اصلی اون با بازی مت دیمون به اشتباه در مریخ جا گذاشته می شه، می گوید:

وقتی شروع به ساخت این اردوگاه کردیم، همه چیز طوری به نظر می رسید که گویی مناظر دور و بر گنبد و صحرا های وسیع اون به طور کامل از اون فیلم گرفته شده ان. فکر کردیم که به جای این که به مریخ برید، می تونید به وادی رم بیایید و مریخ رو در این جا ببینین.

گنبدهای مریخی چادرهایی به شکل سفینه های فضایی هستن که با دیواره هایی شیشه ای پوشونده شده ان و منظره ای پانورامایی از صحرا و کوه های دور و بر اون رو جلو بازدیدکنندگان می گشایند.

این گنبدها که به شکل سفارشی در آلمان واسه اردوگاه شهر خورشید ساخته شده ان، دارای مساحتی برابر با ۴۰ مترمربع هستن و گنجایش چار نفر رو دارن. اون ها شامل حموم و دوش، تهویه ی مطبوع (ویژگی لوکسی که معمولا مسافران وادی رم از اون بی بهره ان) و تراس شخصی هستن.

این گنبدها در سال گذشته و به عنوان طرح تکمیلی این اردوگاه که سه سال پیش گشایش شد، معرفی شدن.

شب های پر ستاره کویر

صحرای وادی رم

نگاه کردن به ستاره ها یکی از محبوب ترین سرگرمی هاییه که در وادی رم انجام می شه

النوافله همیشه عاشق مسافرت بوده. اون بعد از سال ها فعالیت به عنوان یه راهنمای تور، یه آژانس مسافرتی در امان باز کرد تا این که آخر سر، اردوگاه شهر خورشید رو ساخت.

اون در این صحرا متوجه شکافی شد که در بازار گردشگری این منطقه هست. مثلا، خیلی از گردشگران واسه بازدید از وادی رم فقط در ساعات روز به اونجا می اومدن. النوافله می گوید اقامت شبونه در این صحرا کار معمولی نیس، چون کمبود امکانات اقامتی اینجا به طور کامل به چشم می اومد.

الان، وادی رام در حدود ۱۶۲ کمپ به شکل چادر داره که بیشتر اون ها واسه «بادیه نشینان» محلیه؛ اون ها گروهی از اعراب عشایری هستن که در بیابان زندگی می کنن. فقط پنج عدد از اون کمپ ها، مثل کمپ شهر خورشید، خدماتی مثل یه هتل ارا ئه می بدن.

یازان، بچه ۱۷ ساله ی اون، وقتی که در این صحرا اردو زده بود از آزار و اذیت حشرات شکایت می کرد. اون به پدرش گفته بود:

باید راهی وجود داشته باشه که بشه از این منظره ی خیره کننده در آسایش و رفاه کامل لذت برد.

النوافله می گوید که در «گنبدهای مریخی» مردم نه فقط از امکانات لوکس برخوردار می شن، بلکه می تونن از بهترین بخش وادی رم، یعنی آسمون شب پر از ستاره ی اون، به کار گیری کنن. اون می گوید:

از مهمانانم می خواهم که حتما زیبایی طبیعت شب وادی رم رو ببینن. ستاره ها حیرت انگیز هستن. سکوت صحرا مسحورکنندهه.

روزای عربی

صحرای وادی رم

بادیه نشینان محلی، گردشگران رو به شترسواری در بیابان وادی رم می برند

روزای صحرا هم می تونن به
اندازه ی شب های اون دلپذیر باشن. مهمانی که در این کمپ ها اقامت می کنن می تونن در فعالیت هایی شامل اسب سواری، شترسواری، آفرود با خودروهای جیپ، بالون سواری و صخره نوردی شرکت کنن. همه ی این برنامه ها تحت نظارت بادیه نشینان اداره می شن.

با این که بادیه نشینان ساکن این صحرا بازم سبک زندگی نیمه عشایری خود رو حفظ کرده ان، اما النوافله می گوید که اون ها از کار در صنعتی که زیبایی های خونه ی اون ها رو تبلیغ می کنه، خوشحال و راضی هستن.

اون می گوید:

این منبع درآمد جدیدی واسه اون هاس که به حفظ سنت ها و ارزش های فرهنگی اون ها کمک می کنه و اون ها به این موضوع بسیار افتخار می کنن.

النوافله می گوید که این گنبدهای جادویی، وادی رم رو تغییر داده ان. اون در حال گفتگو با دولت های عربستان سعودی و عمانه تا کمپ های مشابهی رو در بیابان های اون ها بر پا سازه.

 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم
 • صحرای وادی رم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *