مقاله با موضوع مزاحمت خیابانی

یا بچه کشی و….تحقق یابد.
آسیب های جسمانی که عموماٌ بر زنان وارد می شود عبارتند از : آسیب دستگاه تناسلی زنان در اثر آمیزش جنسی به عنف یا آمیزش جنسی با دختران، آسیب های وارده به دختران و زنان در خانواده که اکثرا ٌبه ناحیه سر و صورت و بدن به صورت صدمه تا قتل را شامل می شود.
نوع دیگر از آسیب های جسمانی ایجاد حاملگی اجباری یا ناخواسته است که بدون میل و رضایت زنان آنان را ناخواسته در معرض آسیب های جسمانی قرار می دهد، اسیدپاشی، چاقوکشی و استفاده از وسایل دیگر جهت ایجاد جراحت یا صدمات شدید در بدن زنان، که از سوی معشوقه آنها یا خانواده یا افراد دیگر به انگیزهای مختلف صورت می گیرد.
پدیده های آزار دهی جسمانی زنان یکی از موارد شایع آثار خشونت می باشد و بررسی آراء محاکم نیز نشان از آن دارد که در موارد متعددی آسیب های جسمانی سنگینی به زنان وارد شده که غیر قابل جبران است.

گفتار دوم : خشونت جنسی
بین جنس و جنسیت تفاوت وجود دارد، جنسیت هویت فرهنگی و اجتماعی فرد می باشد اما جنس ویژگی های فیزیکی و زیستی و بیولوژیکی فرد است لذا در خشونت جنسی، خشونت علیه زن و جنس مونث است. که در محیط اجتماع، زن را به لحاظ ویژگی های فیزیولوژی متفاوت از مردان و به لحاظ وجود غرایز جنسی و ارضاء مورد آزار و اذیت قرار می دهند و دائر مدار خشونت های جنسی، تفاوت جنسی مرد و زن می باشد که به لحاظ ضعف عمومی قوای جنسی مورد سوء استفاده جنسی واقع می شوند.
جرائم جنسی از جمله جرائم علیه اشخاص نمی باشد بلکه جزء جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی است اما جرائم مذکور که به عنف و اکراه ارتکاب می یابد هم جرم علیه عفت و اخلاق عمومی است و هم با عنایت به بی توجهی مرتکب نسبت به اختیار قربانی در مورد جسم و تن خود و با توجه به آثار سوء جسمانی که ممکن است این جرائم برای قربانی به دنبال داشته باشد جرم علیه اشخاص نیز تلقی می گردد لذا خشونت های جنسی حریم عفت و حیثیت زنان را لکه دار کرده و در خیلی از موارد آسیب های جسمانی نیز به زنان وارد می نماید.
برخی از مصادیق خشونت جنسی نظیر تهدید، توهین یا داشتن روابط نامشروع با دیگران، قابلیت قرار گرفتن در دسته ی آزارهای روانی نیز دارند. درجه پذیرش یا طرد این نوع خشونت در خانواده که پنهانی ترین نوع آن نیز به شمار می رود به فرهنگ روابط جنسی زن و شوهر در آن جامعه بر می گردد. در برخی از فرهنگها چنین تلقی می شود که عموماٌ تجاوز یا آزار جنسی جرمی است که قابلیت تحقق توسط شوهر داخل در عقد ازدواج و یا عدم رضایت زوجه را ندارد .چرا که عقیده ازدواج این است که زن جزء دارایی شوهر است و یا اینکه زن پیمان بسته است هر زمان که شوهر از او بخواهد در عمل جنسی تن در دهد.
خشونت یا آزار جنسی هرگونه سوء رفتار جنسی است که نسبت به زن صورت می گیرد. اجبار زن به تمکین (نزدیکی بدون رضایت زوجه ) عصبی شدن به هنگام رد تقاضای نزدیکی و اصرار در انجام روابط جنسی، الزام زن به برقراری روابط جنسی نا متعارف و آزار دهنده ( نظیر برقراری ارتباط جنسی از راه دهان و مقعد ) استفاده از اشیاء یا ضرب و جرح زن به هنگام رابطه جنسی، دادن یا خوراندن مواد مخدر به منظور برقراری آمیزش جنسی یا تسهیل آن، اجبار به برقراری رابطه جنسی بلافاصله پس از زایمان و ترخیص از بیمارستان، استفاده از عبارت تحقیر آمیز در مورد وضع ظاهری زن، اجبار زن به هرزه نگاری ( مقالات، عکسها، مجلات یا فیلم های مستهجن ) نادیده گرفتن حقوق مربوط به تولید مثل نظیر سرباز زدن از برنامه های تنظیم خانوادگی، دروغ گفتن به همسر در خصوص استفاده از راههای پیشگیری از بارداری، آگاه نکردن زن در صورت ابتلاء به بیماریهای مقاربتی مانند ویروس .H.I.V و اجبار به سقط جنین.
به طور کلی خشونت های جنسی را می توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد : اجبار به انجام هر رفتار جنسی برخلاف میل زن، اجبار به تماشای تصاویر، فیلم و یا صدایی که بار جنسی دارد، عدم رعایت بهداشت جسمی در زمان برقراری رابطه جنسی و کوتاهی در پیشگیری از بارداری که موارد مکرر سقط را به دنبال دارد، از جمله موارد خشونت جنسی است. نوع دیگر از تقسیم بندی خشونت های جنسی به دو نوع رفتاری و گفتاری نیز تقسیم می شود که به کاربردن هر سخن آزاردهنده، خشونت گفتاری و هرگونه نگاه شهوت آلود و آزار دهنده به زن، تظاهر به انجام اعمال جنسی در حضور زنان، راه اندازی مراکز فحشا و….از موارد خشونت جنسی رفتاری علیه زنان است.

گفتار سوم : مزاحمت های خیابانی
مزاحمت های خیابانی از معدود جرایمی است که آمار آن در هیچ کشوری کم نبود و این جرم تحت عنوان Street harassment برای پلیس و قضات شناخته شده است.
بهترین تعریف را از مزاحمت بصورت مصداقی می توان در قانون مجازات اسلامی یافت. طبق ماده 618 قانون مجازات اسلامی هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار بازدارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. و هم چنین بر اساس ماده 619 هر کس در اماکن عمومی یا معابر، معترض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا به الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند به حبس از 2 تا 6 ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مزاحمت همیشه در بستر گمنامی اتفاق می افتد، بر این اساس کمترین میزان مزاحمت های خیابانی به شهرستان ها بر می گردد، چرا که همه همدیگر را می شناسند. بنابراین بیشتر این نوع جرایم مربوط به کلان شهرها می شود که آنها هم بیشتر در معابر و خیابانها اتفاق می افتد، از نظر ساعت و زمان وقوع هم 8 تا 9 صبح امن ترین ساعت روز و 11 تا 2 بعدازظهر و 17 تا 23 شب بیشترین زمانی است که مزاحمت ها اتفاق می افتد.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ممکن است در زندگی هر جنس زن پیش بیاید که از طرف یک جنس مرد ، مورد مزاحمت قرار بگیرد. این مزاحمت می تواند تلفنی باشد، می تواند حضوری باشد، ممکن است در یک محل عمومی مثل خیابان باشد ، ممکن است در محیط کار باشد، می تواند در حد نگاه آزار دهنده یا چند کلمه ی ناپسند باشد، می تواند بسیار جدی تر از این ها باشد اما مسلما ٌنتیجه این مزاحمت ها، سلب آرامش روانی و خدشه به شخصیت جنس زن است.
در یک تعریف کلی، به هر نوع فعالیتی که در فضای عمومی از سوی فردی در برخورد با فرد دیگر صورت بگیرد، به گونه ای که باعث آزار و اذیت آن فرد شود، مزاحمت خیابانی گفته می شود، مزاحمت رفتار یا گفتاری است که روحا ٌو گاه جسماٌ باعث آزار جنس زن می شود او را از ادامه ی این مزاحمت و یا عواقب احتمالی آن به وحشت می اندازد، یا باعث اضطراب می شود. این رفتار یا گفتار می تواند شامل هر کلام توهین آمیز و منافی عفت، و پیشنهادهای خلاف اخلاق باشد. و چیزی که در همه ی این ها مشترک است، احساس نامطلوبی است که در زن ایجاد می کند و امنیت روانی او را دستخوش تزلزل می کند.
عوامل زمینه ساز بروز مزاحمت خیابانی :
آمار و بررسی ها نشان می دهد. اکثر زنان و دخترانی که هدف مزاحمین خیابانی قرار می گیرند افرادی می باشند که از پوشش مناسبی برخوردار نبوده و با آرایشی غلیظ، لباس و مانتوی بدن نما و تنگ و شالها و روسری هایی که به صورت کامل و متعارف موی سر را پوشش نمی دهند و در جامعه حضور می یابند. عوامل دیگری نظیر عدم شکل گیری هویت اجتماعی، تأخیر در فاصله افتادن بین بلوغ جسمی و فراهم نشدن مقدمات ازدواج، تضعیف ارزشهای اعتقادی و باور های دینی و در نتیجه سقوط ارزش های اخلاقی در جامعه در مزاحمتهای خیابانی دخیل می باشند. خانواده نابسامان و تضعیف نقش نظارتی و تربیتی خانواده وجود اختلالات رفتاری و شخصیتی در فرد مزاحم کمبود های عاطفی فقر و بیکاری از جمله مواردی هستند که آمار مزاحمتهای خیابانی را افزایش می دهند.
خیابانها، شرایط ساز جرائم و بستری مناسب برای رشد انواع انحرافات شده اند. خیابانها در تقسیم بندی محیطی خویش، در حیطه محیط های تصادفی و انتخابی قرار می گیرند و همین دو ویژگی است که شهروندان را به خود جذب می کند. در محیط های خیابانی نمی شود حدس زد با چه کسی رو برو می شوید پس این محیط یک محیط تصادفی است از سویی دیگر برای ورود به این محیط باید آنرا از بین انواع موارد مشابه انتخاب و مراجعه کرد.

تبعات مزاحمت های خیابانی:
1. سلب آسایش خانواده ها مخصوصاٌ زنان و دختران.
2. محدود شدن دایره آزادی های مشروع.
3. افزایش رفتارهای پرخاشگرانه.
4. افسردگی روحی و روانی.
5. کاهش مشارکت زنان در عرصه فعالیت های اجتماعی .
6. نزاع و در گیری و…

گفتارچهارم: خشونت در محیط کار
خشونت در محیط کار هم اکنون جزء شایع ترین اشکال خشونت در جوامع پیشرفته صنعتی به حساب می آید، اشتغال زنان و مسائل مربوط به آن در عصر کنونی بدون شک یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در مسیرگذر از جامعه سنتی به مدرن رخ داده است ، فعالیت زنان خارج از منزل و در واقع اشتغال آنها در ایران روزگاری تابو محسوب می شد و صحبت از آن برای بسیاری از مردان و خانواده ها غیر قابل قبول بود، اما امروز اشتغال زنان به واقعیتی گریز ناپذیر تبدیل شده است و در این میان زنان با آمدن به محیط های اشتغال دارای مشکلات ومسائل عدیده ای شده اند که قانونگذاران و سیاست گذاران به دنبال ایجاد محیطی سالم برای اشتغال زنان می باشد چرا که بحث خشونت علیه زنان در قلمرو محیط شغلی نیز رسوخ کرده است ، و آن به صورت تبعیض های جنسیتی، آزارهای جنسی، کتک خوردن و مجروح شدن، فحاشی و اهانت های زبانی و غیر زبانی، تجاوز جنسی، تهدید و ارعاب، اذیت و آزارهای روحی و جسمانی نمود پیدا کرده است. لذا در این گفتار فرض براین است که اولا ٌ: اشتغال زنان از حقوق و آزادیهای اساسی آنها بوده و جامعه بایستی وسایل لازم را جهت اشتغال زنان فراهم نماید و آزادی انتخاب شغل و کار بدون رعایت جنسیت از اصول حقوق بشر تلقی می شود.
ثانیاٌ : زنان در محیط کار نبایستی مورد تبعیض جنسیتی قرارگیرند و حق برابر آنها با مردان در محیط کار و اشتغال یک حق شناخته شده برای زنان تلقی می شود.
ثالثا ٌ: حق بهره مندی از محیطی امن و سالم جهت رشد استعدادهای شغلی و کاری زنان در محیط اشتغال بایستی دارای تضمینات کافی باشد لذا با این فروض به بررسی موضوع در دو بند می پردازیم:

بند اول : تبعیض جنسیتی در محیط کار
یکی از تبعیض های ناروا به جامعه زنان شاغل برقراری شیوه تفاوت دستمزد زنان با مردان در مشاغل مشابه است. و زنان برای رسیدن به مهارتها و سرمایه، کمتر از مردان فرصت دارند و کار آنها به اندازه کار مردان ارزش گذاری نمی شود و اینکه زنان مشوقی برای ورود به بازار کار ندارند و از آنجایی که زنان به لحاظ باروری و شیردهی مجبورند مدتی از کار دور شوند، هر چند این امتیازات در محیط کاری برای حمایت از زنان تدارک دیده شده ولی در اغلب موارد پست های کلیدی به لحاظ وضعیت خاص زنان به آنها سپرده نمی شود، و یا پست سازمانی آنها حفظ نمی گردد.
از آنجایی که بنا به فرهنگ ایرانی، مردان نان آور خانه هستند و هم چنین از نظرحقوقی که پرداخت نفقه بر عهده مرد است، بنابراین در انتخاب میان مرد و زن جویای کار، مردان ترجیح داده می شوند و زنان در صورتی می توانند بر مردان پیشی گیرند که تحصیلات بالاتری داشته باشند، از طرف دیگر، استخدام زنان، برای کارفرمایان تبعاتی در پی دارد که آنها را وادار می کند تا بیشتر به استخدام مردان تمایل نشان دهند، مثل عدم تمایل زنان به انجام مأموریت های کاری و ساعت کاری در شب به دلیل مسائل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *